Jump to content

Moto Zajednica

Potrebno misljenje oko motora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Pozdrav ljudi,

 

Znam da je malo nezahvalno traziti od nekog misljenje na osnovu par slika ali svaki savet bi mi dobro dosao jer sam apsolutni pocetnik a i nemam koga drugog da pitam.

 

Hteo bih da kupim Kawasaki ER-5 i naleteo sam na oglasima na jedan koji mi se dopada i izgledom i cenom:

 

f52daec02550-1920x1080.jpg
WWW.POLOVNIAUTOMOBILI.COM

Kawasaki Er5, 1997. godište, Naked, vozilo prešlo 2 km, Vojka. Cena 1.050 € - Motori - Polovni Automobili

 

Naleteo sam ovaj motor jos u decembru ali nisam bio u mogucnosti da ga odem da ga pogledam jer nisam bio u stanju da hodam. U medjuvremenu dok sam se ja oporavio motor je prodat.

 

Pre neki dan ga vidim ponovo na oglasima po nesto vecoj ceni (u decembru je bio 800e cini mi se) ali mu je u medjuvremenu vlasnik (novi ili stari to mi malo nejasno) servisirao karburatore i zamenio diznu i registrovao ga je. 

 

Ono sto me malo zbunjuje je to da je tada motor bio u Pancevu (oglas je bio markiran kao prodat) a sada je blizu Pazove. U oglasu takodje stoji da je prvi vlasnik i da je kupljen nov u Srbiji.

Kada sam kontaktirao vlasnika u decembru rekao mi je da moraju vile da se servisiraju jer su masne sada u oglasu vidim da se to ne spominje. Takodje mi je rekao da lepo pali ali stuca na oko 3000rmp. Inace znam da je rec o istom motoru jer ima navucene pantalone preko prednjeg dela sedista :) Kapiram da je tu pocepan skaj pa da ne ispada sundjer.

 

Planiram da kontaktiram coveka ali iskreno ne bih ni znao sta da ga pitam sem kad mogu da dodjem da vidim motor :)

 

Svaka sugestija je dobrodosla kao i vase misljenje vredi li pogledati ovaj motor ili da gledam neki noviji? Cena mu je stvarno ok.

 

Hvala unapred

 

P.S.

Ako neko ima da ponudi neki ER-5 samo napred :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1312 postova

Kad sam prvi put kupio malo jaci motor to je bila diverzija 600 i pitao jednog majstora za savet sta da radim sa ovim motorom da ga dovedem u dobro stanje on je rekao - baci ga:lol3:

 

Nasmejasmo se nas dvojica tu, posle sam isti taj motor sredjivao kod drugara sa foruma. I nikad ga nisam sredio onako kako sam hteo, a ulozio sam dosta, zato sto je stalno trazio jos i jos...

 

Da sam samo malo strpljiviji bio i ustedeo jos 400,500 evra, ne bi imao ni pola muke koje sam imao. Mada on nije bio jedini koga sam dubioznije sredjivao.

 

Od svega toga naucio sam i ponesto o motoru, o prodavcima, o kvarovima, o nabavci rezervnih delova i kontaktima itd. Dakle nikad ne gubis sve, al postaraj se da izgubis sto manje. 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Iz tvog opisa, ja ne bih uopšte gledao taj motor. Puno je tu kontraverznih stvari. Uostalom, ako ne možeš sam da proceniš stanje motora, povedi nekoga sa tobom ko je iskusniji u tome. I kupuj samo od vlasnika sa urednim papirima

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS

Ako te interesuje javi se na PP da ti pokazem kako izgleda ER5 sa 3000km manje od ovog,ali to prati i cena, e sad sta volis, da dajes pare i nisi siguran da ce to ikada biti to ili da platis pa da sednes i ne razmisljas,tj ulaganje na rate ili ulaganje odmah

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Hvala vam svoj trojici na dobronamernim savetima i komentarima :)

 

@Pingvin37 :D pa upravo iz tog razloga i pitam za misljenje iskusnijih. Mada kako god okrenem mene uvek zadesi ta sudbina. I prvi i drugi auto mi je bio iste sudbine. Kupio sam ih kao perfektne na kraju su mi dusu uzeli :D Mada sve ima svoje. Da nisu bili tako bangavi nista o automobilima danas ne bih znao :) 

 

@drtommy Ma slazem se. Svakako ne bih isao sam jer se ne razumem apsolutno ni najmanje u tematiku. Ja sam trenutno kao zena koja kupuje laptop. Znam samo da li mi je lep i da li mi se svidja boja :D Kako to treba da radi je za mene spansko selo. Sto se papira tice.. Zar motor bez urednih papira moze uopste da se registruje? Ovaj motor je registrovan do januara 2021.

 

@Partiota Svakako bih vise voleo da uzmem motor koji majstora nece videti van redovnih servisa. Nisam mazohista :) Problem je sto su i kante debelo precenjene. Ono sto je pristojno tek. Drugo to sto kosta nije garant da je masina stvarno dobra a ja samostalno to ne mogu da procenim. Ja sam svoje automobile preplatio i stvarno su pri prodaji bili odlicni. Par meseci kasnije pokazali su pravo lice. Meni je apsurdno da motori koji su kostali 4k novi posle 20 i kusur godina neko valja za 2k+ evra. Usput voleo bih da vidim tvoj ER-5 svakako. Verujem da ovaj ne moze da se poredi sa njim ali ni ja ne ocekujem perfektan motor za male pare. Ako te ne mrzi posalji mi da vidim kako izgleda tvoj ER-5 ili nakaci ovde sve jedno mozda interesuje jos nekog.

 

U svakom slucaju pozvao sam lika da opipam teren i iskreno nije mi ostavio fenomenalan utisak. Vise puta sam ga pitao da li je to motor koji je prodavan zimus a on je terao pricu kako je motor stvarno dobar izbegavajuci da mi odgovori na pitanje. Na kraju smo dosli do toga da to ipak jeste motor o kome ja pricam tako da prica o prvom vlasniku pada totalno u vodu. Da budem iskren jeste spomenuo da od ulaganja na motoru treba uraditi vile sto mi je i prethodni vlasnik naveo kao falinku. Kaze da ga vozi svaki dan i da slobodno dodjem sa nekim ko se razume i da je svaki vid provere dozvoljen. Na pitanje sto prodaje motor posle samo 5 meseci rekao mi prvo da mu treba lova a posle spominjao kupovinu nekog Suzukia.

 

Suma sumarum nista mu ne verujem ali mi se motor i dalje dopada :)

 

Moja dilema sada je koliko bi neko ko se razume u motore mogao da proceni na licu mesta stanje motora i da li je samo jos jedna rupa bez dna ili nesto pristojno? Ne ocekujem da motor od 23 godine bude perfektan ali isto tako ne zelim da mi otpadne tocak u toku voznje ili da mi motor vise bude kod majstora nego na putu.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1312 postova

Ne isplati se. Ukratko. Bolje vozi bicikl (bar bih ja tako) par meseci i skupi jos za bolji motor. Pa onda sa majstorom il sa nekim ko se razume, po motor dok ne skupis nesto vise. 

 

Nije isto za 1000 i 1500 il 2000 evra. Sve ima svoje. A to sto ima budala koji cene motor npr od 1500 na 2500 evra, ako neko strucan bude isao sa tobom to ce odmah prepoznati i reci ti - ovo ne vredi ni gledati. 

 

Nemoj da te zavaraju ovi sto ti pricaju ja sam sve ulozio zato je 1000 evra skuplji. Ti su gori od ovih sto prodaju ispod cene sa manama. Tzv. sindrom buvljacke naplate i zarade. 

 

Srednja trzisna cena u sto boljem stanju - to je reper koji treba da te vodi. Ne gledaj najeftinije, pripazi na one koji su najskuplji tog godista i u tom rangu.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European
pre 21 minuta, DeusExMachina je napisao:

Ma slazem se. Svakako ne bih isao sam jer se ne razumem apsolutno ni najmanje u tematiku. Ja sam trenutno kao zena koja kupuje laptop. Znam samo da li mi je lep i da li mi se svidja boja :D Kako to treba da radi je za mene spansko selo. Sto se papira tice.. Zar motor bez urednih papira moze uopste da se registruje? Ovaj motor je registrovan do januara 2021.

 

Ne ocekujem da motor od 23 godine bude perfektan 

Kada pričamo o urednim papirima, tu spada i da li je dotični motor na osobu koja ga prodaje

 

Drugo, može motor star 25 + godina da bude perfektan i u boljem stanju od mnogo mlađih motora

Nemoj da bežiš od nekog motora samo zato što je star po godini proizvodnje

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

@Pingvin37 Ma naravno. Nisam se ja odlucio iskljucivo za ovaj motor. Samo od svih koji su trenutno na oglasima ovaj mi je najblizi i najmanje mi je cimanja da odem da ga pogledam sa nekim ko se razume. Video sam jedan koji je 1500e izgleda gotovo nov. Taj motor je svakako bolja kupovina. Mislim da je presao nekih 20k Km i da je 2004 godiste ali u Pirotu sto je u ovoj situaciji malo predaleko. A i svetlo plave boje je sto nije bas po mom ukusu (rekoh ja u prethodnom postu da sam kao zena :) u ovoj kupovini).

 

@drtommy Jasno.. Mislim da mi je lik rekao da se vodi motor na njega. Nisi me razumeo. Ne bezim ja od starijih motora vec samo ne razumem kako nesto sto je toliko matoro moze da kosta toliko mnogo. Razumeo bi da je u pitanju neki redak motor koji je oldtimer ikona. Ali za postarske motore gazene do iznemoglosti ne razumem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS

Problem motocikla je sto moze jako brzo da ti proguta 400-500 + eura i da opet nikada ne valja. Sto se tice procene  ja sam se tu uvek drzao kombinacije price prodavca da li to pije vodu plus da li je sve na svom mestu i gde treba da bude na motoru, cim je nesto vidljivo cackano,budzeno itd ko zna sta je jos sto se ne vidi.Toga se drzim i kod kupovine auta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

@Partiota Najveci mi i jeste problem to sto ja ne znam da li je sve na mestu i da li je budzeno. Naravno osim ako nije jako ocigledno. Sto se tice ovog konkretnog motora meni on deluje skroz korektno na prvi pogled. Prica prodavca mi ne uliva previse poverenja ali cinjenica da je spreman da motor proveri i proba neko iskusniji donekle ublazava inicijalno los prvi utisak.

 

Posto vec imas ER-5 jel bi mogao da mi kazes sta bi moglo toliko naopako da krene sa ovim motorom? Koliko sam uspeo da se informisem po netu vazi za prilicno izdrzljiv motor koji je prilicno bazican i bez nekih komplikovanih sklopova. Razumem da motor od par hiljada evra moze da ti za sekund izbaci 500e ali mi je malo nejasno kako to isto vazi za motor kome je neka prosecna cena 1500e? Pa ceo agregat da mu zamenim ne verujem da moze da kosta 500e (vrlo je moguce da gresim pa me ispravi). 

 

Druga stvar koja me interesuje je kako naci nekoga ko se dovoljno razume da moze da proceni kakav je motor? Postoji li neko na forumu ko se time bavi profesionalno? Ovo pitam ne samo u vezi ovog konkretnog motora (apsolutno uvazavam tvoje misljenje @Pingvin37) vec generalno koji god motor da odem da vidim. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1700 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 39 minuta, DeusExMachina je napisao:

izbaci 500e

Moze,svaki motor tog cenovnog ranga moze da izvuce jos mnogo para,ali onda kad ulozis u njega i znas da je sve uradjeno kako treba onda si miran jako dugo.Nemoj bezati  i od toga da treba u motor nesto da ulozis,ali prvo moras da imas svog majstora koji zna posao i u koga imas poverenja.Procureli stapovi,lose plocice,lose gume,ulje,sve to kad popravis sa takvim motorom ides gde hoces jer znas da je sve ispravno,ti si popravio nije te prodavac ubedio da je takvo stanje.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS
49 minutes ago, DeusExMachina said:

Razumem da motor od par hiljada evra moze da ti za sekund izbaci 500e ali mi je malo nejasno kako to isto vazi za motor kome je neka prosecna cena 1500e? Pa ceo agregat da mu zamenim ne verujem da moze da kosta 500e (vrlo je moguce da gresim pa me ispravi). 

Gume,lanac,lancanici,procurele vile,diskovi,plocice,amortizer,losi karbovi, dotrajale gumice + ruke majstora caskom se i predje ta cifra, to manje vise nema veze sa cenom motora 1000 eur  ili 3000 sastavljeni su od istih delova, za neke kostaju manje,za neke malo vise

 

51 minutes ago, DeusExMachina said:

Sto se tice ovog konkretnog motora meni on deluje skroz korektno na prvi pogled

Ako neko nije imao volje/sredstava da sredi sediste mozes zamisliti kako je sredjivao nesto drugo na motoru? Po principu vozim dok ne rikne, pa kad ti neki krsten majsto pretrese motor vratis se na ono sto sam naveo malo pre

 

53 minutes ago, DeusExMachina said:

Pa ceo agregat da mu zamenim ne verujem da moze da kosta 500e (vrlo je moguce da gresim pa me ispravi). 

Agregat tesko da ces da mu menjas :) dosta su zahvalni i izdrzljivi, ALI kao i sve ako je valjano odrzavano i na vreme

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800
43 minutes ago, ivica744 said:

Moze,svaki motor tog cenovnog ranga moze da izvuce jos mnogo para,ali onda kad ulozis u njega i znas da je sve uradjeno kako treba onda si miran jako dugo.Nemoj bezati  i od toga da treba u motor nesto da ulozis,ali prvo moras da imas svog majstora koji zna posao i u koga imas poverenja.Procureli stapovi,lose plocice,lose gume,ulje,sve to kad popravis sa takvim motorom ides gde hoces jer znas da je sve ispravno,ti si popravio nije te prodavac ubedio da je takvo stanje.

Upravo tom logikom se i ja vodim. Mozda gresim ali radije bih licno ulozio 500e i bio siguran da je to zaista i sredjeno nego da verujem prodavcu da je on to sam uradio. Opekao sam se dovoljno puta tako da prodavcima po defaultu nista ne verujem :D Koji god motor budem kupio svakako cu mu odmah zameniti ulje, filtere i plocice. To nije neko ulaganje u motor i necu svakako da razmisljam da li je to prethodni vlasnik uradio ili ne.

 

@Partiota Nadam se da kapiras da apsolutno uvazavam tvoje misljenje i jako sam ti zahvalan sto svoje vreme trosis objasnjavajuci jednom laiku elementarne stvari. Nemoj pogresno da me shvatis i moje odgovore shvatis kao neko nadmudrivanje sa tobom :) Nemam ja sta tu da trazim :)

 

Stvari kao sto su gume, lanac, lancanici, procurele vile, diskovi, plocice, amortizer su stvari koje vizuelno cak i ja mogu da procenim. Za ovakve stvari dovoljno je da pogledas motor i da ti bude jasno u kakvom su stanju i ne treba biti ekspert. Vecina ovih stvari su potrosni materijal i pre ili kasnije sve je to podlozno zameni. 

Karbovi gumice stanje menjaca i agregata su stvari koje mene brinu jer ja licno ne bih znao da procenim njihovo stanje i za takve stvari mi je potreban neko strucniji. Verujem da su ove stvari koje mogu da te ukanale sto se troskova tice. Zanima me da li to neko moze uopste da proceni na licu mesta ili za tako nesto motor mora ipak u servis?

 

To za sediste si apsolutno upravu. Sediste kosta 50e :) i slazem se da ako nije to zamenio verovatno nije ni o motoru vodio mnogo racuna. Ljudi su cudni ali necu da ulazim u to. Lik mi zvuci kao neki stariji covek pa mu mozda estetika i nije na prvom mestu. Ali apsolutno se slazem da to moze da bude jasan pokazatelj odnosa vlasnika i masine. Mada lik i nije dugogodisnji vlasnik vec je vlasnik 5 meseci i to je ono sto u meni budi najvecu sumnju. Zato se i pitam sta toliko strasno natera coveka da kupi motor servisira karbove i dizne, stavi novi akumulator, registruje motor a onda ga 4 meseca kasnije prodaje. Meni brine da je provalio nesto sto mu se ne isplati da popravlja ili nije moguce popraviti. Zato sam i pitao sta tako tragicno moze da se desi masini.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650

Evo ti jedan dobar članak o kupovini polovnog motocikla iz jednog moto magazina iz 2009-e, pa ako ne nađeš nikoga da ti pomogne uživo makar ćeš imati neko elementarno predznanje. :) Konkretno kad je u pitanju agregat i mjenjač, njihovo stanje nažalost jedino možeš utvrditi testiranjem (paljenje na hladno, vožnja, šaltanje i sl.). Naravno, ima tu još stvari na koje moraš obratiti pažnju.

 

A što se tiče tog lika što preprodaje taj motor, iz onog što si napisao sve mi se čini da taj ništa nije uradio na motoru već samo kaže da jeste da bi obrnuo 250€ profita (minus registracija ako ga je registrovao). Zato i nije popravljao sjedište, to je bacanje 50€ jer nikad nije ni imao namjeru da ga zadrži. Mada to ne mora da znači da je motor loš, može biti da je on ugrabio jeftino i sad samo hoće da se "ugradi" i uzme 100-200€ profita bez uloženog truda. U svakom slučaju, motor je trenutno mačak u vreći i definitivno bi valjalo dobro ga provjeriti. I traži račune za rezervne dijelove i tečnosti, ako kaže da je mijenjao. :dil:

 

I nek je sa srećom kupovina kad se odlučiš za to. Nemoj žuriti zbog toga što ide ljeto, u žurbi se prave greške a poslije se kaje. ;)

Kupovina_polovnog_motora.pdf

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

@popovich Hvala puno na clanku.. Porucicu ga detaljno. Vec sam pokusao da ispratim teme o tome ali se brzo pretvore u rasprave pa ce ovo jako dobro doci.  

Vrlo je moguce da si upravu za da lik samo hoce na brzinu da okrene par stotina evra bez mnogo cimanja i da takodje to ne mora nuzno da znaci da je motor potpuna lesina :) 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 13 postova

Ma idi i kupi motor, i loša kupovina je škola koja se dobija uz kupovinu.
Mislim da su ti njih desetak objasnilo zbog čega ne treba da uzmeš taj motor..... ali tebi se baš svidja "boja"

Sent from my SM-A202F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

@dekicook1 Ne znam zasto se ti zestis? Zvuci sumnjivo i previse je jeftin da bude dobar su dobronamerni komentari koje ja apsolutno uvazavam. Ali nisam ja dete od 3 godine pa da ne mogu toliko i sam da zakljucim. Tema ja inicijalno pocela sa konkretnim motorom ali apsolutno nije vezana samo za njega. Ideja je da ja (a sutra mozda i neko drugi) od ljudi naucim nesto sto ce mi koristiti pri kupovini bilo kog polovnog motora. Ovaj motor se u temi koristi kao primer za diskusiju a ne da ljude ubedjujem kako nisu upravu. Mislim da sam vise puta to objasnio. Niko se ovde ne ubedjuje vec polemisemo kao sto bi to radili i na bilo kom drugom mestu.

 

A to sto se boje tice je bila sala na licni racun da ukazem na to da sam pocetnik i da nemam gotovo nikakvo iskustvo i znanje izuzev par meseci istrazivanja po netu na temu motora. Naravno da to nije niti jedini niti presudni faktor.

 

U svakom slucaju, forumi i sluze za diskusiju i neobaveznu pricu. Ne ocekujem od ljudi da umesto mene donesu odluku. Razumem ja da smo svi u karantinu ceo vikend i da je Laki malo nervozan ali ako ti se ne svidja tema i nemas sta korisno da kazes a pritom ja te smaram svojim potpitanjima imas hvala bogu tonu drugih pa samo napred citaj i pisi do mile volje. Stvarno nema potrebe da budes maliciozan. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6814 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Vozio sam ER5 skoro 6 godina. 


Agregati su im odlični i to se pokazalo kroz 30 godina eksploatacije. Kod motocikala koji su već u godinama nije dovoljno da se zameni ulje i filter, te da se popravlja kad stane. Preventivno moraju da se srede "periferije" da bi motocikl bio pouzdan.

 

Kod ER5:

 

1. Zamena zaptivki na cevima kućišta termostata i zamena filtera antifriza
2. Remont karburatora (nove iglice, zaptivke, itd) i podešavanje

3. Zamena svih creva za benzina, vakuuma i šelni
4. Zamena slavinice sa originalnom ili ugradnja elektro ventila ili manuelna slavina.

 

Nije ovo neki posao i neka cifra ali je potrebno. Možeš i sam da uradiš, sem karburatora. 

Imaš gume, lančanike, kočnice.... Stavi sve na papir pa vidi da li ti se isplati.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013
@dekicook1 Ne znam zasto se ti zestis? Zvuci sumnjivo i previse je jeftin da bude dobar su dobronamerni komentari koje ja apsolutno uvazavam. Ali nisam ja dete od 3 godine pa da ne mogu toliko i sam da zakljucim. Tema ja inicijalno pocela sa konkretnim motorom ali apsolutno nije vezana samo za njega. Ideja je da ja (a sutra mozda i neko drugi) od ljudi naucim nesto sto ce mi koristiti pri kupovini bilo kog polovnog motora. Ovaj motor se u temi koristi kao primer za diskusiju a ne da ljude ubedjujem kako nisu upravu. Mislim da sam vise puta to objasnio. Niko se ovde ne ubedjuje vec polemisemo kao sto bi to radili i na bilo kom drugom mestu.

 

A to sto se boje tice je bila sala na licni racun da ukazem na to da sam pocetnik i da nemam gotovo nikakvo iskustvo i znanje izuzev par meseci istrazivanja po netu na temu motora. Naravno da to nije niti jedini niti presudni faktor.

 

U svakom slucaju, forumi i sluze za diskusiju i neobaveznu pricu. Ne ocekujem od ljudi da umesto mene donesu odluku. Razumem ja da smo svi u karantinu ceo vikend i da je Laki malo nervozan ali ako ti se ne svidja tema i nemas sta korisno da kazes a pritom ja te smaram svojim potpitanjima imas hvala bogu tonu drugih pa samo napred citaj i pisi do mile volje. Stvarno nema potrebe da budes maliciozan. 

 

U pravu si. Laki (Lucky) jeste malo nervozan jer nisam izasao iz stana vec 33 dana, a napolju idealno vreme za voznju

 

I da kazem moje mislenje na temu: iskustvo me uci da od babe nikad nece opet biti devojka. Hocu da kazem da kupovina jednom zanemarenog motora kosta mnogo vise u ukupnom zbiru nego da kupis neki koji je "mazen i pazen". Uz to, ne provodis leto kod majstora, nego na drumu. I izostanak glavobolje ima svoju cenu

U tom cenovnom rangu ne verujem da je cena izmedju dva extrema (dobar-los) bas prevelika.

 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

@LuckyVladano Verujem da je tako.. I meni bez motora su rogovi izrasli a mogu zamisliti tek vama koji mesecima cekate ovo lepo vreme :) Slazem se da od babe nikad nece biti devojka. Ja i ne ocekujem da motor star 20 i kusur godina bude u mint stanju. 

 

Razlog zasto mi je ovaj konkretan motor upao u oko nije cena vec to sto je blizu Beograda pa u ovoj suludoj situaciji mogu da odem da ga pogledam. Ne bih imao nikakav problem da takav motor platim i 1500e ali na zalost nista sto je u tom cenovnom rangu nije blizu Beograda. 

Iznenadio bi se koliko moze da bude razlika bar po ovome sto vidim na oglasima. ER-5 se krece od 1000e do 2500e sto je prilicno drasticna razlika. Naravno verujem da se ti od 2500e nece nikada prodati jer se za tu lovu ljudi kupuju ozbiljnije masine. Ti motori stoje po godinu dana na oglasima ali ljudi ne odustaju iz nekog razloga. Naravno svako ima pravo da svog konja ceni koliko hoce. 

 

Setio sam se da se Bokilic servis nalazi u Novoj Pazovi pa sam pisao coveku da vidim da li bih eventualno mogao da dovezem motor kod njega na proveru. Ako moze predlozicu to prodavcu. Ako odbije prica oko ovog motora se zavrsava pa idemo dalje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Kupovina polovnog motora je uvek "mačka u džaku", čak i kada je prodavac korektan i ne želi da te prevari. Jednostavno ima kvarova koji se jave iznenada i za koje ni taj što ga je vozio nije mogao da zna da će da se pojave ubrzo.

Ja kada sam kupovao Transalpa nisam ni probao motor, uzeo, natovario u kombi (pošto nije bio registrovan), registrovao i vozio. Već posle par hiljada kilometara crkao mi jedan CDI, a ubrzo posle toga morao da menjam i membrane na karburatorima. A pri tome onaj koji mi je prodao motor ništa nije bio kriv.

Kada sam kupovao ovaj sadašnji motor, video ga na oglasima (u Švajcarskoj), drugar mu dao kaparu, ja otišao, platio ostatak, seo na motor i dovezao ga. Bez ikakvog razledanja i probe.

I evo, vozim se njime već 60.000km bez kvarova i bez ulaganja, a mogla je da bude i katastrofa. 

Osnovno je da vidiš da li je nešto "budženo" i ukoliko jeste odustaj.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 638 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Kolege su ti vec sve lepo rekle, ali ajde i ja da malo pomognem sa svojim skromnim misljenjem i iskustvom. 

 

Svi smo bili u slicnim dilemama, ali licno mislim da motor kupuju papir i srce. Ako nadjes nesto sto te zagreje zanemarices neke sitnice. Isto ako nadjes nesto povoljno isto ces uraditi. 

 

Problem trzista je sto su cene prenaduvane zato i stoje neki motori jako dugo. Ono sto je dobro, a korektno sa cenom ode u rekordno brzom roku, da obican kupac nije u stanju ni da reaguje. Ono sto je jeftino je generalno sa nekom manom, ali treba videti kako je to resivo. Ako je samo potrosni materijal sto nije retko onda moze da bude i dobra kupovina. 

 

E sada nisi naveo koliko planiras da vozis buduci motor? Ako ga uzimas za sezonu dve uzmi i neki skuplji, ako je dobar i miran si, osim sto moras da budes spreman na veci gubitak prilikom prodaje. Ako planiras duze da vozis tu treba i sire gledati. To sto kazu da je novo, a gume stavljene prosle sezone, karbovi radjeni krajem sezone, a lanac i lancanici pre dve nema veze sa istinom. Cinjenica da je to i dalje u dobrom stanju i da kosta, ali ne moze da pravi razliku od 500+ evra, jer ce te toliko kostati i sam sve to da uradis. Takodje gledano u eksploataciji masa potrosnih delova koji su sada OK, nece biti za 3-4 sezone. Zato se zovu i potrosni. Elem ako planiras duze koriscenje racunaj da ce to svakako morati barem jednom da menjas i kod boljih i kod losijih, racun je na kraju isti. 

 

Po meni je bitno da svaki motor prvo ispuni neke generalne stvari da bi mogao da udje u izbor, bez obzira na cenu, opet to je samo moje misljenje. 

 

Prvo motor mora da bude hladan kada ga gledas. Upalis i slusas rad motora. Bitno je da nema nekog cangrljanja, zveckanja i tome slicno. Pogledas auspuh da nema nekih nus pojava koje izlaze iz njega. Prvovozas motor i bitno je da nema nekih knedli u gasu i da ne proklizavaju lamele, da ne vuce u neku stranu. Naravno vidis i kako koci. Vidis i kako salta i da li ne ispada iz brzina. Kada zavrsis voznju krece skeniranje. Meni je bitno kao sto Zika kaze da nema nekih budzevina i da je motor suv. Pogledas rezervoar koliko mozes da vidis da nema neke rdje. Pogledas sajlu kvacila i koliko jos ima mesta za stelovanje. Gledas da nema neke cudne varove, krpljenja... Ako je sve dobro, to je nesto osnovno po meni sto mora da ispuni motor da bih razmislio o kupovini. Sve to mozes i sam, barem da uradis pocetnu selekciju, pre majstora. 

 

E onda dolazi potrosni materijal koji je lako resiv, ali nije jeftin. Naravno tu papir igra ulogu. Ako razlika u ceni pokriva priblizno troskove nekih ulaganja onda nemoj da imas dilemu. Sigurno ces voziti nesto novo u tom slucaju. 

 

Estetika je svima nama bitna, ali mislim da je normalno da motor star 15-20 godina ima neke oziljke. Naravno da to bude okom svarljivo. 

 

Ono sto je kolega spomenuo, a sto svi cesto zanemarimo su papiri, odnosno vlasnistvo. Motor mora da se vodi na prodavca ili da ide na ime kupca ili da prodavac ima ovlascenje. Ovo sa ovlascenjem pije vodu samo ako su prodavac i vlasnik iz istog mesta ili mesta na maloj razdaljini. Ne pitaj me kako znam, ali one varijante prodaje motor u Beogradu, a tablice Nis zaobidji. O onome nemam papire, ali nije nikakav problem vlasnik mi je ortak, tetka, komsija, nemoj ni da razmisljas. Kada vec izaberes motor, odmah radi ugovor, odjavu tablica, prijavu u poreskom i to na licu mesta u prisustvu prodavca. Sve ono resicemo moze da se obije o glavu i da napravi ozbiljan problem. Da imas motor i da je ispravan, a da ne mozes da ga vozis. 

 

Na kraju ovog opsirnog posta kao neko ko je 4 godine bio u kategoriji do 500 kubika, predlozio bih ti da razmislis i o jos dva modela. KLE 500 vrlo interesantan motor, veci od er5, a u osnovi isti, plus sto daje mogucnost off road voznje koja moze da obogati uzivanje u km. Ako se drzis samo asfalta razmisli i o ZZR 500. Vrlo je elastican, moze pitomo da se vozi, a moze i dobro da se potera. Po meni ubedljivo najozbilniji i svakako najjaci motor u toj kategoriji, koji ce ti pruziti mnogo vise od ostalih u svakom smislu. 

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1700 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 23 sati, DeusExMachina je napisao:

To nije neko ulaganje u motor i necu svakako da razmisljam da li je to prethodni vlasnik uradio ili ne.

 

Stvari kao sto su gume, lanac, lancanici, procurele vile, diskovi, plocice, amortizer su stvari koje vizuelno cak i ja mogu da procenim. Za ovakve stvari dovoljno je da pogledas motor i da ti bude jasno u kakvom su stanju i ne treba biti ekspert. Vecina ovih stvari su potrosni materijal i pre ili kasnije sve je to podlozno zameni. 

Karbovi gumice stanje menjaca i agregata su stvari koje mene brinu jer ja licno ne bih znao da procenim njihovo stanje i za takve stvari mi je potreban neko strucniji. 

Evo vidis,vec pocinjes na osnovu ranijeg iskustva da razmisljas  kako treba.Sve ovo sto si napisao + ono sto ti je @Alekre rekao pa saberi i znas gde si(finansijski)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

@max80 E ovo se zove odgovor.. Trebalo je sve ovo iskucati :) Vrlo informativno, korisno i motivisuce. Svaka ti cast i hvala ti sto si se iscimao toliko.

Nisam neko ko voli preterano da kupuje/prodaje stvari. Iskreno ne znam sta da ocekujem od motora ali ako mi bude odgovarao svakako cu ga zadrzati duze. Apsolutno ima smisla to sto pricas. U tom slucaju pre ili kasnije ce sve to morati da se radi tako da sam odlucio da ipak odem i pogledam ovaj motor iz prvog posta.

Razmisljao sam i o KLE i o Transalpu ali kako od iskustva imam samo voznju skutera a plan je da motor pretezno vozim po gradu, odluka je pala na ER-5 jer je i manji i laksi. Nemam prevelika ocekivanja i verujem da ce za moje potrebe biti sasvim ok. Za nekog ko nikada nije vozio nista jace od skutera verujem da ce i ovo delovati kao zver :)

 

@zika56 Upravu si u potpunosti. Zato cu na kraju ipak dati sansu ovom motoru pa cemo videti sta je i kako je na licu mesta. Kako sam ne znam da procenim da li je budzeno ili ne poslusao sam savete svih vas i danas kontaktirao uvazenog clana ovog foruma Bokilic-a koji ima servis motora u Novoj Pazovi. Kakav divan covek. Bas sam se lepo sa covekom ispricao i izneo mu svoju situaciju. Odusevio me je strpljenjem i jako prijatnim razgovorom. Dogovorili smo se da pitam prodavca da doveze motor kod njega u servis na proveru jer je manje od 10km udaljen. Ako prodavc ne bude zeleo ili mogao krenuce samnom da pogledamo zajedno motor. Videcu da se sutra ponovo cujem sa prodavcem da vidim sta kaze na moju ideju. Ako se ispostavi da je motor korektan mogu taman odmah da ga ostavim kod Bokilica na servis svega sto treba da se uradi. "Mali servis" sigurno a znam da moraju da se zamene semerinzi na vilama i sve sto ide uz to plus da se pretrese sve to sto je Alekre naveo.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja