Jump to content

Moto Zajednica

Nov ili polovan DSLR

Recommended Posts

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Treba mi mala pomoć. Naime, posle dve godina upotrebe stare (ali dobre!) Sony a100, došlo je vreme da se pređe na nešto redovnije, to jest novije. 

 

Treba mi apart koji je u stranju da napravi dobre fotke i da je solidan za osnovno snimanje. 

Prvo sam razmatrao aparat do 250 e, ali sam posle video da ima Canon 4000D nov za 37.000 din sa objektivom 18-55 (naravno, kupio bih bolji objektiv).

 

Sad, mene interesuje mišljenje iskusnijih u ovoj branši, da li da uzimam nov, ili polovan aparat? Iskreno, ja bih radije uzeo nov, mada bih voleo da saslušam iskusnije :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1851 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

pre par godina i ja sam pazario nov canon1200d 18-55af,nije potrajalo ni dve godine zamenio ga mobilni sa dobrom camerom,mnogo je laksi za nosenje i stalno je uz mene.Na canon kad sam stavio 18-200mm objektiv ,to je tek tezina.Sad Canon sedi u vitrini zaboravljen.Znaci kupi polovan

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Na canon modelima, sto više nula to je manje profi sprava. Nekada kada sam uzeo jedan od pionira 300d sa isti tim objektivom, važilo je pravilo, jedinice su profi, desetice semi, a stotine amaterske sprave. Tad još nije bilo hiljadarki pa ne znam šta se sve promenilo i kako se sve uklapa u novu priču.

Sve zavisi koliko ćeš ga ti koristiti, ako planiraš da praviš hiljade i hiljade snimaka, uz to ti je bitan kvalitet a pored svega toga i razumeš se u aparate, bitno ti je da aparat uvek skljoca... onda je možda bolje uzeti neki nov i malo skuplji. Ako je akcenat na kvalitetu a ne smeta sto je već delimično potrošen, gledaj neki povoljan od kolega. Bilo je zanimljiv oglasa a ako me sećanje dobro služi zadnji oglas je izbacio@drs a ne sećam se da sam video da je objavio kako je prodao opremu.

Da si bliži i da je druga situacija dao bih ti svoj 300d on je sto se tiče broja okidanja kao nov jedino mu je baterija stradala od stajanja, ima tome 15 godina i možda i koju godinu više.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 752 postova
  • Lokacija: sokobajna
  • Motocikl: nekad

За*еби нов дслр, чисто бацање пара ... :popovanje:

 

Ако ти треба јефтин дслр од кенона, а битно је само да прави добре фотке и даје коректан видео, потражи по огласима 550Д.

 

Иако је више од десет година стар модел, за споменути 4000 Д је апарат са великим "А", а наћи ћеш лепо очуван примерак за нешто преко 100 евра. Томе додаш тамрон 17-50 1/2.8 (VC) који је такође ту негде, и остане ти још која кинта за картицу, даљински ... а ниси пробио тих 300 и кусур евра колико кошта нов 4000 Д.

 

Или, још боље, имаш на огласима 650 Д (унапређено тело, покретни екран, подржава тач) за нешто преко 200 евра, и опет ти остане за објектив (е).

 

Или, још још боље, исто са огласа, 60 Д за сличну кинту (боље тело, боље команде, ергономија).

 

Или можда неки ЕОС М ? По мени је милц много боља варијанта од дслр за неко опуштено аматерско фоткање, ради исти посао, приближно кошта, мањи је и лакши ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

Ja sam prošle godine takođe hteo nešto slično da izvedem. Proveo sate istražujući i gledajući poređenja. Stavim 400 evra u džep, u prodavnici uzmem fotoaparat u ruku, vratim na policu. Kinesko s*anje, zaključim. Na kraju shvatim da za stvarno dobru fotografiju koja će značajnije odskočiti treba 1000+ evra, i kupim nov telefon. 

 

Skoro sam imao neki događaj i platim fotografa. Čovek po njegovim rečima koristi aparat od 2.500 evrića. Slike ne valjaju. On pošalje, ja vratim. Jeste raw, nije raw. Jeste rezolucija, nije rezolucija. Jeste aplikacija, nije aplikacija. Možda je do majstora, ne znam, uglavnom ja na kraju nisam dobio slike zadovoljavajućeg kvaliteta. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1851 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

milc je po meni najbolja opcija zbog gabarita i tezine ili mozda ona kompact Sony rx 100.razlike u kvalitetu fotki nisu tolike koliko je sve ostalo ,gabariti,mozda i cena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Što se Canon-a tiče...ako si u pokretu više i treba ti kompaktnija varijanta onda definitivno idi na MILC sistem (Cananon je najefinija varijanta u smislu dodatne opreme u odnosu na ostale), sve što je pomenuto gore je toliko glomazno i nepraktično u odnosu na MILC sistem tu navodim EOS 4000D koji je ne znam zašto tenk u odnosu na bilo šta što je u ponudi danas, potpuni promašaj Canon-a.

 

Ja sam imao EOS M koji mi je radio savršen posao. Sa jeftinim adapterom imaš ogroman broj objektiva koje možeš iskoristiti, jedina mana je bila nedostatak EVF-a i pokretnog displeja a veeoma dobra stvar je mogućnost korišćenja green lantern-a. 

Od pre par meseci posedujem EOS M50...za mene i moje potrebe savršen aparat. Nikon D3500 koji je sasvim ok evo stoji u fijoci, verovatno će otići mom bratu kao poklon. Prosto pored MILC-a za amatersko ali i poluprofesionalno korišćenje ne vidim svrhu DSLR aparata.

 

Moja preporuka u zavisnosti koliko novca želiš da uložiš... polovan EOS M, M3, M100 pa odradi polako sistem prilično je jeftino, najbolja varijante ako gledaš na duže staze EOS M50 ili M5(sjajan aparat) i naravno ista stvar sa adapterima. 

 

A ako gledaš DSLR...tu definitivno u budžet varijanti najbolji trenutno Nikon D3500 bez razmišljanja.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 752 postova
  • Lokacija: sokobajna
  • Motocikl: nekad
13 minutes ago, Jupiter said:

Ja sam prošle godine takođe hteo nešto slično da izvedem. Proveo sate istražujući i gledajući poređenja. Stavim 400 evra u džep, u prodavnici uzmem fotoaparat u ruku, vratim na policu. Na kraju zaključim da za stvarno dobru fotografiju koja će značajnije odskočiti treba 1000+ evra, i kupim nov telefon. 

 

Skoro sam imao neki događaj i platim fotografa. Čovek po njegovim rečima koristi aparat od 2.500 evrića. Slike ne valjaju. On pošalje, ja vratim. Jeste raw, nije raw. Jeste rezolucija, nije rezolucija. Jeste aplikacija, nije aplikacija. Možda je do majstora, ne znam, uglavnom ja na kraju nisam dobio slike zadovoljavajućeg kvaliteta. 

Има разних "мајстора". Моје искуство је да се за фото-апарат као алатку најлакше хватају мајстори за паре ... лакше је носати наоколо пар кг фотоапарата него радити нешто друго, да не кажем сувисло ... Туриш на аутоматику и удри ... шта има ту да се учи, притиснеш дугме, остало он сам одради ... и још се огребеш за неко пићенце, мезенце ... ждракаш младе снаше, уживаш у новим хитовима, пушиш на радном месту ... :D

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 16 minuta, Jupiter je napisao:

Ja sam prošle godine takođe hteo nešto slično da izvedem. Proveo sate istražujući i gledajući poređenja. Stavim 400 evra u džep, u prodavnici uzmem fotoaparat u ruku, vratim na policu. Kinesko s*anje, zaključim. Na kraju shvatim da za stvarno dobru fotografiju koja će značajnije odskočiti treba 1000+ evra, i kupim nov telefon. 

 

Skoro sam imao neki događaj i platim fotografa. Čovek po njegovim rečima koristi aparat od 2.500 evrića. Slike ne valjaju. On pošalje, ja vratim. Jeste raw, nije raw. Jeste rezolucija, nije rezolucija. Jeste aplikacija, nije aplikacija. Možda je do majstora, ne znam, uglavnom ja na kraju nisam dobio slike zadovoljavajućeg kvaliteta. 

Realno ako znaš šta radiš dobre fotke ćeš napraviti i sa aparatom od 50e, što se tiče fotografa za neke događaje oprema od par hiljada evra ti ne garantuje kvalitet. A kad kupuješ nešto poput fotoaparata opet moraš znati šta ti treba, pored telefona koje svi koriste danas se fotoaparat kupuje skoro isključivo iz hobija ili iz profesionalnih razloga. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1766 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

U proteklih 10-ak godina dva puta sam kupovao polovna tela (450d koji je bio star 2-3 godine u trenutku kupovine, i 5d mk2 od 10-ak godina i skoro 500000 okidanja kada sam ga kupio pre 3 godine). Oba i dalje rade besprekorno. 450d sam bar 7-8 godina koristio za sve, proveo je na motoru bar 30000km. Od objektiva imao 18-55, Helios 58mm f 2 i stari Canon 35-135 (sva tri objektiva zajedno verovatno vrede između 100-150€). Kakvi se rezultati mogu dobiti sa tom jeftinom opremom možeš videti u bilo kom od mojih putopisa... Dok nisam zarađivao od fotografije odbijao sam da dajem bilo kakve ozbiljnije pare na opremu, jer lako se ubediti da ti treba "još samo ovo". A tu onda nema kraja... Pre dva meseca sam se po prvi put počastio novim aparatom, uzeo EOS R. Naravno tokom ovih 10 godina se nakupilo i ozbiljnih objektiva :)  Pošto od fotografije živim sada ta ulaganja i imaju smisla.

 

Što se tiče kvaliteta fotografije svaki aparat koji se pojavio u zadnjih deset godina je i te kako dovoljno dobar za 90% korisnika. Moj izbor za hobi upotrebu bi definitivno pao na nešto polovno, uz kit objektiv 18-55 i fiskni 50mm f1.8 (STM verziju kod Canona, drastično bolji od starijih). Uzmeš polovno, koristiš par meseci i utvrdiš da li je to za tebe ili nije. Ako nije prodaš za praktično iste pare i to je to.

 

Elem, ako ne planiraš da "učiš" fotografiju i da se tome malo posvetiš, tj ako hoćeš dSLR da koristiš u Auto modu predložio bih da definitivno zaobiđeš tu ideju. Rezultati neće biti ništa posebno a bilo kakvo telo sa objektivom je dosta kabasto za nošenje, brzo dosadi i lako se desi da posle par meseci sedi na nekoj polici. Što se toga tiče telefon je fantastična opcija pošto i kod njih kvalitet fotografije svakako zadovoljava prosečnog korisnika a imaju izuzetnu prednost u tome što su stalno u džepu.

 

Jbg, odužih :D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Hvala ekipo na odgovorima.

 

Ne držim se striktno za Canon, naveo sam kao primer samo. Neke osnove fotografija sam savladao na Sony  a100 i znam da je auto mod dobar samo eto tako i da za ostalo treba iskustva i prilagođavanja.

 

Problem mi se pojavio kad sam fotkao motore na TD u na Navaku i kad ubacim na komp moje slike i od onog fotografa, nebo i  zemlja razlika u smislu boja. Pitam čoveka sledeći put za savet, kaže, jbga, sve si ti dobro podesio, samo ti je aparat već stariji.

 

Tako da sam rešio da pređem na novije, a svakodnevno imam potrebu za fotkanjem nečeg, što  za Bjb sajt, što privatno. Takođe, se otvara prostor i za snimanje videa.

 

Svestan sam da uz aparat moram uzeti i objektiv (e) i još 1.000 dodataka, jer je jednostavno potrebno.

 

U svakom slučaju otvorili ste mi malo oči i sve više naginjem ka tome da kupim polovan. Na kraju krajeva i moja a100 ima ko zna koliko godina pa još uvek radi posao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 128 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Tomos A3, Kawasaki Versys 650, Kle500

Moja preporuka ti je da gledas polovan aprat, nista neces izgubiti u vidu Fotografija a na novcu ces lepo ustedeti, bar za jos jedan objektiv jel 18-55mm ili 18-200mm ne vrse posao bas u svakom segmentu fotografije i zato je valjano imati jos jedan objektiv bilo za portret, landscape, makro ili sta vec.

Sto se tice tela nema neke bitne uloge dali je od 100 ili 1000e opet je sve to do fotografa kako vidis i kako ocesas fotografiju.

Ako budes uzimao jeftinije telo gledaj bar da pravi fotke u Raw-u i uvek se mozes igrati na kompu sa svetlom i bojama fotke.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Pre sat vremena, Jovan Ristic je napisao:

Tražiću polovan do 200e, pa se taman uklapam lagano i  u objektiv

200e ti je onako...baš baš knap, nisi nam rekao za koji sistem kod Canon-a si se odlučio. Tu ti jedino ulazi u priču neko baš DSLR korišćeno telo (kit objektiv ne računam) ili da ideš na EOS M koji možeš uzeti za oko 100-150e (sa nekom dodatnom opremom). Svakako ti je potreban 50mm kao što Gliga reče, već znaš da koristiš zum objektive. Na Canon-u su lepo odrađeni ef-s tipa 55-250mm, 18-135mm ali svakako STM su prešli igricu sa motorima koju su bukvalno bez zvuka.

 

Oko EOS M sistema ti mogu pomoći sa cenama jer ja koristim taj sistem...recimo kit sa dodatne 4 baterije i punjačem je okoo 14e-18e, adapter efm-efs 15e, sling grip 3-7e. Sve ostalo ti je u domenu šta želiš...recimo adapteri za FD, M42, 43, PK, MD i td. reda veličine 5-10e po komadu u zavisnosti koje objektive želiš da koristiš, naravno to su manuelci ali u toj sferi imaš jako dobrih prajmova koji bi ti poslužili jako lepo.

 

Sve u svemu M sistem se može jako lepo skockati za male pare a kompaktan je do te mere da sa njim je u stvari problem u velikim objektivima :D telo aparata je nešto veće od običnog P&S aparata.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Upravo sada, Jovan Ristic je napisao:

Nisam rekao da sam striktno vezan za Canon :) 

Onda ok :) svakako šta god da uzmeš biće ok. Meni je lično bitna mobilnost...otvorim sedište na motoru ubacim celu opremu i lagano, MILC sistem nije glomazan, lagan za korišćenje, AF mnogo lakši nego DSLR, moguće zezalice sa drugim objektivima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Evo ti recimo EOS 4000D i M50...nebo i zemlja. 4000D izašao skorije, niđe logike sa celom pričom u Canon-u :D  Nemam ovde fotku sa Nikon D3500. 

IMG_20191220_111151.jpg

IMG_20191220_111347.jpg

IMG_20191220_111413.jpg

IMG_20191220_111300.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Којекуде, 484 postova
  • Lokacija: Borča-Bgd

Evo ti link ka Markovim oglasima, čovek od poverenja, ima odličnu polovnu foto opremu. Ja sam kupio mint D7100 Nikon sa 6.000 okidanja, dao mi je i lepu cenu u odnosu na oglas. Opremu možeš pogledati i preuzeti u Bg ili NS. Krajnje korektan čovek, u ostalom pročitaj ocene zadovoljnih kupaca... 

meta_image.png
M.KUPUJEMPRODAJEM.COM

Preko dva i po miliona oglasa, na jednom mestu!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • FreeStyLe Member, 211 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Hornet

Imam ja Canon T3i sa 19-55 i 55-250 objektivima, torbicu i ceo taj kit, kupio ga 2014. i od tad ga dva puta kotistio,

KOliko vredi to cudo mozda bih ga i prodao?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja