Jump to content

Moto Zajednica

Kawasaki ZRX 1100/1200R Španer lanca alternatora

Recommended Posts

  • U prolazu, 44 postova
  • Lokacija: Svilajnac

Evo teme koja muči sve vlasnike ZRX-a pa i preteča kao što su ZZR1100 i GPZ1100. Naime radi se o španeru lanca alternatora koji se pokazao kao loše rešenje i koji nije u mogućnosti da odradi svoj posao i lanac kada se istegne klopara i stvara neprijatne zvuke, još i gore ako se ne zameni novim sudara se sa korpom kvačila i cela stvar preti da eskalira sa vrlo teškim posledicama...

 

Na sreću pojavila su se nekoliko upgrade rešenja za ovaj problem ja ću vam predstaviti po meni naj elegantniji preuzet od firme james compton customs iz amerike koja je razvila ovaj španer za svoje potrebe spremajući ZRX1200R za dobro poznatu trku PIKES PEAK...

 

Na sreću i kod nas ima entuzijasta koji su zarad pre svega ljubavi prema ZRX modelu odradili ovaj deo i učinili dostupnim kod nas. :)

20181020_073150-e1540040203854.jpg

45254752_2182087731836672_4183394740118487040_o.jpg

ACT.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 751 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Imao sam ZZR1100 i naucio sam na tezi nacin kako se resava taj problem. Resenje je mnogo jednostavnije nego sto je tu na slici. Mada je to sa slike verovatno odlicno i funkcionalno. Sta se tu desava. Lanac alternatora kao i svaki drugi lanac pravi tkzv. "whiplash" efekat. odnosno "radi" gore-dole. To se desava prilikom sprege, znaci svaki put kad ga ugasis ili upalis lanac se nategne i onda "poskoci" u zavisnosti koliko mu spaner, tj zatezac dozvoli. Prilikom tog skoka udara o spaner, koji ima trn koji gura klizac. Trn u kontra smeru udara u korpu i naravno lomi se. I onda imas parce legiranog celika koje se melje unutar agregata. Meni je konkretno polomio potisnu plocu kvacila. Retko ko moze da ti kaze na koliko se menja taj lanac, jos manje za caku kako se to izbegne.  To je boljka jos od gpz modela. Jednostavno se navuce biksna preko zatezaca odnosno spanera i time se spreci veci hod u kontra smeru. To je provereno resenje koje se koristi u praksi u Americi, Australiji i jeftinije je od spanera koji je preko 120e + lanac 45e...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 452 postova
  • Motocikl: ZRX 1100

Ima dosta jednostavnijeg resenja. Doduse ovo bas lepo izgleda, ali lepota i nije nesto posebno bitna u ovom slucaju. :)

 

Za sebe sam napravio sam. Sve je iskostalo 50 dinara jer sam morao da kupim jedan zavrtanj 12.9 koji nisam imao. Ostalo rucna izrada.

 

Ako nekog zanima i hoce da se igra, mogu da mu posaljem link kako to sve treba da izgleda i kako da se namontira.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 44 postova
  • Lokacija: Svilajnac

Kao što rekoh viđao sam svakojaka rešenja i skupa i kućnu radinost...ali sam se odlučio za ovaj.

Ono što je bitno da se problem reši da nebi doveo do još većeg problema..

chain4.jpg

images (1).jpg

images (2).jpg

images.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 751 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Meni se dopao zx11 i uzivao sam dok sam ga imao. Na kraju sam uzeo nov spaner, klizace, ali ova verzija sa malom biksnom je resila problem. Nisam stigao da uradim bajpas za uljnu magistralu i to je bila boljka za koju nema leka. Tj ima ali kasno. Znas verovatno kako voli da digne ulje i vecina obrije lezajeve. U australiji i americi su ih koristili za drag trke i bas jedna ekipa mi je i dala mere i nacin kako da resim problem sa tim spanerom i whiplash efektom. Pojavom novog zx10  svaki tjuning zx11 je postao smesan i nefikasan u poredjenju sa standard 10-kom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja