Jump to content

Moto Zajednica

Rutiranje na Garmin uređajima

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6713 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Pre sam koristio Becker Crocodile sa iGO mapama. 

 

Sam uređaj je dobar a iGO mape se lako ažuriraju. Rutiranje je takođe odlično. Uređaj vodi skoro kao lokalni taksista.

 

Međutim, problem koji nisam mogao da rešim je nosač i punjenje. Zbog toga sam prešao na Garmin Zumo koje je hardverski fantastično rešen. Ne bih bio iskren kad bih rekao da mu je softver loš, naprotiv... Međutim, ono što me je u početku izluđivalo je način na koji rutira. Par puta mi je došlo bukvalno da ga šiknem u beton. Te vuče na neke bezveze sporedne puteve, ne rutira preko obilaznice i tera kroz centar i sl. gluposti. Onda staj sa strane, vrućina, puna oprema, kucaj, drkaj, gledaj, žena pizdi... 

 

Najbolja varijanta je da se ruta, pogotovo ako je specifična vikend vožnja ili dalja, rutira i spremi pre polaska. To može na više načina:

 

1. Direktno na uređaju

 

Može i ovako, ali mene mrzi da stajem, kucam, gledam... Sve mi je to sporo dok sam na putu u full opremi. Generalno i sam uređaj nije toliko brz.

 

2. Preko Garmin Basecamp-a

 

Basecamp je Garmin program za pravljanje ruta. Ovde su mogućnosti OGROMNE. Bukvalno može da se isplanira sve u minut. Polazak, klopa, smeštaj, tankovanje... Skoro bih se usudio da kažem, kada se napravi dobra detaljna ruta možeš da isključiš mozak. Mana ovog načina je taj što BaseCamp nije baš jednostavan program. Ako niste vispreni sa računarima i softverom, vrlo verovatno ćete samo blenuti u ekran.

 

3. Google map ka Garminu

 

Ovo je varijanta koju koristim. Najlakša i najbrža. U većini slučajeva rešenje koje vrši posao osim ako ne pravite rutu koju zahteva ozbiljnu logistiku. Sad ću ukratko da vam objasnim kako ide proces. 

 

Kliknete na ove tri crte:

 

1.png

 

Potom na "Vaša mesta":

 

2.png

 

Mape, pa ispod napravi mapu:

 

3.png

 

Ovde klik na strelice:

 

4.png

 

Sad unosite gde želite i kako da se vozite.

 

5.png

 

Kad to završite, kliknete skroz gore na tri tačke. Izvedete samo "putanju" i označite da je izveze kao KML.

 

6.png

 

Evo je na desktopu:

 

7.png

 

Sad uđete u program "BaseCamp":

 

File - Import (izbarete .kmz) - Send to device ikonica.

 

9.png

 

Evo je ruta na uređaju, nađete je pod "tracks".

 

IMG-20200326-205735.jpg

 

To je to, spremni ste. Kad ovako krenete na put, bukvalno šibate uz minimalne gubitke vremena a informacije sa navija su neprocenljive. Nema gledaj kartu, pitaj seljaka, nema drndanja uređaja usput, ništa. Motor ide ka cilju kao Tomahawk raketa. 

 

Šta je bitno još... Ne treba se 100% uzdati u uređaj. Praktično, ja delimično bacam pogled ili ga pogledam baš kad mi nije jasno gde treba da skrenem ili se prestrojim. Druga stvar, uređaj je, može da otkaže i šta onda? Zato je full varijanta da se odštampa Google mapa i da stoji u tank torbi. Ako to već ne, zapišite redom mesta kroz koja treba da prođete i to je to. Jebi ga, išli ljudi bez Garmina brodovima, avionima, vozili Dakar...

 

Ako vam nešto nije jasno pitajte. Pojma nemam što sam ovo pisao. Dosta sam se mučio oko ovog, sad imam malo više vremena pa mi dosadno. Ajde i vas nešto da naučim. 

 

 

  • Sviđa mi se 9
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1216 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno

Koristiće nekom sigurno.... mene je realno Garmin izludjivao sa svojim glupostima oko rutiranja.... 100puta sam hteo da ga razbijem o beton... a mi se pokazao Google maps na telefonu ali sam imao ogroooman problem sa hardverom sto bi rekli jer ga samo slušam i nemam mogućnost da viidm bez da spustim pogled.... i to je jedina prednost Garmina ... Hardver... sve ostalo je svetsko smaranje..... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: Japanski

Dokle god budem mogao, voziću motor bez navigacije. Karta u tank torbi i šaljiva komunikacija sa seljacima su za mene od neprocenjive vrednosti. 

 

Naravno, ako bih krenuo negde JAKO daleko, na primer Nord Cap, ne bih se usudio bez navigacije. U svakom slučaju, @Alekre informacije zlata vredne ;)

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Koristim garmin vec nekih 12-13 godina. Prvih par godina sam ludeo sa njegovim nacinom rutiranja...a onda sam, sto bi rekao jedan moj poznanik, postao "pravi garmin user". U pocetku sam rutirao, a to sada vec odavno neradim...mrzi me u neintuitivnom basecamp-u to da radim. 

Ova varijanta sa googlemaps bi trebalo da je dosta laksa.

 

PS. nacin na koji garmin rutira je predmet sprdnje u moto krugovima vec godinama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW K 1600 GT

Ja sam koristio Garmin Zumo samo 14 dana i odmah ga prodao. Ludnica od navigacije.

Sad koristim to i Google maps plus on-line saobračajne vesti.

Nema zastoja i ostalog.

 

 

s-l400.jpg
WWW.EBAY.COM

Direct from the best source in electronic rear view mirrors and parking accessories. Operation System: Android 6.0 64Bit...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ranije sam dosta koristio navigaciju on road I off-road. Za asfaltne puteve i rutiranja meni kombinacija Google mapa i Here na telefonu završava posao super. Za off-road Garmin je ipak zakon, prvo što je sam uredjaj robustan i drugo što neuporedivo više šumskih puteva ima u Garmin mapama nego u ostalima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6713 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Garmin koristi Here mape ali zašto ima "ideje" ne mogu da ga skontam iako sam detaljno par puta pretresao podešavanje.

 

Novi model XT, je bar po specifikacijama bez konkurencije. Ima svoj WiFi, automatski se ažurira, skuplja podatke o saobraćaju, upozarava na vremenske prilike, oštre krivine, plus ima već instalirane topografske mape. Deluje baš dobro na papiru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6713 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Sad neko kaže da li je ovo normalno:

 

Smederevo - Zrenjanin po "BaseCamp"-u.

 

 

1.jpg

 

Smederevo - Zrenjanin, po Google map, kako je i normalno da se ode.


2.jpg


 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 949 postova
  • Lokacija: Beograd,Zvezdara,Ub
  • Motocikl: yamaha super tenere 1200

Mali OFF.
Može li u Google maps da se stavi više tačaka putanje.
Mislim da je max 10 tačaka.


Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 597 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Ducati Multistrada V4S
Pre 20 sati, Alekre je napisao:

Garmin koristi Here mape ali zašto ima "ideje" ne mogu da ga skontam iako sam detaljno par puta pretresao podešavanje.

 

Novi model XT, je bar po specifikacijama bez konkurencije. Ima svoj WiFi, automatski se ažurira, skuplja podatke o saobraćaju, upozarava na vremenske prilike, oštre krivine, plus ima već instalirane topografske mape. Deluje baš dobro na papiru.

Isto to ima i Zumo 396, samo je manji displej

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja