Jump to content

Moto Zajednica

komentar novinara

Recommended Posts

  • Ne silazi, 2782 postova
757z468_motocikl-pixabay.jpg
WWW.POLITIKA.RS

Просечна старост погинулих мотоциклиста у Србији је 36, а мопедиста 48 година. Мотоциклисти имају 20 пута већу...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 763 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno

Ni ne davanja žmigavca pri skretanju. U Srbiji automate žmigavca vlasnici automobila čuvaju bolje od štednje u evrima.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650

@Bole37

Kako nisu pomenuli loše puteve?

 

"Када је реч о унапређењу безбедности возача и путника моторизованих двоточкаша, издваја две најважније групе мера. Прве су усмерене ка унапређењу знања и ставова возача и путника двоточкаша о безбедном учествовању у саобраћају, а друге ка бољој путној инфраструктури, без рупа на путевима и са адекватном сигнализацијом."

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Јако неписмено. Политика су некада биле новине. 

 

Прво, није саобраћајна несрећа, већ саобраћајна незгода. 

 

Друго, све податке  су наводили тако да се могу двосмислено схватити. 

 

Да, ми разумемо о чему причају, али људи који возе само аутомобиле ово прочитају и кажу: "Аха! Видиш како дивљате! Трећина погинулих у СВИМ незгодама на путевима у Србији су возачи мотора који погину без контакта са другим возилом!" 

 

Треће, нису навели да треба подизати свест код возача аутомобила да се мора укључити показивач правца при скретању или промени траке и, оно што мени највише иде на живце, кажу претичемо са десне стране! 

А да онај у кавезу вози по пропису, уз десну ивицу своје траке, како би се неки мотор туда провукао?! Избегавам пролазак са десне стране, али када се сви начичкају уз разделну линију пред семафором јер су дебили, а тиме и крше закон, онда ја треба да гледам два метра простора десно и да седим иза и чекам да ме неко од позади покупи? 

 

Четврто, оваквим текстовима којима је циљ само заплашивање и искључиво окривљавање једне (наше, у овом случају) стране се дефинитивно не ради ништа добро и ово се не може сматрати новинарством. 

Јер, родитељ који је бициклу возио пре 30 година по ливади и никада на мотор није сео, када ово прочита неће детету дати да полаже за АМ/А1. А једини начин да мотоциклисти буду безбеднији јесте да што већи број учесника у саобраћају прође кроз ту школу, да схвати шта све смета, какве су опасности, па ће и аутомобил после возити пажљивије. 

 

Ух, изнервира се, извините за подуже писаније... 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 6 minuta, Zuba87 je napisao:

Јако неписмено. Политика су некада биле новине. 

 

Прво, није саобраћајна несрећа, већ саобраћајна незгода. 

 

Друго, све податке  су наводили тако да се могу двосмислено схватити. 

 

Да, ми разумемо о чему причају, али људи који возе само аутомобиле ово прочитају и кажу: "Аха! Видиш како дивљате! Трећина погинулих у СВИМ незгодама на путевима у Србији су возачи мотора који погину без контакта са другим возилом!" 

 

Треће, нису навели да треба подизати свест код возача аутомобила да се мора укључити показивач правца при скретању или промени траке и, оно што мени највише иде на живце, кажу претичемо са десне стране! 

А да онај у кавезу вози по пропису, уз десну ивицу своје траке, како би се неки мотор туда провукао?! Избегавам пролазак са десне стране, али када се сви начичкају уз разделну линију пред семафором јер су дебили, а тиме и крше закон, онда ја треба да гледам два метра простора десно и да седим иза и чекам да ме неко од позади покупи? 

 

Четврто, оваквим текстовима којима је циљ само заплашивање и искључиво окривљавање једне (наше, у овом случају) стране се дефинитивно не ради ништа добро и ово се не може сматрати новинарством. 

Јер, родитељ који је бициклу возио пре 30 година по ливади и никада на мотор није сео, када ово прочита неће детету дати да полаже за АМ/А1. А једини начин да мотоциклисти буду безбеднији јесте да што већи број учесника у саобраћају прође кроз ту школу, да схвати шта све смета, какве су опасности, па ће и аутомобил после возити пажљивије. 

 

Ух, изнервира се, извините за подуже писаније... 

Koliko sam ja mogao da shvatim, novinar je sam izneo statističke podatke i nije ih nešto komentarisao ili tumčio.

A ti podaci su takvi kakvi jesu.

Što se tiče nedavanje migavaca velika većina vozača ih ne daje, a smatram da je u poslednjih nekoliko godina najveći uzročnik nezgoda korišćenje mobilnog telefona i za to bi kazne morale da budu daleko oštrije /uz obavezno oduzimanje dozvole na duži period).

A preticanje sa desne strane je najveća glupost i budalaština koju može da načini neko ko je na dva točka i to je čisto igranje ruskog ruleta. Nikada to nisam učinio (niti ću), a imao sam prilike da pre par godina oborim skuteraša koji me je preticao sa desne strane i da mene obori biciklista koji me je isto preticao sa desne strane i udario mi u upravljač pa sam ja sa motorom pao (naslonio se) preko njega na parkiran kamion.

Pre dve godine u Paraćinu kolega ide ispred mene Crosturerom i sprema se da skrene u ulicu desno i u tom ga debil sa suvozačem (koji je već par sekundi pre toga pretekao mene sa desne strane i pri tome prošao bukvalno na par santimetara od mene) zakačinje u upravljač i zajedno padaju na trotoar. mala brzina pa nema povrea, ali stradaju mgavci, retrovizori, ...!

Opet napominjem da je preticaanje sa desne strane (između trotoara i vozila u istoj traci) je najveća glupost koji neko na dva točka može da napravi i velika je verovatnoća da će da bude oboren jer onaj u vozilu pojma nema da se neko tu namestio i ja bih takav prekršaj tretirao isto kao i prolazak na crveno svetlo na semaforu. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Сагласан са тим делом за претицање са десне стране, понављам, избегавам пролаз са десне стране. То радим у две ситуације:

1) Када је по закону дозвољено, односно када неко скреће лево

 

2) Када обилазим заустављену колону (што није дозвољено, али нисам светац) јер дебили не умеју да се зауставе где треба, уз десну ивицу своје траке, односно уз леву, ако има више трака у истом смеру, а они су у најближи супротном смеру. 

 

А, да, за податке, они су какви јесу, али нису изнети на прави начин, плански су изнесени тако да делују обесхрабрујуће по некога ко се размишља о вожњи мотора. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
4 hours ago, Zuba87 said:

Избегавам пролазак са десне стране, али када се сви начичкају уз разделну линију пред семафором јер су дебили, а тиме и крше закон, онда ја треба да гледам два метра простора десно и да седим иза и чекам да ме неко од позади покупи?

Tako i ja ponekad uradim, ali vrlo rijetko. To uradim baš kad mi neko izvadi živac svojom vožnjom auta jer tako stanu kao da ti namjerno ne daju da prođeš. A jel ne daš? E pa ja ću sa desne a ti se nosi u tri lijepe. Ili kad ima šahtova i ulegnuća sa desne strane a idu u koloni, pa ostave metar i po od ivičnjaka a ovamo gaze liniju. A ja da čamim u koloni kao bilmez neću, inače ne bih vozio motor.

 

Samo moram napomenuti da u tim rijetkim slučajevima kad obilazim sa desne strane OBAVEZNO sviram da znaju da sam tu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 632 postova
  • Lokacija: Rakovica
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.
Pre 7 sati, popovich je napisao:

@Bole37

Kako nisu pomenuli loše puteve?

 

"Када је реч о унапређењу безбедности возача и путника моторизованих двоточкаша, издваја две најважније групе мера. Прве су усмерене ка унапређењу знања и ставова возача и путника двоточкаша о безбедном учествовању у саобраћају, а друге ка бољој путној инфраструктури, без рупа на путевима и са адекватном сигнализацијом."

prevideh,hvala na ispravci.:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 8 minuta, popovich je napisao:

Tako i ja ponekad uradim, ali vrlo rijetko. To uradim baš kad mi neko izvadi živac svojom vožnjom auta jer tako stanu kao da ti namjerno ne daju da prođeš. A jel ne daš? E pa ja ću sa desne a ti se nosi u tri lijepe. Ili kad ima šahtova i ulegnuća sa desne strane a idu u koloni, pa ostave metar i po od ivičnjaka a ovamo gaze liniju. A ja da čamim u koloni kao bilmez neću, inače ne bih vozio motor.

 

Samo moram napomenuti da u tim rijetkim slučajevima kad obilazim sa desne strane OBAVEZNO sviram da znaju da sam tu.

Sve je to u redu, pod uslovom da si svestan u slučaju da te neko u takvoj situaciji obori i samelje uz ivičnjak da je to  čisto tvoja krivica i tvoja dobra volja.

Kad je kamiondžija u desnoj traci (na metar ipo od ivičnjaka) baš ga zabole što je debil na motoru rešio da ga pretekne sa desne strane dok on skreče desno u ulicu.

Morate da shavatite da postoje neke stvari koje se podrazumevaju i da ukoliko ih ne poštujete možete da završite u crnoj hronici, a vi izvolite pa terajte po svome.

Preticanje sa desne strane je dozvoljeno samo u situaciji kada se vozilo ispred prestrojilo za skretanje ulevo i migavcem označilo da skreće ulevo, u ostalim uslovima je ZABRANJENO, a naše je pravo da to ne poštujemo, ali isto tako podrazumeva da ne kukumavčimo kada zbog toga najebemo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650

@zika56

Naravno, sve to stoji i nisam ni rekao suprotno. Ideš na svoj rizik pa zato sam to i uradio toliko puta da može na prste jedne ruke da se izbroji za ove 3 godine koliko imam Versysa. A kad su kamioni i autobusi u pitanju, njih nikad ne obilazim sa desne strane. Iskreno, to bi samo lud čovjek pomišljao da uradi jer rizik je preveliki i bespotreban.

Nema potrebe da nas grdiš kako mi tjeramo po svome, nije to nikakav inat već samo postupanje u vrlo rijetkim situacijama i uz pun oprez. Zato sam napomenuo da obavezno koristim sirenu u takvim situacijama i nisam imao problema. Ali naravno da to nikom ne bi trebalo da postane navika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 5 minuta, popovich je napisao:

@zika56

Naravno, sve to stoji i nisam ni rekao suprotno. Ideš na svoj rizik pa zato sam to i uradio toliko puta da može na prste jedne ruke da se izbroji za ove 3 godine koliko imam Versysa. A kad su kamioni i autobusi u pitanju, njih nikad ne obilazim sa desne strane. Iskreno, to bi samo lud čovjek pomišljao da uradi jer rizik je preveliki i bespotreban.

Nema potrebe da nas grdiš kako mi tjeramo po svome, nije to nikakav inat već samo postupanje u vrlo rijetkim situacijama i uz pun oprez. Zato sam napomenuo da obavezno koristim sirenu u takvim situacijama i nisam imao problema. Ali naravno da to nikom ne bi trebalo da postane navika.

Dečko, ja vozim veoma aktivno već duže od četiri decenije, nisam baš neko ko se drži zakona ko pijan plota i nisam neko ko nije imao udesa, ali NIKADA nisam preticao sa desne strane (niti ću to ikada da uradim). Preticanje sa desne strane (i posebno uz upotrebu sirene) je klasična bahatost i možeš da se ljutiš na mene koliko god hoćeš ali je to upravo to.

Pa je pizdim kada me neko kolima pretiče i gura me udesno na trotoar, a ti se namerno nabijaš između trotoara i vozila ispred sebe i tražiš prednost i pažnju onog u autu? 

Rekoh već, imaš pravo da činiš šta hoćeš, ali pod uslovom da snosiš i posledice zbog toga što činiš.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Не, претицање возила у покрету никако, Поповић и ја причамо о колони возила која стоји. Бар сам тако и њега схватио. 

У кретању је већ стварно... 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 4 sati, Zuba87 je napisao:

Не, претицање возила у покрету никако, Поповић и ја причамо о колони возила која стоји. Бар сам тако и њега схватио. 

У кретању је већ стварно... 

Kada su vozila u kretanju onda je preticanje, a kada su zaustavljena onda je obilaženje pa kada pišemo trebalo bi jasno da definišemo o čemu je reč. Ja sam u svom komentaru napisao da je glupost vršiti preticanje sa desne starne, a obilaženje je nešto sasvim drugo.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Да, да у првом коментару се нисам правилно ОДразио, зато сам после морао да цртам два пута :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650

@zika56 

Opet ti posežeš za teškim riječima i snishodljivim tonom, a ovog puta me kvalifikuješ kao bahatog pritom uopšte ne čitajući šta sam napisao. I poslije kažeš "nemoj da se ljutiš"... moje inicijalno poštovanje prema tebi polako splašnjava sa svakim takvim komentarom.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Čačak City
  • Motocikl: Suzuki Gz 250 Marauder

Šta se ovde desilo, ima li gde na forumu, u vezi ovoga šta, ovo je strašno:

2238907_hro-jagodina-1_ff.jpg
WWW.KURIR.RS

Ljiljana Veselinović (38) iz Jagodine tvrdi da ju je prošle nedelje na putu Ćuprija-Jagodina brutalno pretukao bajker D. K. (39), i...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 158 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak

Pa neki neizivljeni "bajker" ocigledno, šteta što nema jos nekih ocevidaca da daju malo vise detalja. Ukoliko motociklista ima nekih olaksavajucih okolnosti, tipa da ga je stvarno isekla ispred njega bukvalno pa mu pao mrak na oci. Ili otezavajuca, obilazio neku kolonu, i isao 100+, pa ni ja ga ne bi video.

Mnogo puta me iznenade, samo se stvore zujalice iza mene, vozi se cik-cak izmedju traka i šta sve ne.

A ima i scena gde recimo u centru Barajeva, ja idem 30kmh, lik me gleda direktno i par metara pred njim on pocinje da skrece, znaci vidi kroz mene pa ga nisam izlupao ili slicno

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja