Jump to content

Moto Zajednica

Uticaj alkohola na vozače

Recommended Posts

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Polako ali sigurno počinje sezona vožnje. Sa prvom sezonom (posle prolaska virusa)  počeće i prve moto žurke ili moto skupovi na kojima mnogi vozači motocikala vole da popiju po koje piće. Budući da sam veliki protivnik vožnje pod dejstvom alkohola, napisao sam ovaj tekst za Bjb sajt, pa nije na odmet i da ostane ovde na forumu. Alkohol i vožnja bilo kojeg vozila ne ide zajedno, a naročito ne na motociklu. Jedan od komentara za ovaj tekst društvenim mrežama bio je: ... A TAKO I ALKOHOL A PIĆU KAD JA HOĆU NE KAD MI NEKO KAŽE. 

 

motorcycle-1041070_1920.jpg
BJBIKERS.COM

U ovom tekstu objasnićemo kako alkohol utiče na vozačke sposobnosti. Osim toga, pokušaćemo verno da vam obrazložimo zašto nikada ne bi trebalo da kozumirate

 

Nemojte piti kad vozite, poštujte sebe i druge.

Promenio član Jovan Ristic
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 825 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Pogreši čovek po nekad :/

Uglavnom slažem se da ne treba piti i voziti , definitivno. Pogotovo motor. Generalno kolima kad idem pivo- dva popijem,na motoru sam stvarno izbegavao,desilo se možda dva puta da sam popio pivce.Nekako sam u fazonu da pokušam skroz da bacim alkohol i cigare,pa videćemo.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Evo i mog doprinosa. Ne pijem zbog lepog ukusa pića, već da se naroljam. Kad idem da se prepariram koristim noge, gradski prevoz ili me neki dobri ljudi povezu.

Hteo sam da kažem, kad pijem onda ne vozim. Ili obrnuto. Nikad upravljač posle alkohola! Nikad. Nemojte sebe dovesti u situaciju da sebi postavljate pitanje, možda i ostatak života, "a šta mi je to trebalo"?

Lično želim da mi samo mamurluk ostane kao uspomena na pijanstvo, a ne ne daj bože udes ili tragedija. Što narod kaže - bolje s mirom nego s čirom. Eto...

  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 825 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Pametno. Ja sam u poslednje vreme počeo CarGo da koristim. Ispresavijam se lepo i onda za 300-400 kinti me čika preveze kući... Svima lepo.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750
12 minutes ago, Due said:

Kad idem da se prepariram koristim noge, gradski prevoz ili me neki dobri ljudi povezu.

haha i ja se snadjem za prevoz, dal hitna, dal policija :jee:

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 510 postova
  • Lokacija: Donje Konjuvce
  • Motocikl: Caponord 1000 ETV

Nikada nemojte piti kada vozite,bilo auto,motor ili nesto drugo.Nema tu jednu cu ,mogu ja,sta ti znas itd.Imam dosta poznanika invalida koji su upravo to uradili.

   Zato pamet u glavu,alkohol i voznja ne podnose se

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Daću sebi za pravo da kažem da ne treba koristiti alkohol tokom vožnje i pre vožnje, mada se meni dešavalo (a i sad mi se desi) da popijem neko pivo sa društvom i na nekom skupu ili sedeljci i da se odmah nakon toga vratim kući.

Nekada se dešavalo da to bude i "malo" poveća količina alkohola (sada toga više nema).

Pre dve godine mi je motorom (zbog alkohola) stradao dobar drugar (objavio sam to u crnoj hronici), a još par prijatelja i poznanika je takođe u prethodnom periodu doživelo udese i povrede zbog alkohola.

I ja sam pre četiri godine imao žešći udes (sa gomilom slomljenih rebara, lopatičnom kosti, ...), a ceo taj dan (do pred sam udes) sa društvom se provodili uz jelo i piće. Ne znam da li je u ovom mom slučaju alkohol bio jedini i glavni uzrok za nesreću, ali je svakako bitno pomogao da do toga dođe. Hvala Gospodu da sam dobio priliku za popravni.

U svakom slučaju, koliko god da dobro podnosite alkohol i koliko god možete dobro da se kontrolišete kad popijete, samo je pitanje kada će da se desi da vam nešto promakne i da sesituacija izmakne kontroli, pa da se vožnja ne završi srećno.

Sve ovo što sam napisao posebno se odnosi na ljude koji nakon par popijenih čašica postaju "pametni", "hrabri" i agresivni i gube kontrolu nad sobom i koje niko ne može ni da obuzda. Takvi nikako ne bi smeli ni da pomirišu alkohol.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

A možda neko od vas zna i kolegu koji je u apsu završio zbog količine alkohola u krvi. Vozi samo motor, auto ne vozi. Izađe iz kafane, kaže okreni mi motor prema kući, i odjezdi u noć... 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Beograd - Žarkovo
  • Motocikl: Suzuki DL 650 V-Strom
Citiraj

Daću sebi za pravo da kažem da ne treba koristiti alkohol tokom vožnje i pre vožnje, mada se meni dešavalo (a i sad mi se desi) da popijem neko pivo sa društvom

Ja sam kao mlađi vozio i sa litar vinjaka. Tada nisu imali ove elektronske duvaljke i daju ti da duvaš baš ako procene da si pijan. Ja izađem iz kola kada me zaustave, kažem dobro veče, oni, jel ste pili, ja kažem  ne, ne pijem nikad, i prođe bez duvanja.

Vozio sam i motor, ali je zajebanije nego auto.

Na mene alkohol nije uticao da dobijem krila i dam po gasu, ali nismo svi isti.

Danas izbegavam maksimalno, ne zato što bih napravio problem, nego zbog visokih kazni.

Jedan moj drugar kaže daj bre neka sklone ove trezne da vozimo mi pijani.

To je moje iskustvo, sada sam star, pa ne pijem i zbog zdravlja a i ne traži mi se više. Popio sam svoje.

Zakljušak: Svako neka proceni šta mu je činiti!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 2 sati, Aca Strom je napisao:

Ja sam kao mlađi vozio i sa litar vinjaka. Tada nisu imali ove elektronske duvaljke i daju ti da duvaš baš ako procene da si pijan. Ja izađem iz kola kada me zaustave, kažem dobro veče, oni, jel ste pili, ja kažem  ne, ne pijem nikad, i prođe bez duvanja.

Vozio sam i motor, ali je zajebanije nego auto.

Na mene alkohol nije uticao da dobijem krila i dam po gasu, ali nismo svi isti.

Danas izbegavam maksimalno, ne zato što bih napravio problem, nego zbog visokih kazni.

Jedan moj drugar kaže daj bre neka sklone ove trezne da vozimo mi pijani.

To je moje iskustvo, sada sam star, pa ne pijem i zbog zdravlja a i ne traži mi se više. Popio sam svoje.

Zakljušak: Svako neka proceni šta mu je činiti!

Sa ovim zadnjim se baš i ne slažem, jer je jedno kad ti ugoziš samo sebe, a drugo je kad ugroziš i druge oko sebe. Prošle godine pijani tip u Nišu ubi na pešačkom dve devojke (rođene sestre) i biciklistu, jer je procenio da može da vozi pijan. 

A najveći je problem u tome što svako (kad već popije) za sebe procenjuje da li je sposoban da vozi ili ne, (i onaj ko dobro podnosi alkohol i ne tera ga na agresiju ili na kurčenje, ali isto tako i onaj ko posle dva piva umisli da je najbolji, najjači, najpametniji, najbrži, ...).

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Da ne treba piti i voziti to je svima jasno. Ok jedno dva piva uz dobar rucak i klopu al ko ima toleranciju za ta 2 i na tome da ostane. Ja sam duvao skoro 0 posle 2 piva i rucka kad sam bio malo tezi. Ali ko ne pije, i jedno moze biti opasno. Uglavnom treba izbegavati. Nekad to moze biti dosadno al jbg, zna se da saobracaj i alkohol ne smeju da idu zajedno.

 

Medjutim jedna stvar je jako opasna, ne ko pijanstvo al nije nimalo zanemarujuca - mamurluk. Nemojte ga zanemariti!!!!Koliko mi je vikenda propalo petak il subota naroljamo se kao sutra cu na neku voznju... Kakva crna voznja ne mogu se vode napiti trokiram ko motor bez benzina, i tako motor odlezi u garazi ceo vikend. Al bolje i to nego pijan i mamuran voziti. 

 

Drugo je ako si na nekom moto skupu ili izletu 2,3 dana, to je vec neka druga prica...

 

Kao sto sam vec naveo u nekoj od tema - nije samo alkohol problem. Gomilu mladih motorista vidjam puse travu smrcu itd. I onda sedaju na motor. Nista manja opasnost nego alkohol. Al to su uglavnom oni koji kazu "druze ja nisam alkoholicar, ne pijem kad vozim". A to sto je uradjen ko macka i zavrce pun gas - nikom nista...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • JEDAN ŽIVOT - DVA TOČKA - BEZBROJ SITUACIJA, 130 postova
  • Lokacija: Beograd-Kula
  • Motocikl: Honda - VFR 800 V-tec

Mrzim ljude koji izgovaraju recenice tipa: ,, Ja bolje vozim pijan, nego trezan." ,,Ma sta je dva piva.." ,,Malo sam popio". Realno je da alkohol utice na reflekse, rasudjivanje, brzinu reakcije, na mozak! Necu da mi neka pijana budala promeni/uskrati zivot! Ako si popio, majstore, resi nacin da ostanes tu, prespavas, dok se ne otreznis.. Kaze nisam planirao da pijem pa sam dosao kolima. -Mogao si o tome da razmisljas pre nego sto si popio pivo. Kako ti ljudi ne razisljaju da su pretnja i za sebe i za druge?? -Pa kako da razmislja kada je popio i sve mu je ruzicasto. 

Licno, slabo konzumiram alkohol.. ne privlaci me, a i previse vremena provodim u saobracaju! ;)

Zato podrska i apel saobracajnoj policiji, sklonite ih sa ulica. A kazne? Ma kakve novcane kazne, sve preko 1,5 oduzimaj mu automobil/motocikl, pa na aukciju..

unnamed.jpg

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova
  • Lokacija: Nbg
  • Motocikl: Versys

@Pingvin37bravo, mamurluk nikako nije zanemarljiv.

Probao sam "pijane naocare" (ski naocare), sa 1,2 i 3 promila alkohola. Sa 1 promilom sam setao po beloj liniji,i lepo sam hodao po njoj. Kada sam skinuo naocare, bio sam 30cm dalje od te iste linije. Ne podnosimo svi isto alkohol, pa moguce da je i to uticalo na daljinu bele linije ;)@Duemetod koristim, kada se desi casica,bez obzira na vozilo. 

@Jovan Risticbravo za tekst. Bilo bi lepo da se vidi sajt za siroke narodne mase :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Karađorđevo-Bačka Palanka-Kraljevo
  • Motocikl: Suzuki gsx 750f

Zanimljiva tema. Ovako, davno sam čitao knjigu dr Stanislava Nikića (vrlo zanimljiva ličnost) koji je radio kao neuropsihijatar na VMA, "Linija ili zid". Kao vojni lekar, bavio se različitim stvarima, ali alkoholizam mu je bio uža specijalnost. E, sad, uzme doktor vojnike na gađanju iz puške, pa ih pretestira tako što uradi ozbiljan eksperiment. Nasumično je odabrao, grupu koja je išla na gađanje. Uzeo je rezultate prvog gađanja i to je bio reper. Posle su svi popili po JEDNO pivo. Nakon kratke pauze, ponovo gađanje. Rezultati su bili osetno lošiji. Nakon toga, piju još jedno pivo, pauza da se slegne, pa opet na gađanje. Dakle, sada svako ima DVA piva u sebi. Rezultati su bili poražavajući. Toliko loši da se i sam doktor iznenadio. 

Zabluda je da pivo ne utičena reflekse, koncentraciju, pažnju... Sa jednim pivom u sebi je to već druga priča. 

Poznavao sam Stanislava Nikića lično i mogu da vam kažem da je u pitanju bio ozbiljan čovek. Preminuo je, ali je ostalo puno toga iza njega. Nama za nauk!

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
On 23.4.2020. at 17:21, Due je napisao:

Evo i mog doprinosa. Ne pijem zbog lepog ukusa pića, već da se naroljam. Kad idem da se prepariram koristim noge, gradski prevoz ili me neki dobri ljudi povezu.

Ako se desi da nema dobrih ljudi ni taksija, savet, ako sednes za volan NE vezuj pojas! :jee:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 214 postova
  • Lokacija: "MK Valjevo"
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom
Pre 2 sati, bdada je napisao:

Ako se desi da nema dobrih ljudi ni taksija, savet, ako sednes za volan NE vezuj pojas! :jee:

Živa istina: Drugarov ćale, voli čovek da popije i ponekad sedne za volan (ne odobravam) samo kada se vraća iz sela u grad.. Zaustavi ga patrola jednom prilikom i on naravno nije vezan. Pita ga policajac, šta ćemo sad, pojas? Ovaj mu mrtav hladan odgovara "Gde si video pijanog čoveka da se veže?" :sampion:

Ništa, policajac se nasmeja i nakon što su utvrdili da je 200m od kuće, puste ga.. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650

Ne preporučujem alkohol prije vožnje motora, osim ako neko baš ima ružan motor pa da mu bude malo ljepši. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 161 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: Ktm exc-r 450

Svako popijeno pivo ili domaća šljiva automatski povecava snagu motora i porast testisa kod vozaca motocikla tako da smatram da je to veoma korisno ali mora da se ispuni jedan uslov,mozak mora biti skoro neupotrebljiv inace cuga ne deluje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova

Gledao sam malo na youtube da pronadjem neki uputan eksperiment koji moze tako lako i jeftino da se uradi ali nasao sam samo neku grupu metrosa sto voze na poligonu. Malo neozbiljno uradjeno.

Mozda nisam dovoljno skrolovao. Evo moze SAT da uradi na navaku super jeftino. Uzmes 10 volontera sa vozackom i da voze 5 godina. Mozda ubaciti i kojeg instruktora zasto da ne?
I lepo uradis testove kocenja na signal: da se vidi vreme reakcije i zaustavni put bez alkohola, nakon 1 piva, nakon 2 piva, 3 piva. 

Onda napraviti poligon sa cunjevima i meriti npr. prolazno vreme i broj srusenih cunjeva. 

Potom uraditi voznju oko staze isto tako meriti vreme i snimati voznju.

 

Ne pijem dok sam na motoru, zbog zakona, ne zbog toga sto ce neko da me proglasi pijanim zbog 1 piva (setimo se da smo bili trezni sa 0,5 samo do nedavno na svim tockovima).
U automobilu koristim svoje pravo do 0,2 i drmnem narocito kad idem na moju vikendicu na Dunavu i vozim se tim sumskim i atarskim putevima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 170 postova
  • Lokacija: Leoben, Styria

Чуо сам се са школским и уговоримо дружење и кратку вожњу. Каже ја возим вфр идемо лагано без журбе, налазимо се на Змају. Долазим, човек ме дочека са две лименке пива (једна се цевчи увелико, а другу ко Гидра покојни гурно у онај мото прслук - није битан клуб), пита ме шта ћу да пијем... :lud: Питам ја њега шта радиш то пријатељу, каже ја ожеднео мало док сам те чекао....:ph34r: Одмах сам му ставио до знања да се сада вози тако са мном и више никада, на шта ми он одговара какав си ти то бајкер... :stabre:  Човек није хтео ни да се јави када смо се разишли... Његово агресивно понашање на моторциклу под дејством алкохола (гас на правцу, пред кривини кочи као да је међеда видео, ризично провлачење између возила, промена правца кретања без погледа уназад) ми је био јасан пример како не треба. Ту нема компромиса!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova
On 5/1/2020 at 9:34 AM, Doktorski said:

Чуо сам се са школским и уговоримо дружење и кратку вожњу. Каже ја возим вфр идемо лагано без журбе, налазимо се на Змају. Долазим, човек ме дочека са две лименке пива (једна се цевчи увелико, а другу ко Гидра покојни гурно у онај мото прслук - није битан клуб), пита ме шта ћу да пијем... :lud: Питам ја њега шта радиш то пријатељу, каже ја ожеднео мало док сам те чекао....:ph34r: Одмах сам му ставио до знања да се сада вози тако са мном и више никада, на шта ми он одговара какав си ти то бајкер... :stabre:  Човек није хтео ни да се јави када смо се разишли... Његово агресивно понашање на моторциклу под дејством алкохола (гас на правцу, пред кривини кочи као да је међеда видео, ризично провлачење између возила, промена правца кретања без погледа уназад) ми је био јасан пример како не треба. Ту нема компромиса!

Ispravno si postupio, tu greske nema. Alkohol i voznja ne idu. 

 

Al verovatno ti se ni ja ne bih javio vise.

 

Da je moj skolski u pitanju (a vozim se i sa skolskim) rekao bih mu - kad si vec otvorio to pivo, parkiracemo tamo u ladovinu motore, a vozimo se neki drugi vikend. Danas pijemo :jee1:

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja