Jump to content

Moto Zajednica

Art Petrol (Avala-Ralja) 23.Apil '20.

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS "13 LC
Pre 10 sati, Alekre je napisao:

Ne znam kada ćete da se opametite i da batalite krivinarenje u javnom saobraćaju.

Глупо је што пишем у оваквој теми,али сам морао пар речи да напишем.

Кад прочитам коментар од колеге Алекре,имам утисак да ја ово изнад написао неки деда који никад није сео на мотор и да соли памет свима.

Ти никад ниси возио мотор брже по кривинама?

Које кривинарење? Дечко је колико видим пао на правцу,а и да се десило у кривини,дешава се,кад неко падне у граду,што си дивљао по граду,кад неко падне на Раљи,зашто се дивља тамо...

Одмах да се ограничим,не подржавам дивљање по насељеним местима и слично,увек смањин гас и сам ту...Треба бити опрезан где год да се вози,јер је почетак сезоне најгори...сви знамо да се тад дешавају озбиљна срања.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova
@zemunac72

Znaci da obratim pažnju ili da ne dajem supruzi da vozi renola? default_0a-smiley.gif

bcee73f84dc573777f105a31c17b0907.jpg&key=5a05810377bb41243c02aa79a19a509b409f9cd06063684e63c1237c8c6e7d36a4368ed53f5410b8e3b74df15ae9bec6.jpg&key=ebf74530c0227af0308a408d3ebabe168a73b2ef5deca13da1f0ac15554817e7

Kad sam već u temi, negde se pomenula reanimacija i da nije bila potrebna. A jel postoji protokol u ovoj novoj situaciji sa koronom u vezi sa reanimacijom? Jel se daje potpuna reanimacija, samo masaža srca ili ... ?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro
Nakon nekoliko kurseva prve pomoći, preporuka je odavno, mnogo pre svega ovoga, da se radi samo i isključivo samo masaža srca. Veštačko disanje pravi (nepotrebnu) pauzu tokom masaže srca.
Dodao bih, žao mi je svaki put kada vidim ovako neku temu. Polako bre, polako ljudi moji, polako. Ne samo vozači motora, svi učesnici u saobraćaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6712 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
3 hours ago, VR46 said:

Глупо је што пишем у оваквој теми,али сам морао пар речи да напишем.

Кад прочитам коментар од колеге Алекре,имам утисак да ја ово изнад написао неки деда који никад није сео на мотор и да соли памет свима.

Ти никад ниси возио мотор брже по кривинама?

Које кривинарење? Дечко је колико видим пао на правцу,а и да се десило у кривини,дешава се,кад неко падне у граду,што си дивљао по граду,кад неко падне на Раљи,зашто се дивља тамо...

Одмах да се ограничим,не подржавам дивљање по насељеним местима и слично,увек смањин гас и сам ту...Треба бити опрезан где год да се вози,јер је почетак сезоне најгори...сви знамо да се тад дешавају озбиљна срања.

Većina pre svega sedne sa pogrešnom glavom na motor. Sve dok ne shvatite da saobraćajna infrastruktura nije predviđena za motocikle i da druge vozače NE INTERESUJEŠ do onog trenutka dok mu ne oštetiš auto. 

 

Svaki motociklista u saobraćaj ide isključivo sa svojim mesom, krvlju i mrtvom kožom od goveda na sebi. Takav, "hvata krivine" a realno u saobraćaju ker maltezer koji pretrči ulicu ima veći uticaj od njega. 

 

Znaš da te niko ne vidi, znaš da nemaš zaštitu, znaš da su tvoje vozačke mogućnosti "tek onako" i kao takvi ulaze brzo u nepregledne krivine, ne popuštaju gas gde su putevi sa ukrštanjem, itd. 

Svaki put je motociklista kriv, jer nije video, nije predvideo. To je tvoja obaveza i način da se spasiš glavu. To posle, sud, naknada štete... To znači automobilistima da im isplate materijalnu štetu. Motociklistima ne znači ništa. Samo živ, obogaljen ili mrtav. Mora da se misli šta je iza krivine, mora da se gleda u svaki auto gde će i šta će. Fokus je na tim stvarima a ne na prolazak kroz krivine. 

 

Tvrdim i stojim iza ovoga, nema najbržeg u saobraćaju, samo onaj koji hoće više da rizikuje od ostalih. Toliko.

  • Sviđa mi se 7
  • Hvala 1
  • Podržavam 16

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 632 postova
  • Lokacija: Rakovica
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.
Pre 1 sat, Alekre je napisao:

Većina pre svega sedne sa pogrešnom glavom na motor. Sve dok ne shvatite da saobraćajna infrastruktura nije predviđena za motocikle i da druge vozače NE INTERESUJEŠ do onog trenutka dok mu ne oštetiš auto. 

 

Svaki motociklista u saobraćaj ide isključivo sa svojim mesom, krvlju i mrtvom kožom od goveda na sebi. Takav, "hvata krivine" a realno u saobraćaju ker maltezer koji pretrči ulicu ima veći uticaj od njega. 

 

Znaš da te niko ne vidi, znaš da nemaš zaštitu, znaš da su tvoje vozačke mogućnosti "tek onako" i kao takvi ulaze brzo u nepregledne krivine, ne popuštaju gas gde su putevi sa ukrštanjem, itd. 

Svaki put je motociklista kriv, jer nije video, nije predvideo. To je tvoja obaveza i način da se spasiš glavu. To posle, sud, naknada štete... To znači automobilistima da im isplate materijalnu štetu. Motociklistima ne znači ništa. Samo živ, obogaljen ili mrtav. Mora da se misli šta je iza krivine, mora da se gleda u svaki auto gde će i šta će. Fokus je na tim stvarima a ne na prolazak kroz krivine. 

 

Tvrdim i stojim iza ovoga, nema najbržeg u saobraćaju, samo onaj koji hoće više da rizikuje od ostalih. Toliko.

Predvidjanje je majka mara...:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
5 hours ago, Shortshifter said:

Ma pusti koronu, valjda je najvažnije spasiti nečiji život ako zatreba.

Strašne, jezive slike. Nadam se najboljem, @yogibear tebi naklon do zemlje.

Slazem se, ja isto ne bih mogao da odbijem da pomogem. Ali istina je da su ovde promenili protocol, svakako osobe preko 50 godine se ne pozivaju vise za pomoc a onima koji su prisutni i spadaju u tu rizinu grupu se savetutu da ne reanimiraju. Mladji od 50 godina i koji ne spadaju u rizicne kategoriju mogu da reanimraju ali je promenjen protocol kako se reanimira.

 

Svakako se ne savetuje diranje glave. Slusanje i opipavanje (ne znam kako se to izvodi) da li je disanje ok, se vise ne savetuje. Savetuje sa samo da se gledanjem ustanovi disanje ukoliko je to moguce.

 

Za one koji ocigledno ili dokazano nisu zahvaceni virusom - masaza srca i eventualna upotreba defribilatora 

Za one koje postoji opravdana sumnja da jesu zarazeni ili pak dokazano je, - iskljucivo upotreba defribilatora.

 

Ovo je mozda vise za onu temu o koroni.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

OPREZ kolege!!!

Prosao pre neki sat tim putem, ladno putari nisu nista oprali, tamo gde je bilo najvise ulja/tecnosti, tu su samo pesak/sljunak bacili..... sve se razvuklo po putu.

 

Screenshot-2020-04-24-13-37-03.png

 

Screenshot-2020-04-24-13-37-21.png

 

nesto kasnije iz drugog pravca

Screenshot-2020-04-24-14-21-47.png

 

Screenshot-2020-04-24-14-22-04.png

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Ovo je strasno, kako su ostavili mast na putu... Posle mi neko kaže da je Srbija ok za vožnju motora... Pa Nemac, Španac, Italijan... bi ribao dok ne bi zadnju tačkicu skinuo i još bi postavili znak da je prosuto ulje... 

Prokomentarisao bih i kolegu koji je protiv krivinarenja u saobraćaju, ok delimično se slažem da treba smanjiti gas i ne forsirati do maksimuma, to svako normalan i radi ali opet pa koji će mi moj motor ako neću malo i da ga provozam ljudski, ako ću uvek da vozim po ogranicenju i da ne obaram u krivini, onda mi i ne treba. A najgore je sto i takvi koji voze brzinom puža često nastradaju. Dovoljno da mamlaz smota da skrene u levo u sporednu ulicu, možeš ti voziti po ogranicenju koliko hoćeš, džaba..

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Kolega neki dan isklizne na prolivenom ulju, Švicarska.

 

 

Vozim motor, nisam bajker.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

A šta misliš da li su to ulje čistili vatrogasci pa im “ malo “ ostalo, ili je to prosuto neposredno pre iskliznuća. Ako su čistili pa ostalo masno, povlačim reč. Bitno je nešto napisati da se malo spusti neko, jel tako? Svi znamo,kako je na Balkanu, od saobracaja pa do medjusobnih prijateljskih razgovora...

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 339 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB 750 K, CB 750 C, CB 750 F, VF 750 S, VF 750 C

Ako ste u mogucnosti svako neka svakom prenese bilo da vozi sporije motor ili auto da je ovo jako opasna deonica, cemu divljanje i kurcenje, ne pricam za konkretan udes nego uopsteno.

Zelim brz oporavak!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Kao mali podsetnik za one koji nisu znali, sve je lepo dokumentovano u cuvenom Hurt-ovom istrazivanju od pre 40 godina. Nista novo se ne desava i isti su uzroci, od kojih je najcesci "nisam te video" i auto koji naglo skrene i prepreci put motoru. Evo ima i lista, pa ko hoce neka cita da se podseti.

Veoma mali broj nesreca je "zbog brzine" u ukupnom broju nesreca gde stradaju motoristi.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 2 sati, Gajo Sevojno je napisao:

.....

Prokomentarisao bih i kolegu koji je protiv krivinarenja u saobraćaju, ok delimično se slažem da treba smanjiti gas i ne forsirati do maksimuma, to svako normalan i radi ali opet pa koji će mi moj motor ako neću malo i da ga provozam ljudski, ako ću uvek da vozim po ogranicenju i da ne obaram u krivini, onda mi i ne treba. A najgore je sto i takvi koji voze brzinom puža često nastradaju. Dovoljno da mamlaz smota da skrene u levo u sporednu ulicu, možeš ti voziti po ogranicenju koliko hoćeš, džaba..

Slažem se sa tobom, provozaj ljudski kako ti se sviđa, obori u krivinu i ne poštuj ograničenja, ali pod uslovom da budeš spreman i na posledice koje to nosi.

A štos e tiče toga da je uvek kriv onaj ko nekom drugom "oduzme prednost" jedan primer od pre mesec ipo dana:

Sin mog dobrog drugara (saborca, padobranca i motoriste), a koji je ujedno i moj prijatelj i isto tako padobranac i motorista i koga znam od rođenja, motorom krene preko raskrsnice iz sporedne ulice računajući da ima dovoljno vremena da prođe na drugu stranu, međutim tip koji mu je kolima dolazio sa desne strane vozio (po nalazu veštaka)  u momentu udara118km/h (ograničenje 50km/h) i opali ovog dečka sboka. Od motora nije ostalo skoro ništa (prednji točak sa delovima viljuški i rezervoar pronašli pedesetak metara dalje, zadni točak i deo rama ostao skoro na mestu udesa, mašina nije uopšte ni pronađena (odletela u reku Nišavu). A dečko završio skoro bez ogrebotine (uz malo oteknut skočni zglob).

Okrivljen vozač automobila jer je SVOJOM PREBRZOM VOŽNJOM DOVEO U ZABLUDU MOTOCIKLISTU koji shodno tome nije mogao da očekuje da će automobil za tako kratko vreme da stigne do raskrsnice.

Prema tome, nemojte previše da se pouzdate u to da je uvek kriv onaj koji "oduzme prednost", a da se pri tome brzina vožnje zanemaruje, jer se u težim udesima ipak uzimaju i drugi parametri i činjenice, a ne samo ono što mi (u datoj situaciji) smatramo za bitno i za očigledno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Evo male dopune za one koje interesuje i hoce da udju vise u detalja tog istrazivanja sto sam napomenuo u prethodnoj poruci.

Imate jako dobre tabele iz tog kompletnog izvestaja, u linku su od 44. strane.

 

Cisto da vidimo sta kazu podaci, a da se sto manje bavimo "javlja mi se", "cini mi se" i ostale nestudiozne i odokativne metode, i naravno kao arhiva na forumu za pretragu.

 

Uradjena je i na nivou EU tzv. MAIDS report od pre 10 godina, pa mozda neko nadje podatke.  Citao sam je pre par godina, ali sad ne mogu da nadjem izvestaj. Ne odstupaju od ove, sem u nekim specificnostima (tipa prosecna kubikaza motora, iskustvo motoriste pre udesa itd.) ako se ne varam, a preovladjujuci uzroci su skoro identicni.

 

https://web.archive.org/web/20140823225106/http://isddc.dot.gov/OLPFiles/NHTSA/013695.pdf

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 339 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB 750 K, CB 750 C, CB 750 F, VF 750 S, VF 750 C

Na tom putu se ne prekoracuje 20km/h nego od 50 pa navise.

Nije isto kada je ogranicenje 50 ti vozis 70 ili ogranicenje 50 a ti vozis 120, pa ti prepreci iznenadno put ucesnik u saobracaju.

Nemojte da se zanosite glupostima i statistikama razmisljajte logicno.

Gde znas da mozes da ga peglas tu ga peglaj, tamo gde ima uz put kuca, prodavnica, ukljucenja i tako vozite sporije za dobrobit prvenstveno drugih pa samih vas.

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 563 postova
  • Lokacija: Ralja
  • Motocikl: Sym Jet X 125

Ja taj put znam napamet i mogu da kazem da je onaj ko vozi preko 80kmh resio da stavi glavu u torbu. Hiljadu faktora postoji koji mogu da dovedu do pada s motora: ulje,rizla,rupe,rupe iskopane preko noci, zivotinje kojih ima mnogo, opasne krivine i drugi vozaci koji vas ne vide.

 

Pre svega,postovanje ogranicenja koje je na tom putu na mnogo mesta 40/50 kmh.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr
Pre 2 sati, zika56 je napisao:

pod uslovom da budeš spreman i na posledice koje to nosi.

Svakako da sam spreman, ko vozi motor i misli neće na mene, veruj mi da je u veeelikoj zabludi. Naravno da ne kažem da treba peglati po svaku cenu i svuda, ali zna se šta je motor i kako se vozi. Ako ću i tamo gde ima uslova za dinamičnu voznju da ga vozim po ograničenju i 100% po propisu onda odmah odustajem od motora, u prirodi i slobodi mogu da uživam i na bicikli. I da me ne shvatite pogrešno, apsolutno sam protiv peglanja po ravnici, gradovima, opasnim deonicama kao što je ova na Avali i slično. Ali brate kad dodjem na neku planinu, gde nema žive duše ima da ga prangijam za sve pare. I to je to..

p.s Već sam pogubio neke delove tela iz moto nesreća, i da vozio sam polako i po propisu ali ono kad hoće, hoće..Želim svima sigurnu sezonu, i svako neka uživa na svoj način na motoru, pa bila to i 100% voznja po propisima..

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: k25

Otvorite temu gde cete pricati kad se i kako vozi, gde i koliko... Jel zna neko kako je prosao vozac koji je najebao i ovoj saobracajki? Neke novosti? 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
On 4/24/2020 at 12:38 AM, Chika Jimi said:

Sve se mislim "sta sad opet pisu pa citao pre neki dan za to kod Art pumpe na Avalskom" kad evo opet posle koliko... par dana...
Zeznuto je i nagomilalo se svega na Avalskom definitivno. Guzva je bas, ceo zivot prolazim do Ralje jer imam vikendicu i zasnjih godina bas i stanovnistva i mopeda.
Kolega brz oporavak zelim! Nadam se da je sve dobro.

Moja reakcija ista, maločas pročitao i onu drugu pa mislim "što dvaput ista tema" a nisam obratio pažnju na razliku od 13 dana.

Doći će vam taj put i auta marke "Renault" glave... kad god vidite da neko hoće da skrene ispred vas, blicajte par puta duže da vas vide!

Povrijeđenom kolegi želim brz oporavak i da ima još bolji motor!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja