Jump to content

Moto Zajednica

Bajkeri i psi lutalice

Recommended Posts

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Pre 14 sati, Partiota je napisao:

Nije problem kad vidim da se spremaju da napadnu, problem je kad izlete niotkuda, kad ih ne ocekujes. Tu bas nema vremena za reakciju

Upravo to htedoh da kažem.Đaba svi ti gedžeti kad ti pas izleti pred nosom.On motor čuje na kilometar i vreba iz buđaka. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Pas nije stvar ni igračka za privremenu upotrebu.
To je živo biće, veoma osetljivo.
Biće koje voli, raduje se, tuguje, oseća strah i bol...
I koje, nažalost pati.

734775_332830503502419_1209497437_n.jpg.e10fb9c9ad3e05d2e030460932d6836d.jpg

Ljudska istorija beleži više od 14.500 ratova, kao i to da je svega desetak od preko 180 generacija živelo u neprekidnom miru.  Jedno od, nažalost,  “najprirodnijih” oblika ponašanja na svetu  je agresivno ponašanje (čak kao deo odgajanja i vaspitanja, favorizacije putem medija…). Internet je, zahvaljujući svojoj “anonimnosti”, omogućio trolling ispoljavanje agresivnosti svima onima koji se plaše borbe  argumentima u stvarnom životu, zbog realnog rizika da dobiju nogu u zadnjicu.

U svakodnevnom životu svedoci smo agresivnog  ponašanja drugih učesnika u saobraćaju, ali i jednog, specifičnog  problema vezanog za agresivno ponašanje pasa.

Podaci Centra za kontrolu i prevenciju bolesti govore da oko 800.000 ljudi godišnje potraži medicinsku pomoć zbog ujeda pasa. Više od polovine njih su deca.

Zakon kaže da:”Za naknadu štete u slučaju ujeda psa lutalice odgovorna je jedinica lokalne samouprave na čijoj se teritoriji dogodila štetna radnja.”  

Mogućnost nadoknade štete zavisi od same lokalne samouprave, odnosno da li je uopšte regulisala ovako nešto na svojoj teritoriji.

Iz perspektive psa uvek može da postoji razlog za agresivno ponašanje. Pojedinim psima agresivnost je urođena osobina, ali skoro uvek iza agresije stoji i razlog.

Ukrštanjem se može dobiti nestabilan temperament (najveći procenat uličnih pasa su mešanci).

Kastracija i sterilizacija reguliše brojnost populacije, ali ne dovodi do potpune supresije polnog ciklusa i promene temperamenta (službeni psi za posebne namene, u svetu, su većinom kastrirane ženke, jer su privrženije, oštrije i agresivnije).

Sva agresivna ponašanja, koja su normalna za pse, generalno su neprihvatljiva običnim ljudima.

Psi i ljudi imaju sasvim različit sistem komunikacije.

Zato često dolazi do nerazumevanja između ove dve različite vrste.

Osoba može biti prijateljski nastrojena, ali iz pseće perspektive, pas može ljudsko ponašanje protumačiti kao pretnju ili uznemiravanje.  

Posebno ako  pas ima problem percepcije  (svaki slučaj je priča za sebe).

U jednoj ličnoj situaciji,  je nastradala samo čizma.  

20200922_214836.thumb.jpg.f039dd94411d9062fafc5e5579ae33cc.jpg

 

Od tri psa iz  pratnje maloletnih pripadnika romske populacije, jedan je, bez prethodne opomene, nasrnuo na mene dok sam čekao da se motociklom uključim u saobraćaj.

Način držanja pasa kao kućnih ljubimaca, bilo da su oni opasni ili ne, regulisan je Zakonom o dobrobiti životinja, a držanje opasnih pasa i Pravilnikom o načinu držanja pasa koji mogu predstavljati opasnost po okolinu.

Vlasnik psa može biti samo punoletna osoba.

Zakonom  je propisano postupanje i sa jedinkama koje ponovo, bez povoda,  napadnu čoveka ili drugu životinju: “ Ako posle provere stepena socijalizacije opasan pas ne postigne zadovoljavajuću ocenu, odnosno ako i dalje predstavlja opasnost za druge ljude i životinje, takav pas se više ne može držati i lišava se života u skladu sa zakonom kojim se uređuje dobrobit životinja.”

Pravilnikom o načinu držanja opasnih pasa, propisuje se način držanja pasa koji se drže kao kućni ljubimci, a koji mogu predstavljati opasnost za okolinu.

 

U slučaju nepoštovanja Zakona i propisa donetih na osnovu njega u pogledu načina držanja i postupanja sa životinjama, jasno su zakonom precizirane kazne, pa se tako, nesavesni vlasnik može kazniti za prekršaj novčanom kaznom, ako na nepropisan način i suprotno odredbama Zakona o dobrobiti životinja drži psa koji može predstavljati opasnost po okolinu.

U slučaju nepoštovanja odredbi odluka organa lokalne samouprave, jasno su i precizirane kazne, pa se tako neodgovorni vlasnik može novčano kazniti za učinjeni prekršaj.

Kada su u pitanju napušteni psi, veliki problem predstavljaju postupci, pojedinih “službi”, da pse “organizovano” prevoze, iz drugih mesta i izbacuju kao “komandose”  usput.

Obično je u pitanju neka privatna firma koja se bavi “poslovima” rešavanja pasa lutalica u mestu Donji Pizdinci. 

Jednostavno odvezu životinje u drugi grad (udaljen 100 i više kilometara). Kombi projuri gradom i poizbacuje pse, a o posledicama niko ne razmišlja.

Takvi psi nisu sterilisani, redovno nisu vakcinisani protiv zaraznih bolesti, nisu čipovani.  Nalaze se u novoj, nepoznatoj, sredini, formiraju čopor, koji osvaja i štiti teritoriju, potiskujući mirnije pripadnike vrste (koji su prošli program komunalne zoohigijene svoga mesta).

Takve pse je teško uhvatiti, jer su veoma oprezni, vešti u bežanju i skrivanju. Sama akcija hvatanja takvih jedinki mora biti izvedena u stilu safari lova (upotrebom omamljujućih sredstava koji se ispaljuju iz posebnih oružja).  To uopšte nije jednostavno izvesti u urbanim sredinama…

Kada se sve to začini “humanitarcima” (osobama željnih sopstvenog  promovisanja  ili “dobrim”  ljudima koji učestvuju i pomažu psima da ih ne uhvate), upadamo u pat poziciju i vremenom ceo problem postaje sve veći.

Azili za napuštene životinje su prepuni. Udomljavanje jedinki, sa već formiranom ličnošću,  je teško prihvatljivo (mislim na pse, kod ljudi je to malo lakše).

Svaka eutanazija mora debelo da se obrazloži i opravda  (oni koji se bave  ovom  problematikom, nerado će, bez debelog razloga, drugo živo biće lišiti života).

 

Programom lokalne samouprave napušteni psi prolaze kroz redovne procedure periodičnog hvatanja, lečenja, čišćenja od parazita i redovne vakcinacije protiv besnila,  sterilisani su i poseduju mikročip.  Može se reći da imaju “vlasnika” (lokalna samouprava, odn. grad sa organizovanom službom komunalne zoohigijene), koji brine o svojim štićenicima.

Takvi psi nikada, ali nikada, neće napasti čoveka ili drugu životinju.

 

Život nije fer, zar ne?

Bajkeri i psi to najbolje znaju.

 

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 45 minuta, yogibear je napisao:

ezgif-7-4190026a0f08.gif

Nije mi jasno zbog čega siđe sputa u travu? 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Juce na semaforu stojim u srednjoj traci,auti sa moje leve strane,ispred mene auto  i u desnoj ispred auto,sa desne nema nikoga i zalecu se dva kera ka meni.Nemam gde da bezim,sta da radim?Srecom turaza ih je dovoljno odvojila da kad se semafor otvorio mogao sam da odem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1243 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y
Pre 7 sati, zika56 je napisao:

Nije mi jasno zbog čega siđe sputa u travu? 

Pa da namerno nervira kuce al ga utero sam sebi.

 

Žiko, šta da sipam na kapiju, jel ima neki miris ili nešto slično da se kupi od čega bi oni bežali.

Nisu problem lutalice nego ovi vlasnički što ih kerovodje šetaju.  Jutru krenem na posao a kapija skroz ušorana i pokenjana, ne samo moja nego celo naselje.

 

Daj neki savet ... u suprotnom mi preostaje da pravim noćnu sačekušu ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 4 minuta, travelman je napisao:

Pa da namerno nervira kuce al ga utero sam sebi.

 

Žiko, šta da sipam na kapiju, jel ima neki miris ili nešto slično da se kupi od čega bi oni bežali.

Nisu problem lutalice nego ovi vlasnički što ih kerovodje šetaju.  Jutru krenem na posao a kapija skroz ušorana i pokenjana, ne samo moja nego celo naselje.

 

Daj neki savet ... u suprotnom mi preostaje da pravim noćnu sačekušu ....

Pojma nemam šta pomaže protiv zapišavanja. 

Izgleda da im to glavna zabavuška. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1270 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Postavi im limene polupiramide na coskove gde najvise zapisavaju. Pa kad budu pisali po tome ima da im se vrati, nadam se i bezobraznom vlasniku.

Zika je elektronicar, pa ga  zamoli da ti napravi preko nekog senzora za vlagu ili slicno i pumpice uredjaj, koji  takodje moze da piska u zeljenom pravcu/samo duplo jace.

Sto bi rekli, vrati istom merom, nema ljutnje. A ako se ljuti....

Prolazice drugom stranom ulice:jee:

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Repelenti

Izbor preparata zavisi od lokacije za koju se koristi (jer su neki vidljivi, neki ostavljaju tragove ili imaju propratne pojave).

Nije potrebna jaka koncentracija istih, obzirom na veliku osetljivost čula mirisa kod pasa. Imamo ih u svom domaćinstvu (začini, kućna hemija, kozmetika, alkohol…).

Psi posebno mrze miris ljute paprike i/ili mleveni crni biber.

Biber je dovoljno fin da bude skriven od javnosti  i ne privlači štetočine.

Problem sa upotrebom bibera i ljute paprike je što mogu dovesti do jake iritacije disajnih puteva psa.

Pri direktnom udisanju dolazi do intenzivnog kijanja i suzenja (osnovni sastojak “biber” spreja je ekstrakt ljute papričice). A može doći i do oštećenja čula mirisa.

Time direktno “bacate rukavicu” u lice vlasniku psa.

Miris citrusa (limun, narandža ili grejpfrut), odnosno esencijalna ulja ove vrste voća su na drugom mestu po efikasnosti.

Jabukovo sirće ili amonijak se koriste i u komercijalnim preparatima za ovu namenu.

Mana amonijaka je što poprskan po biljkama dovodi do njihovog uništavanja.

Nedostatak ovih sredstava je što će ove preparate kiša isprati (to znači da će morati često da se ponavlja tretman).

 

Postoje i komercijalni preparati tipa: 

Trixie Anti-Cot Repelent ili Sprej za odbijanje pasa i mačaka.

U osnovi je amonijak, sirće, citrusi, gde je postignuta nešto duža stabilnost preparata na ispiranje.

Promenio član feniks
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 585 postova
  • Lokacija: Beograd, Vidikovac
  • Motocikl: Honda NC750X DCT
Pre 7 sati, feniks je napisao:

Postoje i komercijalni preparati tipa: 

Trixie Anti-Cot Repelent ili Sprej za odbijanje pasa i mačaka.

U osnovi je amonijak, sirće, citrusi, gde je postignuta nešto duža stabilnost preparata na ispiranje.

... što u kontextu naslova ove teme znači   : Pre nego što kreneš u vožnju  umočiš noge u amonijak, sirće ... i voziš bez brige ;) ( a i ne moraš često da pereš noge) 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Tako nekako.;)

Mada su ovo "špecije" za zaštitu dvorišta i ambijenta. Privikavanje na određene navike i prostor.

Saobraćaj će i dalje biti jedna velika enigma.

Ima tu značajan faktor zvuka i pseće percepcije (neke pse veoma iritira zvuk ususivača, a verovatno i vibracije SUS motora). Ili doživljaj psa da smo na "njegovoj" teritoriji.

 

Život je, sam po sebi, čudo.

 

Promenio član feniks

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1270 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Kad su vlasnici propustili vaspitanje, pa moras biti alhemicar.

Al nije ni kucetu lako s tim vlasnikom. Trpi da ga ovaj izvede, a ovaj spava do 12h pa cim izadje mora da se prazni.

Psima je potreban prostor, bar dvoriste, i svaka rasa ima svoju namenu. Haskija ili ovcarske pse drzati u stancicu...

Mucenje za zivotinje. Ja bih polako ukidao i zabranjivao zoo vrtove.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Leicester , Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM900
On 3/12/2021 at 9:54 AM, kvaicnenad said:

Posalju ekipu nakon par nedelja sterilisali pse i vratili ih nazad

Mujo reče u vicu:

"Nisu oni mene hteli jebati nego ujesti"

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

@severian - Izgleda da ćeš ipak biti u pravu. Pre par dana, zvao da prijavim kera ( jer u principu ima vlasnika, ali je u pitanju gospodja, koja i ne zna da ga ima), pa sam ga prijavio kao lutalicu, da njoj ne pravim probleme, jer ovi dziberi vole da se istresaju nad starim i nemocnim.

Objasni mi žena iz centra da moram da imam razumevanja za psa i da ona razume moj strah, ali ja moram da razumem psa.

Oni će probati nešto da urade sa njim, ali ona ne može da obeća ishod!?!!

Reko, gospodjo, ne treba da ga pravite na žirafu, treba samo da ga sklonite sa ulice, kakvo obećanje, kakav ishod.

Strasno!

Sent from my Mate20Pro using Tapatalk

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Psi brane svoju teritoriju a teritorija je gde su prijatelji i hrana. Kada sinteri nahvataju lutalicu posle 3 meseca npr i 10 pokušaja jer on naravno beži i lukav je da ih nasamari, odvedu ga na posmatranje i konstatuju da nije agresivan, vrate ga na isto mesto gde su ga nahvatali. 

Zadovoljni njegovi hranitelji, zadovoljan on i ajmo iz početka. 

Pravda da se agresivan pas skloni sa ulice je dostižna ali zna da potraje uz ogromne pritiske i pretnje a do tada biće mnogo pocepanih farmerki, ožiljaka, popijenih antibiotika i sve što ide posle ujeda 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Non stop u gradu, 188 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Transalp XLV 600

Borska ulica, kada se ide od Banjice ka Miljakovcu, 2 punkta, prvi kod Maksija pre nizbrdice za odvajanje na Miljakovac 2(3), tu je malo zeznuto ako vas uhvati crveno tu kod Maksija, hoce da "gricnu" za cizmu. Ko prodje prvi punkt i tu prethodnicu, ceka ga sledece saletanje kod Slonceta, okretnica 94-ke, tu napadaju sa desnog boka, hoce i da kao skoce ka vama. Sreca pa je traka malo sira jer ima i stanica tu, pa moze da se lagano izbegne, ali nije prijatno. Ukupno na ova dva "punkta" ima oko 7,8 pasa, nije to malo.
Zanimljiva tema, ali kao i sve u ovoj raspaloj "drzavi", narocito kada su ovako neke teme u pitanju, to je bukvalno borba sa vetrenjacama i poslednja rupa na svirali nadleznima. Izgubih i nerve i vreme da se to prijavljuje, ali dzaba. Znam neke kolege koje su imale ozbiljne padove zbog lutalica i nikom nista. 

Kao i sve kod nas, ko prezivi - pricace.

 

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Kopaonik
  • Motocikl: BMW F650, Vespa nv150

Ziveo sam tu iznad slonceta, na parkingu 3 teleta zive, predebele mrcine, hrani ih komsiluk, mrzi ih da se pomeraju po ceo dan, dok ja ne sednem na motor. A onda krece zurka. Ostao sam bez dva para pantalona i sa flasterima po nogama. Prijavio al' nema ko da cuje. Odselio se i sad verovatno uzivaju

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: BMW F650 GS (prodat)
On 15.3.2021. at 0:27, feniks je napisao:

Pas nije stvar ni igračka za privremenu upotrebu.
To je živo biće, veoma osetljivo.
Biće koje voli, raduje se, tuguje, oseća strah i bol...
I koje, nažalost pati.

734775_332830503502419_1209497437_n.jpg.e10fb9c9ad3e05d2e030460932d6836d.jpg

 

 

Ljudska istorija beleži više od 14.500 ratova, kao i to da je svega desetak od preko 180 generacija živelo u neprekidnom miru.  Jedno od, nažalost,  “najprirodnijih” oblika ponašanja na svetu  je agresivno ponašanje (čak kao deo odgajanja i vaspitanja, favorizacije putem medija…). Internet je, zahvaljujući svojoj “anonimnosti”, omogućio trolling ispoljavanje agresivnosti svima onima koji se plaše borbe  argumentima u stvarnom životu, zbog realnog rizika da dobiju nogu u zadnjicu.

 

U svakodnevnom životu svedoci smo agresivnog  ponašanja drugih učesnika u saobraćaju, ali i jednog, specifičnog  problema vezanog za agresivno ponašanje pasa.

 

 

Podaci Centra za kontrolu i prevenciju bolesti govore da oko 800.000 ljudi godišnje potraži medicinsku pomoć zbog ujeda pasa. Više od polovine njih su deca.

 

Zakon kaže da:”Za naknadu štete u slučaju ujeda psa lutalice odgovorna je jedinica lokalne samouprave na čijoj se teritoriji dogodila štetna radnja.”  

 

Mogućnost nadoknade štete zavisi od same lokalne samouprave, odnosno da li je uopšte regulisala ovako nešto na svojoj teritoriji.

 

Iz perspektive psa uvek može da postoji razlog za agresivno ponašanje. Pojedinim psima agresivnost je urođena osobina, ali skoro uvek iza agresije stoji i razlog.

Ukrštanjem se može dobiti nestabilan temperament (najveći procenat uličnih pasa su mešanci).

Kastracija i sterilizacija reguliše brojnost populacije, ali ne dovodi do potpune supresije polnog ciklusa i promene temperamenta (službeni psi za posebne namene, u svetu, su većinom kastrirane ženke, jer su privrženije, oštrije i agresivnije).

 

Sva agresivna ponašanja, koja su normalna za pse, generalno su neprihvatljiva običnim ljudima.

 

Psi i ljudi imaju sasvim različit sistem komunikacije.

Zato često dolazi do nerazumevanja između ove dve različite vrste.

Osoba može biti prijateljski nastrojena, ali iz pseće perspektive, pas može ljudsko ponašanje protumačiti kao pretnju ili uznemiravanje.  

Posebno ako  pas ima problem percepcije  (svaki slučaj je priča za sebe).

 

U jednoj ličnoj situaciji,  je nastradala samo čizma.  

 

20200922_214836.thumb.jpg.f039dd94411d9062fafc5e5579ae33cc.jpg

 

Od tri psa iz  pratnje maloletnih pripadnika romske populacije, jedan je, bez prethodne opomene, nasrnuo na mene dok sam čekao da se motociklom uključim u saobraćaj.

 

Način držanja pasa kao kućnih ljubimaca, bilo da su oni opasni ili ne, regulisan je Zakonom o dobrobiti životinja, a držanje opasnih pasa i Pravilnikom o načinu držanja pasa koji mogu predstavljati opasnost po okolinu.

Vlasnik psa može biti samo punoletna osoba.

 

Zakonom  je propisano postupanje i sa jedinkama koje ponovo, bez povoda,  napadnu čoveka ili drugu životinju: “ Ako posle provere stepena socijalizacije opasan pas ne postigne zadovoljavajuću ocenu, odnosno ako i dalje predstavlja opasnost za druge ljude i životinje, takav pas se više ne može držati i lišava se života u skladu sa zakonom kojim se uređuje dobrobit životinja.”

 

Pravilnikom o načinu držanja opasnih pasa, propisuje se način držanja pasa koji se drže kao kućni ljubimci, a koji mogu predstavljati opasnost za okolinu.

 

 

 

U slučaju nepoštovanja Zakona i propisa donetih na osnovu njega u pogledu načina držanja i postupanja sa životinjama, jasno su zakonom precizirane kazne, pa se tako, nesavesni vlasnik može kazniti za prekršaj novčanom kaznom, ako na nepropisan način i suprotno odredbama Zakona o dobrobiti životinja drži psa koji može predstavljati opasnost po okolinu.

 

U slučaju nepoštovanja odredbi odluka organa lokalne samouprave, jasno su i precizirane kazne, pa se tako neodgovorni vlasnik može novčano kazniti za učinjeni prekršaj.

 

 

Kada su u pitanju napušteni psi, veliki problem predstavljaju postupci, pojedinih “službi”, da pse “organizovano” prevoze, iz drugih mesta i izbacuju kao “komandose”  usput.

Obično je u pitanju neka privatna firma koja se bavi “poslovima” rešavanja pasa lutalica u mestu Donji Pizdinci. 

Jednostavno odvezu životinje u drugi grad (udaljen 100 i više kilometara). Kombi projuri gradom i poizbacuje pse, a o posledicama niko ne razmišlja.

Takvi psi nisu sterilisani, redovno nisu vakcinisani protiv zaraznih bolesti, nisu čipovani.  Nalaze se u novoj, nepoznatoj, sredini, formiraju čopor, koji osvaja i štiti teritoriju, potiskujući mirnije pripadnike vrste (koji su prošli program komunalne zoohigijene svoga mesta).

Takve pse je teško uhvatiti, jer su veoma oprezni, vešti u bežanju i skrivanju. Sama akcija hvatanja takvih jedinki mora biti izvedena u stilu safari lova (upotrebom omamljujućih sredstava koji se ispaljuju iz posebnih oružja).  To uopšte nije jednostavno izvesti u urbanim sredinama…

Kada se sve to začini “humanitarcima” (osobama željnih sopstvenog  promovisanja  ili “dobrim”  ljudima koji učestvuju i pomažu psima da ih ne uhvate), upadamo u pat poziciju i vremenom ceo problem postaje sve veći.

 

Azili za napuštene životinje su prepuni. Udomljavanje jedinki, sa već formiranom ličnošću,  je teško prihvatljivo (mislim na pse, kod ljudi je to malo lakše).

Svaka eutanazija mora debelo da se obrazloži i opravda  (oni koji se bave  ovom  problematikom, nerado će, bez debelog razloga, drugo živo biće lišiti života).

 

Programom lokalne samouprave napušteni psi prolaze kroz redovne procedure periodičnog hvatanja, lečenja, čišćenja od parazita i redovne vakcinacije protiv besnila,  sterilisani su i poseduju mikročip.  Može se reći da imaju “vlasnika” (lokalna samouprava, odn. grad sa organizovanom službom komunalne zoohigijene), koji brine o svojim štićenicima.

 

Takvi psi nikada, ali nikada, neće napasti čoveka ili drugu životinju.

 

 

Život nije fer, zar ne?

 

Bajkeri i psi to najbolje znaju.

 

 

 

 

Svaka čast za post. 

 

Naravno da život nije fer.... 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Mozda je mogao da proba da ugasi motor i da ga pregura tih 50m oko ovna..

Deluje mi vrlo rizicno ovo sto je rukama hteo da se rve..

 

Inace, probao bih kamenjem da ga gadjam. A ako ne.. zao mi je, ali polio bih ga benzinom i zapalio. Prvo neku granu da probam da uplasim.. ali ako treba i njega direktno.

Promenio član ParadajzTurista

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250

Jel to pišeš iz iskustva, ili onako, iz mašte?

Meni uopšte ne deluje da je hteo da se rve, više mi izgleda kao da se branio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 89 postova
  • Lokacija: KMDŽ
  • Motocikl: NHX

Šta bi radio da te pojuri neka prava zverka, kada bi ovna morao živog da pališ da bi se odbranio.  :lud: Čak nije bio ni agresivan naročito kakvi umeju da budu. 

 

Mene su pre neki dan maltene u komšiluku pojurila 2 džukca, onako, srednje neke veličine. Ne istovremeno, nego u razmaku od par min. Ulice uske, nepregledne, a dosta dece napolju, tako da nema zavrtanja gasa kao opcije. Ne znam što, ali pokušao sam sirenom da ih oteram i nekoliko kraćih "rafala" je uspelo da ih zaustavi... Nisu se uplašili, nego su više onako zbunjeno stali da gledaju. I prođoh bez frke. Ako nekad nemate boljeg rešenja, probajte, možda pomogne. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja