Jump to content

Moto Zajednica

Najbolje gorivo u BG..

Recommended Posts

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Cinjenica da je gorivo na svim pumpama istog porekla, ali meni motor radi bucniije i primetno losije ide kad sipam na jednoj od dve NISove pumpe gde ponekad sipam, mala pumpa u Mirijevu i velika u Carli Caplina. Moguce da kvalitet varira i od pumpe do pumpe, bez obzira na firmu....

 

Nafta je istog porekla, ali kvalitet rafinisanja ne mora da bude isti.

Ko bude imao priliku neka pozajmi koji litar goriva koje koriste ambasade, ili na koje se vozaju politicari pa nek oseti razliku, a i ono je iz iste rafinerije. Dzabe gorivo je najbolje gorivo, jer im mi placamo. Ono na kome treba da se zaradi tj. ono koje kupujemo je znatno losije. Na nekoj pumpi moze da prodje, na nekoj je katastrofa, ali za sve pumpe je zajednicko da za obicne smrtnike u ovoj drzavi kvalitetna corba ne postoji.

Vlasnici sportskih masina bi pritom trebali da budu najvise zabrinuti, a bilo bi pozeljno i da dodaju aditive tzv. octane booster-e, zbog visoke kompresije koju takve masine poseduju.

Takodje manje ili vise je poznata stvar da odredjeni proizvodjaci automobila ne dozvoljavaju prodaju vozila sa odredjenim agregatima kod nas, jer brinu da nece lako preziveti domacu corbu. Tako npr. model koji u ponudi poseduje 5-6 agregata, na nasem trzistu bude dostupan u 2-3 varijante, upravo iz tih razloga.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 156 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Vidim da svi imaju nesto protiv nis-a, medjutim u Novom Sadu najbolje gorivo sipam(bezolovni) na nis-ovoj pumpi u rumenackoj kod pruge.Na ostalim nisovim pumpama je onako, ali na ovoj pumpi (iz meni nepoznatih razloga) je gorivo do jj, i uvek se prijatno iznenadim kad sipam tamo.razlog zasto je tako ne znam, mozda gorepomenuti filteri ili stanje rezervoara ali u NS sipajte tamo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1320 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Ovdje na forumu očigledno ne znate osnovne stvari:

 

1. Prljavština u gorivu nije posljedica lošeg goriva iz rafinerije nego prljavih tankova na

    pumpama. Što starija pumpa, to veće šanse da se utoči sranje.

2. Ako vozilo na neko gorivo ide bolje ili ga manje troši, to NIJE ZBOG OKTANSKE VRIJEDNOSTI nego

    zbog KALORIČNE VRIJEDNOSTI goriva. To da li ti gorivo umjesto 95 oktana ima 94 ili 96 sasvim je

    svejedno - kalorije ili energetska vrijednost su bitne!

3. Tko misli da se dodaje voda, uglavnom griješi. Voda u gorivu dolazi zbog kondenzacije u tankovima.

    Tko misli da to nije istina nek napravi test - uzmi karnistar od 10 litara i stavi 2 dcl vode i uspi u

    rezervar, pa vozi. Javi rezultate.

 

;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Ovdje na forumu očigledno ne znate osnovne stvari:

 

1. Prljavština u gorivu nije posljedica lošeg goriva iz rafinerije nego prljavih tankova na

    pumpama. Što starija pumpa, to veće šanse da se utoči sranje.

2. Ako vozilo na neko gorivo ide bolje ili ga manje troši, to NIJE ZBOG OKTANSKE VRIJEDNOSTI nego

    zbog KALORIČNE VRIJEDNOSTI goriva. To da li ti gorivo umjesto 95 oktana ima 94 ili 96 sasvim je

    svejedno - kalorije ili energetska vrijednost su bitne!

3. Tko misli da se dodaje voda, uglavnom griješi. Voda u gorivu dolazi zbog kondenzacije u tankovima.

    Tko misli da to nije istina nek napravi test - uzmi karnistar od 10 litara i stavi 2 dcl vode i uspi u

     rezervar, pa vozi. Javi rezultate.

 

;)

Par komentara

1. Gorivo da je loše, loše je a dolazi čisto iz rafinerije. Kako se održavaju tankovi na pumpama mi to ne znamo zato treba birati jače kompanije i prometnije pumpe ako si u mogućnosti. Gorivo nikada ne ide sa dna tanka što je dobro ali mora da se čisti posle nekog vremena da ne bi dobio djubre u rezervoar ako se taj prostor taložnik napuni. Napuni se kondenza, degradira se rezervoar ili slično

Ja lično nisam imao takva iskustva nikada za 26 god neprekidne vožnje, 0.5 miliona km i ko zna koliko goriva

2.Upravo tako, ne bih sada da se bavim hemijom, koga zanima mogu da mu da mu gomilu docs oko svih detalja i primesa da bi gorivo bilo korektno.Gorivo u Srbiji  ima približnu oktansku vrednost što je korektno ali mnogi drugi faktori koji pored velike količine sumpora i olova nisu korektni a ono što mi znamo i čujemo dok vozimo (pogotovo na jačim mašinama) je kliktanje pri dodavanju jačeg gasa u prevodu samopaljenje goriva u kompresionom prostoru pri sabijanju smeše pre nego da je pick up dao komandu za varnicu

3. Kondenz je veliki neprijatelj goriva, ulja u motoru, ulja za kočnice tu je sve jasno. Na pumpama ne dobijamo vodu, ako oni nešto miksuju to je možda neki surogat proizvodnje, petrolej ili slično.Ako pomešam vodu i benzin u flaši voda ode dole a gorivo ostane gore. U rezervoaru ako gledam sada logično dokle god se gorivo izvlači sa gornje cevčice (ako je voda niže) nikom ništa sve ide ok. Ako prebaciš na rezervu pa kreneš da vučeš benzin malo niže tada ide i voda a efekat je vatromet, pucanje iz auspuha i gašenje na dodavanje gasa.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Nemam :/

Ja sam sipao na OMW i Luk Oilu na banjici u koje sam se debelo razocara, dal kradu il mesaju neam pojma, jednostavno motor stuca a sumu koju sipam kao da ispari, sve potrosi BRZO :neznam: majkvalitetnije mi se ponasao motor kad sam sipao na ELP kod ARENE i na NIS pumpama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 71 postova
  • Lokacija: Beograd, Dusanovac
  • Motocikl: Kawasaki ZX 10R 2006

Gde sipate benzin u BG?

 

U BG-u kao i u svakom drugom gradu u rezervoar ;D ;D ;D

 

E Bane, Bane, jesi vickast :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 366 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: SF V4s

od nedavno izbegavam EKO..............MOL mi je daleko,............

 

OMV mi deluje kao pouzdana pumpa...............

 

Samo da se ukljucim u ovu temu..

Naime, nakon povratka iz Italije gde smo vozili po Dolomitima i krivinarili , moj motor sa njihovim gorivom (na pumpi benzin, ne Vpower ili sl) je prelazio 30(trideset) km vise...

Govorimo o Hondi Transalp u koju ne moze da stane vise od nekih 17 litara goriva i gde svaki kilometar duze znaci mnogo.1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 209 postova
  • Lokacija: Zvezdara
  • Motocikl: Beverly 300 ie

DA li se isplati kupovati ovaj "fancy" bendzin? Ja nemam poverenja ni u šta što piše na tarabU. Tako da, koliko su zaista razlike u gorivu, i da li se to na kraju uopšte i isplati. Jer, prelaziti par km više u odnosu na znatno višu cIJenu, nEsam siguran da je dobitna matematika. :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 71 postova
  • Lokacija: Beograd, Dusanovac
  • Motocikl: Kawasaki ZX 10R 2006

Moracu da probam.. ali kapiram da i ako na kraju ispadne malo skuplji kilometar sa fancy benzinom vise se isplati na duge staze zbog habanja masine, prljavih filtera itd..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 71 postova
  • Lokacija: Beograd, Dusanovac
  • Motocikl: Kawasaki ZX 10R 2006

2. Ako vozilo na neko gorivo ide bolje ili ga manje troši, to NIJE ZBOG OKTANSKE VRIJEDNOSTI nego

    zbog KALORIČNE VRIJEDNOSTI goriva. To da li ti gorivo umjesto 95 oktana ima 94 ili 96 sasvim je

    svejedno - kalorije ili energetska vrijednost su bitne!

Sve se slazem, ali ovo nikako ne pije vodu. Ne znam da li benzin sa 95 i benzin sa 98 oktana imaju isti broj kalorija u sebi, ali sam siguran da ce u istim uslovima ista masina potrositi manje ovog sa 98 oktana..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Nisam primetio razliku u benzinu ali je u plinu itekako ima i to varira kako stigne koja tura. Od skoro sam odustao od eko i još nekih pumpi jer kad sipam tng na mol i lukoil pupama nema rupe u gasu, ide 50% bolje i malo više smrdi, očigledno odnos propana i butana bitan za kalorijsku vrednost mnogo varira. Komša uzeo auto i pita šta si mu radio kad onako ide, znači nije moj trip stvarno je primetna razlika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 209 postova
  • Lokacija: Zvezdara
  • Motocikl: Beverly 300 ie

Nisam primetio razliku u benzinu ali je u plinu itekako ima i to varira kako stigne koja tura. Od skoro sam odustao od eko i još nekih pumpi jer kad sipam tng na mol i lukoil pupama nema rupe u gasu, ide 50% bolje i malo više smrdi, očigledno odnos propana i butana bitan za kalorijsku vrednost mnogo varira. Komša uzeo auto i pita šta si mu radio kad onako ide, znači nije moj trip stvarno je primetna razlika.

 

E sad, da se pravim malo "pametan"....Taj "smrad" koji potiče od plina nije od propana i butana. Propan i butan su gasovi bez boje i mirisa, samim tim ih je teško detektovati ukoliko dođe do neke havarije/curenja, zbog toga se dodaje sumpor, ne znam sad da li je čist ili u nekom jedinjenju, kako bi moglo da se namiriše kad negde curi. Ako ima neko tačnije informaciju, vrlo sam voljan da proširim svoju bazu znanja :lol:

 

Dodatak.....trenutno je na Luk oil pumpama cena BMB 95 premijum i BMB 95 evro premijum ISTA :stabre: pa eto prilike da se proveri da li i koliko su razlike u kvalitetu goriva. Podatak od 31.maja 2012.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

sipam na MOL pumpi, al neshto muljaju poslednjih dana, jednom dobro, sledechi put vech ne valja, pa opet dobro, pa ne valja, pa odem i sipam namerno na NISu-ispade dobro njihovo a i jeftinije. i sad ne znam gde da sipam :zbunjen:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 375 postova
  • Lokacija: Beograd

Ja sam radio na Eku jedno vreme znam ovi kad dodju iz direkcije uvek sipaju u svoja kola ovaj Euro 95, a imali smo i 98icu i obican 95 e sad ako ni oni ne znaju onda ne znam ni Ja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši baksuz :), 598 postova
  • Lokacija: Beograd / Leskovac
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Nekada sam punio samo na OMV, pa mi kao rekli da tamo ne valja, i ja prestao. :)Dok sam živeo kod Vojno Geografskog instituta, tankao na NIS pumpama, bila mi ispred zgrade. :)

Pa sam gledao da tankam na EKO. I još imao sreće da mi se dva komada nalaze blizu kuće.

 

E sad, pošto mi se čini da su na eko skuplji za 2-3 dinara nego na Lukoilu i OMV, najverovatnije ću se vratiti tamo. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši baksuz :), 598 postova
  • Lokacija: Beograd / Leskovac
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Meni manje troši sa euro bezolovnim 95 i još manje sa 98-icom.

 

gde ima 98-ica da se kupi???

 

Koliko ja znam, jedino EKO Petrol

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 278 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Transalp XL 650

Šta znam ... Ja OMV izbegavam zbog loših iskustava sa LPG u kolima.

 

Onda po automatizmu stajem na LUKOIL i NIS, mada nigde nije bajno, Primera radi - auto mi troši oko 7-8 na otvorenom putu, a kada sam bio u Grčkoj - ne prelazi 6.

 

Mislim da je svo gorivo u Srbiji isto, obzirom da dolazi iz iste rafinerije - jedina je razlika u štelovanju aparata.

 

Ako je verovati najavama - počinje da se gradi krajem godine nova rafinerija u Smederevu, pa bi trebao i kvalitet goriva da se poboljša kada bude proradila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • oddball, 1134 postova
  • Lokacija: Alba Greca
  • Motocikl: tri šrafa u nozi

Luk-oil, ponekad OMV. Sve je to isto, mada sam pre neko vreme cuo mislim na SAT-u da OMV ima najrigoroznije kontrole kvaliteta goriva.

 

Matoriii, da li si ti normalan..? :) Mirko-sledecegodineizlaziYugosadizelmotorom-Alvirovic? Mirko-indijskafabrikaautomobilajeukralaZastavindizajn-Alvirovic?

Ako uzimas SAT za emisiju koja objektivno izvestava, i bavi se objektivnim novinarstvom onda blago tebi posto zivis u Diznilendu :)

 

I za auto i za motor uvek Dejtonka i bez problema sve funkcionise. I slaze se sa onboard-om. Jednom sam sipao na nekoj pumpi u Zemunu iz Madlenijanuma isto je bilo ok. Sa Eko u Bul. Mihajla Pupina i njihovim 98 oktanskim gorivom imam jako lose iskustvo: ili su me prilikom sipanja zakinuli ili je nesto drugo u pitanju ali kada sam izracunao ostao sam uskracen za oko 80km voznje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja