Jump to content

Moto Zajednica

Sudbina ADV klase i moto industrija ovih godina

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Davno pre, imali smo jednocilindrične enduro motocikle, usko specijalizovane. Nakon toga, dobili smo dva legendarna motocikla Super Teneru i Afriku Twin koji su bili prigodni za putovanja po vukojebinama.

 

bl0UWyRGXXAt0_Obge9ZkzVlKKScjqqlxAM1_uht

 

Brži, veći, udobniji. Srednja klasa je sačinjavala većinom jednocilindraše poput Pegasa, KLR-a, itd. izuzetak je bio KLE500 i TransAlp. Zajedničko svima je bilo da su to sve bili motocikli kljakovog vešanja i kočnica, daleko iza performansi motocikala namenjenih za asfalt. Doduše, proizvođači nisu toliko ulagali u te motocikle jer je glavni štos bio što brži i lakši motor. 

 

MEĐUTIM, 30 godina pre, Yamaha napravi TDM850. Tada, neshvaćen, čudan motocikl koji je objedinio osobine nekoliko klasa. Sve kao enduro, ali za DRUM. Ludost za to vreme. Pokazalo se da je Yamaha bila pionir tog koncepta koji je danas na vrhu slave. 

 

1991%20-%20TDM850%20avant%20gauche.previ


Gotovo 10 godina nakon originalnog TDM-a 850, dolazi do ekspanzije klase. Stromovi, TDM900, Varadero, Caponord, itd. skroz istiskuju tradicionalne dual sport motocikle jer imaju više, snage, bolje koče, bolje se voze, pouzdaniji su. V Strom 650 je bukvalno počistio sve TransAlpove, KLE-ove, Pegase, itd.

 

VStrom11-01.jpg

 

BMW-ov R1100GS prolazi ispod radara, ali pojavom R1150GS ADV i putopisa dva engleza KLASA eksplodira. Sportski motocikli nisu više "Cool" a ADV motocikli postaju sve brži, bolji, komforniji i kompletno umrtvljuju klasične sport touring motocikle jer su im preuzeli funkciju. R1200GS se prodaje više nego skuteri od 50 kubika. 

 

BMW%20R1150GS%20ADV.jpg

 

Sada je vrh ponude svakog proizvođača neko besnilo iz ADV klase. Svi ogromnih snaga i kubikaža. 

 

Međutim šta se dešava... Ova klasa se totalno otrgla kontroli. ADV motocikli u rasponu od 1050 do 1300 kubika, snage od 115 do 160 konja. Preteški, preskupi, komplikovanih sistema i mehanike. Svi žele poslednji model, ali realnost je drugačija...

 

Ko će da podigne toliki motor iz peska ili blata? Hoće li da radi na benzin od 86 oktana, hoće li sva elektronika da radi u Mongoliji, gde ćeš da ga popraviš ako ga skrljaš? To više nisu pogodni motocikli za ADV vožnje. 

 

Razlika između novih modela je sve manja i manja, gotovo nemaju šta više da ponude. Mislim da su na vrhuncu i da klasa nema dalje gde da se razvija. Razlika između modela je sve manja manja. Evo ti TFT ekran, 6 konja više i 2 kila manje. BAM, novi model, 20 000 evra molim da gospodin uplati. Šta je sledeće, Multistrada i KTM od 180 konja i GS od 150 konja sa kardanom od čačkalice? Sve bacanje para, marketing i konzumerizam.

 

U svemu tome, postojala je rupa, tj. nije bilo ADV motocikala, koji su prostiji, manji i jeftiniji. Sve do skoro kada se pojavila Tenere 700 i ovde počinje nova klasa, srednjih motocikala. Već imamo, MotoGuzzi V85, BMW F800, novi Triumph 900 a uskoro izgleda da stiže Africa 800 na bazi NC familije. Evo preokreta koja vraća klasu prvobitnim vrednostima. Moje mišljenje je da će se velika ADV klasa polako gasiti i da će primat biti na manjim i srednjim motociklima. Paralerno će biti motorići na struju i svim varijantama za kurobecanju po gradu i mutanti motocikli poput S1000XR, Tracera 900, Versysa 1000.

 

Drobite i pišite šta mislite :) Da ne bude samo virusi, Aca, itd. Malo o motociklima. Moto Forum je :)

 

 

  • Sviđa mi se 27

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 451 postova
  • Motocikl: ZRX 1100

Pa mislim da si malo pobrkao loncice iskreno. Ti motori apsolutno nisu namenjeni za blato i pesak, tako da neces ni imati potrebu da ih dizes iz istog :) Bmw se vec pokazao po tim vukojebinama kako prolazi tako da je i kod njega vec duze vreme jasno da nije tome namenjen.

 

Mislim da je klasa u velikom naletu i da ce tek imati sta da kaze. Odvezi se motorom na neki popularni prevoj i pogledaj koji se motocikli voze. Gs, Gs, Multistrada, Gs, Multistrada, Gs, Gs, Versys, Multistrada, Versys, Strom, Tracer... Naravno, ima i drugih tipova motocikala, ali su ovi u dobroj vecini.

 

Oni su namenjeni za velike putne brzine, ako hoces da vozis s kraja na kraj kontinenta, imaju velike obrtne momente da prolaze serpentine kao od sale, sa suvozacem, tri kofera itd. Obaraju se do kofera. Ukratko, namenjeni su prelazenju velikih kilometraza i razlicitim konfiguracijama terena.

 

Nisu za njive i raznorazne oranice. Postoje neke druge stvari za to :)

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nisam uopšte pobrkao lončiće pa da ne znam u točak da gledam. Suština je da na tržištu nemaš pravi ADV, bar do skoro. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1881 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Alekre kako nema? Pa tenere 700 je samo nastavak od xt660z koji se prodaje vec deceniju mozda i vise. Ktm isto tu ima dooobre predstavnike vec dugi niz godina. 

Sto se tice ADV klase prejo 1000cc mislim da ce i dalje da cveta. Nikad jaca klasa ni veca ponuda.

Jos da dodam strom 650 kad ae pojavio zasluzeno je oduvao sve. Najuniverzalniji motor za srednju ( najbrojniju) klasu motorista. Cena, potrosnja, izdrzljivost, izgled. Versys je sad isto tu negde. Ostali mnogo skuplji ili losiji.

Edit: u razgovorima vidim koliki procenat ljudi misli da bez gs ili bar afrike nema puta od par hiljada kilometara. Strasno sta marketing radi.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 451 postova
  • Motocikl: ZRX 1100

Pa dobro, zavisi onda ko sta smatra za adventure motocikl. Iz kog ugla se gleda na celu pricu. Da bi vozio motocikl po oranicama, on mora da bude lak i vitak, sto povlaci manju kubikazu itd. Samim tim gubi neke krucijalne prednosti sto se tice voznje na asfaltu.

 

Kada neko kaze da nije nikakav problem putovati sa suvozacem, koferima i prtljagom na motoru od 600 kubika i 60-70 konja, laze sebe.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Mostar
  • Motocikl: Fazer 8

Sta je sa BMW F800GS, Triumph Tiger 800XC i slicnim. Mislim da ADV klasa ima dobru ponudu motora srednje zapremine i gabarita, koji su upotrebljivi na raznim vrstama terena. Elektronika, ekrani, mape, kontrole proklizavanja idu uz sve moderne motocikle, od tehnologije se jednostavno ne moze pobjeci..

Kao sto kolega Nightrider kaze, motori koji ce se voziti iskljucivo po oranicama gube prednosti koje imaju ovi unverzalniji motori.

2015-BMW-F800GS-Adventure1.jpg

Triumph-Tiger-800-xc-2a.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF600SA PC43

ADV klasa je postala toliko velikog opsega da zahteva podelu na neke podklase. Ne treba ni u jednom trenutku porediti Tenere 700 sa R1200GS. Razliciti motori za razlicite potrebe i ukuse. Sve je do kupca moze da izabere ono sto mu treba. Nikada tenere neci biti udobna kao gs, niti gs na off-u kao tenere. A po mom misljenju tesko, praktivno nemoguce je napraviti motor koji je bolji od gs na putu i istovremeno od tenere na off-u. Uzeh ova dva motora za primer, postoji tu jos mnogo drugih...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3076 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Ma doći će dan kad će napraviti 3u1-grad,put,off...samo klikneš dugmence i dobije 20-30 ks, promeni ogibljenje, podigne ga ili spusti i piči...specijalni ramovi... jedino gume ali napraviće oni specijalnu smešu na uštrb gabarita felni... oteraju oblake frekvencijama... samo da li se to isplati, mislim fabrikama? Naravno da ne!   Ovo je šala, naravno... ali... 

Kako li će zameniti kramponke koje riljaju po blatu... prosto, sve ovo gore stoji samo felne zameniš manjim i pravac put.:)

Naprave virus, da ne naprave ovo... ako hoće:)

PS malo lupam... zaludan pop i goveda krsti:)

... ali... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 207 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec + BMW R1200GS
Pre 7 sati, Nightrider Z je napisao:

Kada neko kaze da nije nikakav problem putovati sa suvozacem, koferima i prtljagom na motoru od 600 kubika i 60-70 konja, laze sebe.

.... mislim da moze 600 i malo vise konja. 28 dana i 7000km i cirka 200kg na njemu.... i bilo je prelepo. Mislim da se gubi polako ali sigurno kompas da to mora da bude 1200 ccm i 100+ konja....

Mislim da moze i sa 50 i 125 i 250 samo polako i sigurno, u skladu sa mogucnostima i vozackih i od mopeda.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 451 postova
  • Motocikl: ZRX 1100

Nisam ja rekao da ne moze. Putovao sam i ja davno i sa 125, 500, 600. Samo treba biti realan.

 

Niko ne moze da me ubedi da uziva u besomucnom saltanju od prve do seste i nazad do iznemoglosti po planincinama i preticanjima.

 

Ps. @kingdrom lep ti je motor stvarno, svidja mi se.

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 207 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec + BMW R1200GS

Nisam siguran na koji mislis?

Da li na taj fazer sa slike ili trenutno posedovanu Vfr? 

Ja sada gledam da pazarim Benelija od 500ccm i 45ks. 

Nemam pojma kojoj to kategoriji pripada, malo je tezi ali mnogo zgodan i deluje upotrebljivo

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5601 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Uh, sto me gadjas gde sam najosetljiviji ::) i meni bi jedan TRK 502X zavrsio sve sto smatram za ADV motor i ima 47,5 konja - ne smanjuj i to malo bede :P

 

Mala rega, mala potrosnja, gume u klasi (19-17), moze da se natovari, moze i 120 po ravnom, moze i da sidje sa puta na makadam i prasinu - meni dovoljno...

 

TO je sto se tice mog vidjenja ADV-a, zamoje potrebe :)

 

Sto se tice klase, neko je pametno stavio paralelu 1000+ ccm ADV = SUV klasa terenaca. Nit' su ovi prvi pravi ADV-i nit' su ovi drugi pravi terenci, sto kazu, moze ali moze i prst u oko ali boli jel'?

 

Slazem se takodje da je pojava Tenere 700, najava Afrike 800 sa BMW 850 GS i Tiger 800 nesto sto bi bilo najblize ADV klasi, onoj pravoj...

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Kao i Alexantu the pravdoljubivom i meni je tako neko ADV sokoćalo od 500 kubika sa malom potrošnjom i malom (relativno) registracijom favorit. 

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: Japanski

U svetu je vrlo lepo prihvaćen Royal Enfield Himalayan, singl cilindar od 400 ccm. Sirov, grub, napravljen da može da padne sto puta i da prođe i istrpi sve i svašta. Iako se u praksi nije pokazao kao baš kvalitetan, ljudi obožavaju ovakve motore. 

 

 

royal-enfield-sleet-edition.png

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5601 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Tacno se vidi Rajko da mudros' izbija iz nas ::)

 

Realno covek treba da sagleda sta mu je po meri - cenovno, za odrzavanje, troskovno (rega, gume, servis)

 

Uvek cu pamtiti reci mog prijatelja Tome iz Osijeka kad je posle Nexus-a 300 kupio Burgmana 650. Na pitanje gde vidi najvecu razliku ta dva motora rece: najveca razlika je sto sam za iste pare vozio 15 tisuca km a sad vozim 7...

 

Siguran sam da svi znate neke a mnogi ste oni koji se posle godina odricanja, truda i stednje dokopaju motora iz vise kategorije pa onda skontaju kako se sad mnogo manje voze nego sa onim "starim, slabijim i jeftinijim"

 

To ocigledno i proizvodjaci prepoznaju pa se sad nudi i kategorija 300 kao neki ADV: Versys 300, GS310, Strom (da li 300 ili nesto manje). Tu takodje treba ocekivati navalu modela, tako da je moguce da ce se kategorija ADV razvuci od 300 pa do 1300 ccm pa ko je za sta kadar, neka jase...

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 763 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno

Ovo su pravi ADV motori, koji se na zalost vise ne proizvode.

 

 

WWW.BENNETTS.CO.UK
We pick out the top ten adventure bikes from the 1980's and 90's which laid the path for today's all-singing, technology-laden weapons  

 

Kako li su putovali u dvoje natovareni, bez sto konja, bez 200 na sat jadni il je nešto drugo bila suština tih tadašnjih vožnji.

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 207 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec + BMW R1200GS
Pre 1 sat, alexanto je napisao:

To ocigledno i proizvodjaci prepoznaju pa se sad nudi i kategorija 300 kao neki ADV: Versys 300, GS310, S

Pa ja sam za tu klasu 300-500ccm. Relativno mali, relativno lagani, relativno jeftini kao novi. A mislim da mogu da pruze bar 70% od velikih rodjaka

Gledao sam Versys 300x, 310GS, cb500x, 502x i xt660z koji mi se i najvise svidja ali opet izlazi iz kategorije 300 do 500 i jedino honda pravi automatik varijantu.

 I dan danas se secam tura napravljenih sa tomos bt50n (Jagodina, Niš, Vladičin Han, Vlasinsko Jezero)

NSR125 ( Jagodina, Kragujevac, Guca)

A sad .... hm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 763 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno
1 hour ago, drmilan_ said:

Pa te afrike se i dalje teraju natovarene, i dalje idu i ici ce...

"Kako li su putovali u dvoje natovareni, bez sto konja, bez 200 na sat jadni emoji23.png"

ma to je bilo malo cinizma za kolege u postovima iznad, koje ne mogu da putuju bez 150 konja i 200 na sat u avanturu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 451 postova
  • Motocikl: ZRX 1100
33 minutes ago, stilgar said:

"Kako li su putovali u dvoje natovareni, bez sto konja, bez 200 na sat jadni emoji23.png"

ma to je bilo malo cinizma za kolege u postovima iznad, koje ne mogu da putuju bez 150 konja i 200 na sat u avanturu :)

Nema potrebe za cinizmom kolega :) kao sto sam vec rekao, moze da se putuje svacime, ali je pitanje na koji nacin.

 

Ja vozim naked motor i njime putujem, nema zastitu od vetra, ima visoke fuzastere. Sad ja ovde treba da tupim onu stvar zato sto je to moj motor i da pricam kako je najbolji, najlepsi i najpametniji? :)

 

Pa nije bas najpogodniji za putovanje, ali ja putujem sa njim, jbg. Samo opet kazem, treba biti realan.

 

Ljude traze komfor i neke stvari koje mogu da se shvate tek kad se provoza motor od 750+ccm i 100+ ks pa ce to i da plate ukoliko su u situaciji. 

Pozdrav

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja