Jump to content

Moto Zajednica

Art Petrol (Avala-Ralja) 23.Apil '20.

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650

 

On 5/19/2020 at 10:01 PM, yogibear said:

Vozač Renoa koji je izazvao udes ima 18 godina i probnu dozvolu. Tog dana je nakon nesreće bio u potpunom šoku i plakao je kao kiša...

 

To samo još jednom dokazuje da današnjim mladim kandidatima za vozače treba uvoditi još više preduslova, obuke i restrikcija da bi dobili vozačku dozvolu, a ne manje. A da se mene pita, uveo bih besplatne ali mandatorne kontrole poznavanja propisa i zakona svakih 6 mjeseci do isteka probne dozvole. Ko se ne pojavi ili omane, oduzima mu/joj se ta privremena dozvola pa opet na polaganje. Pa da se opamete ako ne milom onda silom. Danas kad je omladini raspon pažnje manji nego u zlatne ribice (to ne kažem ja, to kažu istraživanja), kad vise na telefonima i Facebooku od malih nogu pa palci prerasli a ne znaju da hodaju kako treba a kamoli da kontrolišu pedale auta, treba im staviti do znanja da vožnja motornog vozila nije video igra koju mogu da resetuju kad neko izgubi život (ili gore, a definitivno ima i gore).

 

Kad sam polagao za kamion, želio sam da prođem kompletnu obuku ponovo iako sam imao B kategoriju 16 i po godina (i puno iskustva što privatno što u poslu dostave) i A kategoriju 7 godina. I OPET sam sa punom ozbiljnošću pristupio toj teoretskoj obuci i na kraju došao do zaključka da sam pametno uradio kad sam vidio šta sve NE ZNAM kao iskusan vozač! I šta sam imao priliku da vidim? Momka od 18 godina (prvo polaganje) sjedi ispred mene, drnda po telefonu dok instruktor priča pa kad su došli primjeri za pravo prvenstva i instruktor ga pita da riješi zadatak projektovan na zidu, momak poče da zapliće i sve pogrešno. Znači lupa dečko napamet kao Maksim po diviziji. Kad je instruktor prešao preko toga i još jednom (po ko zna koji put) objasnio šta, kako i zašto, ja mu kažem ostavi taj telefon i slušaj šta čovjek priča. On se onako posramljeno nasmiješi i ostavi telefon. E o tome ja pričam - neozbiljno do bola. I onda neko kao Nikola treba da nastrada ni kriv ni dužan poslije...

 

Zaista mi je laknulo kad sam pročitao da će Nikola ponovo moći da hoda, ne mogu ni da razmišljam o alternativi. Za mene lično bi ta alternativa bila kraj, a znam da i drugom ne bi bila ništa manje teška i crna. Hvala bogu, izbjegnuta je. Nikoli još samo želim da polako prođe kroz čitav taj proces oporavka jer od toga mu zavisi ostatak života (bez pretjerivanja). Koliko god da traje, ne žuriti dok ne bude potpuno siguran da je sve u najboljem redu koliko god može biti. Terapije, vježbe, sve. Potpuno se posvetiti samo tome, ništa drugo nije važno. Ni troškovi liječenja, ni škola, ni posao, ni rokovi, ni krediti, ništa! Jednostavno nije vrijedno kajanja, pa poslije ono "jao što nisam slušao doktora".

Još jednom puno snažne volje i uspjeha mu želim, a siguran sam da Nikola to može kad je ove bitke do sada dobio. Samo hrabro!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2770 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Уз сво дужно поштовање али не треба загорчавати живот свима због спорадичним случајева. Несрећа је било и биће.Раља је викенд насеље, прошао сам ту милион пута. Засенчен пут од дрвећа,споредни сокаци,ендеци....итд. једноставно све преко 50 км/ч је хазард.Мотористи су невидљиви и то морамо да схватимо крај приче. Таман мотор, опрема такође...у сенци, иде 80-100 на сат и сад ће неко да те види. Памет у главу и мање по гасу и то је то.

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
 

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650

Da je bilo šta drugo u pitanju bio bih saglasan sa tobom, ali ne i saobraćaj. To nije prijemni za fakultet, nije prodaja alkohola poslije 23 časa, nije zabrana kretanja za vrijeme korone, itd. Sve ostalo što si rekao za defanzivnu vožnju je i moj stav, već nekoliko puta sam komentarisao tako u drugim temama i izazvao prilično burne i negativne reakcije u fazonu "što braniš idiote koji voze auta i uzimaju nam prvenstvo".

 

To sve stoji, ali to nije razlog da ne insistiramo na TEMELJNIJOJ obuci svih novih vozača auta jer ipak smo mi ti koji uglavnom ispaštaju. Ako kažeš da je savršeno kako jeste i da ne može bolje, oprosti ali to ne prihvatam jer jednostavno nije tačno. Može i mora bolje, pa makar i za nijansu ili dve. Nemoj se samo ravnati po sebi i svojima, gledaj širu sliku.

 

Možda je ovo moja subjektivna procjena, ali tvrdim da su mladi ljudi danas PUNO VIŠE neozbiljniji u saobraćaju nego moja i generacije bliske mojoj. Mobilni telefoni non-stop u rukama, starije ne poštuju (a pametnije pogotovo) i generalno se ponašaju kao da im se nešto duguje. Mi malo stariji smo ipak prošli neka teža vremena i neke smo stvari naučili i shvatili na teži način.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 641 postova
  • Lokacija: Rakovica
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.

Da,ali mislim da je to sve tabu tema za drzavu,i da od svega toga nema nista-nazalost.Tako da sve ostaje na roditeljima da edukuju klince i prate,a pola roditelja budaletine teske,i eto belaja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2770 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

@popovichŠta bi ti druže temeljnije uradio u obući koja ti i sad manje više je temeljna u smislu edukacije i poznavanja propisa i kako bi sproveo primenu svega naučeno iz obuke. Po meni samo REPRESIJA. Lepa reč ne otvara zlatna vrata.Ko garantuje da posle položenog ispita i kvalitetne obuke neko neće da mu ga da po gasu ili neće da skrene bez migavca ili da se više neće desiti "izvini nisam te video". Prekršaje nije pravio jedno onaj ko nije vozio. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

To je proces, dok se to utemelji u svest da je saobracaj ozbiljna stvar

A kreće iz/od auto škole, drustva oko sebe, iz kuće, i na kraju ništa manje od države koje treba da napravi program.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2770 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Pre 1 sat, Savan je napisao:

To je proces, dok se to utemelji u svest da je saobracaj ozbiljna stvar

A kreće iz/od auto škole, drustva oko sebe, iz kuće, i na kraju ništa manje od države koje treba da napravi program.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Sve je to ok, ali kaži ti meni kakva je kaznena politika prema recimo prekoračenje brzine u naselju za 100% pa dda vidim da li su holandjani svesni ili im se baš ne daje kinta za kazne. Znam konkretno u nemačkoj i Engleskoj izuvaju iz gaća i oduzimaju dozvole po 9 meseci čak i poznatim ličnostima a kamoli guliji. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Sankcije su muške, ne samo novčano, nego te maltretiraju po kursevima, ubiju te u pojam. Preko 50km/h prekoračenja sleduje i oduzimanje dozvole.

Ali pre svega toga su prethodile kampanje i kampanje u borbi protiv bahatosti, sto iz nehata, sto namerno. Nivo auto škola je dignut na zavidan stepen tako da bar novi vozači budu prikladnije obučeni a onda su im ostali postojeci vozači.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 990 postova
  • Lokacija: Beograd

O čemu vi ovde pričate? Čovek ode iz Srbije u Kanadu, zaposli se u nekoj firmi i posle dve nedelje šef Srbin mu dođe na vrata. Kako znaš da sam ja (ukrao rukavice)?! Znam, to si jedino ti mogao da uradiš. Ode Srbin na Island. Kako je? Jbg dobro je, jeste da nemamo samoniklo drveće, a ni vrata nismo zaključavali dok vi niste došli... Na Islandu policajac nije razumeo Srbina koji je pokušavao da mu da mito za prekoračenje brzine. A ovde? Eno ga tamo u nekoj temi jedan prodaje radno odelo sa oovooliikiim slovima EEPPSS. 

  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2770 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
pre 40 minuta, Savan je napisao:

Sankcije su muške, ne samo novčano, nego te maltretiraju po kursevima, ubiju te u pojam. Preko 50km/h prekoračenja sleduje i oduzimanje dozvole.

Ali pre svega toga su prethodile kampanje i kampanje u borbi protiv bahatosti, sto iz nehata, sto namerno. Nivo auto škola je dignut na zavidan stepen tako da bar novi vozači budu prikladnije obučeni a onda su im ostali postojeci vozači.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Pa i ovde lepo kažu vozite odgovorno. I orangutanu kad se ponovi 100 puta nešto on nauči. Ali mi reagujemo samo kad udariš po džepu, e onda sledi ono "J.bem ti državu" "Srbistan" i ostala pljuvka. Iskreno ne pamtim da me skoro pandur zaustavio i to u redovnoj kontroli a kamoli kaznio.Ne kažem da sam svetac, ali sve u okviru razuma. Što da si pravim trošak kad ne moram, a i uživam i sporo i brzo ali za sve ima i mesto i vreme.U svi slučajema nije Ralja to je bar jasno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2770 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
pre 8 minuta, Jupiter je napisao:

O čemu vi ovde pričate? Čovek ode iz Srbije u Kanadu, zaposli se u nekoj firmi i posle dve nedelje šef Srbin mu dođe na vrata. Kako znaš da sam ja (ukrao rukavice)?! Znam, to si jedino ti mogao da uradiš. Ode Srbin na Island. Kako je? Jbg dobro je, jeste da nemamo samoniklo drveće, a ni vrata nismo zaključavali dok vi niste došli... Na Islandu policajac nije razumeo Srbina koji je pokušavao da mu da mito za prekoračenje brzine. A ovde? Eno ga tamo u nekoj temi jedan prodaje radno odelo sa oovooliikiim slovima EEPPSS. 

Živa istina, ali da tema ne ode u nekom smeru, najvažnije je da se naš kolega oporavi što pre i sa što manje posledica, a ostali ako imaju mozga nek' se nauče na ovom iskustvu i po Ralji.................lagano, pa svi u "Točak" na kafu i "Kod Moše" na čevape.;)

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja