Jump to content

Moto Zajednica

MZ vesanje / prednje-zadnje, tockovi...

Recommended Posts

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Kao sto i obecah evo slika demontiranja (montiranja) semeringa zadnjih amortizera?

1. Opruga amortizera se sabije i skinu se dva polumeseca koji osiguravaju oprugu.(regulator sile opruge na amortizeru mora da bude u donjem polozaju-polozaju "meko" inace opruga se ne moze sabiti rukom da bi se skinuli polumeseci)

 

 

 

post-2435-12878999864617_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

2-Malo veci problem moze da prestavlja da se skine zaptivac klipa. Resenje-moze se napraviti poseban alat-kluc, a moze se laganim kuckanjem po obodima olabaviti zaptivac pa zatim papagajkama odviti do kraja. VAZNO: Amortizer mora biti u stezi sa gumicom odnosno mora da amortizuje prilikom cukanja jer moze da se polomi ili da se pokrivi donji nosac tela amortizera. Znaci kada se kucka da se odvije zaptivac mora amortizer da "radi"

 

 

 

post-2435-12878999865587_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

3-Kada se odvije zaptivac napolju se vadi ventil sa sve semeringom, zatim osovina klipa sa sve klipom, cilindar klipa i na kraju (na dnu tela amortizera) nalazi se granicnik...s' leva na desno: granicnik, osovina klipa sa klipom, cilindar klipa. VAZNO:Proveriti stanje ventila na dnu cilindra klipa. On je napravljen od tankog lima i nakon ciscenja mora da radi gore-dole...Ukoliko je neispravan-blokiran znaci da taj amortizer treba napuniti sa 20% manje ulja, mada mu ni to nece mnogo pomoci jer je ovaj ventil vazan u pravilnom radu amortizera.

 

 

 

post-2435-12878999866272_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

4-redosled skidanja ventila sa semeringom...s'desna na levo: sajbna(platna)-gumica-zastitni omotac ventila i semeringa-semering (koji se nalazi u ventilu)-ventil...

 

 

 

post-2435-12878999866771_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

I na kraju po mom manualu za MZ TS u opruznim amortizerima (kako se nazivaju u manualu) odnosno u zadnjim amortizerima staje 70 ml amortizerskog (hidraulicnog) ulja. Naravno ukoliko sipate gusce ulje treba sipati manje ulja...Toliko u ovoj epizodi...

 

P.S.Kod MZ-a smo zamenili samo zadnje semeringe ostali su prednji a to ce biti u paketu sa jos nekim sitnicama!MZ ce, nadam se izneti utiske kako sada "magarence" spiluje jer je u jednom amortizeru umesto ulja bilo blato!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Ovo si super uslikao/objasnio, ova procedura je slabo objasnjena u manualu, kako fabrickom tako i u haynesu...

 

Inace ovo je zadnja operacija koju sam izveo pre nego sto prodah moje magarence... ^^

 

A za zaptivac - us*ao sam se dok sam ga skinuo...  >:( Bez namenskog alata, samo sa srafcigerom i cekicem - pakao!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Bravo, Pikaso.Trebali bi polako da pravivo ovakve prikaze raznih intervencija kod MZ-a.

Jedno pitanje u vezi kolicine ulja. Zasto da se sipa manja kolicina ulja ako je gusce???Gusce ulje samo usporava prelaz ulja iz jedne u drugu komoru, kolicina tu ne igra ulogu???Barem ja tako mislim. U prednju viljusku ja sipam gusce ulje ali kolicinu koja je propisana.To radim decenijama i nemam nikakvih nus pojava.

"Tvrdji" amortizeri se mogu dibiti sa standardnom gustinom ulja ali smanjenjem precnika ventila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ja imam nameru da sipam propisanu količinu ulja ali gušćeg u nadi da ću podići nosivost. Nakon stavljanja zadnjeg točka 18, 251 teško nosi dvoje, kači guma gore pa neznam šta bih još pokušao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

    Ne bih se bas slozio sa svim radnjama oko zamene semeringa na zadnjim amortizerima !

  Naime - radio sam to vise puta na raznim modelima MZ-a, i imao sam problema sa time. Desavalo mi se da po sklapanju amortizera kada ih probam kako rade ( bez opruga ), jedan radi bolje, drugi losije. Onda sam se dohvatio radne knjige, i procitao malo bolje, pa sam utvrdio da sam napravio gresku - SKIDAO SAM VENTILE - a nisam trebao.  Ventili su fabricki podeseni na nekoj masini, stegnuti koliko treba, i sa donje strane osovine posle podesavanja je osovina dobila udarac i malo se rasirila da se sraf ne bi odvrtao . Kad odvrcete taj sraf, on u pocetku ide tesko ( dok ne predje to prosirenje, a posle lako. Kad sve vratite - ako pretegnete amortizer blokira, ako ne stegnete - ko da nista niste ni radiliu Resenje je jednostavno - Kad skinete oprugu na vrhu amortizera ispod usice kojom se amort kaci na ram imate jednu kontra maticu. Usicu uhvatite u stegu, popustite maticu. Potom osovinu amortizera uhvatite u stegu, ali odmah ispod te matice - odnosno pri njenom vrhu ( ako se osovina osteti taj deo nikad ne ulazi u amortizer cak i kad je opruga sabijena do kraja ), odvrnete usicu, skinete i maticu, i vadite poklopac amortizera na gornju stranu. Postupak vracanja je obrnut.

    Kad rasklopite amortizer sve treba dobro oprati benzinom i odmascivacem, jer se unutra skupi kojekakve prljavstine. Posebno obratiti paznju da nema nekih metalnih delova - ventil na amortizeru se sastoji od jedne plocice sa rupicama, i nekoliko plocica - sajbni  tankih kao zilet ( one otvaraju i zatvaraju ventil). Ako nadjete u onom sto ste isprali delove tih zilet sajbni - dzaba vam posao - trazite drugi amortizer. Ventil se pere samo spolja cetkicom za zube ili nekom slicnom.

    Kod starijih modela MZ-a amortizeri pri vrhu nemaju kontra maticu, i nisu zavrnute usice za osovinu, vec je spoj ostvaren uz pomoc stifta - kajle koja je zabijena sa strane kroz usicu i osovinu.  Kad se vec rasklapa amortizer dobro je ( ja bar tako radim )  sa donjeg dela amortizera skinuti cauru sa ruckom za podesavanje tvrdoce, oprati i cauru iznutra ( obicno je puna blata ), oprati i ocistiti donji deo amortizera, cauru podmazati mascu i sve vratiti nazad. Naravno podrazumeva se da treba oprati i opruge i one plasticne umetke koji su u njima, te plastike mozete izglancati glicerinom , ili necim slicnim ( sprej za instrument tablu od kola ) da bi im se povratila crna boja i da se sijaju. Kad vec radite posao - uradite ga do kraja !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

     Ne bih se bas slozio sa svim radnjama oko zamene semeringa na zadnjim amortizerima !

  Naime - radio sam to vise puta na raznim modelima MZ-a, i imao sam problema sa time. Desavalo mi se da po sklapanju amortizera kada ih probam kako rade ( bez opruga ), jedan radi bolje, drugi losije. Onda sam se dohvatio radne knjige, i procitao malo bolje, pa sam utvrdio da sam napravio gresku - SKIDAO SAM VENTILE - a nisam trebao.  Ventili su fabricki podeseni na nekoj masini, stegnuti koliko treba, i sa donje strane osovine posle podesavanja je osovina dobila udarac i malo se rasirila da se sraf ne bi odvrtao . Kad odvrcete taj sraf, on u pocetku ide tesko ( dok ne predje to prosirenje, a posle lako. Kad sve vratite - ako pretegnete amortizer blokira, ako ne stegnete - ko da nista niste ni radiliu Resenje je jednostavno - Kad skinete oprugu na vrhu amortizera ispod usice kojom se amort kaci na ram imate jednu kontra maticu. Usicu uhvatite u stegu, popustite maticu. Potom osovinu amortizera uhvatite u stegu, ali odmah ispod te matice - odnosno pri njenom vrhu ( ako se osovina osteti taj deo nikad ne ulazi u amortizer cak i kad je opruga sabijena do kraja ), odvrnete usicu, skinete i maticu, i vadite poklopac amortizera na gornju stranu. Postupak vracanja je obrnut.

     Kad rasklopite amortizer sve treba dobro oprati benzinom i odmascivacem, jer se unutra skupi kojekakve prljavstine. Posebno obratiti paznju da nema nekih metalnih delova - ventil na amortizeru se sastoji od jedne plocice sa rupicama, i nekoliko plocica - sajbni  tankih kao zilet ( one otvaraju i zatvaraju ventil). Ako nadjete u onom sto ste isprali delove tih zilet sajbni - dzaba vam posao - trazite drugi amortizer. Ventil se pere samo spolja cetkicom za zube ili nekom slicnom.

     Kod starijih modela MZ-a amortizeri pri vrhu nemaju kontra maticu, i nisu zavrnute usice za osovinu, vec je spoj ostvaren uz pomoc stifta - kajle koja je zabijena sa strane kroz usicu i osovinu.  Kad se vec rasklapa amortizer dobro je ( ja bar tako radim )  sa donjeg dela amortizera skinuti cauru sa ruckom za podesavanje tvrdoce, oprati i cauru iznutra ( obicno je puna blata ), oprati i ocistiti donji deo amortizera, cauru podmazati mascu i sve vratiti nazad. Naravno podrazumeva se da treba oprati i opruge i one plasticne umetke koji su u njima, te plastike mozete izglancati glicerinom , ili necim slicnim ( sprej za instrument tablu od kola ) da bi im se povratila crna boja i da se sijaju. Kad vec radite posao - uradite ga do kraja !

 

...ja ventile na cilindru klipa nisam ni skidao jer kada sam video koliko su nezni nije mi ni padalo na pamet da ih skidam!!

 

Bravo, Pikaso.Trebali bi polako da pravivo ovakve prikaze raznih intervencija kod MZ-a.

Jedno pitanje u vezi kolicine ulja. Zasto da se sipa manja kolicina ulja ako je gusce???Gusce ulje samo usporava prelaz ulja iz jedne u drugu komoru, kolicina tu ne igra ulogu???Barem ja tako mislim. U prednju viljusku ja sipam gusce ulje ali kolicinu koja je propisana.To radim decenijama i nemam nikakvih nus pojava.

"Tvrdji" amortizeri se mogu dibiti sa standardnom gustinom ulja ali smanjenjem precnika ventila.

 

Koliko sam se ja raspitao kod servisera auto-amortizera, gusce ulje se duze zadrzava na zidovima gde ide klip odnosno pravi deblji sloj "filma" koji se tu duze zadrzava. Kada je slegnuto osovina amortizera, odnosno klip amortizera ima duzi "prazan" hod prilikom prvog "spilovanja". Kada se prvi put razbije ulje po zidovima cilindra, zbog gustine teze spada na dno tela amortizera.Mada moramo da znamo da svi vozimo relativno stare masine i da su posebno delovi koji non-stop "rade" dosta pohabani, tako da ne verujem da je problem sipati gusce ulje u propisanoj kolicini. Kod MZ-a smo sipali SAE 30-70 ml i relativno su tvrdji, ne nesto ekstremno tvrdi ali su tvrdji, mada veoma lepo "spiluju"!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Posao je dobro odradjen, na sitnijim neravninama, posto su tvrdji, prosto nema efekta ( direktno "bije u bubreg" ), ovako je sve ok!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Posao je dobro odradjen, na sitnijim neravninama, posto su tvrdji, prosto nema efekta ( direktno "bije u bubreg" ), ovako je sve ok!

 

Tačno je to, količina i gustina ulja toliko utiču na tvrdoću amortizera da pre ovih radova svako dobro treba da se zamisli šta ustvarii hoće i zašto. Velemajstor Picasoo je uspeo da moje amortizere napuni uljem 90 u propisanoj količini od 70ml po amortizeru, to je ekstrem jer tvrđe sa standardnim uljima nije moguće.

 

Šta da kažem, konfor u vožnji je nikakav, osetio sam svaku rupu čak i na auto putu. Međutim ja sam imao dobar razlog za ovu odluku, ceo manual je koncipiran tako da su date vrednosti za motor i motor sa prikolicom kao kategorijom za sebe. Tako npr. za prikoličare postoje jače opruge u viljušci koje je ovde nemoguće kupiti pa se ona može ojačati jedino gušćim uljem.

 

Onoliko koliko poznajem naše motore ovu gustinu ulja bi mogao jedino Impuls da iskoristi za svoju nabildovanu mašinčinu, za ostale putničke varijante nije. Sem brzinskih aspiracija gušće ulje omogućava i veću nosivost ali to podrazumeva da neku amortizaciju neravnina motor ima samo tako natovaren dok u svim ostalim slučajevima ostaje neudoban i krut.

 

Ipak, i ovaj ekstrem uz dobru zadnju gumu stvara divan osećaj sigurnosti u vožnji, zadnji kraj kao da lebdi, kao da nema kontakt sa asfaltom, ponaša se idealno na pravcu i krivinama pa je mnogo lakše i bezbednije za vožnju. Jača viljuška daje slobodu kod jačeg kočenja, kod naglog stiskanja prednje motor ne ponire napred, težište se minimalno pomera pa je lakše upravljati.

 

post-1570-12878999997795_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Uh ovaj levi amortizer me je dobro oznojio, ali bitno je smo ga uradili i da lepo "radi" na putu!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Uh ovaj levi amortizer me je dobro oznojio, ali bitno je smo ga uradili i da lepo "radi" na putu!!

 

Picasso service za amortizere, navali narodeeeee!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

A jok...!Ljudi ja sam bre novinar nisam "amortizer-serviser" :)

Ovo je samo za prijatelje koji voze MZ :) :) :)

Duki poskidaj amortizere sedaj na MZ  i dolazi kod mene da ih sredimo!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

A jok...!Ljudi ja sam bre novinar nisam "amortizer-serviser" :)

Ovo je samo za prijatelje koji voze MZ :) :) :)

Duki poskidaj amortizere sedaj na MZ  i dolazi kod mene da ih sredimo!

Dzaba se pravdas!! Sad da uzmes kredit za mala preduzeca i otvoris radnjicu, bog da te vidi!! ;D

A jel ce ima mesto za jednog radnika???? ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Ima li jos semeringa u Svilajncu ili smo sve pokupovali :)Mislim da su u prednjim amortizerima manji nego kod zadnjih,pricam o televizoru jer ja i napred imam vesanje kao i pozadi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

A jok...!Ljudi ja sam bre novinar nisam "amortizer-serviser" :)

Ovo je samo za prijatelje koji voze MZ :) :) :)

Duki poskidaj amortizere sedaj na MZ  i dolazi kod mene da ih sredimo!

Dzaba se pravdas!! Sad da uzmes kredit za mala preduzeca i otvoris radnjicu, bog da te vidi!! ;D

A jel ce ima mesto za jednog radnika???? ;D

 

Sto bre za mala preduzeca, odma' uzimam za velika i zaposljavam 20 radnika, ti ces MZ da budes "nadzornik"  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ima li jos semeringa u Svilajncu ili smo sve pokupovali :)Mislim da su u prednjim amortizerima manji nego kod zadnjih,pricam o televizoru jer ja i napred imam vesanje kao i pozadi.

 

Nemam pojma, pravo da ti kazem trebalo bi da se skinu pa da se procita oznaka. Mada, po secanju mislim da su iste velicine...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Mihac ti mozes da zaustavljas narod na rampi i da ih upucejs u radnju.

A zato si ti isao u utorak u stampariju da stampas flajere za firmu???? ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Obuli smo juce ja i MZ, bobberu i crvenom magarencetu nove soknice (manzetne :) )Skinuli one "harmonike" kako ih je MZ nazivao i stavili male, mnoooogo lepse izgledaju i magarence i bobber. Kod MZ-a zamenismo i semeringe a i dolili smo novo ulje...

Rekoh: -MZ, koliko sipamo ulja?

-Koliko pise u manual toliko sipaj i Amin...-rece MZ i tako uradismo!!

 

Magarence, kaze MZ, sada spiluje kao novo!!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Čudno majku mu, navikao sam na one manžetne...

 

Kako ti se ovo čini, da li ove male štite od ulaska nečistoća?

 

Estetika je na mestu, nema šta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Čudno majku mu, navikao sam na one manžetne...

 

Kako ti se ovo čini, da li ove male štite od ulaska nečistoća?

 

Estetika je na mestu, nema šta.

 

Koliko sam mogao da vidim guma nije lose napravljena, solidno je "gusta", a i lepo prijanja uz teleskop!Sto rece MZ jedino ce deo teleskopa koji ne ulazi u cizmu (odnosno deo koji se ne vlazi-ulji) da bude izlozen kisi. Mada, i to se da resiti pa se s'vremena na vreme malo prebrise krpicom navlazenom uljem, mada ne verujem da ce biti potrebno(jedino ako na tom delu teleskopa vec postoji ostecenje (korozija)!!

Videcemo koliko ce guma drzati a da se ne rastegne. S'vremena na vreme cu skinuti manzetnicu pa cu videti da li ulazi prljavstina-nakupice se na semeringu!!

Inace estetika je super, skroz drugi motor, nekako ostavlja vizuelni utisak da je viljuska duza...!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja