Jump to content

Moto Zajednica

Problematika zvana krivina

Recommended Posts

  • BJB Maxi Scooter Club, 1648 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo
  • Motocikl: Bmw R1200Gs

Postoje motori koji se lakse i bolje voze kroz krivine a neki teze, tvoj motor se super vozi, ima ga drugar i prangija ga odlicno.
- procena krivine, jako bitna stvar, da ti procenis kojom brzinom mozes idealno da prodjes kroz istu ako ne bude nekih ne predvidjenih stvari. Ako pak desi nesto ne predvidjeno i moras panicno da kocis onda da znas da prednja kocnica ispravlja motor a zadnja ga obara jos vise u nagib.
- upravljanje pogledom, tamo gde zelis da ides tamo gledas, oddnosno fokusiras pogled tamo kuda izlazis iz krivine.
- ravnomerno i ujednaceno dodavanje gasa od samog kretanja u nagib omogucava ravnomerno rasporedjeno teziste na oba tocka i najbolji grip. Svako naglo dodavanje i otpustanje gasa prebacuje teziste na jedan ili drugi tocak i motor gubi na stabilnosti. To je vec@Alekre spomenuo.
- i na kraju bitna stvar, tacka iz koje kreces u nagib jer od toga zavisi tvoj izlazak iz krivine odnosno putanja kretanja. To bi bilo u teoriji tako ali kao sto rekoh to nista neznaci bez vezbe, vezbe i vezbe. Volim da krivinarim i trudim se. Vizim Silver wing koji se sjajno vozi kroz krivine, kad predjem na nesto drugo videcemo, mozda cu biti ko baba neko vreme dok ga malo ne upoznam.....

Послато са HTC One A9s помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Dobri saveti, da dodam...

1. odgledaj Twist of the wrist, ima ga na torentima, ima čak i titl da se nađe

2. u početku zaboravi na zadnju kočnicu

3. da bi izašao iz krivine moraš da dodaješ gas, zato ulazi sporije a izlazi brže

4. korman drži nežno, skoro ovlaš, kao što bi držao vrapca u šaci.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Kawasaki z750 '08 / Suzuki k7 600 '07 / Yamaha Tracer 9 GT '21

Da, grc gornjeg dela tela postoji i dalje. Iskustva imam ukupno mozda 3000km sve zajedno i sa z750 i sad sa k7. 

Neravnomeran gas u krivini takodje. Verovatno je losa procena. Recimo u desnoj krivini, pre same krivine, usporavam hvatam levu stranu svoje trake i krecem da ga obaram, pogled na izlazu iz krivine i u tom vidim da to ne ide kako sam zamislio, da se privlacim beloj i onda popustam gas...

 

Jos jednom hvala svima na odgovorima i savetima. Danas cu pokusati da pregledam i otklonim sve sto je do tehnickih faktora a onda, sto rece kolega, da stanem pred ogledalo pa da se malo presaberem. 

 

Btw gledao sam i twist of the wrist i jos gomilu snimaka. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 451 postova
  • Motocikl: ZRX 1100
8 hours ago, Alekre said:

Motori starije koncepcije sa lošijim gumama su se uspešno vozili kroz krivine, Africa 750, Tenere 750, FZ750, itd. Do vozača je, retko kad do motora.

Nesavrsenost Fzr u odnosu na danasnje motocikle i losa podesenost bilo kog motocikla su babe i zabe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4303 postova
20 minutes ago, m1lanche said:

Da, grc gornjeg dela tela postoji i dalje. Iskustva imam ukupno mozda 3000km sve zajedno i sa z750 i sad sa k7. 

Neravnomeran gas u krivini takodje. Verovatno je losa procena. Recimo u desnoj krivini, pre same krivine, usporavam hvatam levu stranu svoje trake i krecem da ga obaram, pogled na izlazu iz krivine i u tom vidim da to ne ide kako sam zamislio, da se privlacim beloj i onda popustam gas...

 

Jos jednom hvala svima na odgovorima i savetima. Danas cu pokusati da pregledam i otklonim sve sto je do tehnickih faktora a onda, sto rece kolega, da stanem pred ogledalo pa da se malo presaberem. 

 

Btw gledao sam i twist of the wrist i jos gomilu snimaka. 

 

Ako se priblizavas previse beloj ili prelazis: ili ulazis u krivinu prebrzo pa ti je izlazak sirok ili rano ulazis u krivinu sto ne bi bila greska da vozis na stazi ali vozis u saobracaju. Tako da taj rani ulazak rezultuje kasnijim sirim izlaskom, sto moze biti opasno. Moras malo dublje uci pre obaranja.

 

To je isto i moj problem i jedan kolega me je ispravljao ovde na forumu posto je odgledao neke moje snimke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Da dopunim ostale, mnogi se "plase" nepoznatih krivina i kojom brzinom/putanjom voziti...

Licno, volim da "udjem siroko", sto dublje da krivinu vidim... Bolje uci sporije pa dodati gas nego obrnuto!!!

Dalje, gledas apeks krivine, ono mesto gde se leva i desna ivica puta u krivini spajaju, pazi sad" ovo je bitno!

Ako taj spoj, tacka "krenu ka tebi" to znaci da se krivina zatvara, cim to primetis obaras brzinu i spremas motor za vece obaranje.

Kada se pomenuti spoj linija puta od tebe "odaljava" krivina se "otvara" i mozes postupno otvarati gas.

Kroz krivinu drzis motor u prenosu i obrtajima gde imas snagu, visok prenos i mali obrtaji su cesti kod novih vozaca, to nije dobro...

Usmeri nos tamo gde zelis ici! Nos i bradu... Ne gledaj ocima samo!

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3076 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Koliko vidim ovde se radi o dvojici kolega... K7 600 i CBF 600...kod ovog drugog primećujem malo veću kilažu, a manju visinu pa si verovatno malo više nagnut napred, što kažu ni tamo-ni 'vamo... probaj da podigneš malo uvis i ka tebi korman sa distancerima, imah ih vazda... 

Za prvog sa K7 savet koji uvek pali... ako krivina dozvoljava ulaz sa 70km/h ti udji sa 50...vozi tako neko vreme i videćeš kako ti vremenom raste samopouzdanje...imaš onda vremena da "učiš" prolaz koje ti najviše odgovara... ja npr. vozim TDM-a i 70% vožnje ne radim kontra upravljanje u krivinama jer volim da "visim" sa motora u krivinama što mi dozvoljava da je prodjem malo većom brzinom jer što više "visim" to je motor manje nagnut, zar ne? Motor mi je lagan pa mi to dozvoljava, da je teži ne bi... A nekad kad hoću samo da prodjem krivine kontra-upravljanje i plivaj... :)

Samo vežbanje... postepeno sa porastom samopouzdanja povećavati brzinu... i najbitnije... Ne tražiti granicu!!! Tu negde... oko:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Bg-Ar
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000L, Kymco Xciting 250
2 hours ago, Nole Bg said:


- upravljanje pogledom, tamo gde zelis da ides tamo gledas

 

Apsolutno tacno.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Nešto razmišljam, kriv sam koliko i drugi po tom pitanju, ali sve mi nešto ne štima da dajemo ovako savete u ovom slučaju. Dečko je mlad i skoro bez iskustva a mi mu dajemo savete kako da krene da pegla krivine. A šta ako u tim pokušajima vežbanja dečko nastrada...?

Momče mladjani, na kurs sto pre, jer ambicija očigledno postoji a sad je samo pitanje izabrati pravi put da to sprovedes u delo. A online instrukcije nepoznatih lica možda nije bas najpametniji izbor kad si skoro pa totalno početnik. Da napomenem još jednom ne sumnjam u dobre namere svih nas.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc

Prvo daj motor nekom iskusnijem da provoza-proba i da ti da misljenje, a onda ako je sve u redu samo praksa, na hiljade i hiljade krivina. I kad potrosis par guma sve ce ti se samo pokazati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 763 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno
Da, grc gornjeg dela tela postoji i dalje. Iskustva imam ukupno mozda 3000km sve zajedno i sa z750 i sad sa k7. 

Neravnomeran gas u krivini takodje. Verovatno je losa procena. Recimo u desnoj krivini, pre same krivine, usporavam hvatam levu stranu svoje trake i krecem da ga obaram, pogled na izlazu iz krivine i u tom vidim da to ne ide kako sam zamislio, da se privlacim beloj i onda popustam gas...

 

Jos jednom hvala svima na odgovorima i savetima. Danas cu pokusati da pregledam i otklonim sve sto je do tehnickih faktora a onda, sto rece kolega, da stanem pred ogledalo pa da se malo presaberem. 

 

Btw gledao sam i twist of the wrist i jos gomilu snimaka. 

Ja stičem utisak da ti nisi koristio mogućnosti ni Z750 do maksimuma, a već si na R-u. Daj sebi vremena, upoznaj motor, vozi ko "baba do pijace" udji u krivinu lagano, ko da voziš skuter, vremenom sa kilometrazom ćeš se sroditi sa motorom, ne idi na vožnje sa iskusnim vozačima koje ne poznaješ dovoljno, vole oni da poprckuju i šale se sa novajlijama. 3000 km koje imaš do sad je malo. Izadji malo na autoput, zavrni ga na pravcu, koči malo oštrije, da naučiš šta da očekuješ od masine. Kad prestaneš da razmišljaš o pravilima dok voziš, nego ih koristiš po instiktu onda će i brzina i obaranje doći samo po sebi. To što si u grču je znak da se plašiš, što je dobro u početku. I na kraju da znaš najopasniji si po sebe kad "misliš da znaš", tad se ljudi precene i padaju. Zato polako, stiči osećaj vremenom, lekcije sa youtuba se ne uče za kompom nego na drumu.

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5728 postova

Dacu ti jedini ispravan savet, nisu ostali pogresni ali nisu ispravni a evo zasto, sedi i vozi se onoliko brzo koliko tebi prija. Sve preko toga je greska. To sto mislis da mozes da naucis nesto na kursu ili preko foruma zaboravi dok ne vidis koliko tebi prija. 

 

Zajebi teoriju a pogotovo kontra upravljanje a da ne pricam o trail braking. Cim si skrenuo uradio si kontra upravljanje nema potrebe da razmisljas. 

 

Znaci savet je vozi druze koliko ti strah dozvoljava i ne ispobavaj nista preko toga. Ne moze motor da se vozi i razmislja non stop sta sam procitao sta mi ke ko rekao itd. 

 

Ogibljenje zaboravi jer ti da bi osetio razliku u podesavanju treba da bas znas sta radis. Navikavaj se na svoj motor takav kakav je sada postepeno i jedini cilj ti je da uzivas u voznji. 

 

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Bez obzira na sve ipak je ovdje receno par vrlo dobrih savjeta.

 

Moj problem pocinje onog trenutka kada sam odlucio da kupim i vozim nazovimo pitom motor sa 4 cilindra.

A da je iole dobar motor i da nije vec ubijen nego da je tehnicki ok.

I izbor je bio Yamaha FZ6 ili CBF600, u tom trenutku je Honda bila bolja kupovina sto se ispostavilo i da jeste.

 

I CBF je odlican motor samo meni je strasno ne udoban. Sjediste je katastrofalno tvrdo barem meni. 

I poslije 30KM jedva sjedim na tom motoru.

Probat cu da preradim sjediste i da digne malo ruke kao sto je kolega preporucio gore.

 

Na povrh svega ovog kao pokretač teme kome se zahvaljujem na pokretanju i izvinjavam na mome trovanju teme.  Ja kao i on imam iste pocetnicke probleme samo moji se amplificiraju srazmjerno ne udobnosti.

 

Mada kao kolega iznad ja sam uvjek vozio do svojih mogućnosti i mic po mic unaprijedio svoju voznju ali mislim da to moze daleko bolje.

 

Nazalost u Bosni nema kurs bez jedne voznje, bar ne u mojoj okolini ali rado bi to prosao.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
19 hours ago, N.F.S. said:

Da dopunim ostale, mnogi se "plase" nepoznatih krivina i kojom brzinom/putanjom voziti...

Licno, volim da "udjem siroko", sto dublje da krivinu vidim...

Volim i ja tako, međutim jednom mi se to obilo o glavu. :D

Vozio sam kroz petlju od 270 stepeni kojom nisam išao barem jedno 4-5 godina, vanjskim dijelom trake i išao otprilike 45km/h (ograničenje 40). Na pola te petlje (koja se usto spuštala nizbrdo poslije nadvožnjaka) na mjestu gdje se iz te krivine odvaja drugi manji put, naletim na rizlu i šljunak širine metar i po :confused0068: u tom vanjskom dijelu trake!

 

Pošto sam ga bio fino nagnuo, izbacio dupe i gledao u krivinu, tek kad sam bio na 3-4m od tog "pojasa smrti" :lol: vidio sam šta me čeka i brže-bolje ispravim motor, na obe kočnice koliko sam mogao, ravno preko rizle pa pri jedno 15km/h u oborinski kanal :moto2:(srećom zemljani pa još i obrastao gustom travom :lol2:). Evo da ilustrujem: :D

 

1829607862_petlja270stepeni.thumb.png.b9f6982f11fdc0d5e379cef06eeeb633.png

 

E sad, da li se to nakupilo tokom mjeseci a da niko nije čistio ili je neki kamion istresao pa auta oduvala na kraj trake, ne znam. Ironija u svemu tome je bila što je 30-ak metara od tog mjesta bio stacionar Službe za održavanje puteva. :lol3: Uglavnom dobro sam prošao, ugruvao desno stopalo i odlomio komadić plastike oko desnog žmigavca. Pomogao mi jedan čovjek u blizini da izvučem motor, upalio iz prve pa otišao do njega da se operem i očistim motor od trave i zemlje. Zalijepio nekoliko nosača oplate što su pukli sa unutrašnje strane (nosio sam super lijepak sa sobom) i to je sve, nastavio dalje.

 

Ali tad sam naučio da ne obaram previše i da ne idem sa 100%-tnom sigurnošću kroz neku krivinu koju ili ne znam ili kojom nisam dugo prošao. Jer nikad ne znaš šta te čeka u toj krivini, kao što je mene sačekala rizla širine metar i po što mi se nikad u životu nije desilo. Ali dovoljno je samo jednom. I da je taj kanal bio betonski umjesto mekani zemljani, svašta bi bilo. Zato nikad skroz vanjskom stranom kroz nepoznate/zaboravljene krivine. Odn. kao što je meni rekao moj instruktor kamiona - "Vozi se po viđenju, a ne po sjećanju".

 

  

19 hours ago, N.F.S. said:

Bolje uci sporije pa dodati gas nego obrnuto!!!

A sa ovim sam potpuno saglasan. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Samo vezba, nema carobne formule. Te savete sa youtube tra trt-mrt zaboravi, kakvo kocenje u krivini i gluposti sa 3000km na motoru a i tih 3000km verovatno na pravcu i po gradu. Valja i treba znati teoriju ali ne treba slepo pratiti youtube trikove. Da ti motor stvarno kliza u krivini, veruj mi da bi osetio, bar bi trznuo kad ponovo uhvati asfalt ako nista drugo. To sto si ukocen je sasvim normalno, i ja sam na pocetku svake sezone zategnut ko da imam kolac u ledjima a u svakoj krivini mislim, sad ce guma da me proda, to je sve normalno dok se covek malo ne opusti i ne utrenira. Izbegavaj da vozis sa bilo kim u pocetku a posebno ne pokusavaj da pratis nikoga, to je recept za katastrofu. Samo lagano i polako probijaj granice, treba mnogo kilometara po krivudavim putevima da bi stvarno naucio da vozis i da uzivas na motoru. Mozes i 50 godina da vozis po ravnici i po gradu, ti neces nauciti da vozis motor. Hiljadu km po planinama vredi kao 100 000 km na ravnici. Te miselin pilot power 2ct su dobre gume.  PAZI se desne krivine, ako je ISPRAVIS ides pravo u susret nadolazecem vozilu.

 

  • Sviđa mi se 7
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Kawasaki z750 '08 / Suzuki k7 600 '07 / Yamaha Tracer 9 GT '21

Uh koliko misljenja i saveta, mozak mi radi 300 na sat. Sustinu sam shvatio. Nista preko sopstvenih granica i lagano. Kilometri i kilometri i krivine i krivine. 

Sva sreca pocetak je sezone bice vremena da se vezba.

Sumiracu utiske za jedno 10.000 km

Hvala dobri ljudi i kolege, lepo je kad covek moze da pita i naidje na kvalitetne odgovore i dobronamerne savete, a ne na sprdnju.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 297 postova

Gajo ti je dobro objasnio a ako nešto trebaš pratiti onda je to linija kojom želiš proći;ne opterećuj se previše kako to rade drugi jer trenutno učiš hodati,bit će vremena za trčanje.
Samo polako i neka ti vožnja bude uživanje a ne natjecanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3076 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA
Pre sat vremena, Motorcyclist je napisao:

Ima li jos koga ovde da mu leve krivine mnogo bolje idu od desnih? :jee:

Meni desne, levoruk sam inače... ima li to neke veze jbmliga... :)trebalo bi biti kontra?! 

Mora da se vežba samo levi krug... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4303 postova
27 minutes ago, shoyyka said:

Meni desne, levoruk sam inače... ima li to neke veze jbmliga... :)trebalo bi biti kontra?! 

Mora da se vežba samo levi krug... 

Mozda i ima al ne verujem :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1358 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE
Pre 3 sati, Motorcyclist je napisao:

Ima li jos koga ovde da mu leve krivine mnogo bolje idu od desnih? :jee:

Mislim da bih levu mogao da prođem duplo brže nego desnu, zašto je to tako, nemam pojma.:stabre:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 369 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Podesi zadnju suspenziju po svojoj tezini, jer mozda nije prilagodjena. Neces prepoznati motor i imaces bar 50% vise poverenja u krivini.
 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja