Jump to content

Moto Zajednica

Sudbina ADV klase i moto industrija ovih godina

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 20 minuta, kepo je napisao:

Kardan koliko je komforan toliko je i slozen sklop koji moze da "prekine" putovanje u nekoj nedodjiji, a tako banalna stvar nebi trebalo da se desi na ADV motoru. 

Montiras podmazivac lanca i ne mislis. Ako ti smeta malo masti na felni, blato i prasina na motoru, to onda nije u duhu ADV masine. :)

 

pre 14 minuta, nik_sa015 je napisao:

Pazi kad sam se hteo kladiti da će na BMW-u pući kardan u Mongoliji ! 

Ali prođe prokletinja bez greške ! 

Posle Mongolije stavio sam tačku na nedođije. Moja putovanja će ići tamo gde je asfalta. Eventualno neki laki offroad koji može i sa GSXR-om da se pređe. 

Imao sam Scotooiler na svakom motoru, ali prosto mi je svanulo od kako ne moram da prckam felnu, diznu za ulje da čistim, da lanac i lančanike menjam, da dotežem... ali ne kažem da neću to ponovo raditi.  Ko zna.... 

 

Neumesna predpostavka ili mišljenje. Kardanski sklop je dugotrajan i pouzdan sklop, ali mora ponekad da se i iservisira, ništa nije večito i da ne može da se skrši. Jednostavnost i pouzdanst su dve različite stvari, kroz tako neku turu od 20.000km i više, BMW samo zahteva redovnu izmenu ulja u agregatu na 10K i ništa više, a dok se lanac u takvoj atmosferi ko zna kolko puta mora tretirati. Lako je konstatovati pripremno stanje lanca, dok za kardan ili pregled, ili na osnovu istorije motora koja je ne retko i nepoznata ili neadekvatna jer se mahom voze polovno kupljeni motori, znači jednom rečju, neprovereni, pa ma odakle je. Dug put traži temeljinu pripremu inače, da se ne bi upalo u neželjeno i neočekivano. Set lanca i lančanika se spakuje u kofer, kardan teško, zato i valja da se pristupi kako sam naveo, kad je sve po PS-u, prva preventivna kontrola na 60k, servis skoro na duplo duže, ne postoje striktni fabrički navodi već se rukovodi od slučaja do slučaja, tako da je i moje sagledavanje lično takvo.  Moj motor je svojvremeno izvezo Mongoliju u dvoje, znam kad se vratio, lane su uslovno 3 moja motora izvezla dugu i ozbiljnu turu na tu stranu, kardan se ni sad ne spominje, jedan će doći na redovan servis od utorka i ništa više.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Kardan se mora odrzavati da bi trajao. 

Ali nikako ne mozemo porediti lanac i kardan po pitanju pouzdanosti. 

Ne znam odakle tolika fama oko odrzavanja lanca?

Kad kupim polovan motor zamanim lanac i lancanike, ugradim podmazivac i zaboravim da ga imam do sledeceg motora. 

Kada su pravili novu Multistradu enduro naravno da su mogli da ugrade kardan, ali je konstruktor izricito insistirao da se to ne radi. 

Zadnja dvostruka ili mono vila nije isto. Opterecenja u kriticnim situacijama i agresivnoj voznji lakse podnosi lanac nego kardan. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Dobar kardan, po PS-u, 60-100k pa servis, ne remont. Ja sam na mom uradio prvi servis kad sam ga uzeo, na 162.000km, a jeste možda par puta podmazivan zadnji spoj i to izvikanom mašću kojoj nije mesto tu, zamenjena prednja manžetna i ništa više, kud ćeš veću pouzdanost. Ima niz primera gde nije tako iz raznoraznih razloga, ali to nije kvalitativno kvantitavina osobina generalno, mada potpuno razumem skepsu i čak predočavam moguće negativnosti.

 

To što kažeš za odluku Multistradinog inženjera konstruktora, vrlo racionalna i dobra odluka, lanac je prost sklop i  lako može da se održava i menja, dok kardanski sklop zahteva ipak viši nivo. Po primerima koje srećem, retko koji da prolazi, trpaju se razniorazna maziva, aljkavo se radi,  koristi sirova sila itd. i to mora da rezultuje preranim kvarom, a niko neće da prizna da je o zeznuo već da ne valja marka, uvek drugi kriv, ko ladan asfalt u sred suve zime.  Radio sam remont menjača i drugar pomagao dok se rastavi motor, izvuko sam vratilo na njegove oči, pipnuo ga i pružio u šake, on zaglavio a metut nov pre 10k kod predhodnog vlasnika i njegovog drugara, nije mu bilo jasno kako to može da bude dok mu nisam ofiro. 

 

Kardan trpi sva opterećenja, možda mu ne prija non stop točkarenje, tad je ugao vratila nepovoljan i aksijalni udarci izražajniji, pa ako još nije top, stradava prerano. Pokojni Džeri je bio prvak sveta, dok je bio mlađi, točkario je dok ne bi zeznuo vratilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova
adv_og_logo.png
ADVRIDER.COM

This is a ride report I am reconstructing from a series of diary entries I did while I was on the road. I figured it is a good time to write now with...

Malo je off al vidim da je nova tema mozda ce se nekome svideti da prati. Mapa lepo izgleda

A solo trip to Mongolia on a 125cc

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900
Pre 3 sati, Motorcyclist je napisao:

Zasto? Po testovima kojih sam se nagledao na youtube u svemu je zaostajao za konkurencijom uglavnom.

Po cemu je zaostajao?

Trebao sam kupiti Tiger 1200 Explorer, ali je pobegao odlican primerak sa dobrom opremom i po dobroj ceni, ono sto sam nalazio na Triumph forumima je problem sa 3. brzinom, koji se relativno lako resava, ali i ako se ne resi nije problem, moze se voziti.
Sve ostalo deluje odlicno, podesivo vesanje u 5 nivoa, TC, ABS, tempomat, kardan, 140 konja... Jedino je tezak, ali nije ni 1200 GSA maneken..

Ako je nekad ADV klasa znacila 50/50 ON/OFF road, danas je to mozda i vise od 80/20 ON road voznje. Uostalom zasto bi neko pobogu zeleo da vozi GSA ili Tiger1200 izmedju drveca, tamo gde je mesto krosevima? Za sljunak i nesto slicno, pa tu moze i GSXR da ide... 

Afrika narocito DCT jeste mozda najbolji kompromis i sve mi se svidja na tom motoru, ali zicane felne i 21" ne mogu da svarim nikako, pricam o mom licnom stavu sto se tice estetike. I da, mislim da se ne bi usudio da zadjem dalje od Avale sa unutrasnjim gumama...

Inace i ja mislim da je BMW sa GS-om napravio zaokruzen proizvod za putnike namernike, kad se sve sagleda:
Od 2013. godine u GS-u nude led svetla,tempomat, veliki servisni interval, kardan koji naspram lanca ima opet bolji odnos po predjenom km do servisiranja. Podrska after market proizvodjaca za sve sto treba, od ventila tocka do navigacije je ogromna. Cak i ako neko nece da se bakce sa tim, uz poprilinu svotu novca, iz salona moze da preuzme motor kompletno opremljen za put. Jedino sto je ovde jadna scena delova i kompletno serviranja tih motora, ali i to ce se menjati, gotovo sigurno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Citajuci ove dve poslednje strane da li je ADV potreba,univerzalnost ili samo kurcenje,setih se necega od pre dve godine,pa bih voleo da cujem misljenja na sledece poredjenje.Sretnemo ja i Deda DJura(klubski kolega 65+) u gradu po jakom pljusku dvoje nemaca na gs-u i dovedemo ih u klubhaus da se osuse i osveze.Par od  skoro 70 godina se vozaju iz CG prema Nemackoj.U klubu imamo dvoje Italijana 65+(covek je cist Italijan,zena je nasa),koji godinama voze Goldwing.
Uporedite mi po par "matoraca",jedni na gs-u,drugi na goldwingu,inace si svi po konstituciji "slabasni".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750
On 13.4.2020. at 16:18, Alekre je napisao:

Evo preokreta koja vraća klasu prvobitnim vrednostima. Moje mišljenje je da će se velika ADV klasa polako gasiti i da će primat biti na manjim i srednjim motociklima.

 

Slazem se da ce se avanturisti polako vracati manjim kubikazama i snagama i prostijoj tehnici generalno.

ADV je ipak marketinski termin. Avanturista je stanje uma.

 

Robert Edison Fulton Jr na svom Douglas T6 (bokser od 600 kubika), 30-ih godina proslog veka, drugi covek koji je obisao svet na motociklu.

 

9e264f03344fbd52c5227f912e9bf914.jpg

 

Nekad su avanturisti mogli biti samo burzuji iz neke bogate familije.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

Na stranu da li neko voli ili ne klijentelu i njeno ponasanje koja vozi BMW, ali sem GS-a, Super tenere 1200 i Triumpha 1200, nema motora koji imaju uklopljenu celinu kao ova 3.

Kada kazem celinu, mislim prvenstveno na ono sto meni znaci i treba:
polozaj sedenja, zastita od vetra, kardan, agregat koji se lako nosi sa dvoje na motoru i prljagom, savremena pomagala (ABS, TC, Tempomat..).
 ADV dozivljavam na neki svoj nacin, tu nema mesta za off road voznje, osima ko nisu iznudjene, a kao sto sam rekao mislim da vecina ljudi razmislja na taj nacin. To su putanjava sa devojkom na unapred isplanirana mesta, neka su pak usput otkrivena, putovanja od par hiljada kilometar i ono sto mi treba je pouzdan motor, sa sto vecim servisnim intervalima (otuda potreba za kardanom, jer mi se lanac smucio).

Pogledajte samo ljude koje srecemo u nekim srecnijim zemljama, na raznim pass-ovima, pored jezera, sve su to poprilicno cisti motori i dobro opremljeni koji gaze skoro uvek asfalt. Taj osecaj kad krecem negde na dalju voznju, drugi ja, jebe mi se za sve sto je ostalo iza mene, posao, obaveze, problemi, cao, pocinje tura, mesta za greske skoro da nema, a uzivanje treba sebi prirediti..

Da se razumemo, putovao sam ja sasvim lepo i sa Versys-om 650, nikada me nije izdao, ali kad se setim kako lezim na vrelom turskom asfaltu i podmazujem lanac, sta to meni treba u zivotu ili u Austriji, ljudi doterani izlaze iz hotela, a ja kao neki Indijac klecim pored motora i prskam, ma idi...
 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ne mogu da kazem da mi kardan ne godi, naprotiv. Ali dok sam vozio lanac, stavio sam scootoiler samo iz jednog jedinog razloga...da se ne drkam sa podmazivanjem lanca. Podesio sam ga na početku i više ga nisam pipao, osim kada je trebalo dopuniti. Apsolutno mi motiv nije bio da li je lanac idealno podmazan i da li će duže trajati...a on je i sa takvom brigom/nebrigom trajao oko 40000km u trenutku prodaje motora i nije bio za zamenu.

Tako da lanac uz podmazivac ne bi doziveo tako tragično.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

Au jbt, svaku sličnu temu navrzete se na BMW..Motor ko i svaki drugi, nit ga posebno primjetim, nit posebno primjetim nešto za one koji ga voze..Isti broj njih me je i pozdravilo i nije, kao što su i ostali, isti broj njih mi je hvalilo svog BMWa kao što su i drugi hvalili svoju mašinu, kao što je i meni Kec vrhznac inžinjerstva :) ..Ja sam u moto okruženju od svog djetinjstva i osim ovde na forumu ja nigdje nisam niti čuo, niti se sam uvjerio ovo za vozače BMW, ne znam stvarno u čemu je štos.. Koferi..Pa i ja jednom da ih stavim, dajem glavu da bi mi bilo mrsko da ih skidam, nek stoje, hljeba ne jedu..Svejedno za svakodnevnu upotrebu nam ne trebaju ni gume od 300 e, ni teflonska crijeva, ni karbonski dodaci, ni zaštite za mašinu, ni hiljadu jedna stvarčica kojom se "okitimo", ali volimo to i nek ima, što reče gore neko: "Ja sam i to platio " :) 

A što se tiče ADV klase, možda griješim, ali mišljenja sam da primat uzima klasa u kojoj je predvodnik Tracer. Pristupačniji su u startu. Takođe, ono što je bitno, u dugometražne "avanture" se upuštaju ljudi sa novcem i vremenom, od kojih mnogi nikada ranije nisu imali prilike da voze motocikl. Pa je i po tom pitanju ova klasa Tracer-a dosta pristupačnija, tj. pitomija, nego kad neko prvi put sjedne na mašinu kao što je GS...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Ja moje bočne kofere uvek skidam. Stavljam ih samo kad mi trebaju za put. Međutim, skidam ih samo zato što motor parkiram u prolaz koji je pomalo tesan, i ako motor ostane sa koferima nema mesta za prolaz do ulaza u letnju kujnu. Inače bih ih malo sutra skidao. :D Mada, moram da vam priznam da ja apsolutno nikada nisam otišao motorom do grada na piće. Ni sa koferima ni bez. :rolleyes:

 

Istina, na vozim GS, ali ne verujem da bi me GS promenio... :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Nekome je motocikl prevozno sredstvo vikendom, a nekome je način života. To su bitne razlike. Dešava mi se leti da kola ne upalim po mesec dana. Prosto sve obavim na motoru. I službeno i privatno

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

Tracer 900 je super motor, ali je daleko od ovoga sto sam nabrojao, a cenovno je tik ispod tenere..
Druga stvar, dvoje na Traceru je vec mala guzva, sa stvarima za 15-o dnevni put, eto nervoze.

Kada sam isao sa devojkom da probamo Tracer900, a nakon nje Versys 1000, bila je u fazonu, onaj motor je mnogo lep, ali ja na njemu duze od 2,3 sata ne mogu da se vozim, dok na Versys-u ima mesta koliko hoces, ali nema kardana. Noge suvozaca imaju dosta los polozaj na Traceru i to mislim da je potencijalni problem kod duzih tura, za nekog ko nije navikao..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Ali oba Trejsera nisu uopste ADV klasa nego turing. Imao sam Trejser 700. Mali i za vozača a kamoli za suvozača. Sve ostalo je super. 

Druga stvar-cena novog trejsera 900 opremljenog je blizu cene novog GS-a klot, ili opremljene Afrike, opremljenog Stroma 1000. 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova

Ima ovaj novi GT Tracer ali kao sto kazes, ne vidim kako je to ADV motor uopste.

 

Ne gledajuci pouzdanost itd. KTM je najozbiljniji ADV motor od svih. Malo ga i estetika doduse jebe al dobro.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

Super tenere 1200 je nova 14300e, Tracer GT je 13200e, tacno je da dodju koferu uz njega, ali to je i dalje mala razlika kad pogledas motor kao celinu. Tracer 900 obican je oko 12000e, ali nema tempomat. 

Meni je mozda i najvece otkrovenje kod prelaska sa Versys-a 650 na 1000, sirina motora koja noge stiti od vetra, a tu je Tenera daleko "mesnatija" od Tracer-a.. Uostalom, vidi slike.. 

 

650 2.jpg

1000 2.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 218 postova
  • Lokacija: Ježevica - Požega
  • Motocikl: KTM 450 EXC-R, Honda Africa crf1000L

        U dahu sam pročitao celu temu i smatram da je pravi reprezent foruma. 

        Posto je trenutno rec o koferima moje misljenje je da ne smetaju sve dok ne zakačiš za nešto. Unutra stvarno staje svašta potrebno za kratku a posebno avanturističku vožnju i super izgledaju na motoru. Ja sam ih vozio često svuda pa i na malo težim off deonicama i prolaze ali sam primetio da treba smisliti nešto prikladnije i to sam, mislim uspešno, rešio bočnim torbama.

         I da podržim temu, ADV je stvarno način razmišljanja i subjektivni doživljaj svakog od nas. Toliko univerzalan da ga je neko smisleno iskopao i zalepio na motor da postigne bolju prodaju.

       Siguran sam da u Hondi mnogo bolje od nas, znaju za tubeles gume, u BMW-u za lanac, dizajneri u KTM-u kako se drži olovka. To su sistemi koji, verovali ili ne, čitaju ovakve teme i more sličnih, sakupljaju ih i sipaju u sito koje trese vođa tima. Šta u situ ostane pokupe i sklope novi model a baš dobru foru ostave za sledeći. Ako prodaja ne ide vođi tima glavonje kažu: loše ti protkano sito moraš ići dalje a mi smo našli novog sa boljim sitom.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Svaki BMW je napred robusniji u odnosu na zadnji kraj i zato mu se bocni koferi lepo uklapaju,a skoro na svakom BMW su u sirini kormana. Pogledajte policajce nikad ih ne skidaju. Top case je fabricki na skoro svakom bmw-u mali i ja sam probao da stavim 56l i stoji mu kao pecurka. Do 46-47l se lepo uklapa. Ima dosta pomodara medju vozacima GS-ova ali nista vise nego medju vozacima nekod drugog zvucnog lepog kvalitetnog i fensi auta ili motora.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Bg-Ar
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000L, Kymco Xciting 250

A mozda je i stvar ukusa. Meni npr je taj GS tako lep i mocan sa tim kockastim kockastim koferima, da ga imam ne bi ih skidao nikad. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5599 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

... I tako jos jedna lepo zamisljena tema ode u HonduraC kao i mnoge do sada... Razumem dokonost ali ne mogu da razumem potvrdu da se sve izofuje i pretvori u off topic...

 

Jedan baci udicu - 10 njih se upeca... Proveren recept koji ne moze da omane. I onda kazu pada kvalitet Foruma.

 

Isuvise su (smo) ovde Admini i Urednici popustljivi <_<

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

U Petak se sretosmo sa kolegama Neshaxx i Wizard666... oduševio me njegov KTM1290... mislim da je S... a još kad mi reče da nije mnogo težak... uh... 

KTM 1290 Super Adventure S

 

0060970.jpg

 

51665-0-1-4-1290-super-adventure-s-Image

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Neverovatno da svaka zanimljiva tema mora da se usere prepucavanjima oko BMW-a. 

Jedni vole da čačnu, a ovi drugi se pale ko hepo kockice i eto ode tema dodjavola. 

Tu posebno prednjači djunta, nema teme gde se pomene BMW da se on ne umeša kilometarskim postovima i odmah je upropasti. Šta si zapeo da branis taj BMW kao da ti neko dira ženu, ćerku, ne razumem stvarno. 

 

Mislim da je forum otišao u q i ako se uredništvo malo ne trgne i ne krene da briše postove provokatora i ovih paljevina što jedva čekaju da se brane neće na dobro da izadje. Ja sam odavno na forumu, razne ekipe su se ovde smenjivale, ali ovakav haos nikad nije bio. Davno nije bilo neke kvalitetne teme, a i kad se pojavi i krene lepo da se razvija upropaste ih pojedinci ocas posla. 

 

Što ne bacite pogled malo na staru temu ST vs AT da vidite šta je bila zdrava zajebancija i kako se iz toga izrodilo puno druženja i prijateljstava. Afrikanci trpali tenerase i obrtno u velikim količinama i niko se nije ljutio, a sada čim se pomene BMW eto dežurnih branilaca da objasne kako su se strasno uvredili, ucutkaju sagovornike i useru svaku temu. 

 

Jebo vas BMW i ove što napadaju i ove što brane ! 

  • Sviđa mi se 11
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Ja ocekujem od Pabla da angazuje neku svezu krv koja ce malo da zavede red po forumu, to je moje skromno razmisljanje, svaka druga tema ode dovraga...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

ADV klasa,pa nista i dalje ce da raste,s tim sto ce bmw polako da gubi primat.Uradili su sve sto su mogli,mozda ce na nekim buducim modelima da pojacaju nesto tehnoloski (ako ima uopste nesto sto mogu jos da stave)ali ce to biti primetno samo zaljubljenicima,a sa fejsliftingom nemaju kud dalje.E,ali japanci su cekali,Afrika moze lagano da dozivi 6,7,...12 generaciju,na Teneri moze jos stosta da se doda i da se promeni izgled.Prakticnost,potreba,univerzalnost,to vec odavno nije interesnost proizvodjaca u ovoj klasi motora.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja