Jump to content

Moto Zajednica

MZ ES125

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 271 postova

Igrom sudbine srece ili kako god nazvati ovaj cin dosao sam do ovog primerka kao sto i sam naslov kaze MZ ES 125.

Mislim da je u relativno dobrom stanju, mada je poslednjih 25god stajao na tavanu.

 

Plan je da ga sredim sto bi se reklo u full-u i da ga vozim.

E sada moje mehanicko iskustvo nije bas neko.

Svaka sugestija savet,seme motora bilo sta su dobro dosli



 

20200517_154302.jpg

20200517_154307.jpg

20200517_154314.jpg

20200517_154335.jpg

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Deluje pristojno i očuvano. Koliko je prešao kilometara? Daj još neku sliku sa strane da se vidi ceo motor, a može i neka izbliza da se mašina vidi detaljnije. 

  Za početak bi mogao da mu sve sajle naprskaš sa WD 40 ili nekim retkim uljem. 

 

  P. S.  Lep ti je i pas . 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova

Hvala za masinu i psa :)

Ne znam koliko je presao tj zaboravio sam koliko pise...

Imam samo ovu jednu sa strane trenutno, slikacu jos i masinu i sat... 

Da li da probam da ga upalim ili treba nesto proveravam da ne zeznem nesto? 


 

20200517_152110.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Ja bi probao da ga upalim, ali pošto sam kažeš da nisi baš jak u mehanici - bjlo bi dobro da to radiš sa nekim iskusnijim.   Pre paljenja moraš neke stvari da uradiš - bilo bi poželjnop jer motor ipak stoji 25 godina. Prvo proveriš ilje u motoru - imaš jedan mali šrafčić na levoj dekli u visini poluge menjača, odvrneš ga i vidiš dal će da poteče ulje iz njega. ako ne teče doliješ malo menjačkog ulja SAE 90 - dok ne počne da curi. Potom  ga malo zakurblaš da vidiš da li se mašina vrti, da nije zaribala. ujedno slušaš zvuikove iz mašine, dal to ide glatko ili ima zvuk da je ciliondar suv . Verovatno je suv, pa ne bi bilo loše da skineš svećicu i naprskaš malo WD 40 da se to malo podmaže ( čućeš odmah promenu prilikom kurblanja, nestanu ti neki suvi zvukovi i lepše se vrti ). 

  Svećicu očistiš žičanom četkom i podesiš zazor ( oko 0,7 mm ), spojiš je na kabl i nasloniš negde na masu, daš kontakt i zakurblaš da vidiš dal baca varnicu ( pre toga staviti i povezati akumulator - ako ga i imaš na motoru , verovatno je crko pa će trebati nov ). Ako svećica baca varnicu - dobro je, ako ne baca - verovatno će trebati da se očiste platinska dugmad zbog oksidacije ( ošmirglati finom šmirglom ). Kad dobiješ varnicu, vratiš svećicu, sipaš gorivo ( mešavinu ) i probaš da ga upališ.  Svaki MZ kad je hladan, otprilike pali tako što mu otvoriš slavinu, povučeš saug i zakurblaš dva puta motor, a potom vratiš saug do pola, daš kontakt i pališ. 

  Pošto je tvoj dugo stajao, poželjno je da ga pustiš da prvomalo radi na leru, da se zagreje, pa tek onda dodavati gas - nikako odmah u velike obrtaje. Nek se prvo malo stabilizuje, razbaca ulje po mašini, izbaci eventualne nečistoće koje su se možda stvorile il nakupile za vreme dok je stajao . 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ovo je šraf za kontrolu nivoa ulja u menjaču

 

   

11243497.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator
pre 34 minuta, Milance 067 je napisao:

Kako su ga bre popeli na tavan;)

  Lako, mnogo lakše nego što sam ja sa još 5 - 6 ljudi popeo Kawasaki ZZR 1100 na prvi sprat radi nekog snimanja. MZ je gvozdeni motor, pa imaš za šta da ga uhvatiš i držiš, a Kawasaki sav u oklopima, sve plastika, a težak, a za plastiku ga ne možeš držatijer hoće da se polomi .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 162 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: BMW R 1200gs,BMW R 25/2

Svojevremeno su ocu jednog člana foruma kod nas u Kragujevcu  preneli i ukrali hondu 900 boldor i to preko ograde visoke dva metra , a na metar od prozora pod kojim je spavao njegov otac. E ti su bili umetnici, ili ih je bilo tridest. Sva sreća motor je našao na zlatiboru, doduše oštećen , ali ne puno.:moto2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova

@drumskalisica Hvala na savetima. Nije da bas nista ne znam oko mehanike nego bolje da pitam, nego da se pravim pametan. Svaki savet je dobro dosao i uvek moze nesto novo da se nauci. Sada znam koje ulje ide u njega i gde se ispusta :) ovo drugo znam naravno da nema velikih obrtaja i sve, samo da on upali prvo :) ali cini mi se kada stisnem kurblu ne cuje se nista cudno normalno zavrti. 
Elektronika to ne bi trebao da mi bude problem srediti.
Sajle moram podmazati.
Samo treba naci sada i slobodnog vremena  :( 



@Milance 067 Ne znam kako su ga popeli ali znam kako sam ga spustio kroz terasu :)

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Onaj šraf što sam postavio sliku, nije za ispuštanje, on je samo za kontrolu. Za ispuštanje je drugi sa donje strane motora . 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Gliser nije problem, možemo i o njemu. A imaš i u opštim temama temu " Čamci ", ima nas dosta koji upražnjavamo i volimo raznorazna plovila ( Imam Maestral 9 i pentu Tomos 4 ) . 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Za gliser se prijavi ovde :    

  

 postavi slike, pitaj šta te muči, pomoći će ljudi, dati ti odgovor, savet . . .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova

Ma ja pojma nemam ocito, mislio sam da nesto znam ali izgleda sam se precenio, ali ne odustajem!

Ja nisam motociklista tj kao dosta mladji sam sa drugarom vozio svakakve njegove motore i posle je bilo neki izleta ali nikada nista ozbiljno bilo je sedi i vozi, imam ja A ali nikad neku mehaniku nisam radio na motoru, ali sam zato prvo naucio da vozim bicikli pa tek onda da hodam i do danas ne silazim sa njega, obiljan rekreativac sam da kazemo, ali volim motore jako tako da mi je ovo jos draze sada da sredim sam svoj motor i posle uzivam (barem se nadam da se cu uspeti da sve sredim )


Danas sam dok sam skinuo zadnji tocak to je bilo za mene zajebana misija, mislim da sam otkrio da motor nema instalaciju za akumulator, sve sajle su popustiste kako li se to sve menja... 

Motor generalno nije u losem stanju ali nije to to sto ja zelim da bude, nasao sam neki snimak na YT kako izgleda motor, e tako zelim i ja moj da sredim.

Proverio sam onaj srafic za ulje nije curkalo nista tako da trebe sipati ulje.

 

Jedini problem sto moze da me spreci od sredjivanja je dokumentacija i registracija. Motor ima staru SFRJ saobracajnu i to na HR opstinu, proverio sam sa sprediterom moze da se uveze ali moram ima dokumenta da je usao u zemlju to sve on moze da sredi, ali ja se posle plasim za registraciju da ne bude nekih problema poznavajuci nase... 


Da li postoji negde neki prirucnik za motor, neke sema sta se kako radi, sve sto moze da mi pomognem i oklaksa, naravno i svaki vas savet je vise nego pozeljan! 

Ako na slikama nesto primetite da treba da se manje sredi molim vas da mi kazete.

20200521_144321[1].jpg

20200521_153455[1].jpg

20200521_160535[2].jpg

20200521_174515[1].jpg

20200521_144328[1].jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Tu sa leve strane gde si skinuo taj limeni dekl ti je mesto za akumulator. Iznad njega bi trebalo da stoji regler, ali njega nema. Rekao bi da ti fali i sirena. Jedna zaštitna guma lanca ti je već pocepana, pretpostavljam da ni druga nije u mnogo boljem stanju. Takođe bi se reklo da ti i zadnji lančanik nije dobar, verovatno i lanac. Koliko je km ptešao motor ? 

  Nisi napisao odakle si, možda je neko blizu tebe pa bi mogao da ti pomogne, il ima neki majstor pa da te uputimo ? 

  Staviću ti ovde dve slike, na prvoj se vidi regler gde stoji i kako izgleda i sirena ( ne vidi se baš dobro od sajli ) - ona je na ramu iznad cilindra.  Na drugoj ti je šema povezivanja instalacije :

 

  PS. Gledaj da prvo središ papire za motor, da ne ulažeš novac u njega, a posle da ispadne da se ne može registrovati . 

  

bikepics-2096977-full.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova

Da da fali sve sto si napisao, to smo odmah primetili kada sam skinuo poklopac da nesto fali :)
Nego zadnja guma je probusena pa sam skinuo zadnji tocak da zamenim da bih probao na gurku da li ce da upali, jer je ocito tako palio.

Kako mi je covek preko mail-a rekao da su papiri oko 300e (samo dokumentacija u SU ) moram da izadjem tj motor mora da udje u Srbiju da bi mogli da se rade ali ni to mi nije garancija da mogu da ga registujem, gledao sam danas br sasise i br motora lepo se sve vidi ali ja nemam pojma sta se sve gleda na reg za motor...

Motor je 1971, pise da je presao 30 901km ( da li je toliko presao ili vise ko ce ga znati)

HVALA ti puno, mnogo mi pomazes sa savetima :)


Inace ja sam iz Panceva
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Imamo kolegu iz Pančeva, dugo je vozio MZ 250, verovatno ti može pomoći, uputiti na nekog majstora, il nešto slično . 

  Kilometraža je verovatno prava. Što se papira tiče, ne znam kako to ide, ako je motor iz bivše republike SFRJ, a vodi se na tebe, tvog oca, strica, dedu . . .  koji je izbegao zbog rata ovamo, da li se u tom slučaju mora cariniti ili ima neka druga opcija. Raspitaj se malo .

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova

Motor nije na nikoga od mojih, kupio sam ga.
Slao sam email agenciji koja se bavi uvozom, kaze da moze ali mora procedura koju sam vec napisao...

Iskreno zapitam se da li je vredno ipak sve to, tj da li je isplativo? Nesportno da bih naucio dosta novih stvari.
Na prvu loptu delovao mi je sve super jer ga nisam gledao mehanicki, po prirodi sam pedanterija teska pa ako nesto radim radicu da bude full sto bi se reklo, da li je ova cela igranka isplativa (vredna) moram sada hladne glave da sagledam i saberem.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova

Zakrpio sam zadnju gumu.
Posto je nesto tu cackakno oko elektronike i paljenja moze da pali na kurblu bez kljuca, proverio sam svecicu ona nova nova sipam malo goriva i da probam. 1.2.3.4. 5 brm brm brm brm 

Rucica gasa tj ta guma koja je na njoj ne drzi dobro pa hoce da prokliza a da ne da gas, sajla od kvacila je rastegnuta mislim generalno sve sajle na motoru su za zameni ili dotezivanje, osim prednje kocnice. 
Upalim ga i malo na poguram i ubacim u 1. i malo sam se cak i provozao :D  cisto da vidim kako to izgleda :D

Sta ce dalje biti nemam pojma videcu kako ce se stvari odvijaju.
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Možda da skineš desnu deklu sa motora, da vidiš šta ima ispod. Pošto tako pali bez ičeg, moguće da mu je neko skinuo dinamu i montirao magnet od tomosa . Ustvari, ne moraš ništa da skidaš,  sad sam pogledao slike koje si postavio i utvrdio da nemaš dinamu već magnetno paljenje - verovatno tomosovo. Zato ti nije potreban ni regler ni akumulator, a ni ona šema instalacije koju sam ti ovde postavio . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja