Jump to content

Moto Zajednica

Zamena kočione tečnosti

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 308 postova
  • Lokacija: Ripanj
  • Motocikl: Honda Helix CN250

Poštovani kolega srle69, pitao je kako promeniti kočionu tečnost u sistemu za kočenje. Pošto sam to već odradio, evo da podelim sa vama svoje iskustvo

-Da, kočiona tečnost na motoru, menja se skoro identično kao na kolima, pa čak i lakše (jedna klješta, jedno crevo, jedan kočioni cilindar napred/pozadi)

Lepa pomoć bila bi kantica iz louisa 10003470 ili (još bolje)10003475, koja lepo pravi vakuum, i izbaci svu staru tečnost iz sistema.

U slučaju da nemate jedno od navedenih, evo kako može (ja tako radio):

Potrebno je:

Kantica nove kočione tečnosti (najčešće DOT 4)

Dve plastične čaše (ili nešto slično) veličine ~2dl

crevce od infuzije dužine ~ 0,5 m (može i od vazduha za akvarium)

Viljuškasti ključ (kod mene na KLE br8)

Procedura:

Na sisicu za ispust ulja i vazduha (na klještima) navući crevo

Crevo ubaciti u plastičnu čašu

Odvrnuti poklopac na kantici za kočionu tečnost

Odvrnuti ključem sisicu (malo više od pola), pri tom paziti da sisica ne ispadne i ne prolije tečnost po disku i kočionim pločicama

Stara tečnost počinje da izlazi iz sistema. Obzirom da je rezervoar višlji od klješta i sisice, tečnost sama izlazi. Nema veze što u sistem ulazi vazduh. Posle ćete lako izbaciti isti drukanjem.

Ako nije sva tečnost izašla putem gravitacije, nadrukajte polugu kočnice nekolikop puta. Kako drukate, tečnost (u mlazu) izlazi, dok ne počne da šišti vazduh.

Ja ostavim oko 15 minuta da se lepo ocedi.

 

Sada dolazi punjenje i izbacivanje vazduha:

Ako ste sigurni da je sva stara kočiona tečnost izašla, uzmite drugu (čistu) čašu. Nalijte u nju novu kočionu tečnost (dovoljno 2-3 cm od dna) i crevo za sada zaronite u tečnost, koja se nalazi u čaši.

Sipajte tečnost u kanticu na motoru do vrha

Polako drukajte polugu kočnice Zapamtite, dok drukate, crevo mora da bude uronjeno u tečnost

Kako drukate, videćete mehuriće vazduha koji izlaze iz sistema u ulje u čaši.

Proveravajte nivo tečnosti u kantici (rezervoaru) kočione tečnosti. Ako je potrebno dolivajte ulje. Ne dozvolite da rezervoar ostane bez tečnosti, jer nećete skoro završiti posao ;D

Kada prilikom drukanja prestane da izlazi vazduh, zavrnite sisicu do kraja i zamena ulja je završena.

Ako je nivo ulja u rezervoaru nizak, dolijte ulje do crte "MAX"

Iz čaše, u kojoj je bila nova prespite tečnost u kanticu koju ste kupili, nema potrebe bacati, to je nova tečnost ;)

Ne zaboravite da vratite poklopac od rezervoara

Ako se desilo da vam je tečnost malo kapnula po motoru, obrišite suvom krpom. Posle rada, OBAVEZNO operite ruke bez češkanja (ili trljanja očiju) ;)

Procedura je ista za prednji kao i za zadnji točak. Poželjno je imati pomoćnika, da ne biste prosuli tečnost po okolini i slično.

Preporuka je i da (kada ovo već radite) ugrabite trenutak i zamenite i pločice (ili eventualno disk/ove/). Naravno, tečnost je poželjno menjati bar jednom u 2 godine.

Srećno  :)

 

post-657-12879000739783_thumb.jpg

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad

A sta da rade oni koji imaju 2 diska na prednjem tocku jer da idu kod automehanicara, posto mu to onda dodje isto ko na kolima?!  :D

 

Pazljivo odaberite plasticnu casu u koju cete sipati tecnost da vam se ne bi desilo da trazite casu koju ste ostavili bas na mestu gde se sad nalazi neka fleka a casa je dobila noge dok ste vi pogledom trazili crevo koje ste hteli da okacite na ventil koji sluzi za luftiranje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 308 postova
  • Lokacija: Ripanj
  • Motocikl: Honda Helix CN250

A sta da rade oni koji imaju 2 diska na prednjem tocku jer da idu kod automehanicara, posto mu to onda dodje isto ko na kolima?!  :D

2 crevca i 4 čaše  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 788 postova
  • Lokacija: Indjija

+

 

Za motore sa duplim diskom napred, procedura luftiranja moze da se radi istovremeno na obe strane (ako imate nekoga u blizini da pomogne na drugoj strani), ako ipak radite sami, kada zavrsite sa jednom predjite na drugu stranu.

 

@coolair: fino uputstvo, posluzice novajlijama, siguran sam.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125

dihtung ili semering

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 189 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Tracer9 GT '23

Ja sam menjao tecnost tako sto sam koristio spric na koji sam navukao tanko crevo a drugi kraj creva na sisicu klesta i pod pritiskom  punio sistem odozdo.

Kada vidim da u posudi imam dovoljno ulja stegnem sisicu i momentalno imam tvrdu kocnicu, bez potrebe za drukanjem .

Normalno pre svega sam jednostavno ispustio staro ulje.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ja sam menjao tecnost tako sto sam koristio spric na koji sam navukao tanko crevo a drugi kraj creva na sisicu klesta i pod pritiskom  punio sistem odozdo.

Kada vidim da u posudi imam dovoljno ulja stegnem sisicu i momentalno imam tvrdu kocnicu, bez potrebe za drukanjem .

Normalno pre svega sam jednostavno ispustio staro ulje.

 

Isto tako radim, najjednostavnije i najbrze. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 308 postova
  • Lokacija: Ripanj
  • Motocikl: Honda Helix CN250

Ja sam menjao tecnost tako sto sam koristio spric na koji sam navukao tanko crevo a drugi kraj creva na sisicu klesta i pod pritiskom  punio sistem odozdo.

Kada vidim da u posudi imam dovoljno ulja stegnem sisicu i momentalno imam tvrdu kocnicu, bez potrebe za drukanjem .

Normalno pre svega sam jednostavno ispustio staro ulje.

 

Ovo jeste naj jednostavniji način, sa jednom manom:

Voda je teža od kočione tečnosti, pa samim tim stoji dole, u klještima (doduše u maloj količini). Prilikom sipanja tečnosti odozgo, i drukanja, sigurniji sam da će se sistem bolje očistiti od vode, nego kada odozdo guraš tečnost i samim tim zadržiš vlagu (i nedaj Bože čestice nečistoće) u sistemu.

Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Ja sam menjao tecnost tako sto sam koristio spric na koji sam navukao tanko crevo a drugi kraj creva na sisicu klesta i pod pritiskom  punio sistem odozdo.

Kada vidim da u posudi imam dovoljno ulja stegnem sisicu i momentalno imam tvrdu kocnicu, bez potrebe za drukanjem .

Normalno pre svega sam jednostavno ispustio staro ulje.

 

 

Mislim da se talog iz klješta bolje izbaci obrnutim procesom ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Pre zamene ulja klešta se operu.

 

Kupiš sprej za pranje kočnica i to obaviš za par minuta.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Pre zamene ulja klešta se operu.

 

Kupiš sprej za pranje kočnica i to obaviš za par minuta.

 

Pa da, nisam lepo pročitO zadnju rečenicu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Pre zamene ulja klešta se operu.

 

Kupiš sprej za pranje kočnica i to obaviš za par minuta.

 

Pa da, nisam lepo pročitO zadnju rečenicu :)

pa tesko ces tim sprejom da ocistis talog,,mozda spolja ocistis klesta,al talog u kljestima samo pod pritiskom,,a i taj sprej je oican odmasivac koji sluzi samo da odmasti plocice,,,sarena laza  ;):D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Mene u principu naj više plaši zalutali vazduh u sistemu za kočenje, jednom mi se to desilo kad sam menjao pločice i filozofirao sa čišćenjem klešta, pa sam posle toga kočio i nogama i rukama  :o :o :o

 

Od sad - zašrafi šrafići, ne diraj dugmići.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Tema jes' bajata, ali posto cu ovo raditi za koji dan, uz mali servis, da li je bolje, zbog tog taloga koji pominjete, da sisteme iskombinujem, da odozgo sipam iz cega vec a dole spricom izvlacim vazduh dok ne krene malo ulja, a da je tad rezervoar gore vec pun koliko-toliko?

To bi valjda izvuklo taj talog zajedno sa onim prvim uljem koje je sigurno zaostalo, makar par kapi, i to ce taman malo da ispere i crevo od istog?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Sta bih ja (a to i radim)

Nakon skidanja poklopca izvucem (alatom, a moze i spricom) svu staru tecnost iz rezervoara. Vrlo cesto i tu ima, d'izvinete gomila govana. Zasto da sve to prolazi kroz crevo!

Kada to obavim i ocistim sve uglove, sipam novu tecnost i tek onda idemo dole da preko odvrnute sisice vadimo-prvo staru tecnost, a onda i malo nove (neprestano dolivajuci). Kada kroz providno crevo pocne da ide svetlije, cisto ulje...gotov posao.

Malo odzracivanja i to je to.

Nije lose, sisice skinuti...mada ume da bude prljavo...i namotati malo teflon trake na navoj.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: mladenovac

Tema jes' bajata, ali posto cu ovo raditi za koji dan, uz mali servis, da li je bolje, zbog tog taloga koji pominjete, da sisteme iskombinujem, da odozgo sipam iz cega vec a dole spricom izvlacim vazduh dok ne krene malo ulja, a da je tad rezervoar gore vec pun koliko-toliko?

To bi valjda izvuklo taj talog zajedno sa onim prvim uljem koje je sigurno zaostalo, makar par kapi, i to ce taman malo da ispere i crevo od istog?

taj talog teško da će tako izaći pošto se sisice za odzračivanje(ispuštanje vazduha) uvek nalaze na vrhu a ne u dnu cilindra,jedino pravo čišćenje je ako se klešta skinu i rastave na proste činioce,sve opere i obriše pa ponovo sklopi.ili što Bokolic reče da bez rasturanja to sve produvaš kompresorom ... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Imam par kompresora tu gde je motor, pa cu onda tako nesto i da primenim, jel se samo svuda uperi pistoljce a ne rasklapa nista vise?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: mladenovac

pa najbolje je da skines kljesta sa motora,da usled pritiska ostaci ulja ne bi prskali po motoru,odvijes sisicu skroz,znaci izvadis je iz kljesta,jer ostaje veci otvor za izlazak necistoca. Onda nekako fiksiras klip posto se moze desiti da prilikom izduvavanja vazduh istera klip, potom vrh pistolja usmeris u rupu gde se zavija crevo koje dovodi ulje u kljesta okrenes kljesta tako da rupa gde se uvija sisica bude najniza tacka i duuuuvas...posle toga sve isto al obrnutim redosledom...a kad sipas novo ulje najbolje bi bilo da ga pustis da prirodnim padom prodje ako hoce

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pažljivo prati, 565 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Futog
  • Motocikl: Husqvarna 701 enduro

Ja prošle godine menjao na starom motoru. Sistem kao @coolair jedino sto sam rastavio i rezervoar i klip na njemu i sve gumice dobro očistio. nakupilo se tu poprilično prljavštine a prava greota kad je sve već u njemu novo, mislim na ulje, da se ni on ne očisti. Nije komplikovano a nije zgoreg odraditi. Svaka čast na temi. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Veliki Crljeni
  • Motocikl: Suzuki GSX R750

Aj posto se niko nije setio da pita, da pitam ja... 0namigivanje.gif Postoji li razlika u proizvodjacima kocionih tecnosti, tacnije kako izabrati pravu kocionu tecnost za svoj motor? Ja na primer vozim GSXR750 K7 i sve sto znam je da treba sipati DOT4. Da li je samo to dovoljno pri odabiru tecnosti, ili je bitna i marka ili jos neka karakteristika???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 60 postova
  • Lokacija: beograd-subotica
  • Motocikl: suzuki dr350, honda xl

nebitno je ko je proizvodjac bitno je da se kupi prema specifikaciji, pise na bocici u 99% slucajeva, vecina motora koristi dot4 a samo pojedini dot 5 ili dot 5.1

poslednja dva se najcesce koriste na stazi jer imaju vecu temperaturu kljucanja i nisu preporucljiva za "nase" motore jer sadrze neke materije koje lako ostecuju creva

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Netacno, DOT5.1 se moze koristiti gde i DOT4, ima vise temperature kljucanja ali je i higroskopniji od DOT4 tj brze skuplja vlagu. DOT5 je baziran na silikonu i koristi se u nekim Citroenima, vojnim vozilima itd. (mozda i na stazi za to ne vec znam)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja