Jump to content

Moto Zajednica

Cepovi za usi - predlozi, iskustva

Recommended Posts

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: /

Izvinjavam se sto vadim temu iz naftalina - ali me interesuje da li neko zna gde se mogu kupiti cepovi za motor u Srbiji/Beogradu? Dakle, ovi cepovi koji ne blokiraju potpuno zvukove iz saobracaja, ali ipak sprecavaju zvuk vetra.


Vidim na kupujemprodajem nesto tog tipa za 20-25 EUR za jedan par (malo skupo) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4302 postova

Imam takve. Nemam naviku da ih nosim pa ni na dalji put, radije cu pustiti muziku i ovako vise cujem vetar nego saobracaj.  Jeste da posle 300+km zna da bude u glavi kao posle omanjeg koncerta ali sve ok posle. Ima i do kacige posto je bucna. 

Za manje relacije mi ne  trebaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Čepovi uvek trebaju. Čak i kratkotrajno izlaganje izvoru buke može da dovede do trajnog oštećenja. Akcenat je na trajnom.

Najbolje rešenje su čepići sa filterima u sebi koji filtriraju buku ali i dalje propuštaju zvukove okoline u bezbednoj meri. A u nedostatku tih specijalizovanih čepića, dobri su i ostali. Kad se jednom naviknes posle će ti smetati da voziš bez njih.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1976 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow

Ja imam ove Ohropax samo Klasik, u kutijici,

vostane i odlicni su a kostaju nesto oko 130 din.

Nosim ih uvek sa sobom u torbici ali ih stavim samo na  duzim voznjama, za grad i za peglanje ne, volim da slusam kako grmi RemusX...:)

 

115659918_2648543562052805_4346409765380037852_o.thumb.jpg.38b8579cd4ae05b28807f5dca02a26e5.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: /
Pre 12 sati, Savan je napisao:

Čepovi uvek trebaju. Čak i kratkotrajno izlaganje izvoru buke može da dovede do trajnog oštećenja. Akcenat je na trajnom.

Najbolje rešenje su čepići sa filterima u sebi koji filtriraju buku ali i dalje propuštaju zvukove okoline u bezbednoj meri. A u nedostatku tih specijalizovanih čepića, dobri su i ostali. Kad se jednom naviknes posle će ti smetati da voziš bez njih.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Hvala ljudi na odgovorima.

 

@Savan- da li znas gde mogu kupiti te cepove sa filterima koji propustaju zvukove okoline? Zna li neko?

 

nasao sam nesto tog tipa za 20-25 EUR na kupujemprodajem... ne znam je l’ vredi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

To je neka cena za univerzalnog oblika sa filterima. Imaš još upgrade mogućnost da ti izliju cepove po meri tvojih ušiju sa filterom unutra.

Prelistaj nazad temu, pominjale su se prodavnice.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 96 postova

Dok sam nosio ono bucno djubre hjc 15 koristio sam sundjeraste a i slikonske cepove. Meni su vise odgovarali sundjerasti, nisu zuljali za razliku od silikonskih. Koliko znam niske frekvencije ostecuju sluh a svrha cepova je da njih prigusi.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: San Francisco
  • Motocikl: BMW R1250GS Adventure, Yamaha MT-10, Honda CB750 K3

Da se oglasim i ja posla 12 godina od originalnog pitanja. :)

 

Ukratko, bilo kakvi cepovi su bolji nego bez cepova. Tokom vremena sam isprobao 5-6 modela razlicitog tipa. Ostao sam na kombinaciji silikonski i pena. Mnogo cesce koristim silikonske jer mi bolje pašu i stoje u mestu pod kacigom, takodje se i mnogo brze i lakse stavljaju. Medjutim, nisu komforni kao pena na duzi put jer imaju taj filter u sredini koji je cvrst. Tako da kombinujem.

 

Sto se muzike tice, ugradio sam Cardo Packtalk Slim ja JBL zvucnicima koji se montiraji u kacigu. Kvalitet zvuka nije ni priblizno kao sa bubicama, ali dovoljno za neko opusteno slusanje, cak i sa cepovima.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: RD07 '93., šareno govedo..

Evo ko ima vremena nek baci pogled sta pise ovde, detaljno objasnjeno zasto treba nositi cepove uvek, sem na sporoj voznji po gradu..

WWW.BENNETTS.CO.UK

The science behind earplugs and which are the best


Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Sto je najgore, nema popravke sluha. Jedini lek je slušni aparat, donekle..


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS, Yamaha Neos

Čepovi za uši spadaju u LZS (lična zaštitna sredstva) a to je ono čime se ja bavim.

 

Neću mnogo da vas smaram ali evo nekih korisnih informacija :-)

 

Glavna podela čepova je na čepove za jednokratnu upotrebu i čepove za višekratnu upotrebu.

 

Penasti čepovi su najudobniji (jer su najmekši) i to su čepovi za jednokratnu upotrebu. Naravno, mogu da se koriste do fizičkog oštećenja ali nije preporučljivo iz higijenskih razloga (jer nisu perivi). Moja preporuka je da ih menjate na dnevnom nivou (završite vožnju za taj dan i bacite ih u đubre).

Ono što retko ko zna je da je kod ovih čepova najbitnije pravilno postavljanje u ušni kanal. Ukoliko se nepravilno postave ne umanjuju buku ni 20% od onoga koliko bi trebalo. Pogledajte u prilogu kako se pravilno postavljaju.

Cene ovih čepova se kreću od 15 do 20 dinara/par.

cepovi-cepici-za-usi-Laserlite.gif.2478c744f81feeb510da1b798397c99d.gif

Ti, što kažete silikonski, su čepovi za višekratnu upotrebu. Mogu da se peru i koriste do fizičkog oštećenja. Problem kod njih je što imaju dršku pomoću koje se postavljaju u ušni kanal i ta drška može da smeta kada se stavi kaciga. Takođe, najčešće imaju manju SNR vrednost što znači da manje prigušuju buku nego penasti. Cene se kreću oko 150 dinara za par.

cepovi-cepici-za-usi-SmartFit-1.gif.45e926aeb7e3b96de369ea536be51cd4.gif

Sve ove čepove možete da nađete na netu i u radnjama sa LZS opremom (HTZ). U apotekama ih retko ima.

DOC2655 HEAR AFF Earplug Fit 508x800 GBd.pdf

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: RD07 '93., šareno govedo..

Hvala@Direktor -e! :)
Da li znas nesto o tim silikonskim visekratnim ali sa filterom zvuka, koristenih muzicari najcesce, nesto ovako?
Deluju zanimljivo jer nemaju tu ruckicu u sredini koja moze da smeta sa kacigom. Ovoga ima na Aliju koliko hoces..7949f5f2ffcda57c62008d56570db2b3.jpg

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ja pre nekoliko meseci zamenio kacigu (uzeo flip-up) i pošto je malo bučnija od prethodne kupim u apoteku neke mekane-penaste čepiće (oko 400 dinara). 

Već prilikom prve vožnje sa njima osećaj je bio toliko loš da sam ih već nakon desetak minuta izvukao i bacio. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: RD07 '93., šareno govedo..

Meni su u principu odgovarale bubice (slusalice) cak i kad ne slusam muziku, bukvalno su mi samo gasile buku vetra koja je 80% svega, sa njima sam napokon cuo motor

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Leicester , Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM900

Muzika ili šum vetra, za sluh je podjenako štetno.
Čak je muzika i štetnija jer nam prija, ne preduzimamo mere da se izolujemo već još i pojačavamo kad nam se svidi.
A  bubnu opna detektuje pa detektuje, kasnije mozak sortira dal je prijatno ili neprijatno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: RD07 '93., šareno govedo..
Muzika ili šum vetra, za sluh je podjenako štetno.
Čak je muzika i štetnija jer nam prija, ne preduzimamo mere da se izolujemo već još i pojačavamo kad nam se svidi.
A  bubnu opna detektuje pa detektuje, kasnije mozak sortira dal je prijatno ili neprijatno.
Jasno..
Nisam ja muziku glasno slusao, poenta je ta su mi bubice bez muzike odlicno radile posao stisavanja buke pa sam cesto vozio tako. Ali kakve god bubice da sam nasao ipak one vire iz usiju i zbog kacige krecu da zuljaju posle nekih pola sata.
Zato sad i gledam ove cepove pa me interesuje da li ovi silikonski sa filterom za zvuk stvarno tako i rade, da se filtriraju sumovi a ostaju visoki i niski tonovi pa se sve spolja cuje kako treba.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 826 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.

Ja spavam sa penastim čepovima za uši već nekoliko godina, a od skora i vozim sa njima. Kad se navikneš i kad naučiš kako lepo da ih staviš, ništa ne žulja, a mnogo je prijatnije za vožnju. Jedino mi se dešava da zaboravim da ih stavim, a to primetim tek kad sam na autoputu, pa me onda ili mrzi da stajem na pumpu samo zbog toga ili me toliko nervira buka da ne mogu da dočekam pumpu :D Fora je da ih "urolaš i spljeskaš" i onda se oni u uhu rašire i zapuše ušni kanal.

 

Mada jesu za jednokratnu upotrebu, ja ih koristim dokle god mogu da se uvijaju i drže formu. Posle nekog vremena izgube to malo tvrdoće što imaju  i postanu samo pena - onda ne možeš da ih sabiješ i lepo staviš u uvo i tad ih bacam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS, Yamaha Neos
1 hour ago, Borzegi said:

Jasno..
Nisam ja muziku glasno slusao, poenta je ta su mi bubice bez muzike odlicno radile posao stisavanja buke pa sam cesto vozio tako. Ali kakve god bubice da sam nasao ipak one vire iz usiju i zbog kacige krecu da zuljaju posle nekih pola sata.
Zato sad i gledam ove cepove pa me interesuje da li ovi silikonski sa filterom za zvuk stvarno tako i rade, da se filtriraju sumovi a ostaju visoki i niski tonovi pa se sve spolja cuje kako treba.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

Ja nemam nikakvog iskustva sa tim čepovima sa filterima i nema ih ni kod jednog od velikih proizvođača/dobavljača LZS. Generalno zaštita sluha moze da bude aktivna i pasivna. Čepovi su pasivna varijanta dok kod antifona npr. postoji aktivna varijanta ali to podrazumeva više tehnologije i elektronike. To znači da antifon pojačava tiše zvuke (npr. razgovor)a utišava sve što prelazi granicu dozvoljenog. Takve antifone koriste u streljanam i u lovu.

impact.JPG.fa0629b578df763ce24b87bf17b2145a.JPG

 

Pošto ne vidim da u čepovima sa filterom ima neke elektronike rekao bih da je u pitanju samo marketing ali opet kažem nemam nikakvog iskustva sa njima pa sam možda i u krivu.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

U prodavnici muzičke opreme sam kupio alpine čepiće sa 3 filtera (slabi, srednji i jaki), razlikuju se u "jačini" utišavanja.
Vozim sa srednjim, jer kad sam stavio najjači filter svet je utihnuo, ne bih da sedam na motor sa tim.. :)
Nema elektronike, već je filter od specifične legure koja upija odredjene frekvencije. Što se mene tiče znače dosta, dobiju se 3 bubice (1 rezervna), mala kutijica na zip (kao pola pakle cigara) i rupice za odlaganje filtera.

 

Musicsafe-pro-musician-earplugs-content-
WWW.AUDIOPRO.RS

MusicSafe Pro je jedina slušna zaštita za muzičare sa tri izmjenjiva filtera za nisku (prigušenje 16 dB), srednju...

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: RD07 '93., šareno govedo..
U prodavnici muzičke opreme sam kupio alpine čepiće sa 3 filtera (slabi, srednji i jaki), razlikuju se u "jačini" utišavanja.
Vozim sa srednjim, jer kad sam stavio najjači filter svet je utihnuo, ne bih da sedam na motor sa tim..
Nema elektronike, već je filter od specifične legure koja upija odredjene frekvencije. Što se mene tiče znače dosta, dobiju se 3 bubice (1 rezervna), mala kutijica na zip (kao pola pakle cigara) i rupice za odlaganje filtera.
 
Musicsafe-pro-musician-earplugs-content-alpine-hearing-protection.jpg&key=323ac367b14971bbdb3300355277683cde731f1929e774bf5f454fc1ac9e6020 WWW.AUDIOPRO.RS
MusicSafe Pro je jedina slušna zaštita za muzičare sa tri izmjenjiva filtera za nisku (prigušenje 16 dB), srednju...  
Ne smetaju ti ovi filteri zbog kacige?32d4b141ed7818778ab8f66ed81c2dd4.jpg

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja