Jump to content

Moto Zajednica

Balaton ... preko preče naokolo bliže ...

Recommended Posts

  • Drug član, 1243 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

Na sve vaše dobronamerne komentare i pohvale u mojim putopisima ja se vama najbolje odužim jednim novim putopisom.

 

Iskren da budem nisam imao u planu da piskaram ovaj vikend već sam se nadao da će biti nekih novih putopisa pa da i ja čitam. Ali moša, aj da ja probijem led pa možda se posle mene još neko dovati tastature i olupa o nju jedan putopis.

 

Ipak istina je drugačija, od jutros sam već 2 puta doručkovao i isto toliko puta ručao a u medjuvremenu i jedno 3 puta odremao pa mi sad jedino preostaje da se još iz dosade posvadjam sa ženom i tako oboma ulepšam ovaj karantinski dan. Ipak sam odabrao tastaturu jer mi je bliža, nekako mi bolja opcija jer žena sedi u drugom delu stana pa me mrzi da ustajem i hodam do tamo.

 

Skoro natrčim na ovaj cd sa slikama i videh da je tokom putovanja i fotkanja bilo i dosta slika motora i bajkera. Zato sad i piskaram o balatonu.

 

Imao sam 3 dana na raspolaganju, što bi rekli produženi vikend. Meni je za balaton puna kapa i dva dana tako da ....

 

Prvi dan ... Lepo rekoh u nazivu putopisa, preko preče naokolo bliže. 

 

Izgasssiram do temišvara i aj da malo blejim i ubijem prepodne  u njemu. 

 

Ništa posebno, šetnja trgovima i uživanje u prirodnim lepotama ... 

Fotografija3887.jpg

...

Fotografija3893.jpg

...

Putopis započinjem ovde, kod ovog znaka u centru temišvara odakle hvatam pravac za arad.

Fotografija3895.jpg

...

Polako napuštam grad a onda ugledam njih. Odmah sam znao da sam odabrao pravi kurs, oni su mi uvek zvezda vodilja. Čim ja idem tamo odakle se oni vraćaju to znači da je to TO ...

Fotografija2999.jpg

...

I bi u pravu. A onda me dočekuje ovo ...

Nekih 50ak km je dug put od temišvara do arada. Solidan asfalt sa brzim krivinama je idealan za peglanje a ako se tome doda prijatna okolina puta + što nema velikog prometa + što nema pandura, onda je doživljaj zagarantovan.

Fotografija3004.jpgjosie maran age

...

Fotografija3005.jpg

...

Sad mala pauza da odaberem slike pa nastavak ...

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

E takve putopise volim ,da je blizu, da nisam bio,da valja asfalt i ima krivina i da vozis kroz priorodu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1243 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

Ulazak u arad ...

Fotografija3007.jpg

...

Al što volim bivše komunističke gradove sa širokim bulevarima sa po nekoliko traka ... nekad su bili idealni za vojne parade a danas su idealni za pozeraj vožnju ...

Fotografija3008.jpglow calorie tropical cocktails

...

Parkiranje u centru a onda razgibavanje ...

Fotografija3011.jpg

...

Nisam bio jedini koji je koristio lepo vreme i uzivao u vožnji. Njegov je stariji ali je zato moj brži ... 

Fotografija3016.jpg

...

Šetnja aradom je bila kratkog daha, brzopotezna pauza a onda paljba dalje. Nešto drugo je u planu za detaljniji obilazak.

 

Od arada do segedina je autoban u dužini od 102 km. Nije mi po volji ali mi ovaj put sleduje vožnja u 5oj koju maximalno izbegavam svaki put kada sam u prilici,

Inače, ovaj deo rumunskog autoputa je deo koridora koji povezuje zapadnu evropu preko H, RO i BG ka TR a onda dalje ka aziji i opasna je konkurencija našem koridoru ...

Fotografija3026.jpg

...

Vožnja monotona, bar za moj ukus ... i služi isključivo za lepljenje insekata po šoferci. 

Max spid 130km + dozvoljenih 10 preko toga ...

Fotografija3027.jpg

...

Granica izmedju rumunije i madjarske je na autobanu. Jedna kućica sa obostranim pandurima. Beše gužva ali je solidna prohodnost. Rumun mi samo lupi pečat u sošku a onda ga dade madjaru i doviknu mu SERBIA ... 

Standardno, madjar odma pokaza da stanem sa strane na parking.

Fotografija3031.jpg

...

Madjar natuca srpski pa pita gde idem ... ja odgovori u segedin ... onda me on upita što idem preko rumunije u segedin a ne preko NS i subotice ...

 

Dalji tok je komplikovan za objasniti preko tastature, u svakom slučaju me ebavao 20ak minuta ali me nije pretresao. Odneo je negde pasoš pa se vratio i poželeo mi srećan put ...

 

Odmah posle granice je kupovina vinjete.

Zahebem se i dam 20e umesto da sam platio karticom. Dobijem kusur 6e ....

Nema većih vaćaroša od njih kada je u pitanju plaćanje evrovima. Kurs je do jjajja ...

Fotografija3033.jpg

...

Hebeš pare ali mi proradio živac. Odma desni migavac i pravac parking. Samo klopa može da me smiri.

Parking pravi kamiondžijski, ogroman. Nikada ih nisam video toliko na gomili. Oni na jednoj strani a ja palim na drugu.

Fotografija3034.jpgchristian poems of encouragement

...

Fotografija3035.jpg

...

TOP destinacija za taj dan mi je mesto MAKO, udaljeno nekih 30ak km od segedina.

 

Hvatam pravac ka njemu ...

Fotografija3040.jpg

...

Fotografija3041.jpgimage hoster

...

MAKO ... još ga zovu i prestonica luka jer se u njemu svako domaćinstvo bavi uzgojom belog ili crnog luka. Mako je inače i rodno mesto Jozefa Pulicera.

Nekoliko puta sam čitao o ovom mestu pa požele i ja da se zapljunem u njemu.

 

Parkiranje u centru a grad je inače prepun spomenika ...

Fotografija3042.jpghow often should i change my betta fish water

...

Bista prvog ciganskog violiniste nekog hotelskog orkestra ...

Fotografija3054.jpg

...

Boemska četvrt, nešto kao skadarlija u bg ...

Fotografija3043.jpg

...

KUĆA LUKA ... kulturni centar koji je sav u znaku belog luka ...

Fotografija3046.jpg

...

Znači sve je u simbolima belog luka, čak i poklopci po ulici ...

Fotografija3048.jpg

...

Celo mesto leži na termalnim vodama pa je izgradjen i banjski kompleks koji je opet u znaku belog luka.

Fotografija3049.jpg

...

Fotografija3053.jpg

...

Ja nisam pristalica takvog vida relaksacije ali sam ipak ušao i razgledao unutrašnjost koliko je bilo moguće.

Svaka preporuka za one koji ovo vole, sve je čisto i pedantno.

Fotografija3052.jpg

...

Mrak je pao i vreme je za nastavak avanture. Segedin se nametnuo sam po sebi ali ništa planirano u njemu. 

Samo večera a onda opet gasss.

Fotografija3057.jpgimghost

...

A onda negde oko ponoći mi sleduje noćna vožnja pod fenjerima ...

Naredno jutro sam hteo da dočekam negde pred balatonom, svež i odmoran jer mi je predstojalo celodnevno avanturisanje pa zato ručnu vučem čim sam osetio prve znake umora i pospanosti.

 

Standardno naručujem budjenje sa recepcije pa u sam osvit zore razgledam pejzaž i uživam u predivnom pogledu sa terase mog apartmana ...

Fotografija5075.jpg

...

Vreme je i za prvu jutarnju kaficu. Stajem na pumpu a onda zanimljiva situacija.

Par fotki za kolegu nautičara ... bila mi zanimljiva situacija, stojim tako i fotkam a onda razmišljam gde je vozač.

Utom se čuje neko TUP a onda baja izlazi iz jedrilice i onako samo u kupaćim gaćama se proteže ispod jarbola.

Fotografija3063.jpg

...

Svaka čast majstore, ti znaš kako se uživa ... oni što voze ACTROS mogu samo da ti pljunu pod auspuh. I kobilicu ...

Fotografija3064.jpg

...

Vrlo brzo hvatam pravac levo a onda prelazim most na dunavu ...

Fotografija5078.jpg

...

Fotografija5081.jpgfev fallout

...

Ovde navigacija kaže desno pa postupam po naredjenju ...

Fotografija5083.jpg

...

Polako ulazim u predgradje ...

Fotografija5085.jpg

...

A onda se ulazi u sam centar grada koji je izabran da bude START avanturisanja. U centru mesta za parkiranje koliko hoćeš al zato sa cenom za sat parkiranja biju po ušima.

 

Par minuta pešačenja mi nikada nije bilo problem, stotinak metara dalje je naselje sa gratis parkingom i vrlo brzo se našao kompromis.

Fotografija5107.jpg

...

Vučem ručnu i krećem u prepodnevnu šetnju ...

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1243 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

ŠIOFOK ... popularna turistička destinacija u madjarskoj i jedna od najbogatijih opština. Još ga nazivaju i glavnim gradom balatona.

U njemu započinjem predvidjenu avanturu za taj dan. U planu je krug oko jezera, nekih 200 km ..

 

Ali pre vožnje mala pauza. Za klopu i kafu a i da malo protegnem noge. Vežu me i neke lepe uspomene za ovo mesto pa da se malo podsetim.

 

Kažu madjarska nema more a sva belosvecka ološ dolazi da se ovde kupa i parkira na pešačkom a usput i pored znaka zabranjeno parkiranje.

 

Ako su bahati mamlazi oni što seku krivine i obilaze preko pune šta li je onda tek ovaj ...

Fotografija5088.jpg

...

Ovakvi mamlazi misle da u životu može sve da se kupi parama. Opasno greše ... U životu sve može da se kupi parama  osim dve stvari a to su ljubav i poštovanje. To se zaslužuje ...

Fotografija5090.jpg

...

I zato džabe nekom RR i druga slova ...

Fotografija5092.jpghow tall is jaclyn hill

...

Fotografija5093.jpg

...

Krećem u obilazak grada, prvi put sam ovde bio davne 2000. god. Tad je sve ovo bilo siromašno odmaralište a danas šiofok i još neka druga mesta na balatonu sijaju punim sjajem.

 

Uživam u prirodnim lepotama ... radi riba samo tako, deverika, babuška, bela crna plava ... sve zavisi kakav se mamac zabaci ...

Fotografija5095.jpg

...

Izlazim na obalu, vetar malo jače duva ali je u najavi topao i sunčan dan.

Fotografija5096.jpg

...

Šetalište ...

Fotografija5099.jpg

...

Prelep grad i još lepše mesto za odmor, zaslužuje preporuku za videti.

 

Vreme je da se krene dalje i započne ono zbog čega sam i došao čak ovde ...

 

Vreme se izbistrilo i sunce polako počinje da prži. Izlazim na magistralu a motora kao mrava ...

Cilj je svima isti, odvozati krug oko jezera i maksimalno uživati u vožnji ...

Fotografija5108.jpg

...

Fotografija5111.jpgupload the images

...

Put je odličan a sve je još bolje obeleženo. Sva mesta uglavnom imaju sličan naziv i počinju sa BALATON ...

Fotografija5112.jpgfallout new vegas brotherhood of steel quests

...

Kako mi dune tako i dajem desni migavac pa silazim sa magistrale i ulazim u naselja ... a onda vozim ulicama.

 

Posebnu draž svemu ovome daje i to što tokom celog kruga oko jezera paralelno idu put za kola, biciklistička staza  i šine za voz.

Fotografija5116.jpg

...

Obala je blizu i može lako da se dodje do nje ali je predhodnih dana bila kiša pa nisam hteo da se kaljam.

Fotografija5113.jpg

...

Turista je puno ali uglavnom po većim gradovima. Ovo je bila prva polovina septembra a obzirom da je jezero gore severno, onda i turistička sezona traje kraće. Kraj avgusta i gotovo, mala mesta ostaju prazna ali meni to odgovara jel odmaram lobanju od mog sela i galame.

Fotografija5115.jpg

...

Vraćam se na magistralu i teram dalje. Motora i bajkera na svakom pedlju puta, ja poštujem njihova pravila a oni poštuju mene. Kad ih vidim u ogledalu bežim desno da me bezbeno obidju. Piloti me uglavnom pozdrave sirenom ali ja moram priznati da mi mnogo više prija kada mi se suvozačica zahvali pravim bajkerskim pozdravom ...

Fotografija5118.jpg

...

Madjarica ko madjarica, sve ravnica ali nema jurnjave. Ja kruziram sa nekih 60 a bajkeri možda 80. Sve polako i sa stilom.

Fotografija5119.jpg

...

Fotografija5120.jpg

...

Pune se baterije, svako na svoj način a ja ovako ...

Fotografija5121.jpg

...

Južnu stranu sam odvozao u cugu, vozio sam krug oko jezera i ranije pa znam šta me gde očekuje.

 

Polako se prebacujem na severnu stranu jezera i pravim pauzu. 

Debela ladovina, ptice pevaju a ja uživam u prirodnim lepotama ugarske. Za sreću ništa više i nije potrebno ...

Fotografija5126.jpg

...

Fotografija5125.jpg

...

Na džadi svega i svačega, vozi ko šta ima ...

Fotografija5128.jpg

...

Kolege drajveri, ništa majce siledžijke i fila japanke.

Cilj je svima isti, uživanje u vožnji a ne ko u onoj balkanskoj da me vidi komšija ...

 

Krstareća brzina standardnih 60 a mislim da su toliko brzo i oni išli. Uživancija, bajo moj ...

Fotografija5129.jpg

...

Ovaj me obišao i malo se udaljio a onda pustio gas i na leru vozio 60 kao i ja ...

Fotografija5130.jpg

...

Sunce nemilosrdno prži, dostiglo je svoj maximum i vreme je za malo dužu pauzu. Parking oko 1e po započetom satu.

Fotografija5136.jpg

...

Ostavljam crvenog zmaja u debeloj ladovini ali u istoj takvoj ladovini ugledam i nju.

 

ŠKODA FELICIA, godište ne znam ali znam da je matora. Restauracija u toku, tek je ofarbana i fali mnogo detalja na njoj ali ponosni vlasnik sigurno nije mogao da odoli jednoj ovakvoj kružnoj vožnji oko jezera.

Fotografija5162.jpg

...

Fotografija5163.jpg

...

Fotografija5164.jpgtoshiba space bar

...

A onda sledi šetnja po gradu i obali ...

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

lepo,

svojevremeno sam se dosta puta švrćko tamo vamo tim krajevima. Lokalnim magistralama iz pravca Balatona ka Srbiji- ima više pravaca ali delovi oko 30-40 km uz granicu su poprilično nezgodni zbog uzdužnih vagaša voma visokoh.Treba se ozbiljno paziti da se ne bude katapultiran.

To je ostalo još od početka devedesetih i silnih kamiona koji su tuda prolazili,ali mi nije jasno zašto to madjari ne poprave već više decenija.Čini mi se da hoće  da stave do znanja da nema ništa dalje pa dobar  im je i put sa vagašima  od pola metra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1243 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

Parking je na obali jezera pa sam prvo tuda i prošetao ...

Fotografija5132.jpg

...

Kao na moru, ljudi obično sa podsmehom pričaju o balatonu poredeći ga sa nekim kaljavim jezercetoim a u suštini istina je sasvim drugačija ...

Fotografija5133.jpg

...

Koja slidža za forumske nautičare ...

Fotografija5135.jpg

...

Fotografija5161.jpg

...

Mislim da je glisiranje zabranjeno zarad očuvanja ekologije. Samo jedrilice pa može da se uživa u njihovom razgledanju.

Fotografija5131.jpg

...

Najbolji pogled imate iz plažnog kafića ...

Fotografija5157.jpg

...

Mesto se zove BADACSONY ...železnička stanica ...

Fotografija5139.jpg

...

Ko odvoza pola kruga oko jezera bajsom i umori se onda lepo sedne u voz i vrati se njime tamo odakle je i pošao.

Isto važi i za pešake ...

Fotografija5137.jpg

...

Fotografija5138.jpg

...

Ovde je sve bilo prepuno turista, uglavnom iz eu ...

Fotografija5156.jpg

...

Ovo mesto je jedno od većih pa svi prave pauzu u njemu.

Centralni trg je ujedno i parking za motore. Kao što rekoh, vozi ko šta ima ... samo nek ima točkove i nek se kotrlja dok se uživa sa vetrom u kosi ...

Fotografija5151.jpg

...

Fotografija5152.jpg

...

Beše tu i njegov stariji brat ...

Fotografija5148.jpg

...

Ovaj mi privukao pažnju zbog položaja tablice ...

Fotografija5150.jpg

...

Nije bitno koliko godina imaš. Bitno je kako se osećaš u srcu ...

Fotografija5149.jpgupload photo for url

...

Fotografija5143.jpg

...

Mesto je brdovito pa se organizuje off road. Lokalni 4motion ...

Fotografija5153.jpg

...

Fotografija5145.jpg

...

Fotografija5146.jpg

...

Atmosfera je skroz opuštena, ništa fensi ali sve deluje ok. Nema glasne muzike, nema mobilnih i slušalica u ušima, nema kerova. Jednostavno merak ...

 

Cene pristojne a klopa s nogu je zaštitni znak. Preporuka za nju ...

Fotografija5154.jpg

...

Fotografija5155.jpgtop 10 strongest mutants

...

Za obilazak svega gore opisanog je dovoljno nešto malo jače od sat vremena. Motori se parkiraju na centralnom trgu ili uz parking sa spoljne strane ograde. Gratis, naravno ...

 

Gasssiram dalje, neko na pola gasa a neko i sa punim. Zajedničko je da svi uživamo ...

Fotografija5167.jpg

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1243 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

Iz badacsony put nas vodi dalje obalom jezera. 

 

Vozovi samo zuje, iako je početak septembra na severnoj obali jezera ima veliki broj turista.

Fotografija5168.jpg

...

Posle 10ak km stižem na poluostrvo TIHANY.

 

Nekada je ovde moglo da se parkira na svakom ćošku ali sada nema igranja sa time, sve je zonirano a parking automata na svakom koraku. Vučem ručnu u samom centru, ovde je parking bio ravno 1e po započetom satu,u forintama. 

 

Kao i svaki balkanac sam malo staromodan pa zato boolju okrećem ka zidu, što je sigurno sigurno. Ovi drugi kako hoće ali moji pogledi na svet se razlikuju od njihovog ... 

Fotografija5183.jpgfree photo hosting

...

Manastir TIHANY, u njemu se nalaze prvi zapisi na madjarskom jeziku i ko voli takve stvari vredi da odvoji koji minut za njegov obilazak.

Fotografija5169.jpg

...

Fotografija5170.jpg

...

Pogled sa vidikovca koji se nalazi iza manastira.

 

BALATON, najveće jezero u srednjoj evropi.

Dugačko 77 a široko i do 14 km. 

Fotografija5171.jpgfuel stops near my location

...

Fotografija5172.jpg

...

Odavde se pruža fantastičan pogled na jezero i njegovu drugu obalu kojom se glisiralo oko podneva.

Fotografija5173.jpg

...

Neki moj utisak je da južnom stranom jezera treba uživati u vožnji dok severnom stranom treba uživati u šetnji i obilasku gradova.

 

Najskuplje nekretnine u madjarskoj se nalaze upravo ovde ...

Fotografija5174.jpg

...

Fotografija5175.jpg

...

Šetam do centra i tu mi pažnju privukoše njihove izvorne okretne igre. Bio je neki fest u toku. Gledam, uživam i ne trepćem ...

Fotografija5179.jpgclown fish live wallpaper

...

Gledam tamo al gledam i vamo ... jbg, živa duša ...

Fotografija5178.jpg

...

Turisti sa svih strana sveta, svi dišu ko jedan ...

Fotografija5177.jpgpic share

...

Kinezi najbrojniji, samo se smeju i slikaju sve redom.

Ovde su postrojili ove sa roštilja i slikaju šta jedemo. Čude se kako nigde nema slepih miševa i kučića u jelovniku.

Fotografija5180.jpga near me

...

TIHANY je popularna turistička destinacija a ujedno i naselje koje ima najveći prihod po glavi stanovnika u madjarskoj. Onda nije ni čudo što svi dolaze u njega i prave svoje skupove i razna okupljanja.

 

Šetam a onda me odjednom zapljusnu miris benzina uz riku mustanga. Nikada ih nisam video toliko na jednom mestu.

Fotografija5181.jpgand you give me hope

...

Fotografija5182.jpg

...

Vraćam se na parking a onda paljba dalje. 

 

Bokseri se šetaju po ringu al džaba im sve, kavez ko kavez. Nema pravog zadovoljstva do vetra u kosi ... 

Fotografija5184.jpg

...

Kasno je popodne, sumrak je na vidiku i već razmišljam gde da bacim sidro i posvetim se malo sebi. 

 

Vozim dalje ...

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Jednom, u povratku iz Slovačke, malo zakačih Balaton. Istina, sva ona mestašca deluju bajkovito. Čini mi se da bi se dalo tu provesti neki produženi vikend.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1243 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

 Upravo tako, deluje bajkovito zbog stila gradnje.

Tvoj putopis iz slovacke je jedan od retkih na forume iz koga sam mogao da planiram voznju po tim krajevim, ista prica je i sa balatonom. Malo se spominje i uglavnom je sa malo slika u prolazu. Zato sam ovim putopisom zeleo da ga malo  bolje predstavim i priblizim onima koji bi rado da odvozaju krug oko njega. 

 

U svakom slucaju produzeni vikend je dovoljan, troskovi i detalji na kraju putopisa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1243 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

Vozim dalje ali umor polako čini svoje, YR.no vremenska prognoza je i ovaj put bila bez greške pa se maksimalno uživalo u prijatnom vremenu oba dana. Već me smorilo fotkanje i aparat bacam na zadnje sedište ...

 

BALATONFURED ... na lestvici popularnosti se nalazi odmah iza SIOFOKa kojeg ujedno i nazivaju glavnim gradom balatona.

 

I ovde beše gužva ali se nekako na kvarno umuvam na hotelski parking pa em brzo em za gratis dobi parking mesto.

 

Standardno pravim krug šetalištem ...

Fotografija5186.jpg

...

Polako osećam da me noge izdaju, do tad se odvozalo možda nekih 200 km ali imam utisak da sam isto toliko km i prošetao obilazeći pojedina mesta.

 

Vreme je da se malo posvetim sebi i odmorim dušu ...

Gradsko kupalište, ulaz nekih 5e koliko se sećam. Ležaljka gratis ...

Fotografija5185.jpg

...

A voda :jee: ... 

Fotografija5192.jpg

...

Što bi rekli, relaksacija za sve pare ... Posle tuširanja se osećam kao nov i može se krene u noćni život.

 

Nije se gubilo vreme, bilo je ko u onoj narodnoj domaćine, ja sam sa mladine strane ...

Fotografija5190.jpg

...

Do kad se igralo svadbarsko kolo niti znam niti imam pojma, diskrecija zagarantovana pa zato nemam ni slika. 

 

Ali zato znam da sam naredno tj treće jutro mog skitarenja dočekao na paliću ...

Fotografija3081.jpgforever and always poem

...

Nedelja jutro, svi spavaju i nigde nikog. Mir i tišina, punim baterije ... Šetam pored jezera i sumiram utiske od predhodna 2 dana.

Fotografija3066.jpg

...

Negde oko podneva su trebali da stignu klinci sa unučićima pa da tu skupa provedemo dan. Imam još slobodnog vremena do tad ... 

 

Na paliću bio mnogo puta ali uvek u centru, ovaj put reših da se malo provozam sporednim putićima.

 

U jednom trenu ugledam ovaj ulaz i odma poželeh da vidim šta se krije iza njega ...

Fotografija3082.jpg

...

Dočekuje me makadamski put u dužini od nekih 100ak metara. 

Sve pod konac skockano i nalickano pa mi ovaj put i nije bilo žao što cepam gume po ovakvoj džadi ...

Fotografija3084.jpgfree online image hosting

...

Na kraju džade me dočekuje nešto nalik mini dvorcu, osećam se kao alisa u zemlji čuda kada je otvorila vrata i prošla kroz njih ...

Fotografija3086.jpg

...

Lep, zanimljivo, fascinantno ... i dopadljivo na prvi pogled a tako je bilo i na drugi.

 

Vidim restoran, taman da se nešto baci u kljun za doručak. I popije jutarnji nes ...

Fotografija3085.jpg

...

Što bi rekli, usluga na nivou. Cene pristojne i od mene preporuka da svako svrati ovde ako ga put nanese. Gde se tačno nalazi nemam pojma. Najlepše stvari se uvek dogode spontano ...

 

Rešim da krenem dalje, da se još malo vozim sporednim putićima oko palića.

Izlazim i stojim kod kola, nisam neki poznavalac vinograda ali kontam da je sve sredjeno pod konac a za tako nešto je potrebna i ljubav prema takvim stvarima.

Fotografija3093.jpg

...

Prilazi mi čovek, započinjemo razgovor o kolima a onda prelazimo na druge teme. 

Prvo sam pomislio da je neko od radnika ko radi tu, hvalim kako je sve lepo i da mi je drago što sam svratio.

 

A onda me gospodin pozvao u obilazak. Ispostavilo se da je on gazda svega ovoga ...

 

Proizvodnja vina je njegova ljubav ...

Fotografija3091.jpg

...

Bio sam iznenadjen onim što sam video, za mene je to bilo nešto sasvim novo ...

Fotografija3090.jpg

...

A onda se prešlo u glavne odaje, domaćin je po običaju prvo preporučio svoje omiljeno ...

Fotografija3089.jpg

...

A posle prvog ide i drugo a ja samo da napomenem da je bilo 9 cisterni. U svakom slučaju domaćin se nije mučio, dobio sam dozvolu da sam točim i degustiram ostatak ...

Fotografija3088.jpg

...

A onda je došlo do prekida filma, iz opravdanih i gore navedenih razloga ....

 

Kakva vožnja ovo ono, nekako se dogegam do autoputa i vučem ručnu na livadi. 

Zovem klince a oni kažu tek prolaze batajnicu.

 

Superiška, taman da deda za  svakog pripremi po jedan poklon sa puta a onda odrema jednu turu i bude spreman za celodnevne dečije igrarije ...

Fotografija3099.jpgexxonmobil near my location

...

 

Za 3 dana skitarenja sa polaskom iz beograda preko rumunije se prešlo 1100+ km. 

Inače ova ruta sa polaskom iz bg preko NS i SU sa krugom oko balatona i povratkom iznosi nekih 1000 km. Tačnije 980 km.

 

Madjarica ko madjarica, sve ravnica ali pravljenje kruga oko jezera ima neki šmek. 

 

U 2 dana je sve ovo nategnuto a 3 dana su idealna ali .... ali, obzirom da se ponekad TF + TA spakuju u 2 dana vikenda moguće je i ovo za one koji nemaju više slobodnog vremena ...

 

Troškovi standardni, ništa posebno ...

 

Gorivo za 1000 km ... xzy dinara

 

RO vinjeta, opciono ... 3e

 

H vinjeta ... 10e

 

Parking oko balatona nešto malo manje od 10e

 

Ulaz na kupalište oko 5e

 

Džeparac za 3 dana ... što bi rekli opciono, može malo a može i puno. Ja praktikujem zlatnu sredinu ...

 

To bi bilo to.

Vama hvala na čitanju a meni hvala na pisanju, udruženim snagama ubismo još jedan karantinski dan :jee1: ... 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 162 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: BMW R 1200gs,BMW R 25/2

Moram da priznam da sam bio u početku od onih seratora koji su se iz neznanja kao čudili šta će ovaj sa kolima ovde. Ali posle čitanja nekih tvojih tekstova sam se oduševio sa njima i sa tvojom realnošću i jednostavnošću u opisivanju, što predela ,što ljudi i svega ostalog što prati ovakve  ture. Hvala na lepim putopisima uživao sam uz njih pa i prisetio se nekih od mesta na kojima sam bio. Konkretno u Šiofoku sam bio sa roditeljima pre 40 god. kao klinac i nikad više. A samo neko ko ništa nezna bi za Balaton rekao kaljuga. Ludaci. Bilo kako ,lepa tura, još jednom hvala i piši i dalje:moto2:

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja