Jump to content

Moto Zajednica

Motocikl i vetar

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sprint Challenger

Imam Sprint Challengera. Kad vozim na autoputu jak vetar me pomera levo desno. Zanima me da li se to dešava na svakom motoru i da li postoji način da se to ublaži?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sprint Challenger
18 minutes ago, Motorcyclist said:

Što je teži motor, manje će da se dešava. I mene šamara levo desno.

Ovaj moj ima sigurno 200kg. Kineski čoper dug 2.4 metra. Ide on odlično ali vetar na autoputu me zeza. Onda jedino neki Harley od 350kg.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Fixie

Ako je dug 2,4 m onda će pre biti zbog velike udarne površine da te toliko zanosi, mada je to subjektivno. Aprilia Shiver ima oko 200kg i nije me nešto naročito zanosilo koliko se sećam. Ali svakako, što je motor teži, manje ćeš osećati bočni vetar i preticanje kamiona.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 510 postova
  • Lokacija: Donje Konjuvce
  • Motocikl: Caponord 1000 ETV

Sa chalengerom kada duva vetar ne idi na auto put ili ti nema brzine vece od 70.Vozio ga xx puta BG-LE-BG

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: Novi sad

Ja sam sa svojim isao po jakom bocnom vetru oko 12okm/h i jedva sam uspevao da ostanem u svojoj traci.

Послато са Redmi Note 6 Pro помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6712 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Evo trik koji malo pomaže. 

 

Ako vas vetar gura u levo, desnu nogu "izbacite" kao krilo ne sklanjujući stopalo sa nogostupa. 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Izbegavaj autoput. Vozi lokalnim putevima manjom brzinom. Prati prognozu, ne vozi kad je vetar i bice OK ;) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Početnik, 587 postova
  • Lokacija: zemun
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tennere
Pitaj Lucky-ja kako je to rešio, on tih problema nema...:rolleyes:
A i ja sam na "dobrom putu"...
Mislis od kako je prešo na gs pa kao ono stabilan bajk ili udupla težinu gs-a

Poslato sa SuperTénéré

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 510 postova
  • Lokacija: Donje Konjuvce
  • Motocikl: Caponord 1000 ETV

Chalanger je dug i nema odbijanja vetrova,jos kada te bocni rokne koda te mokrom krpom neko raspidio :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1122 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure

moje iskustvo: tezina ne resava problem! problem lezi u povrsini u koju udara vetar! znaci ako ne mozes niz vetar, ti smanji konturu u koju udara vetar! dok to ne postignes "naslanjaj", se na vetar, zavali motor na stranu od koje duva! oprezno i nezno! "B" varijanta: uvek postoji naj manji uticaj (recimo bocnog vetra), pri razlicitim, tvojim brzinama kretanja! OPET oprez, i eksperimentisi!

Srecno!

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1514 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Sa vetrom treba biti oprezan jer su, ponekad, moguća neprijatna iznenađenja... Moje iskustvo od pre par godina, msm da je bilo 2015. kada sam kupio Suzuki: vozim iz pravca ZR prema NS, prazan put tek poneki auto iz suprotnog smera. Znam da je Suzuki prilično težak motor (sa gorivom četvrt tone) pa da vidim kako se ponaša na malo većim brzinama. Podignem prvo na 140 kmh, pa 160 pa 180 i, kad smo već tu hajde da vidimo kako je to voziti motor prvi put u životu - "2 glave". Vau, ideeee! Ali, u trenutku kada mi se približavao automobil iz suprotnog smera sa desnog boka je krenuo vetrić koji me je "gurnuo" skoro do bele linije, tako da sam se mimoišao sa autom na nekih 50-tak cm. Zapravo, smetnuo sam sa uma da pozadi imam kofer koji se, pri jačem vetru, ponaša kao jedro. Neiskustvo, šta reći, srećom bez kobnih posledica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sprint Challenger

Hvala svima na savetima. Probaću da skinem sisy bar i da izbacim koleno pa da vidim. Inaće, kad sam stavio bisage uticaj vetra je bio mnogo manji ali preko 70-80 na sat me jači vetar skreće sa pravca. Još da skinem sisy bar, to je jedino što mogu da smanjim udarnu površinu. Jedino plastike sa strane da probam da skinem.

 

Problem je što mi je autoputem najlakše da stignem do posla. Nema kamera, semafora, ništa.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 158 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak

Ja sam skoro isao oko Alibunara, bas po jakom udaru vetra, jednostavno prilagoditi brzinu i bar kod mene blago naginjanje je obavezno. Problem su iznenadni naleti vetra a zatim zastoj ili udar sa druge strane sto moze mnogo da poremeti putanju. Sve u svemu, iskustvo je presudno, ali treba i strah da bude razvijen da bi blokirao mozak da ne uradi neželjene radnje tipa brza preticanja, uletanja, nagla promena pravca i sl.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1833 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Ja znam da nisam siguran vozač (kao pravi bajkeri), pa kad me "opali" bočni vetar, smanjim brzinu... nemam bas nekog iskustva da eksperimentisem. Što je sigurno, sigurno je...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: Beograd Avala Pinosava
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3vd,mz etz 251,mz ts 150, BMW R1100RT

Mene iznenadio vetar na Dobanovackoj petlji pri 130km na RT-u.G...a mi se smrzla.Vozio ga posle do kuce ko da vozim automatika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sprint Challenger

Rešen problem sa vetrom. :sampion: Skinuo sam sisy bar i provozao ga na kružnom putu kod Bubanj potoka. 120 na sat, ogroman vetar, kamioni, samo što mi kaciga nije odletela. Osetio nije vetar. Dobre bisage koje smanjuju ravnu površinu sa boka i skinut sisy bar i dobije se potpuna stabilnost na vetru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650

@qwerty12345

Sad pravac Oklahoma pa direkt u tornado na vatreno krštenje! :D :dobar:

Ajde nek si to riješio, uvijek je lijep osjećaj kad otkloniš neku trzavicu na motoru. Odma' 2x bolji ugođaj. :) :takoje:

  • Haha 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 89 postova
  • Lokacija: KMDŽ
  • Motocikl: NHX

Setih se ove teme ovih dana, po ovoj ludačkoj Košavi. Vozikam po gradu i kako gde progvirim na čistinu, tako me bacaka kako joj se hoće. Bude zanimljivo kad dune s leđa, pa motor poleti ili kad duva čeono, pa za trenutak zastane - poletim kao iz katapulta. Naravno, bočni udari su najgori, naročito kad se provlačim među kolonama. Baš me štrecnulo par puta. Kakva su vaša iskustva po Košavi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 53 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC 750xa

Ja sam se navikao da vozim po vetru... kad nailazim na neka posebno opasna mesta, poput mostova ili nekih brisanih prostora, postanem oprezniji i naginjem ka vetru kad krene da duva... Po gradu, izmedju zgrada, 'em se vozi sporije, 'em ne moze bas toliko da se razduva... 

Najgore je, mozda, kad stanes negde na nekoj cistini, jedna noga dole, malo si van ravnoteze i bas tada iznenadni udar vetra moze da te obori...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

voziti po jakom vetru samo ako mora,a najbolje nikad.Ja tako kreno po jakom vetru za Peštu.Kad sam izišao na autoput koji je na njivi mnogo jači.Vozio sam 300 km nakrivo.Sve vreme sam se tešio da neću ukockastiti gumu nego ko da sve vreme teram blagu krivinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja