Jump to content

Moto Zajednica

Sudbina ADV klase i moto industrija ovih godina

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 768 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno
41 minutes ago, Nightrider Z said:

Nema potrebe za cinizmom kolega :) kao sto sam vec rekao, moze da se putuje svacime, ali je pitanje na koji nacin.

 

Ja vozim naked motor i njime putujem, nema zastitu od vetra, ima visoke fuzastere. Sad ja ovde treba da tupim onu stvar zato sto je to moj motor i da pricam kako je najbolji, najlepsi i najpametniji? :)

 

Pa nije bas najpogodniji za putovanje, ali ja putujem sa njim, jbg. Samo opet kazem, treba biti realan.

 

Ljude traze komfor i neke stvari koje mogu da se shvate tek kad se provoza motor od 750+ccm i 100+ ks pa ce to i da plate ukoliko su u situaciji. 

Pozdrav

kad sam imao 17-18 godina bilo je bitno da su dva tocka i da ide, nemas mnogo para, osim ako si tatin sin (koji ti kupio uvoznu dozvolu da doteras nekog polovnog/novog japanca iz Becha) i sve je dobro. Sad kad sam zabio tolike godine i stomacinu naravno da bi radije guzica htela udobnost, al srce kuca za masinama iz mladosti. Nije bitna sad u ovim godinama brzina, elektronika, displej sa 6 skrolujucih ekrana i senzorima koji mere dal su ti se oznojila jaja, vec da uzivas u voznji na putu i pored puta, malo po makadamu il blatu, do nekog sela u planini gde si cuo da je dobra klopa i domaca rakija itd. Ovo sto se danas prodaje ko ADV sa kardanom je putna azdaja, koja nema mnogo veze sa ADV osim u imenu, namenjena dobrostojecim poslovnim ljudima, da se istutnje vikendom i oslobode stresa. Nema tu vetra u kosi jer oni u adv idu sa full opremom, spavaju u hotelima i ne skrecu sa asfalta. Ovo je samo moje misljenje da ne bude pogresno shvaceno.

 

zastitabmw.jpg

  • Sviđa mi se 6
  • Haha 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec + BMW R1200GS
Pre sat vremena, WoodyRider je napisao:

Honda CRF 250 Rally

E ovo je jako zanimljivo, nikad nisam ovo video. Samo ti prednji farovi ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: Japanski
pre 40 minuta, kingdrom je napisao:

E ovo je jako zanimljivo, nikad nisam ovo video. Samo ti prednji farovi ...

Imaš i L verziju, sa kockastim farom. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec + BMW R1200GS
Pre sat vremena, alexanto je napisao:

Trenutno skroz u trendu

BMW looks like 

 

Pre sat vremena, alexanto je napisao:

K'o da ima gas masku

I to onu iz Prvog svetskog rata fali mu samo filter za ulje gore negde

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 128 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Tomos A3, Kawasaki Versys 650, Kle500

Slavko planira put do Mongolije sa crf250 rally

 

Pretpostavljam da vecina zna za njega, lik koji je sa yamahom sr250 otisao do Moskve.

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: Japanski

Ne znam, meni CRF uopšte ne liči ni na jedan BMW. Deluje jako kvalitetno urađeno, što potvrđuju malte-ne svi testovi bajkera na YouTube. Ima svoju namenu i svoju klijentelu, uglavnom su to bajkeri koji nigde ne žure, vole lagane motore za off Road, i ograničenog su budžeta. Ovaj motor košta nešto više od 4 hiljade evra, i troši 2.8 litara na 100 km. Rezervoar mu je 10.5 lit, ali ima i zamenski od 13.3 litara. Naravno da je sve to skromno za nekog ko vozi 1200 ccm, ali je Hondica dokazala da može RTW (round the world) :jee1:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 854 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Da imam para da se zezam kupio bih Hondu Monkey i bas bih je cesto vozio,vise nego mog BMW-a.

 

ADV klasa je kao sto rekoste danasnja SUV klasa auta. Realno su to luksuzni putni motori koji se trude da izgledaju kao da mogu svuda. Pomodarstvo po meni,sad svako vozi "ADV bike" a on je maltene istih mogucnosti kao sport touring motor samo sto su mu visi tockovi.verovatno je to neko pricao i za sport-touring kada ih je uporedjivao sa klasicnim motorima.

 

WWW.HONDA-SRBIJA.RS

NEZRELOST U SVOM NAJBOLJEM IZDANJU   Neka vožnja motocikla ponovo bude...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Pa i jeste, jer ima veci tocak i bolju amortizaciju. Ali obicno ljudima i koji voze offroad, 80% je asfalt dok dodju do tog offorada, tako da je bih pre ziveo sa Versysom, udobniji, cilindar vise sto kaze Alekre, vise goriva stane.

Za godinu/dve ce ovi sto su 2017 god pasti ispod 3000evra i tad bi ta kupovina bila bombona.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1953 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere
On 13.4.2020. at 16:18, Alekre je napisao:

Davno pre, imali smo jednocilindrične enduro motocikle, usko specijalizovane. Nakon toga, dobili smo dva legendarna motocikla Super Teneru i Afriku Twin koji su bili prigodni za putovanja po vukojebinama.

 

bl0UWyRGXXAt0_Obge9ZkzVlKKScjqqlxAM1_uht

 

Brži, veći, udobniji. Srednja klasa je sačinjavala većinom jednocilindraše poput Pegasa, KLR-a, itd. izuzetak je bio KLE500 i TransAlp. Zajedničko svima je bilo da su to sve bili motocikli kljakovog vešanja i kočnica, daleko iza performansi motocikala namenjenih za asfalt. Doduše, proizvođači nisu toliko ulagali u te motocikle jer je glavni štos bio što brži i lakši motor. 

 

MEĐUTIM, 30 godina pre, Yamaha napravi TDM850. Tada, neshvaćen, čudan motocikl koji je objedinio osobine nekoliko klasa. Sve kao enduro, ali za DRUM. Ludost za to vreme. Pokazalo se da je Yamaha bila pionir tog koncepta koji je danas na vrhu slave. 

 

1991%20-%20TDM850%20avant%20gauche.previ


Gotovo 10 godina nakon originalnog TDM-a 850, dolazi do ekspanzije klase. Stromovi, TDM900, Varadero, Caponord, itd. skroz istiskuju tradicionalne dual sport motocikle jer imaju više, snage, bolje koče, bolje se voze, pouzdaniji su. V Strom 650 je bukvalno počistio sve TransAlpove, KLE-ove, Pegase, itd.

 

VStrom11-01.jpg

 

BMW-ov R1100GS prolazi ispod radara, ali pojavom R1150GS ADV i putopisa dva engleza KLASA eksplodira. Sportski motocikli nisu više "Cool" a ADV motocikli postaju sve brži, bolji, komforniji i kompletno umrtvljuju klasične sport touring motocikle jer su im preuzeli funkciju. R1200GS se prodaje više nego skuteri od 50 kubika. 

 

BMW%20R1150GS%20ADV.jpg

 

Sada je vrh ponude svakog proizvođača neko besnilo iz ADV klase. Svi ogromnih snaga i kubikaža. 

 

Međutim šta se dešava... Ova klasa se totalno otrgla kontroli. ADV motocikli u rasponu od 1050 do 1300 kubika, snage od 115 do 160 konja. Preteški, preskupi, komplikovanih sistema i mehanike. Svi žele poslednji model, ali realnost je drugačija...

 

Ko će da podigne toliki motor iz peska ili blata? Hoće li da radi na benzin od 86 oktana, hoće li sva elektronika da radi u Mongoliji, gde ćeš da ga popraviš ako ga skrljaš? To više nisu pogodni motocikli za ADV vožnje. 

 

Razlika između novih modela je sve manja i manja, gotovo nemaju šta više da ponude. Mislim da su na vrhuncu i da klasa nema dalje gde da se razvija. Razlika između modela je sve manja manja. Evo ti TFT ekran, 6 konja više i 2 kila manje. BAM, novi model, 20 000 evra molim da gospodin uplati. Šta je sledeće, Multistrada i KTM od 180 konja i GS od 150 konja sa kardanom od čačkalice? Sve bacanje para, marketing i konzumerizam.

 

U svemu tome, postojala je rupa, tj. nije bilo ADV motocikala, koji su prostiji, manji i jeftiniji. Sve do skoro kada se pojavila Tenere 700 i ovde počinje nova klasa, srednjih motocikala. Već imamo, MotoGuzzi V85, BMW F800, novi Triumph 900 a uskoro izgleda da stiže Africa 800 na bazi NC familije. Evo preokreta koja vraća klasu prvobitnim vrednostima. Moje mišljenje je da će se velika ADV klasa polako gasiti i da će primat biti na manjim i srednjim motociklima. Paralerno će biti motorići na struju i svim varijantama za kurobecanju po gradu i mutanti motocikli poput S1000XR, Tracera 900, Versysa 1000.

 

Drobite i pišite šta mislite :) Da ne bude samo virusi, Aca, itd. Malo o motociklima. Moto Forum je :)

 

 

Odlična analiza samo si, verovatno slučajno, zaboravio BMW R 80 G/S koji na osnovu mnogih mišljenja i iskustava može stati rame uz reme sa Stenere i Afrikom, mada se gotovo deceniju ranije pojavio na tržištu kao jedan od prvih dvocilindričnih enduro motora.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1953 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere
On 13.4.2020. at 16:55, Nightrider Z je napisao:

Pa mislim da si malo pobrkao loncice iskreno. Ti motori apsolutno nisu namenjeni za blato i pesak, tako da neces ni imati potrebu da ih dizes iz istog :) Bmw se vec pokazao po tim vukojebinama kako prolazi tako da je i kod njega vec duze vreme jasno da nije tome namenjen.

 

Mislim da je klasa u velikom naletu i da ce tek imati sta da kaze. Odvezi se motorom na neki popularni prevoj i pogledaj koji se motocikli voze. Gs, Gs, Multistrada, Gs, Multistrada, Gs, Gs, Versys, Multistrada, Versys, Strom, Tracer... Naravno, ima i drugih tipova motocikala, ali su ovi u dobroj vecini.

 

Oni su namenjeni za velike putne brzine, ako hoces da vozis s kraja na kraj kontinenta, imaju velike obrtne momente da prolaze serpentine kao od sale, sa suvozacem, tri kofera itd. Obaraju se do kofera. Ukratko, namenjeni su prelazenju velikih kilometraza i razlicitim konfiguracijama terena.

 

Nisu za njive i raznorazne oranice. Postoje neke druge stvari za to :)

Do nekog popularnog prevoja možeš da se odvezeš i maksi skuterom. Ako je to avantura (adventure) onda hebi ga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S
47 minutes ago, Alekre said:

Generalno su cene prenaduvane. Za Versys 300, 5900 eur. CRF 5000 eur.

 

Ne samo za ta dva modela, već generalno.

 

 

 

Sve je skupo ko djavo. Danas sam bas bio do kolege bajkera jednog, vozi FJ 1100, kojih ima sada u oglasima po Nemackoj za 1000evra, motor 35 godina star sta sve ima na sebi i kako je odradjen celokupno,  moze da oduva sve sto se danas proizvodi u segmentu do 10 000evra.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 452 postova
  • Motocikl: ZRX 1100
57 minutes ago, Arso said:

Do nekog popularnog prevoja možeš da se odvezeš i maksi skuterom. Ako je to avantura (adventure) onda hebi ga.

Naziv teme je Sudbina ADV klase i motoindustrija ovih godina pa komentarisem.

 

Kada se pokrene tema, Da li moze Tomos APN6 do Nordkapa... slozicu se da moze, kao sto sam vec nekoliko puta rekao.

 

Moze i pesaka, ali se pocepa tri para patika.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Najveci je problem u samom imenu Adventure... ti veliki sada vec putni motocikli su ostali u grupi adventure iako im je namena potpuno Touring.

 

Sport Touring je skoro mrtav, a ovo lepse zvuci Adventure za sredovecne ljude... iako u realnosti 90% ne vidi offroad za svog radnog veka, niti su za to namenjeni.

 

Medjutim nekako je lepse i marketinski bolje da se zove "Adventure".... i to ce tako i ostati.

 

Najvise tema o tim motorima ima u sekciji "Enduro", mada bi sve teme o njima trebalo cusnuti u "Touring" :jee:

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Svima nama je avantura nesto drugo. Nekome je to voznja od 50 km nekome od 5000 km. Onih “hardcore” avanturista koji obilaze sve zabiti ove nase planete ima 1%.  A 99% su ljudi koji vole da uzivaju u voznji motora na malo da kazem “ laksi” nacin. Voze se asfaltnim putevima u 99% slucajeva. I to su prepoznali i proizvodjaci. Sta ce meni 21 tocak naprijed i ogibljenje mekano kao sundjer kada ne silazim sa asfalta. A opet zelim udoban jak motor ali ne zeli da se skupljam i grcim. Zato je danasnja adv klasa i potisnula sport-turing klasu. Pruza isto a udobnije.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

@bokibdI da i ne. Svako ima svoj dozivljaj avanture, ali postoji i nesto sto se tacno znalo sta se podrazumeva(lo) pod adventure motorima i zasto se tako zovu. Kao sto se zna sta su R motori, mada ti mozes da izadjes na stazu i sa Thruxton-om.

 

Sad je taj pojam Adventure mnogo siri od originalnog znacenja i tako je i ostavljeno i nije pravljena nova kategorizacija jer su neki pametni ljudi, koji se bave prodajom i marketingom, shvatili sta prodaje vise.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja