Jump to content

Moto Zajednica

Semering kod prednjeg lančanika, CBR 900 RR, potreban savet

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Pre dva dana pala i prva vožnja ove godine, nekih 50-ak km, došao kući i kasnije primetim ispod motora tačkicu ulja. Primetio sam još i prošle godine da oko prednjeg lančanika ima malo tragova ulja, ali to je bilo baš u minimalnim količinama ali nije kapalo ispod, i naravno nije bilo potrebe ni za dolivanjem ulja. Sad vidim da je to već za saniranje, čini mi se da ima malo i tragova ulja na lancu, i sigurno će biti sve veći problem. 

 

E sad, najčešće sam sve stvari do sada sam servisirao, uz savet stručnijih za ono što nisam siguran. Pošto ovaj deo nisam nikad radio, dobro bi mi došlo par saveta iskusnijih.

 

1. kao prvo, guglao sam malo i nisam našao konkretno za moj motor, ali sam video po forumima da na nekim motorima ne može semering da se zameni sa spoljne stvari, nego da mora da se otvara i iznutra menja.. što je već ozbiljna stvar. Tako da dosta mi je bitno ako neko može da potvrdi na koji način se to radi na Hondi cbr900rr sc33 97god. Iz tog razloga nisam ni skinuo lanac i prednji lančanik tok prvo to ne saznam zasigurno kakva je stvar

 

2. recimo pretpostavka je da je semering u pitanju i moguće ga je zameniti sa spoljne strane. Našao sam kataloški broj tog dela, a on je 91207-MW0-003 (dimenzije 40X62X8,4). Vidim da ga ima na raznim stranim sajtovima i na ebayu, oko 10e mu je cena i prodaje se kao zamenski deo sa tom oznakom. Kod nas ga nisam našao pod kataloškim brojem, pozvaću posle praznika prodavnice da vidim ima li ga. Međutim našao sam ga kod nas pretražujući po dimenziji, s tim što je npr 40x62x8, što znači da je za 0,4mm tanji. Ukoliko ne budem našao namenski deo koji ima katalošku oznaku kod nas, mogu li da stavim semering istih (ili npr. ovaj koji je za nijansu tanji) a koji nema tu oznaku? Mora li on da zadovoljava neke posebne zahteve, i koje?

 

Za početak ovo mi je bitno ako neko može da mi odgovori, ako sve bude kao što sam naveo pretpostavku, kad nabavim novi semering mislim da ne bi trebalo da bude problema sa zamenom. 

 

Evo ispod slike kako trenutno izgleda kod mene, i slike novog semeringa sa neta.

 

 

IMG_20200418_142815.thumb.jpg.ef8cf246fbc584ee1ee4b466ccbff7bb.jpg

 

s-l1600.jpg

 

oil-seal-40x62x8_big91207MW0003-01_4cd8.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
5 hours ago, AndjeoPakla said:

Evo ispod slike kako trenutno izgleda kod mene, i slike novog semeringa sa neta.

 

 

IMG_20200418_142815.thumb.jpg.ef8cf246fbc584ee1ee4b466ccbff7bb.jpg

 

s-l1600.jpg

 

oil-seal-40x62x8_big91207MW0003-01_4cd8.

 

 

Ako imaš alat uradi sam. Semering je taj koji si naveo. Ako rade prodavnice, možda ih ima i u prodavnicama auto delova. Bitne su dimenzije i kvalitet.

Evo linka za manual.

 https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://mototribu.com/constructeur/honda/1996/1000cbr/doc/revuetechnique_900rr.pdf&ved=2ahUKEwiEr9eU-PToAhX0zMQBHatHBusQFjACegQIBRAB&usg=AOvVaw1I2KQGFcLe3g9zNHGspVWC

Lagano, opušteno uradi sam.

Srećan rad. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
8 minutes ago, bobanvfr said:

Opusteno, izvadi motor iz rama otvori ga na pola i eto semeringa

Pa, ako je tako onda još opuštenije, kad tad mora da se uradi. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

evo i ja da se javim

 

@Blueser hvala, imam već taj user manual, pogledao sam..

 

juče sam skinuo lančanik, to je ipak samo semering koji se skida spolja, tako da nije nikakva komplikovana operacija, na sreću

 

E sad, taj originalan zamenski deo u Srbiji izgleda teško može da se nađe. Zvao sam motobikeshop, markos, stojanov i nema nigde, može da se poruči ali se čeka dve do tri nedelje. Cena je 1290 rsd.

 

Ima li neko da predloži nekog drugog prodavca gde bih mogao to da nabavim? 

 

Ako stavim neki drugi, sme li da bude debljine 8mm, jer mislim da 8,4 kao što je po katalogu neću naći?

 

IMG_20200420_124409.thumb.jpg.8213e1bae5f57aec6b0fb0b9b776e5a5.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
4 minutes ago, AndjeoPakla said:

evo i ja da se javim

 

@Blueser hvala, imam već taj user manual, pogledao sam..

 

juče sam skinuo lančanik, to je ipak samo semering koji se skida spolja, tako da nije nikakva komplikovana operacija, na sreću

 

E sad, taj originalan zamenski deo u Srbiji izgleda teško može da se nađe. Zvao sam motobikeshop, markos, stojanov i nema nigde, može da se poruči ali se čeka dve do tri nedelje. Cena je 1290 rsd.

 

Ima li neko da predloži nekog drugog prodavca gde bih mogao to da nabavim? 

 

Ako stavim neki drugi, sme li da bude debljine 8mm, jer mislim da 8,4 kao što je po katalogu neću naći?

 

IMG_20200420_124409.thumb.jpg.8213e1bae5f57aec6b0fb0b9b776e5a5.jpg

Ma može ništa mu neće faliti. Znao sam da možeš to sam uraditi, ali na forumu, kao i svakom drugom imaš puno pametnjakovića koji ne znaju ništa da urade, nego samo lupetaju i vređaju.

Samo lagano i biće sve OK. :takoje:

Svako dobro. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Skini ga i idi pitaj po raznim auto radnjama, mozda nadjes, bitna su ti unutrasnja i spoljna mera, debljina nebi trebalo biti problem ako nije bas u milimetar, ja sam tako nasao semering za polugu menjaca u radnji za traktore i poljo masine, za neke smesne pare...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Ma da, ovo nije ništa komplikovano, ja sam se uplašio da ne mora iznutra da se menja jer sam video na nekim stranim forumima da se spominjalo i to, pa sam više zbog toga i otvorio temu. 

 

Staviću semering koji nađem da odgovara dimenzijama i što približnije debljini, i uzeću kvalitetniji neki ako ima.

 

Ako i bude potrebe da se ponovo menja, nije ništa komplikovano cela intervencija je 15-ak minuta, nisam morao čak ni zadnji točak da skidam da bih olabavio lanac kako bi se skinuo prednji lančanik, dovoljno prostora se dobije čim se motor podigne na zadnji štender.

 

Hvala svima na savetima.

 

Očekujem da sledeće javljanje bude za dan-dva sa završenim poslom :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

E....neće to da može bez rasturanja!

Ako taj semering koji je na njemu lako izađe...to znači da ga je već neko menjao i to je potencijalno ozbiljan problem.

Kako se vidi na fotki originalnog dela, ima "šešir" koji ulazi u kanal u kućištu, tako da je montaža originalnog dela spolja nemoguća!

Ostaje varijanta da se nađe obiljan zamenski...ali MORA nečime da se zalepi. Vidite dole kako ide pločica preko semeringa od šalterice....on se vadi na napolje...ovaj veći ne.

Biće zajebancija i da ga izvadiš...taj semering ima gumirano telo od čeličnog lima...i taj zub, šešir nazovi ga kako hoćeš se izuzetno teško savija. Zato je i nemoguće trpnuti nov originalni spolja.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Hmm... da li je menjano ili nije ne znam, motor je već 10 godina kod mene i tad nije sigurno, mada mi ovaj što je procureo izgleda kao ovaj originalan što sam našao na netu. 

 

A taj šešir sam video, ne znam, ja sam mislio da on pod pritiskom treba da uđe u kućište.. Neću još da vadim ovaj stari dok ne nabavim drugi da ne bi curelo, kad izvadim videćemo.. probaću sa semeringom tih dimenzija da li će držati, ako treba eventualno i da se zalepi, samo da se izbegne rasturanje ako je moguće jer je to prevelika intervencija.

 

Evo i slike iz manuala, ali tamo se ne navodi na koji način se samo taj deo menja. Broj 38, na desnoj strani

 

GETRIEBE-Honda-MOTO-900-HORNET-2002-CB90

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Baci pogled na ovaj filmić...brazilci nešto brbljaju, to nije bitno. Oko 3. minuta se vidi semering.

https://youtu.be/2hdymBe3cOQ

 

Znači, ako to niko nije dirao...prvo, imaćeš problem da ga iščupaš, a drugo, možda nešto i oštetiš. Nov original neće moći da se nakuca unutra.

Ako je pak to već neko čačkao, lakše će izaći, ali onda taj neki ne original mora nečime da se lepi, jer postoji i verovatnoća da će ispasti u nekom trenutku....a onda može da bude višestruko ozbiljnija problematika. 

Znam da ti pripada muka od same pomisli da motor treba rasturati, ali će to biti na kraju jedino validno rešenje.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

@pronto

mislim da si ipak (na moju žalost) u pravu što se tiče semeringa. Čitao sam malopre neke forume, vidim da se ovakav tip semeringa koristio na više modela sve do 2007 godine, posle je izbačen i stavljen klasičan koji može da se menja sa spoljne strane, samo je verovatno osiguran na drugi način.

 

E sad ima raznih iskustava među ljudima, uglavnom je tako kao što kažeš, malo teže je izvaditi ga ali nije nemoguće, ima prikazanih i nekih tehnika za to. Ako se stavlja standardni semering trebalo bi zalepiti ga i osigurati od ispadanja, vidim da su i tako radili neki i da nije bilo problema, ipak on ne trpi veliki pritisak ulja jer je odmah ispred njega ležaj, ali opet ostaje ono ali...

 

Videću šta je činiti, moram da razmislim.

 

Ajd da pitam, ako bi se lepio semering, čime bi to bilo najbolje lepiti?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.

Ako ima mesta i dimenzije semaringa može se rešiti i spolja ubacivanjem prilagođene košuljice sa spoljnje strane bez rastavljanja. Ja bih prvo to probao. Jeftinije i brže rešenje.

Pošto semering zaptiva po prečnicima, napraviš prsten samo da ga pridržava. Znači bez lepljenja semeringa. Probaš semering nije skup, a brzo bi se menjao na taj način.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600
Pre 9 sati, Blueser je napisao:

Ako ima mesta i dimenzije semaringa može se rešiti i spolja ubacivanjem prilagođene košuljice sa spoljnje strane bez rastavljanja. Ja bih prvo to probao. Jeftinije i brže rešenje.

Pošto semering zaptiva po prečnicima, napraviš prsten samo da ga pridržava. Znači bez lepljenja semeringa. Probaš semering nije skup, a brzo bi se menjao na taj način.

Ideja je dobra, samo si trebao malo detaljnije da objasniš. Od kog bi materijala pravio košuljicu, i koju minimalnu debljinu zida te košuljice podrazumevaš? Ako to "ne pije vodu" iz nekog razloga, kako izvaditi košuljicu a da se ne ošteti ležište semeringa?

Ne zaboravi da je blok aluminijumski?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.

Due

Mislim da će AndjeoPakla na osnovu 3D prikaza sklopa doći sam na ideju. Materijal može aluminijum, bronza, juvidur itd.

 

Inače ne vredi da pišem, nemoj da se ljutiš, jer neki ne poznaju poprilično mašinstvo, sklopove, materijale, mašinsku obradu, geometije u mašinstvu, termičku obradu i još što šta. Ceo radni vek mi je to profesija na poslu, a i kući. Doduše kući zadnjih deset godina radim samo za moj ćef, pa skoro sve i svašta.

E  pa onda upadnu članovi kojima je to slabija strana, pa počne vređanje i pljuvanje. Možda sam malo veći živac pa  onda  i ja "planem", a to nije dobro.

I da dodam nije sve u skini stari deo stavi novi deo.

Sve najbolje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Nema ljutnje, taman posla.  Mislim da se ne varam, kolega koji je postavio temu je iz IT struke, pa mu možda nije na odmet objasniti prednosti i mane.

Ja bi uz svo poštovanje iznetih mišljenja ipak išao na zamenu originalnim delom. Znam da je muka i trošak, ali ne radi se  to svaki dan.:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.

To sam i napisao.

Opusteno, izvadi motor iz rama otvori ga na pola i eto semeringa

Pa, ako je tako onda još opuštenije, kad tad mora da se uradi. :takoje:

 

Ali ništa ga ne košta da proba, jer ovo može sam da uradi. Ništa neće sjebati, a ako ne uspe, rastavljanje pa original.

Inče lično ja ne bi lepio semering, mada to neki rade.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Нови Сад Србија
  • Motocikl: Gazela

Ја бих то решио овако:

- детаљно бих опрао и одмастио место за семеринг и около..

- уз примену физике са одговарјућим алатом бих ишчупао стари семеринг...

- добро одмастио лежиште семеринга...

- купио обичан семеринг (http://www.loren.co.rs/sem-40x62-78x10x15-5-siemens-bosch-113ac00-slb003bo-bo1002-LOREN_397)

- монтирао семеринг пажљиво и са осећајем :), вратио зупчаник и ланац на место и возао се:moto2:

- кад процури опет .. купио бих опет исто и поновио све...

 

Нема шансе да бих растурао целу машину због мало уља на мотру... а иначе цури баш тамо где треба, подмазује ланац...

толико од мене :givemebeer:

 

Поздрав из логора...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 161 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: Ktm exc-r 450

Ili da izvadi cauru koja je na pogonskoj osovini i ako se pozna ris od semeringa moze da ju zarotira za180 stepeni,ako nema risa moze da napravi novu cauru malo veceg precnika,sve je to improvizacija ali za prvu ruku moze tako posto je inzinjer usro motku,ko to smisli svaka mu cast otac ga ....

Sa druge strane caure mora da postoji sic za o-ring ali cini mi se da je on ok posto slini preko caure.ima firma u Sremskim Karlovcima sto pravi semeringe na meru i mene ista muka muci a zbog korone ne rade uvoz pa cu jos malo sacekati

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Evo konačno da i ja odgovorim u sopstvenoj temi o opisanom problemu.

 

Kupio sam u prodavnici lagera SKF semering koji po dimenzijama odgovara fabričkom, osim što nema onaj "šešir" kao fabrički (400 dinara). Juče ujutru sam tek našao vremena da se pozabavim ovim problemom, uzmem sve odmastim, operem, osušim, zagrejem motor i provozam krug od 5-6km da vidim baš gde tačno curi ulje. Vidim opet tačkice i tragove prskanja oko prednjeg lančanika, skinem ga, kad ono imam šta i da vidim. Semering je i osovina SUVI! Gledam i ne mogu da ukapiram šta se dešava, jednostavno nema gde sa drugog mesta da curi ulje na lanac koji ga raznosi i prska. 

 

I onda konačno ukapiram. Kad sam garažirao motor pred zimu, oprao sam i osušio lanac ali pošto sam ostao bez spreja za podmazivanje ja sam ga nauljio i tako ostavio da ne prezimi suv! I na to sam potpuno zaboravio jer inače koristim sprej za podmazivanje. 

 

Tako da na moju sreću ovo je ipak bila lažna uzbuna, semering je ispravan i sve je spremno za vožnju. Izvinjavam se svima koji su se potrudili da pomognu, ali eto dešava se, matori se polako...

 

Da ne bude baš beskorisna tema, u međuvremenu sam razmatrao opcije kako bih mogao da rešim problem a da ne mora da se rastura mašina, kao što bi trebalo po fabričkim instrukcijama. Planirao sam da napravim osigurač-viljušku po uzoru na onaj sa osovine menjača (crveni kvadrat na slici), samo što bi u ovom slučaju bio pričvršćen na šraf u blizini (crveni krug), treba ga samo lepo oblikovati i pričvrstiti da vuče na unutra i na taj način bi zadržao zamenski semering ukoliko bi on kojim slučajem krenuo napolje. Ako neko ima sličan problem i ako misli da je ovo rešenje ok, može pokušati.

 

Ovaj semering na spoljnim ivicama koji nalegaju u kućište ima kao neka rebra, tako da verovatno bi to i samo od sebe držalo, ali svakako nije loše imati osigurač.

 

IMG_20200425_130341.thumb.jpg.177e91d090edf188bae20d92a2fbbb6f.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja