Jump to content

Moto Zajednica

Problematika zvana krivina

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Kawasaki z750 '08 / Suzuki k7 600 '07 / Yamaha Tracer 9 GT '21

Pozdrav junaci. Polovinom prosle godine sam poceo da vozim. Prvi motor mi je bio Z750. Silom prilika morao je biti prodat i nedavno sam uzeo k7 600ccm. Takodje od nedavno kupovinom suzane krece i moja iole ozbiljnija voznja. Osnove sam savladao, counter steering praktikujem, kocenje sa obe kocnice u odnosu prednja/zadnja 90/10 itd itd. Razvijam neki normalan stil voznje o upijam kao sundjer svaciji savet. 

Danas sam sa dva ozbiljna i iskusna bajkera isao do Fruske Gore u voznju da me malo poduce, posavetuju i pokazu kako to sve ide. Nisu jurcali, maksimalna brzina kojom smo isli je nekih 80,90 km/h. 

E sad, nakon ovog mozda malo dosadnog uvoda, da predjem konkretno na stvar. Krivina i obaranje motora u istoj.

Kao i svaki pocetnik jos imam problem da ga obaram kako dolikuje. Mislim da idem do neke sasvim korektne granice u odnosu na moje iskustvo. Problem nastaje bukvalno u sred krivine gde pocinjem da sticem osecaj kao da svaki tocak klizi i da ide za sebe, kao da je motor iz dva dela. Jbg malo je nezgodno za objasniti. Ok tu je sve vreme prisutan trip da ce da proklize pa sam zbog toga u grcu sto je normalno. Ali taj neki osecaj kao sto vec rekoh. Kao da svaki tocak za sebe na sekundu proklize pa opet uhvati asfalt i tako 5-10 puta u toku jedne krivine. Jos ne radim trail braking jer sam nesiguran. Ne mogu da provalim da li je to moj licni osecaj a da je to sve normalno, da li je do asfalta ili do motora. Motor sam kupio na preporuku, pre nedelju dana uradjen lanac, lancanici, servis i nove pilot 2ct gume.

Molim vas, iskusne kolege za misljenje savet i preporuku. 

Pored toga ako moze i preporuka za skolu bezbedne voznje, gde i kome se obratiti, hoce li biti kurseva u toku 2020 godine i koliko je to finansijski pristupacno.

Unapred zahvalan.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • JEDAN ŽIVOT - DVA TOČKA - BEZBROJ SITUACIJA, 130 postova
  • Lokacija: Beograd-Kula
  • Motocikl: Honda - VFR 800 V-tec

Pozdrav kolega, mislim da je stvar samo u iskustvu, svakako treba i malo vremena da se "srodis" sa motorom, da vidis kako se kada ponasa..

A sto se tice treninga moja preporuka je trening bezbedne voznje koji organizuje MK Bezbednost, ima vise treninga pa mozes krenuti od osnovnog.. Vita sa svojom ekipom pravi ozbiljno dobre treninge. Takodje i ABM se bavi ovim treninzima. 

 Evo linka na kom mozes da se informises vise o terminima i lokaciji treninga MK Bezbednost. http://motoklub.rs/moto/trening/

Da li ce ih i kada biti!? To sam siguran da niko jos sa sigurnoscu nece moci da ti kaze, ali svakako se informisi, pozovi... I njima je u interesu da kontaktiraju sve interesante kada sve ovo prodje.. :jee:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2315 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ne mogu baš da ti pomognem jer ni ne razumem šta si sve naposao.

"counter steering praktikujem" i " Jos ne radim trail braking jer sam nesiguran."... Nemam pojma šta ti to znači stvarno. 

Te skole za bezbednu vožnju su stvarno ekstra. Bar tako pričaju svi koji su probali.

Što se mene tiče,a verujem i vecine ljudi koji voze dugo mogu samo da ti kažem da smo mi iskustvo stekli kilometrima i to od Tomosa pa sve na ovamo...

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Kawasaki z750 '08 / Suzuki k7 600 '07 / Yamaha Tracer 9 GT '21
15 minutes ago, stari roker said:

Ne mogu baš da ti pomognem jer ni ne razumem šta si sve naposao.

"counter steering praktikujem" i " Jos ne radim trail braking jer sam nesiguran."... Nemam pojma šta ti to znači stvarno. 

Te skole za bezbednu vožnju su stvarno ekstra. Bar tako pričaju svi koji su probali.

Što se mene tiče,a verujem i vecine ljudi koji voze dugo mogu samo da ti kažem da smo mi iskustvo stekli kilometrima i to od Tomosa pa sve na ovamo...

Cuveno kontra skretanje i trail braking, u bukvalnom prevodu kocenje po tragu. Kocenje u samoj krivini. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 167 postova
  • Lokacija: Beograd, Zajecar
  • Motocikl: Yamaha FZ1N

Ono što kažu i drugi članovi iskustvo se stiče uglavnom kilometrima. Vožnja i samo vožnja . Međutim to i ne mora da znači. Jako je važno da ne precenis sebe pa da uletis prebrzo u krivinu.  Preporuka upoznaj motor, nadji neki  deo puta gde znas da je asflat dobar i vezbaj prolaz kroz krivinu , sam ulaz i izlaz ( pod opcijom da je krivina pregledna i dovoljno siroka ).  Vežbaj sam položaj tela,sada već ima dosta klipova na youtubu o tome. Nema  ničeg boljeg nego učiti u praksi ali ovo može da ti znači. E sad ako  imas osecaj da ti motor  kliza u krivini možda ti je to tvoj lični osecaj ili su ti meke gume, klizav asvalt, loše podešen amortizer itd ( i to imas na youtubu kako se šteluje ili odvezes  kod iskusnog majstora da ti podesi motor na osnovu tvoje težine). U suštini samo hladne glave i puno koncentracije dok budes upoznavao motor , gume i sebe . 

Što se tiče kursa bezbedne vožnje  Koncept 192  je za preporuku. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 326 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6

Proveri da ti slučajno nije kriva zadnja felna, stavi motor na štender i ubaci u 1. pa gledaj sa strane da li se točak vrti normalno (nije zajebancija), i meni je motor drmuckao u vožnji pa smo slučajno primetili da mi je kriva felna,

druga stvar, itekako može biti podešavanje amortizera (jer taj koji je pre tebe vozio motor sigurno nije iste težine) ali pre svega proveri pod broj 1.

najnormalnije je prisustvo straha, jer očigledno pokušavaš da radiš nešto u šta još ni sam nisi siguran da trebaš to da radiš

A ostaje i hladan asfalt, normalno :)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: N46 06.030 E19 45.398
  • Motocikl: Sveta Krava

Kao prvo proveri ogibljenje,kao drugo kažeš da si pre nedelju dana menjao gume.
Da li su gume nove?
Ako jesu onda si naišao na zaštitni sloj koje imaju pa hoće malo zbog toga da proklizaju.Ništa strašno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Kawasaki z750 '08 / Suzuki k7 600 '07 / Yamaha Tracer 9 GT '21

Pre svega hvala svima na brzim odgovorima. 

Ovo sa podesavanjem amortizera me jako zainteresovalo. Gledao sam na YT o tim podesavanjima ali mi je to bilo spansko selo i naravno da nisam nista hteo da ceprkam i da pipam.

Felne obe proveravam ujutru, eto zanimacije u doba izolacije :D

Da, u pitanju su nove gume. Tek sam poceo da obaram motor, pre neki dan kad sam ga prao, nakon kvasenja tacno se vidi prelaz dokle je guma terana, a po 2 do 3 cm od ivica ka sredini nista, totalno drugacije klizi voda sa gume, kao da je masno.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1646 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo
  • Motocikl: Bmw R1200Gs

Teorija je jedno a praksa nesto sasvim drugo. Lepo je znati i istrazivati teoriju, ima toga koliko hoces, ali to nece imati nekog znacaja u tvojoj voznji bez godina i godina iskustva i mnogo km predjenih. Naravno ima toga i sto se tek upoznajes sa motorom, posle jedne odvezene sezone to ce biti druga prica videces.....

Послато са HTC One A9s помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Kao i kolega koji je poceo temu i ja imam identičan problem. 

Po prvi puta vozim cestovni motocikli CBF600 i strasno mi je naporan za voziti. I  jedva se snalazim po krivinama. 

Endurace stare su mi dosta bolje isle posebno van ceste.  Medutim sada iste muke kao i kolegu me muce.

 

Valjda je voznja motocikla iskustveno znanje koje se stiče.

 

Sta mene naj vise muce to sto mi je sjediste i sam polozaj jako jako ne udoban. CBF 600 ima lose sjediste, ali citav taj polozaj na malom F motoru me ubija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Kawasaki z750 '08 / Suzuki k7 600 '07 / Yamaha Tracer 9 GT '21
8 minutes ago, Nole Bg said:

Teorija je jedno a praksa nesto sasvim drugo. Lepo je znati i istrazivati teoriju, ima toga koliko hoces, ali to nece imati nekog znacaja u tvojoj voznji bez godina i godina iskustva i mnogo km predjenih. Naravno ima toga i sto se tek upoznajes sa motorom, posle jedne odvezene sezone to ce biti druga prica videces.....

Послато са HTC One A9s помоћу Тапатока
 

To svakako. Svaka teorija maltene pada u vodu kada nastupi praksa. Ali opet nije mi zgoreg pitati, posavetovati se. Nemam problem sa sujetom, a zakljucke uglavnom donosim pogresne. Tako da bolje da pitam i obratim paznju na tih par tehnickih stvari. Otklonim mogucnosti tehnickih falinki i onda mirne glave sedam i udri u nove pobede i iskustva. 

Primer od danas, naidjosmo nas trojica u koloni na neke rupetine po putu. Prvo iskustvo izbegavanja motora ispred mene i prinudnog kocenja... Doooobro sam se usrao :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE


Da, u pitanju su nove gume. Tek sam poceo da obaram motor, pre neki dan kad sam ga prao, nakon kvasenja tacno se vidi prelaz dokle je guma terana, a po 2 do 3 cm od ivica ka sredini nista, totalno drugacije klizi voda sa gume, kao da je masno.


Prvih bar 200km oprezno sa novim gumama. Ostale externe faktore su ti već pomenule ostale kolege. Ako njih isključiš onda stani pred ogledalo :)

Srećno u napretku i ne previše od jednom.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 27 minuta, mserifov je napisao:

Kao i kolega koji je poceo temu i ja imam identičan problem. 

Po prvi puta vozim cestovni motocikli CBF600 i strasno mi je naporan za voziti. I  jedva se snalazim po krivinama. 

Endurace stare su mi dosta bolje isle posebno van ceste.  Medutim sada iste muke kao i kolegu me muce.

 

Valjda je voznja motocikla iskustveno znanje koje se stiče.

 

Sta mene naj vise muce to sto mi je sjediste i sam polozaj jako jako ne udoban. CBF 600 ima lose sjediste, ali citav taj polozaj na malom F motoru me ubija.

Menjaj motor.Zasto bi se mucio umesto da uzivas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6686 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Prvo raskrsti kako i zašto voziš. 

 

Ako ti je cilj da budeš brži, da obaraš po krivinama, da spustiš koleno, u startu si "usrao motku".

 

Cilj treninga jeste da budeš BEZBEDAN i da spasiš glavu. Ako tehniku koristiš da budeš brži, imaš ozbiljan problem.

 

Nemoj da smetneš sa uma motocikl zahteva mentalne treninge takođe. Uopšteno, ono što ne sme da se radi na motociklu je zapisano genetski u čoveku da to radi. Zato je motocikl specifično vozilo.


Par stvari da ti pomognu:

 

1. Glava mora da bude podignuta i da prati put. Vrat mora da ti bude opušten. Od svih delova tela glava je ta koja mora najviše da "radi". Ovo je prvo i najbitnije da se savlada.

 

2. Gornji deo tela, ruke, ramena, opuštene kao na klaviru

 

3. Držiš se butinama, stopalo oslonjeno na nogostup iza prstiju

 

Moj princip je da pred krivinu smanjim brzinu, ako je sve OK u krivini, kontra upravljanjem uhvatim ugao i linearno dodajem gas da prenesem težinu na zadnji točak. Spor ulaz, brži izlaz.

 

To što se tebi dešava, znači da nisi dodao dovoljno gasa kroz krivinu, zato je motocikl nestabilan. Smetaš mu.

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Jedva sam čekao da je kupim i vozim. CBF 600 je sasvim ok tehnicki, nije skupa za odrzavanje i onako je lijepa, sve plus za moju Hondu.

 

Ali ja sam 178 cm i 95 KG i toliko mi bude ne udobna da poslije 50km nemam zelju da je vozim.

U punoj opremi te posebno u rukavicama mi je taj osjećaj jos gori, sav utrnem.

 

Prije sam vozio XT 600 i DR 600 uzivao sam u tim motorima u svakom pogledu. I kao pocetnik u ozbiljnim motorima odlucim se za CBF bas kao sto kolega kaze malo krivine malo duze putovanje, malo i brza laksa voznja.

Ali motor me poslije 50km ubije kao macku.

 

Mislio sam da kao i kolega detaljno sa nekim iskusnim postelam ovjes, kupim nove gume i uradim sjediste kod nekoga. Ali bojim se da ce i onda biti muke.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 21 minuta, mserifov je napisao:

Ali bojim se da ce i onda biti muke.  

Hoce,ja sam 175 cm i znam o cemu pricas.Tebi ne odgovara polozaj na tom motoru,tri tacke dupe sake i stopala.Pokusaj da stavis neki sundjer na sediste pre nego ga preradis,ako ti i dalje bude neudoban,onda definitivno nije za tebe.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 55 postova

Michelin 2ct sama po sebi traži da se dobro zagreje i u hladnim uslovima hoće da daje osećaj takav da proklizava pogotovu na masnom asfaltu (belom). Ja sam ih lično koristio 2 sezone i prešao na Pirreli Angel St, mnogo bolja guma, meksa jeste ali bolje drži na našim putevima od 2ct i brže se zagreva. Ali pregledaj prvo sve ostalo pre nego kreneš od guma jer kažeš da su nove. Isto tako lagano u krivini sa kočenjem i nemoj da se smrzneš, ukočiš, gledaj gde želiš da ideš i vozi pogledom. Meni lično je pomogao dosta film twist of the wrist imaš na yt pa pogledaj.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 451 postova
  • Motocikl: ZRX 1100
48 minutes ago, Alekre said:

To što se tebi dešava, znači da nisi dodao dovoljno gasa kroz krivinu, zato je motocikl nestabilan. Smetaš mu.

To sto se njemu desava moze da bude jer:

1. Nije mu mirna ruka na gasu-dodaje, pusta gas itd. jer je pocetnik i plasi se, sto je normalno

2. Nema dobar pritisak u gumama

3. Ne zagreje dovoljno gume

4. U prethodnom periodu je bilo dosta lepih, ali dosta hladnih dana, hladan asfalt

5. Los asfalt sam po sebi

6. Mekano oslanjanje

7. Mozda se samo plasi sto je normalno pa mu se cini.

itd

itd

itd

 

Tako da nije ok da se daju takvi pausalni komentari jer moze da se desi da ih poslusa pa se ne provede bas najbolje.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6686 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
35 minutes ago, Nightrider Z said:

To sto se njemu desava moze da bude jer:

1. Nije mu mirna ruka na gasu-dodaje, pusta gas itd. jer je pocetnik i plasi se, sto je normalno

2. Nema dobar pritisak u gumama

3. Ne zagreje dovoljno gume

4. U prethodnom periodu je bilo dosta lepih, ali dosta hladnih dana, hladan asfalt

5. Los asfalt sam po sebi

6. Mekano oslanjanje

7. Mozda se samo plasi sto je normalno pa mu se cini.

itd

itd

itd

 

Tako da nije ok da se daju takvi pausalni komentari jer moze da se desi da ih poslusa pa se ne provede bas najbolje.

Ne jure se tu sekunde i sekunde pa da se to odrazi. Ne vozi se na gran pri, nego po putu koji nikada nije idealan i na motoru koji nikada nije 100% ispravan i podešen.  Motori starije koncepcije sa lošijim gumama su se uspešno vozili kroz krivine, Africa 750, Tenere 750, FZ750, itd. Do vozača je, retko kad do motora.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2715 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Kolega, to se cesto desava kad si u grcu na motoru, a ne opusten. Ako se upires rukama o korman (a cesto se desava kod novih vozaca, bas zato sto razmisljaju o counter steering-u), onda dolazi do ove situacije. 

Gledao sam coveka kako ispravlja krivinu sa 35 km/h na fruskoj gori jer se stegao, a ja je prosao sa 60. I to moje gume losije bile 4x. I to nije bio target fiksation, samo se stegao. Pratio sam sta radi jer je bio neiskusan pa me zamolio da gledam. 

Druga stvar, moras motor drzati nogama, a pogledom krivinu. Ne ciljaj motorom gde zelis da ides nego pogledom. 

I samo lagano. 

Trece, ove prve tople dane krase i padovi. 

Asfalt je relativno hladan i potpuno prljav od soli/blata/lisca. 

Pogotovo Fruska u nasim krajevima. 

Nju izbegavaj da forsiras dok ne bude par lepih i toplih nedelja. 

Pamet u glavu i srecno. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Slažem se sa svima pre mene + da dodam jednu veliku očiglednu stvar, a to je da ti fali iskustvo i to ono od 50 ccm, 250 ccm, možda i od 500 ccm. Lepo je to što si počero da voziš odmah velike i jake motore, ali si ti ipak početnik.  Fruška gora je lepa za vožnju, ali na njoj znaju i mnogi iskusni da padnu. Dešava se da usred leta naiđeš na krivinu koja je u debeloj hladovini na kojoj je kolovoz vlažan, još ako ima lišća na njoj, to ti je kao vožnja po ledu. Najbolje za tebe je da upišeš neki kurs bezbedne vožnje, odeš na njega, pa sa instruktorima rešiš svoje probleme. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja