Jump to content

Moto Zajednica

Sudbina ADV klase i moto industrija ovih godina

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: Japanski
pre 6 minuta, el classico je napisao:

Tema nije jel bolja afrika od geesa, nego budućnost adventure klasse.



Vozim motor, nisam bajker.

Nema ovde veze šta je tema. Ona sama ode uvek u istom smeru. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 339 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB 750 K, CB 750 C, CB 750 F, VF 750 S, VF 750 C
Pre 11 sati, Motorcyclist je napisao:

U redu je to, svako ima svoje misljenje i preferencije. Meni je jasno da neko vise voli automatik a neko manuelac.

Valjda treba prvo da probas da bi znao sta volis, a sta ne volis.

I ako nisam previse star imam 40 god nekako vise volim starije motorcikle, naravno nije isto da sada sednes na R 80 GS ili R 1250 GS kao ni na Africu 650 i ovu novu 1100 i krenes na turu od 10-15000km.

Konkretno probao sam vfr 1200 dtc, Crosstourer dtc, nc 750 dtc, integru, moram priznati da je izuzetno interesantan osecaj jer nije kao na skuteru da je sve onako linearno vec ima nekog desavanja.

Da li bih kupio Africu automatik sigurno ne ali ove nc verovatno da bih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro
Pre sat vremena, el classico je napisao:

Tema nije jel bolja afrika od geesa, nego budućnost adventure klasse.



Vozim motor, nisam bajker.

... i moto industrija ovih godina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1726 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900
Pre sat vremena, el classico je napisao:

Tema nije jel bolja afrika od geesa, nego budućnost adventure klasse.



Vozim motor, nisam bajker.

Pricam o upotrebljivosti tih motora i tome kako ih ljudi koriste,  nisam imao nameru da merim ciji je duzi.. 

E malo sad smarate, pa jel realno da ne sme da se pomene GS ili uporedi sa necim drugim sto je iz iste ili slicne klase, cemu tenzije?!?!?!

Nastavite da pricate o kroserica za sumu i njive, ipak je to ADV klasa i bas cu ostati da samo citam, kako ce mi kros pomoci da otputujem negde... Hvala!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Africa DTC je dobra stvar. Nisam je detaljno isprobao, ali sam probao i svidja mi se. Na asfaltu je isto odlican, nebitno da li je u atomtskom ili manuelnom modu.

Na velikim i teskim uzbrdicama DTC je ispred klasicnog menjaca. 

Moguce da ce Japanci biti u necemu prvi u odnosu na Nemce? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

@Alekre

 

na temu ....

 

mislim da raznim ljudima avantura ima razlicito shvatanje ... neke od tih motora 160 KS i slicno ni ja ne shvatam , ali predpostavljam dok ima kupaca ... sama klasa moze samo da raste , realno ... i meni je to ADV potpuno odstupalo od mog videnja motora i onog gde zelim da putujem , verovatno sam zato iz pocetka pikovao obicnog GS-a ... 

 

ja licno , sto zbog visine , sto zbog godina , zdravlja , voznje skoro uvek sa zenom - jednostavno ne vidim sebe na nicemu sto ne lici na tu klasu , ali bez krampona ... mislim da tu lezi popularnost klase - polozaj sedenja , udobnost , dobar primer je nekada bio TDM ... ako za koju godinu jos budem u motorizmu , mozda uzmem Niken , mnogo mi se svida , jedino se bojim da mi je mali  ...;)

 

a kad bi uzeo u obzir sve vlasnike tih raznoraznih adventure teskasa , bar kad je Evropa u pitanju , ne verujem da ce vise od 30 posto tih motora videti vise od povremenog makadama , a vrlo vrlo vrlo malo njih ce da ode dalje od Turske , da neku Mongoliju i ne pominjemo ... ne pricamo o tome dali motori mogu nego dali ce vlasnici da odu tamo ... mene licno istok uopste ne privlaci , od makadama mi nadolaze zmarci , ali polozaj voznje svih tih motora , ne samo GS-a , je taj koji mene privlaci ... da mi je to financijski limit , sigurno bi vozio TDM-a , mozda Storma ili slicno , Afriku vec ne bi , ali samo zbog toga sto mi deluje previse adventuristicki za ono sto ja zelim ... inace nista protiv Afrike ... sta vise , kad bi Honda napravila neku turing verziju Afrike , duplirali bi prodaju , garant ...

 

razumem tvoja razmisljanja iz prvog posta , ali to je to , klasa nece nigde da ode ... hvala bogu nece svi da prave samo motore tog tipa , ali moze jedino da jih bude vise ... neki bolji , neki losiji , neki ruzni , neki savrseno logicki a neki neshvatljivi ... :)

 

ali svi redom udobni , visoki , neki usmereni na off , neki na put , a kako jih oni zovu , ADV ili nesto drugo ... bas nas briga , dok se vozamo ...

 

Pozdrav !

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW K 1600 GT
On 21.4.2020. at 20:23, Alekre je napisao:

Vala @ProMaster da znaš. Evo table od Suzuki Freewinda 650 :D

 

METER-01.jpg

 

@damjandugi

 

Vidi se jasno na snimku koja je razlika sa i bez vazdušnog jastuka. Srećnija je ova lutka što ga ima, nije ušla glavom kroz auto. 

 

Statistike pokazuju da je 62% udesa motocikla frontalno. Moramo svi da priznamo, istina je da u momentu udesa nema biranja niti čovek može da bira hoće li klizati ili udariti frontalno. Da ima vremena da bira, imao bi vremena i za manevar.

 

------------------------------------------------------

 

Baš gledam "Vrele gume", reče lepo Piroški: "Premijum brendovi su spremni da vam uzmu kao dobri dileri, do poslednje pare kako bi zadovoljili vašu psihu".

Stvarno nisam znao za taj podatak.Da je to tako visok %.Ja sam mislio,da je viši % klizanja ili bočnog sudara nego frontalnog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 7 sati, damjandugi je napisao:

bočnog sudara nego frontalnog.

Kad (ne dao Bog) udariš prednjim delom motora u auto, to je za tebe uvek frontalni sudar (bez obzira da li si ga udario u prednju masku, u krilo, u vrata, ili si ga opalio odpozadi). Bočno je ako on tebe zvekne sa strane, ili kada u odklizavanju na prepreku naletimo bočno.

A ukoliko bi brzina prilikom udara bila ista i prilikom otklizavanja i prilikom frontalnog udara, mislim da je veća opasnost za tešku povredu prilikom bočnog udara, jer prilikom frontalnog udara postoji verovatnoća da preletimo preko auta i produžimo zaustavni put, a kod bočnog udara je zaustavljanje trenutno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc
8c198d504eab-800x600.jpg
WWW.POLOVNIAUTOMOBILI.COM

Zontes ZT310-T, 2020. godište, Touring, Beograd. Cena 4.999 € - Motori - Polovni...

 

Evo i kinezi konja za trku imaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 19 minuta, vava je napisao:
8c198d504eab-800x600.jpg
WWW.POLOVNIAUTOMOBILI.COM

Zontes ZT310-T, 2020. godište, Touring, Beograd. Cena 4.999 € - Motori - Polovni...

 

Evo i kinezi konja za trku imaju.

Zanimljiva sprava. Koliko vidim upotrebili su felne za tubeles gume i koristili "ukrštene" (3D) žice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 84 postova
  • Lokacija: Sarajevo
  • Motocikl: Honda NC750x
On 4/21/2020 at 11:41 PM, sale z900 said:

Valjda treba prvo da probas da bi znao sta volis, a sta ne volis.

I ako nisam previse star imam 40 god nekako vise volim starije motorcikle, naravno nije isto da sada sednes na R 80 GS ili R 1250 GS kao ni na Africu 650 i ovu novu 1100 i krenes na turu od 10-15000km.

Konkretno probao sam vfr 1200 dtc, Crosstourer dtc, nc 750 dtc, integru, moram priznati da je izuzetno interesantan osecaj jer nije kao na skuteru da je sve onako linearno vec ima nekog desavanja.

Da li bih kupio Africu automatik sigurno ne ali ove nc verovatno da bih.

Pozdrav, vidim da si vozio i crostourera i nc750. Trenutno vozam nc-a, a zanima me kakav je crostourer sto se tice ergonomije i velicine u poredjenju sa nc-om. Nisam imao priliku sjesti na crostourera, na africu jesam... i bas mi se dopala i to zbog visine

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 339 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB 750 K, CB 750 C, CB 750 F, VF 750 S, VF 750 C

Nema veze jedan sa drugim motorom, VFR podseca po robusnosti i tezini na Varadera onako malo tezak za manervisanje u mestu i pomeranju, probao sam dtc, a i manuelni. Kod manuelnog posle par brzina i vozenja po ulicicama osetio sam da me boli ruka od stiskanja kvacila.

Bolji ti je prelaz sa NC-a na Afriku, ona je malo laksa za to manervisanje po lokalu.

Na putu nista od ovoga nije bitno, svi su lagani.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 967 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

Nešto me je uvod u testu KTM 790 ADV R podsetio na naslov ove teme...

 

MIK04695.jpg
BJBIKERS.COM

Bjbikers redakcija u dogovru sa zvaničnim uvoznikom KTM za Srbiju, firmom ProMoto Centar odradla je test KTM-ovog...

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
On 4/21/2020 at 8:00 PM, ProMaster said:

Ovo je tabla motora od 15000e, pa NC koji je duplo jeftiniji ima lepsu tablu, Crossrunner ima lepsu tablu.. Mozda sam ja lud, ali vrlo mi je bitno u sta gledam, pre bi vozio ruzan motor (Sto Versys, fakat i jeste :neznam: ), nego gledao u ruznu tablu poput ove.. 

Ej ej, ne diraj nam Versys. Tj. ne diraj MI, moj je ljepši od tvog. :P :D

 

Ako bi mene neko pitao (a vjerovatno ne bi :ups:), rekao bih da mislim da budućnost ADV klase trenutno leži u dodatnoj opremi i kojekakvim spravicama jer bi teško moglo sa ove tačke puno dalje da se ide što se tiče svega ostalog. Sve je to manje-više već urađeno, svaka kombinacija prednjeg točka, kubikaže, snage i broja/rasporeda cilindara već isprobana - samo treba da izabereš koji ti se sviđa. Ali opet ni to nije skroz tačno pošto ima tu još mjesta za eksperimentisanje i poboljšanja. A dobro je da ima i GS-a, i Afrike, i svega ostalog šarenog i raznolikog jer i nas ima svakakvih pa nam svima treba ugoditi. :)

 

Ono što mene interesuje je kako će ADV klasa da zakorači u budućnost električnih motocikala, složićete se da je to ipak budućnost koja neminovno dolazi. Jer vjerovatno ste svi primjetili da još nijedan proizvođač nije niti pokušao da izbaci "e-ADV" motor ako mogu tako da ga nazovem, a nakon 2035. ako sve bude teklo po ekološkom planu (znam znam, daleko je 35-a) upitno je koliko će SUS motocikli u globalu preživjeti završetak ere SUS automobila (barem što se tiče Evrope).

 

Šta ostali misle? Hoće li ADV klasa biti "elektrifikovana" u skorijoj budućnosti? Ima li šanse za električni GS, Afriku, Tiger, itd.?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
2 minutes ago, el classico said:

Meni takva budućnost ne triba, hvala.

Pa dobro, ti ostani u sadašnjosti. Svakom po želji. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere
9 minutes ago, popovich said:

ako sve bude teklo po ekološkom planu

Može samo teći po političkom planu, a da teče po ekološkom, električna vozila se ne bi ni pravila, jer struja je daaaaleko od zelene energije, iako je tako predstavljaju.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 24 minuta, doktor je napisao:

Može samo teći po političkom planu, a da teče po ekološkom, električna vozila se ne bi ni pravila, jer struja je daaaaleko od zelene energije, iako je tako predstavljaju.

Upravo tako. Pogon na baterije jeste "zelen" uzimajući u obzir samu vožnju, ali je to itekako "prljavo" dok se proizvede struja kojom se puni baterija, prljav je i postupak proizvodnje baterija, a i njihovo recikliranje. Gledano ukupno mislim da se elektro pogonom ništa ne dobija u smislu ekologije i mislim da budućnost u ekolikoškom smislu pripada motorima koji će kao gorivo da koriste vodonik (kada bude pronađena tehnologija za njegovo lakše dobijanje).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
20 minutes ago, doktor said:

Može samo teći po političkom planu, a da teče po ekološkom, električna vozila se ne bi ni pravila, jer struja je daaaaleko od zelene energije, iako je tako predstavljaju.

Ne bih puno u off-topic jer električna energija nije tema, ali baš me interesuje na osnovu čega imaš takvo mišljenje. Termoelektrane? Nuklearne elektrane? Ako misliš na to, to su samo 2 pored mnogo drugih čistih načina proizvodnje električne energije. Koju bi ti alternativu izabrao? Hidrogen?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
26 minutes ago, zika56 said:

Upravo tako. Pogon na baterije jeste "zelen" uzimajući u obzir samu vožnju, ali je to itekako "prljavo" dok se proizvede struja kojom se puni baterija, prljav je i postupak proizvodnje baterija, a i njihovo recikliranje. Gledano ukupno mislim da se elektro pogonom ništa ne dobija u smislu ekologije i mislim da budućnost u ekolikoškom smislu pripada motorima koji će kao gorivo da koriste vodonik (kada bude pronađena tehnologija za njegovo lakše dobijanje).

Pa to "kada" može biti ko zna kada, a trenutno nije ni isplativo ni praktično s obzirom da se hidrogen može upotrebiti na mnogo manje načina nego struja. A sigurnost je posebna priča, dao bih ti link jednog naučnika (ako razumiješ Engleski) koji u jednom videu navodi zbog čega ga hidrogen (vodonik) na smrt plaši od svih ostalih izvora energije - zbog njegove razorne moći kad do bilo kakve havarije sa njim dođe. Struja je nebrojeno puta sigurnija od vodonika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere
Just now, popovich said:

Ne bih puno u off-topic jer električna energija nije tema, ali baš me interesuje na osnovu čega imaš takvo mišljenje. Termoelektrane? Nuklearne elektrane? Ako misliš na to, to su samo 2 pored mnogo drugih čistih načina proizvodnje električne energije. Koju bi ti alternativu izabrao? Hidrogen?

Trenutno ne postoji ni jedan "zeleni" način proizvodnje (uključujući i ove za koje kažu da su zeleni...hidro, energija sunca i vetra) i skladištenja električne energije. Osim same potrošnje električne energije, ništa tu više nije zeleno.

Koja je energija budućnosti, nemam hrabrosti da prognoziram.

Trenutno je sigurno...da su sve ove milijarde koje su uložene u razvoj vozila na struju, uložene u konstruisanje i optimizaciju vozila na gas (koji je i u proizvodnji i u eksploataciji zeleniji od struje), koja već sada prilično dobro funkcionišu, svakako bi imali zelenija vozila (od ovih "zelenih" na struju). Sve ostalo je politika.

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 40 minuta, popovich je napisao:

Ne bih puno u off-topic jer električna energija nije tema, ali baš me interesuje na osnovu čega imaš takvo mišljenje. Termoelektrane? Nuklearne elektrane? Ako misliš na to, to su samo 2 pored mnogo drugih čistih načina proizvodnje električne energije. Koju bi ti alternativu izabrao? Hidrogen?

Mišljenje zasnivam na tome što mi je osnovno zanimanje elektrotehničar-energetičar i što sam to učio i što se celog života profesionalno bavim time i pratim sve što se u toj oblasti događa.

Vrlo dobro sam upućen ne samo u termoelektrane i u nuklearke, nego i u eolske elektrane i u hidroelektrane i u solarne ćelije ...., tako da vrlo dobro znam šta sve ulazi za proizvodnju jednog KWh el. energije iz bilo kog izvora (od projektovanja postrojenja, izgradnje i eksploatacije i održavanja).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja