Jump to content

Moto Zajednica

CBF500 Zatezac lanca bregaste

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 285 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Pozdrav svima.

 

Motor mi ima neko cudno zveketanje koje dolazi iz agregata. Dok je motor hladan ne cuje se ali kako se motor zagrejava cini mi se da se zveketanje pojacava. Prvo sam mislio da dolazi iz menjaca i da je u pitanju kvacilo ali kada je pritisnuto zvuk se ne menja i zveketanje je i dalje prisutno. Izgleda da je ipak u pitanju lanac bregaste bar po onome sto sam nasao na netu. Motor inace ide sasvim normalno. 

Mozda nisam preveo kako treba ali na engleskom je Cam Chain Tensioner. Ako sam dobro razumeo savetuju zamenu hidraulicnog za mehanicki zatezac pa me interesuje vase misljenje.

Da li da jurim originalni deo ili ga zameniti tim mehanickim? Ne znam ni gde bih mogao da nadjem i jedan i drugi. Svaki savet je dobrodosao :)

 

Zvuk je otprilike kao na ovom klipu:

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7030 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ja mislim da ovde nisu španer i lanac u pitanju, jer trebalo bi zvuk da ima ujednačen konstantan ritam, bar je tako bilo na mom CB500, i na još par drugih motora.

Inače na mom CB500 koji inače ima identičan agregat kao CBF500, fabrički španer je bio prepravljen na mehanički i super je radilo.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 285 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Zvuk i ima konstantan ritam dok traje zveketanje :). Samo se ne pojavljuje uvek vec cini mi se samo u leru. Kad se doda gas zveketanje prestaje. Inace lik ciji je snimak rece da je problem resio tako sto je skinuo spaner i podmazao ga. 

 

Ovo je snimak mog agregata:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 285 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800
16 minutes ago, slave74 said:

Oce kod nje da se razloka spaner, moze to da se sredi, a da se ne menja.  Mislim da je to slucaj kod tebe.

Znas li @slave74 kako se sredjuje to? Nervira me jako :) 

 

@Biker-Boy Ako se ugradi mehanicki koliko cesto mora da se doteze i kako znati koliko treba? Dok ne prestane da zvekece? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1268 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Razloka se leziste gde klizi zatezac, i onda tandrce. Ne secam se kako sam to popravio, jer je bilo davno. ALi zazor u spaneru ne sme biti veliki. Podmazivanje dela koji se nalazi u motoru nema smisla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7030 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
Pre 1 sat, DeusExMachina je napisao:

@slave74

@Biker-BoyAko se ugradi mehanicki koliko cesto mora da se doteze i kako znati koliko treba? Dok ne prestane da zvekece? 

Ja kad sam uzeo moj CB500 odmah sam našpanovao, ali malo, baš malo, i posle je perfektno radio narednih 15-16000 km koliko je bio kod mene, nije bilo potrebe dirati, tako sam prodao.

 

Ja sam polako zatezao sve dok nije prestao da zvekeće, ali baš malo mu je trebalo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7030 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ne, neko je to već bio uradio, tako sam kupio motor, ja sam mislio da je fabrički jer mi tako delovao, tek kad sam posle bolje pogledao skontao da je prepravljen na manual

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 927 postova
  • Lokacija: Vlasotince, Ladovica
  • Motocikl: Peugeot Vivacity 2, Automatik A35, Honda CM 125, Suzuki Bandit 600

Druze, gledaj da sredis to ali ne obracaj preveliku paznju. Dok sam vozio CM125 jednom sam vozio do majstora da mi zategne lanac, medjutim mogao je samo malo da ga dotegne jer je bio pri kraju. Zveckanje se za nijansu smanjilo ali je jos ostao onaj zvuk koji se i dan danas cuje (kod drugog vlasnika) i vozi se bez problema. Tako da pokusaj da resis to ali ne brini nista, nije nista sto bi trebalo da te nervira. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Ovo zvuci kao lanac bregaste zavisno koliko je agregat presao mozda se lanac isteglio i zreo je za zamenu ili je spaner lanca oslabio.

Oreginal delove mozes da porucis u Honda Delta NBG, spaner je oko 70e (14520MY5851),  lanac bregaste je 66e (14401MY5601), ako se klizac potrosio on je oko 40e (14510MY5601)

Ovako izgleda manuelni spaner lanca, ako znas nekog strugara moze da ti ga napravi posto je relativno jednostavan deo.
https://www.ebay.co.uk/itm/1996-2002-HONDA-CB-500-MANUAL-CAM-CHAIN-TENSIONER-CCT-BLACK-/322495436554


 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 285 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800
27 minutes ago, RadicM said:

Ovo zvuci kao lanac bregaste zavisno koliko je agregat presao mozda se lanac isteglio i zreo je za zamenu ili je spaner lanca oslabio.

Oreginal delove mozes da porucis u Honda Delta NBG, spaner je oko 70e (14520MY5851),  lanac bregaste je 66e (14401MY5601), ako se klizac potrosio on je oko 40e (14510MY5601)

Ovako izgleda manuelni spaner lanca, ako znas nekog strugara moze da ti ga napravi posto je relativno jednostavan deo.
https://www.ebay.co.uk/itm/1996-2002-HONDA-CB-500-MANUAL-CAM-CHAIN-TENSIONER-CCT-BLACK-/322495436554


 

Agregat je presao 45k bar po satu. Pitao sam prethodnog vlasnika za vise informacija o tom zveketanju ali on rece da je prisutno jos od kada ga ja on kupio. Motor je bio redovno servisiran i po njegovim recima u servisu mu to nisu ni spominjali a kako su mu to ortaci kapiram da bi mu rekli da je neki veci problem. Provericu danas ponovo ali cini mi se da tog zveketanja nema dok se motor ne zagreje. Ne znam da li to ista pojasnjava sliku. U svakom slucaju poslao sam upit Hondi za taj spaner pa cekam odgovor. Koliko je komplikovano utvrditi sta je konkretno problem? Da li je lanac, klizac ili spaner? Moze li se to utvrditi bez rastavljanja celog agregata? Sta bi mi savetovao? Da li da kupim spaner i zamenim pa ako je zvuk i dalje prisutan zamenim sve redom ili da vozim pravo u servis na klanje?

 

@Zlatko LA Kapiram da nije neki veliki problem ali me jako iritira to zveketanje pa cu morati to sto pre da resim. Kvari mi kompletan dozivljaj :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

@DeusExMachina
Ako nemas isustva i alata nemoj da diras odvezi kod majstora.
Ako imas volje i zelje da uradis sam prvo nabavi servis manual procitaj koje su tolerancije i kako se proveravaju ovi delovi. U sustini trebalo bi da skines poklopac glave i onda ces moci da vidis koliko je lanac istegnut i koje je stanje klizaca, kad si vec tu mozes da proveris i zazor ventila. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 285 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

@RadicM Volju i zelju imam ali iskustvo i alat ne (osnovni alat imam ali to sigurno nije dovoljno) :)

 

Svakako ce morati kod majstora nego rekoh ako mogu sam da diagnostikujem u cemu je problem to bi bilo super. Spaner bi verovatno znao i sam da zamenim bar po onome sto sam nasao na netu ali bi ipak za svaki slucaj otisao kod majstora da to neko strucan pogleda i sredi.

 

Inace juce sam proverio i tog zveketanja nema dok je motor hladan.

 

Nasao sam jedan video kako moze da se proveri da li to zveketanje dolazi od loseg spanera. Ne zahteva nikakav poseban alat pa sam na taj tip diagnostikovanja mislio :)

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 285 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Danas primetih da je zveketanje prestalo posle odredjenog vremena. Zaista cudno. Kad je hladan ne zvekece, pa pocne da zvekece kad se malo zagreje da bi prestao da zvekece kad se u potpunosti zagreje. Kad podigne temperaturu desi se da po neki put cuje ali drasticno redje nego kad je da kazem polutopao. Gremlini :D 

 

Stvarno ne kapiram sta se ovde desava. Ok kapiram sto u pocetku ne zvekece. Verovatno mu se ulje zagreje i razredi pa se vise cuje ali kako prestane da zvekece kad po nekoj mojoj logici ulje bude samo toplije a samim tim redje. 

 

Ima li neko neku teoriju? :)

 

Otisao bih u servis ali na zalost jos nisam polozio a kakav sam baksuz na prvoj raskrsnici bi me ukebali :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 215 postova
  • Lokacija: Becej
  • Motocikl: Honda cb 500

Ja ti ne mogu pomoći jer i sam imam sličan problem. Samo kod mene sve prestane kad stisnem kvacilo a čuje se samo u leru i to sve glasnije kako se greje... Čekam da rešiš misteriju pa da se i ja edukujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 927 postova
  • Lokacija: Vlasotince, Ladovica
  • Motocikl: Peugeot Vivacity 2, Automatik A35, Honda CM 125, Suzuki Bandit 600
On 5.6.2020. at 17:47, PetkovicBecej je napisao:

Ja ti ne mogu pomoći jer i sam imam sličan problem. Samo kod mene sve prestane kad stisnem kvacilo a čuje se samo u leru i to sve glasnije kako se greje... Čekam da rešiš misteriju pa da se i ja edukujem.

Nema sta da cekas njega, ti imas problem drugacije prirode a to je korpa kvacila. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 215 postova
  • Lokacija: Becej
  • Motocikl: Honda cb 500

Na to se i sumnja, ali me brine da ima još stogod. Ipak ima godina a mislim da je bio jeftin spram ostalih u oglasima. Čuči još neki gremlin u njemu al naći će ga bili... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja