Jump to content

Moto Zajednica

Prekidač na bočnoj nogari ( ćopici )

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Pre par nedelja je krenulo zezanje sa motorom. Upalim ga, malo radi u mestu da se zagreje, kad hoću da krenem sednem na njega i u momentu dok podižem bočnu nogaru - motor se ugasi. Onda ga opet upalim ( sa podignutom nogarom ) i vožnja ide kako treba. Onda sam, pre dizanja nogare davao malo veći gas i motort se nije gasio - možda jednom na deset paljenja, ali zadnjih nekoliko dana se stanje pogoršalo tako da nije hteo da upali ni sa podignutom nogarom, počeo je i da trokira ponekad u vožnji i oćer radi - neće radi . . . 

  Juče sam mu skinuo i otvorio taj prekidač i u njemu mi sve deluje normalno osim što je nekako usporen ( kad pomerim nogaru i oslobodim prekidač, on se sporo vraća u početni položaj a i ne vrati se do kraja. Očigledno je da se unutra nakupilo neko đubre koje ga koči i usporava. Usput sam se setio da me je jedan komšija pitao pre mesec dana da mi nije možda ispao neki semering sa motora jer je video nešto što liči na semering na mestu gde uvek parkiram motor ispred ulaza ( verovatno je to bila neka zaštitna guma - predpostavljam ). 

  Ceo prekidač sam oprao karburator klinerom i sad radi valjda kako treba ( ništa ne usporava ) i treba da ga sklopim i vratim na mesto.  Imam samo jedno pitanje pre toga, na prekidač dolaze tri žice i sve stoje lepo pričvršćene. Interesuje me za slučaj da prekidač ne proradi kad ga montiram, pa rešim da ga isključim, šta da radim sa ovim žicama da bi motor radio, da li da ih sve spojim, ili da ostanu razdvojene ?  Motor je Sacsh Madass 125 .

 

 

IMG_2006.JPG

IMG_2008.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1074 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

Pogledaxu semu malo kasnije ako nadjem, pa cu ti reci,
Ali moj ti je savet da to nikada ne uradis.
Bolje zameni prekidac nego da ga onesposobis.

Ne daj boze da krenes sa spustenom copavom....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1074 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

Zelena ti je masa.
Zeleno-Bela (ako je G/W oznaka za zeleno-belu) ide na CDI
Zeleno-Crvena (ako je G/R oznaka za zeleno-crvenu) ide sa neutral switch-a.
Znaci, treba da spojis G/W i G/R.

 

Ali nemoj to da radis :)

Nije bezbedno.

 

SaschMA125.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Hvala u svakom slučaju. Znam da nije bezbedno jer sam tamo negde 88 - 89 pao zbog ćopave sa mojom prvom Hondom ( nisam ni znao da je bivši vlasnik to izbacio iz funkcije. Još uvek to pamtim.  Ja se nadam da će ovo posle ovog mog čišćenja da funkcioniše, a prespajanje dolazi u obzir samo ako ne bude radilo, pa dok ne nabavim nov prekidač . Jbg-a, fali mi vožnja ko i svim ostalim zbog ove blokade . . . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 31 minuta, drumskalisica je napisao:

Hvala u svakom slučaju. Znam da nije bezbedno jer sam tamo negde 88 - 89 pao zbog ćopave sa mojom prvom Hondom ( nisam ni znao da je bivši vlasnik to izbacio iz funkcije. Još uvek to pamtim.  Ja se nadam da će ovo posle ovog mog čišćenja da funkcioniše, a prespajanje dolazi u obzir samo ako ne bude radilo, pa dok ne nabavim nov prekidač . Jbg-a, fali mi vožnja ko i svim ostalim zbog ove blokade . . . 

Pre par godina mi poginu dečko iz komšiluka zbog prespojenog prekidača na ćopavoj. A premostio samo na nekoliko dana dok ne popravi prekidač.

Zajebi, suviše je rizično.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 14 minuta, Jupiter je napisao:

Prednja, zadnja, pustiš prednju, jače zadnja, zabaciš u desnu stranu, ćopava, hop. Kako bez prekidača? 

:stabre:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1543 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Kada sam 2015. kupio Suzuki od Timbe-ta sve je savršeno funkcionisalo (i dan-danas je tako) osim što je, ponekad, zezao mikroprekidač na ručici kvačila. Vremenom je to postalo sve češće, pa sam rešio da ga zamenim. Da skratim - pošto sam nekoliko puta džaba išao do poznatog novosadskog servisera i prodavca rez. moto delova na kraju uzmem WD40 i dobro naprskam... Evo ga, radi i danas bez greške, a tada sam morao da 4-5 puta stiskam i puštam kvačilo ne bi li dobio kontakt. Nije direktan odgovor na tvoje pitanje ali možda pomogne :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Da završim priču, prekidač je opran, podmazan, sklopljen i vraćen na motor. Sve funkcioniše kako treba .  Dokle će raditi - videću, jer na osovinici prekidača ( od one pečurkice koju gura nogara ) postoji malo deblji O ring koji dihtuje da đubre ne ulazi u prekidač. E pa ta gumica treba da stoji u kućištu prekidača i da osovinica samo prolazi kroz nju, a kod mene malo stoji na svom mestu, a malo šeta sa osovinom.  Nebitno, popručiću nov prekidač, pa zameniti ovaj , a dok ne stigne mogu da se vozim . 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 168 postova
  • Lokacija: Brod
  • Motocikl: Yamaha FZ750

Mene zanima da li zica sa orekidaca neutrala i copave uvijek ide u cdi ( da prekida struju na bombini) ili samo onespsobi aktivaciju alnasera
Tacnije ja bi napravio kod sebe da motor vergla samo dok je kvacilo stisnuto ( to znam spojiti ) ali me zanima da li cu imati struju na svecica ili ce je cdi prekidati jer je u brzini ili copava spustena
Rijec je o fz750


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1074 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25
Mene zanima da li zica sa orekidaca neutrala i copave uvijek ide u cdi ( da prekida struju na bombini) ili samo onespsobi aktivaciju alnasera
Tacnije ja bi napravio kod sebe da motor vergla samo dok je kvacilo stisnuto ( to znam spojiti ) ali me zanima da li cu imati struju na svecica ili ce je cdi prekidati jer je u brzini ili copava spustena
Rijec je o fz750


Sent from my iPhone using Tapatalk

Postoje dva uslova.
Npr ako je u brzini i na copavoj ne mozes da upalis ni sa stisnutim kvacilom.
Ima par diodica koje usmeravaju struju.

Moze da se to zabidje, ali NIJE bezbedno.
Ne preporucujem.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 168 postova
  • Lokacija: Brod
  • Motocikl: Yamaha FZ750

Ja sam to mislio spojiti direktno kad je stisnuto kvacilo da struja ide na prekidac alnasera

Ali ako je to sve povezano sa cdi ds on moze pustiti struju na svecice onda he dzabe


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja