Jump to content

Moto Zajednica

Tih izduv los, glasan potreba !

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Postovanje zajednici,

 

Kada sam kupovao moj motoric Hondu CBF 600 trazio sam da to bude naj pitomija verzija motocikla sa 4 cilindra trenutno meni dostupna.

To je i ukljucivalo tih izduv na motociklu ( Honda jebiga) 

Medutim kako sam ubrzo uvidio to i nije bas pametna stvar.

 

Moje misljenje je da u Balkanskom saobracaju to je cak i jedan veliki minus .  Primjetio sam vrlo jasno da ostali učesnici u saobraćaju uopste ne obraćaju pažnju na mene i generalno na tihe motocikle. 

Te tu zna da bude svega od presjecanja puta, ubacivanja i guranje sa puta do opsteg ignorisanja.

A da drugi vozac uopste toga nije svjestan.

 

Sa druge strane oni sa glasnim izduvom budu dosta ozbiljnije svaceni samim time i primjeceni.

 

Naravno potpuno otvoren izduv na nekom R motoru nije bas muzika za usi kada se cuje na punom gasu u centru grada.  Takode putovati sa motorom koji nema DB Killer a ima otvoren izduv je takode smor.

 

Sta su Vasa iskustva i zapažanja i sta je zlatna sredina po vama ?

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 41 minuta, mserifov je napisao:

Postovanje zajednici,

 

Kada sam kupovao moj motoric Hondu CBF 600 trazio sam da to bude naj pitomija verzija motocikla sa 4 cilindra trenutno meni dostupna.

To je i ukljucivalo tih izduv na motociklu ( Honda jebiga) 

Medutim kako sam ubrzo uvidio to i nije bas pametna stvar.

 

Moje misljenje je da u Balkanskom saobracaju to je cak i jedan veliki minus .  Primjetio sam vrlo jasno da ostali učesnici u saobraćaju uopste ne obraćaju pažnju na mene i generalno na tihe motocikle. 

Te tu zna da bude svega od presjecanja puta, ubacivanja i guranje sa puta do opsteg ignorisanja.

A da drugi vozac uopste toga nije svjestan.

 

Sa druge strane oni sa glasnim izduvom budu dosta ozbiljnije svaceni samim time i primjeceni.

 

Naravno potpuno otvoren izduv na nekom R motoru nije bas muzika za usi kada se cuje na punom gasu u centru grada.  Takode putovati sa motorom koji nema DB Killer a ima otvoren izduv je takode smor.

 

Sta su Vasa iskustva i zapažanja i sta je zlatna sredina po vama ?

 

Sa glasnim izduvom postižemo samo to da iritiramo i nerviramo druge učesnike u saobraćaju (i komšije) i postižemo da nakon pola sata vožnje pojma nemamo šta se oko nas događa (jer ništa više ne čujemo). Oni u automobilu i onako nemaju šanse da odrede iz kog smera im dolazi ta buka, tako da pojma nemaju šta da rade kad u autu čuju urlanje motora. Uostalom izduv se uglavnom više čuje iza motora nego ispred, što po pitanju sigurnosti u saobraćaju nama ništa ne znači.

Kod nas još je još uvek malo motora u saobračaju, a samo zamisli šta bi se desilo kada bi u recimo u Milanu ili Rimu, ..... motoristi koristili ovaj recept. Pa to bi bilo urlikanje da niko živ ne bi znao šta i odakle zavija. Prema tome, ....

A da bi smo nekog upozorili na svoje prisustvo postoji sirena (što glasnija to bolja) i ablender (LED stroboskop efekt je odlična stvar).

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

Šta je to glasno ? :) Glasnije od fabričkog sa raznim katalizatorima, da..glasnije u vidu nekog kineskog protočnog "slunara", koji se dere u svakom režimu i na svakoj brzini, ne..

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Ma obraćaju oni na nas pažnju-kad nas vide...e sad neko je normalan, neko nije baš u vinklu pa mu karakter ne dozvoljava da bude normalan, pa nam pravi problem... ali navikne se čovek na sve pa i na njih... ima tu i mnogooo mrtvih uglova i sličnih "nisam te video" situacija...Ne znam da li neko može dati tačan odgovor u vezi "dranja" motocilkla i budjenja pažnje vozača automobila... Moje je mišljenje da glasni izduvi ne pomažu mnogo u gradskim sredinama, pored toliko zvukova svejedno je... čuće te naravno kad si blizu auta ali ako si u mrtvom uglu onda će izgubiti fokus za dešavanje spreda tražeći motoristu po "ćoškovima", a u gužvama to nije dobro...samo iza njega na sredini da te primeti i onda je lakše i da ga obidješ i sve ostalo, pa čak iako je on od onih bezobraznih, nema veze, primetio te...zvuk tu nije presudan, osvetljenje je važnije, a i sirena pri obilaženju... Jači zvuk dolazi do izražaja kad si van grada, mislim, gde nema mnogo saobraćaja, u tom slučaju te čuje...koliko sad to iritira samog motoristu, na dužim putovanjima, pitanje je, slabljenje koncentracije od previše jakog zvuka... Ja nisam, lično, pristalica "dranja" mada volim da čujem dobar zvuk, i to je to... ne kao jednog drugara iz kraja, imao nekoh GPZ-a starog 100 godina... tačno znamo kad on ide, na 2 km. se čuje, a ide 50km/h,mašina pri kraju valjda...na mom TDM-u bi valjalo za 10% da se pojača "volume", ne više...da imam para za jednog, u stvari meni bi trebalo dva Akrapa, njega bi uzeo, jedino on ima taj odnos koji ne smeta agregatu jer su na tome radili... i nije preterano glasan! 

 

Samo na sredini iza auta, da te primeti, posle je lakše... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2381 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

Ma kupi vazdusnu sirenu, pa kad zatrubis ima da te cuje. Sta vredi sto kaze Zika, dzaba ces ga ti turirati da bi te culi kad ce te cuti svi iza i okolo samo ne taj ispred, ne obracaju paznju svakako na nas, sa tim se moras pomiriti

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L
1 hour ago, zika56 said:

A da bi smo nekog upozorili na svoje prisustvo postoji sirena (što glasnija to bolja) i ablender (LED stroboskop efekt je odlična stvar).

I ja sam razmisljao o jakoj sireni prije glasnijeg izduva, mislim da je ovo odlicna ideja i probat cu je.

Takode siguran sam da smo imali slicnu temu na forumu gdje su takode neki bili za i protiv sirene. Ali ne mogu da je nadem.

 

Mada ruku na srce volio bi Robertov izduv imati na mom CBF.u  za makar malo da je glasnij i dublji nego fabricki. Bas kao sto kolega iznad kaze za 10%

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L
2 minutes ago, drmilan_ said:

ne obracaju paznju svakako na nas, sa tim se moras pomiriti

Ja sam iz Tuzle, nije mi mali a nije ni pretjerano veliki grad. Medutim kakvih sve tu dijabola ima u saobracaju, pa to je ne vjerovatno.

To je tema za doktorsku disertaciju, taj odnos pojedinaca prema nekom na motoru.

Tacno dode covjeku da s vremena na vrijeme nekoga za gusu  uhvati i protrese.

 

Relativno sam skoro poceo da vozim intenzivnije a srazmjerno tome i vise obracam patnju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 531 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug
  • Motocikl: Honda Hornet 600 2005

Bas tako. Ja imam na cb600f mivv auspuh. Koristio ga bez db..izdrziz na kracim relacijama..posle toga ubija..vratio db i tako vozim ima jacine zvuka ali podnosljivo

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 747 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Na fejzeru sam imao Robertove izduve. Kod ubrzanje, prilikom preticanja, su se jako dobro čuli i skretali pažnju na mene (mene kao učesnika u saobraćaju). Sada na CBF-u su farički izduvi i fali mi taj momenat upozorenja onome koga pretičem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

U prometu paziš na sebe i na druge.

A kad si na motoru tad moraš pazit bar deset puta više, u naseljima voziti defanzivno i predviđajući sve moguće opcije i događanja.

 

Tada nam ne trebaju nezakoniti decibeli zbog kojih sami sebi rušimo ugled i uvodimo kojekakva ograničenja.

 

Moju gornju tvrdnju podupirem brojem prometnih nesreća sa tragičnim ishodom po motoriste.

Te brojke su katastrofalne u usporedbi sa razvijenim svijetom.

 

Sretan vam Uskrs kolege!

 

 

 

 

 

Vozim motor, nisam bajker.

 

 

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 401 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki

Ta prica da jaci zvuk auspuha znaci vecu bezbednost je neutemeljen. Mozda ako poskidas sve prigusivacem i pretesterises na pola, obisao me lik tako jos i zavrnuo, kad se nisam slogirao:lud:. Poenta je da sam ga i tako jako zavrnutog tek kad je dosao do mene, u trenutku sam se zbunio, umalo ne padoh. Znaci po meni veoma glupa ideja , koja izaziva jos vise problema. A sama voznja sa tom bukom-neizdrz

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 164 postova
  • Lokacija: Pećinci; Srbija
  • Motocikl: Yamaha GTS 1000

Kod mene na GTS-u je sve fabrika i ne bi je menjao nema tih para. Moje lično mišljenje je da je urlanje izvikano, jeste ponekad lepo čuti neki odmereno otvoren izduv ali je to retko većinom su to obične prdaljke. Što se saobraćaja tiče to što urla nema nikakve veze jer se čuje tek kad dođe naspram i samo te u trenutki štrecne i zbuni da ne znaš šta se dešava i samo povećava šansu za nesrećom. Masa "bajkera" se vlada mišljenjem da je bogom dano i da svi treba da im se sklanjaju kad oni to bože naiđu i reše da obilaze belom linijom provlačeći se između ili pak prolazeći makazama. Odstojanje je to koje čuva glavu a ne zvuk, sirena da ali samo u određenim situacijama, kolege obilazite kad procenite da je to 100% bezbedno i da vas je vozač ispred vas uočio inače ne ponaže nikakvo urlanje niti će se negde stići mnogo pre ako se tako ponaša u saobraćaju, to je samo prečica za urgentni... Reče jedan moj drugar pre par godina u nekom našem razgovoru "Druže bolje je da prođe trenutak u životu nego život u trenutku" i ta rečenica mi se stalno mota negde u glavi dok vozim i vodim se njom kad god pomislim da uradim neku glupost. Želim vam široke drumove.

 

Bolje da prođe trenutak u životu nego život u trenutku! 

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

Ja sam jos kao mali sekao case od jogurta i pricvrscivao babinom stipaljkom na biciklicu da se cuje,posle toga rezonice,onda-dok se nije u Srbiji ni znalo za cenu katalizatora i da ce to moci da se prodaje-nagovorim matorog da na novim kolima odmah isecemo katalizator i da nazad stavimo Remusa-bolest totalna-samo daj zvuk,zvuk.

U vreme moje mladosti,pojavi se reklama na screensportu-disk sa zvukom Sumaherovog Benetton Forda(mislim da je bio prvi koji se vrteo na 18000o/min),crkao sam sto nisam mogao to da nadjem.

Stariji se sigurno secaju Ferarijevog zvuka V12-ovi mladji mogu samo da predpostave kako to uzivo zvuci.

Motor bez zvuka za mene nije motor,zato i mrzim one traktorske dizele.

I evo omatori,ali i dalje volim kad cujem lep zvuk,ne mogu pritiv sebe:neznam:(zato me Yamahe nikad nisu privlacile-cuju se kao fen).

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000
pre 4 minuta, drmilan_ je napisao:

Hahahahah nasmeja me slatko

Ajd sad nemojte zameriti i ne vredjajte se,to je u mom mozgu betonirano jos u ono vreme kad smo bili deca i kad je bilo najvaznije ono pitanje-koliko je graviran:lol3:.Od tad,sto se tice zvuka kod mene je redosled:Suzuki,Kawasaki,Honda,Yamaha.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650

Aftermarket auspuh je ok ako neko hoće drugačiji zvuk, koju konjsku snagu više, ljepši izgled, itd. Sa tim nemam problema. Ali kad izvade DB killer (ili još gore, samo stave prazne cijevi na one čopere) to je za mene čisto poziranje i želja za pažnjom prolaznika na ulici, ništa drugo. I prvo meni je antipatično, a pretpostavljam i onima koji ne voze motore uopšte.

 

Na mom Versysu imam fabrički auspuh i još nisam primjetio da sam zbog toga manje siguran u saobraćaju, gdje god da sam išao. Jednostavno obraćam pažnju na saobraćaj oko sebe, trudim se da sam brži od svih kad god je to moguće (da me niko ne izgurava ili da mi se šlepa) i stvarno nikad nisam imao problema. Znači ili sam ja najsrećniji čovjek na motoru ili nešto radim kako treba pa mi taj glasan auspuh ne treba. Ali na kraju krajeva to je lični izbor pa onaj ko misli da mu treba neka stavlja šta god hoće. Mada je glasna aftermarket sirena puno bolje rješenje ako hoćeš da drugi vozači znaju da si tu.

 

 

4 hours ago, piki said:

to je u mom mozgu betonirano jos u ono vreme kad smo bili deca i kad je bilo najvaznije ono pitanje-koliko je graviran:lol3:

Mene to i dan danas neki pitaju, a ja kažem na 12 hiljada obrtaja. :lol3:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Nisam za glasan auspuh. Za glasnu sirenu jesam. 
Prvo sam na autu montirao ove Helline sirene pa prezadovoljan učinkom, montiram i na motoru s tim sto sam pronasao iste takve ali crne. Uklopile se i ne primecuju a pravo je uzivanje svirnuti.

 

Sirena-Hella.jpg
AUTODELOVI.ONLINE

Sirena Dvoglasna Hella 400 Hz / 500 Hz 110 dB. Proizvod je Nemačkog...

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

A stvarno, trebale bi fabrike malo da porade na sirenama na svojim motorima, jer u većini slučajeva su smešne, to je vrlo bitna stavka pogotovo na dvotočkašima, a uvek se previdi... ceo motor brutalan sve do jaja odrađeno a sirena katastrofa, sramota te da zatrubiš :wacko: :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja