Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

@Deki Katanaodlican putopis, svaka cast, bas odmara mozak.

 

Nego na slici gde je čovek-momak u crnoj majici, ti i ta devojka. 

Nemogu da ti opisem recima koliko covek u crnoj majici lici na mog najboljeg druga iz detinjstva i komsiju(tj obrnuto komsija lici na njega) .  Ali nemam komentar. Kao da su dve iste osobe.

Ovaj moj komsa je 1986to godiste,tako da je nemoguce da imaju veze jedan sa drugim, ali preslikani. Ako nadjem neku sliku ubacicu da pogodite da li ima razlike. 

 

Sorry za off

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Hvala svima na lepim komentarima.

 

Hvala Nenade. Slazem se sa tvojim iskustvom iz radionice. Na ovom putu Jawa je super radila, jedino su joj poispadale unutrasnjosti auspuha u jednoj krivini. Pokupili smo delove, vratili nazad i pritegli. Inace je ova Jawa bila novija od mog MZ-a koga sam kupio novog pre 2-3 godine u odnosu kada se ovaj put odigravao. Da, Jawa se cesce kvarila i drugar je najcesce imao problema da usteluje dva cilindra da rade kako treba ali to je bilo par puta na godisnjem nivou, ne secam se drugih problema. Kod MZ-a sam menjao iglicasti lezaj ma klipu/radilici, ostalo uobicajeno odrzavanje. Ipak su to bili novo kupljeni motori i odrzavani.

 

Hvala Stikis. Mirisi Grcke se lepse dozivljavaju na motoru.

 

Hvala Miksamgm. Stvarno neverovatno, baci sliku pa da uporedimo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
2 minutes ago, Deki Katana said:

 

Hvala Stikis. Mirisi Grcke se lepse dozivljavaju na motoru.

 

Koliko toliko sam to osetio po ostrvima na skuterima, ali ceo put na moturu je tek posebna prica :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Vojislave, sto se tice kacige o laktu, to se stalno primenjivalo u gradskim uslovima kada je bilo toplo vreme. Imao sam i jednu jet kacigu koju sam povremeno koristio. A bilo je momenata kada ni jednu nisam nosio. Nisam imao negativne komentare od policije po tom pitanju, mozda me je posedovanje A kategorije "spasavalo". Sada vise nije tako.

 

Kampovanje. Ali ne bilo koje a evo i zasto.

 

expedicija.thumb.jpg.4037002584473c114aeab080144b4cbf.jpg

 

Ovaj kamp je bio kod mesta Itea koja se nalazi u zalivu i gleda na Peloponez.

Pedja i Ana imaju satorcic za planinarske ekspedicije a meni je dovoljno i dalje samo nebo.

Vreme je bilo super i u kampu smo se nekako okupili sve motociklisti iz raznih zemalja Evrope  na proputovanju kroz Grcku.

 

Tu je bio i vec ranije pomenuti par iz Holandije (kako je mali svet). To su plavi momak Arnold i njegova devojka u prugastim duksevima. Desno od njih par iz Belgije (koje sam puno godina kasnije iznenadio obilskom kod njih kuci). Levo Pedja i Ana a do njih par iz Italije. Tu su bili i par iz Nemacke ali ih nema na slici. Mene valjda prepoznajete.

 

646659882_medjunarodnaekipauItea.thumb.jpg.343d6f4b48f9cee7bdac1ecb416bef4d.jpg

 

I tako sedimo svi oko logorske vatre i padaju vicevi, ozbiljne politicke teme, teme o zivotu i normalno motorima.

 

Malo se popilo a Holandjanin Arnold se nasao izmedju Pedje i mene. Krenemo da se zezamo i podpirujemo Arnolda kako mi motociklisti treba da smo maco i kako kod nas muska rec je zakon. Njemu se to svidja ali njegova devojka negoduje, pocinje nesto na temu ljudskih prava. Nemci se tu svesrdno prikljucuju dok Italijani i Belgijanci pucaju od smeha. Ana doliva ulje na vatru sa snishodljivim odnosom prema Pedjom, kao, kako ti kazes sefe. A on je revoltirano tera u sator. Komedija, ali ne kapiraju to svi. Arnoldova devojka se ozbiljno naljutila i odlazi u svoj sator. Zove Arnolda a mi ga ko za inat grlimo i dobacujemo nesto u fazonu, ma pusti zenu sedi da popijem jos koju.

Nemci dobijaju fras, tacno smo znali kako se vi balkanci odnosite prema zenama. Ostatak ekipe vise nemoze da izdrzi od smeha, znaju da se zezamo i kapiraju ovu salu. Nemci demonstrativno odlaze.

Sve se malo stisalo pa se i Arnold malo kasnije povukao. Kad iz njegovog satora "sljas". Ko je koga udario, nismo nikada saznali.

 

Sledeceg jutra svi happy.

 

  • Sviđa mi se 15
  • Haha 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Motocikl: Yamaha xj 900 S

dobro pišeš, momak . vidim da ste  bili duhoviti i to mi se sviđa .naročito je dobro ovo loženje u kampu.

daj još ovakvih priča  a imam i ja neka putovanja motorom koja bih trebao da u ovo vreme dosade opišem

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Lepo raspolozeni i vec uhodani u putni tempo krecemo iz kampa u Itea za Atinu.

Putevi siroki, asfalt perfektan, nema saobracaja, motori bolje rade od kako smo na boljem gorivu i ulju.

Penjemo se vec duze vreme blagim usponom.

 

349327256_ukriviniubrzini.thumb.jpg.5f7ac119ce127fb2b7f70956eca9c191.jpg

 

Kako visina raste sve manje rastinja a sve vise kamena.

 

U jednoj desnoj krivini, iz neobjasnjivog razloga Pedja nastavlja da obara i sada vozi po sirokoj bankini od krupnog ostrog belog tucanika. Posto vozim iza njega ali na asfaltu, gledam sta se dogadja. Na asfaltu i uzbrdici smo se kretali 60-70km/sat. Po tucaniku se ta brzina drasticno smanjuje i vidim da se Pedja bori da ne padne.

Vozim nekako iza skosno na 5-10 metara. Prednji tocak mu se smiruje i polako uzima pravac da se izvuce na asfalt. Brzina pala na 20km/sat. Dobro je, sve pod kontrolom.

Kad iznenada Pedja, Ana i motor nestaju.

 

Zaustavljam se i tek tada vidim dubok jarak koji ide ispod kolovoza za odvod vode s planine u provaliju s desne strane. Uopste se nije video od zaslepljujuceg sunca i beline kamenja.

Pedja preko motora udario glavom direktno u stenu. Ana odskocila sa motora kao macka i nista joj nije.

Kaciga pukla, drug svestan ali krv iz usta. Rekoh unutrasnje krvarenje.

Tada sam prvi put osetio jezu da ce drug da mi premine na rukama.

 

Polako ga smestam pored motora na stranici jarka.

Deluje stabilno pa ga ostavljam sa Anom i jurim nazad u gradic po hitnu pomoc. Pri povratku uvidjam da se niko ne vidi sa puta, jarak je dovoljno dubok da se vidi samo ako neko prolazi pored peske. Posto nas je Ana cula na vreme izlazi iz jarka i signalizira inace bi promasili.

 

Hitna kola ga preuzimaju i sad sa Anom gledamo sta da radimo sa motorima.

Izvlacimo Jawu iz jarka i nakon kratke provere ne izgleda lose. Mozda malo kriva guvernala. Za svaki slucaj ja vozim udarenu jawu a Ana mog MZ-a. Posto je sve nizbrdica, ne palimo motore vec ih tako doterujemo do bolnice.

 

Pedja je vec zbrinut i doktor mi pokazuje rentgenski snimak. Imao je jako puno srece, nagnjecena dva kicmena prsljena, sama kicma nepovredjena, glava u redu. Stavili bi mu oni cvrsci steznik, mozda cak i gips preventive radi ali onda mora da ostane u bolnici a nemamo nikakvo zdrastveno osiguranje. Mirovanje obavezno.

Sta sad. Mi motorima na pola puta, kako sve to izvesti.

Mislim da su ga zadrzali dan dva a onda smo nastavili. Dobio je kragnu (koja se vidi na predhodnoj grupnoj slici).

Pred sam izlazak, doktor primecuje konce sto vire iz sava na mojoj butini. Verovatno sam nosio sorc taj dan. Pa sta je to, daj da ti to izvadimo. Tu nam se u isti mah javila nova rec. Krstasi!

Sve smo u fronclama kao posle bitke. Doktor se smeje i odmahuje glavom. Samo Bog da vas cuva.

 

Jos jedan dan u istom kampu pa da smislimo sta dalje. Nasli smo mreznu lezaljku za Pedju, to mu je vise prijalo od duseka.

 

Vitez Pedja (nova titula), odlucuje da moze da potera motor do Atine a tamo da nadjemo auto voz za motor i tako da se on i Ana prebace za Bg.

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Prolazimo istom deonicom i uspesno stizemo do Atine gde nalazimo smestaj najblize zeleznickoj stanici.

 

Idemo da obezbedimo prevoz do Beograda ali ko za inat auto-voz pun. Da li moze u postanski vagon? Ne. Nista, da sacekamo koji dan, taman malo odmora i uhvatimo drugi voz.

 

Pedja, kako si? Moze turizam? Moze.

 

Akropolis.thumb.jpg.1edae4fe863afafad4eab66f8c0d7181.jpg

 

Tako mi provedemo neko vreme u Atini a Pedji bolje. Voz jos ne mozemo da nadjemo.

Dobro, odoh ja jos malo da prosvrljam po Peloponezu posto su se stvari stabilizovale i pozdravismo se u nadi da ce se naci auto voz za Bg.

 

Nastavljam put sam i obilazim Korint i mislim Naflio da je najdalje dokle sam dobacio.

 

Korint.thumb.JPG.9c87e2ba5b3e52d0d76a93e3242eeb0f.JPG

 

Nalazim kamp i tu upoznajem dvoje moto kolega iz Nemacke a pridruzuje nam se i Nemica koja putuje stopom vec neko vreme. U kampu je i dosta francuske dece, rekao bih osnovaca, koji organizovano putuju sa starijim vodicem. Koja razlika u konceptu putovanja u poredjenju sa nama.

 

Tu provodim zanimljivu noc i nesto svetne izmedju Nemice i mene. Tu bi kolega stampar imao materijala za pisanje. Nudio sam joj da nastavimo dalje na motoru ali je otisla rano ujutru a da nisam osetio. Kolege Nemci su je videli da me je poljubila pred polazak dok sam spavao.

 

Onako u blazenom stanju nastavljam za Naflio pored mora krivudavim putem medju borovima. Kacigu ne nosim i nisam u ratnoj opremi. Kruzig na 50km/sat.

 

... Stop

 

kompjut ... kompjut ...

 

Pa ja necu imati para za povratak a treba da vidim sta je Pedja na kraju uradio. Racunam da je vec u Beogradu ili bar u vozu za Bg.

 

Vracam se u kamp, pakujem stvari, pa nazad za Atinu do smestaja gde sam ih ostavio. Verovatno su mi ostavili neku poruku.

 

517850451_udaljini.thumb.jpg.5b35b258d3f75916b18c56e059af5c3b.jpg

  • Sviđa mi se 9
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Nema ih u Atini i razumem da su krenuli nazad motorom.

 

Krecem ka Larisi i eto Pedje i Ane. Sta ti je to kada sa nekim dugo vozis, prosto se srodite i tok misli u vezi voznje su vam skoro identicni. Stali su da odmore u istom hotelu u Larisi gde smo odseli kada smo dolazili.

Tu je bio jedan simpatican recepcionar koji je vozio GPZ 305. Mislim da je imao kajis umesto prenosnog lanca. Znam da mi je dao krug da probam kada smo predhodno bili kod njega. Secam se i slike ali je verovarno nisam prebacio u jpeg ili ko zna gde je.

 

Larisa.thumb.JPG.857e53cd5b8fad9a9ca486c1a22e3ed2.JPG

 

Super sto se ovako sve razvilo. Nasli smo se na instinkt.

Riskantno ali kada vec ispade da se motorom vraca, bolje to zajedno da uradimo, pogotovo sa povredom kicme. Trebalo je da se vrate vozom a tu im i ne bih trebao pa se nismo za dalji ni dogovarali. Eto kako Bog sve uredi.

 

Povratak je uvek bio planiran da bude sto laksi i brzi. Nekako se covek zasiti i voznje i turizma.

Vec slepljeni sa sedistem vozimo 120-130 po grckim autoputevima. Negde kod Leptokarije pocinjemo da nailazimo na nase registracije. Sviramo svakome jer nase nigde nismo videli u Grckoj. Verovatno im je bilo cudno, pa smo prestali nakon pocetne euforije. Vec smo na putu 2 nedelje i potpuno smo se iskljucili iz svakodnevnice kod kuce. Drugi svet.

 

Cim smo presli nasu granicu, stari dobri losi putevi, tu-dum-tudum.

Posle jednog tu-dum, meni levi nosac kofera popusti.

 

1619007871_koferdefekt.thumb.jpg.817f90e114d737ca8c6bb252f6f77d35.jpg

 

Na slici se vidi i Pedjina nova kaciga, ista moja ali crna. Ma kazem vam, lozili smo se na enduro.

 

mlaz.thumb.jpg.3da6e13b9f6e1a84e4f97934237ca5bf.jpg

 

Jos jedan odmor pored autoputa. Specijalno pored znaka, asocijacija na MZ-a.

 

Stigosmo u Beograd svi na broj, malo izlupani i umorni.

 

Pedja je dobio gips kadu od kukova do glave kad se javio kod nas u bolnici na kontrolu. To je nakon 7 dana od povrede, ali ajde.

Kaze ne moze da dise, pa nazad u bolnicu da mu otvore gips, krug u predelu stomaka. Pretegli.

Tako je Pedja vozio Jawu sve sa gipsom nekoliko meseci. Izgledao je ko djeneral onako neprirodno ispravljen.

 

Tada nam je sve to bilo normalno, sada kada pisem vidim da smo imali vise srece nego pameti.

 

Bog nas je pogledao.

  • Sviđa mi se 38
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 114 postova
  • Lokacija: БГД
  • Motocikl: Варадеро

Хвала што си поделио са нама и ово путешествије. Море некако привлачи поглед и за час си сишао са пута, другар је на супер тенери исто слетео у шанац. Али све се лоше заборави а лепе успомене ислике остају.

Поздрав

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Fazer 600

@Deki Katanaodlican putopis:takoje:.Ovakvi tekstovi(iz tih godina)su uvek zanimljivi za citanje iz razloga sto je tada sve bilo dosta teze nabaviti i kupiti a danas je sve lako dostupno....svaka cast...cekamo jos novih prica.P.S. A i Slike su super ....

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Jovane ... hvala. Pamti se i dobro i lose inace ne bi bilo potpuno i pravo.

 

Eol ... hvala. U pravu si da je danas dostupnije (ima u radnjama) ali je i nepristupacnije zbog krize, pa mu na slicno dodje. Mozes da gledas ali ne smes da pipas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 335 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R 1200 GS LC ADV

Ko jednom ode na letovanje ili duzi put motorom na auto slobodno moze da zaboravi . Jos ako ima tu srecu da se i supruga vozi sa njime tu steci nema kraja.u grcku smo znali da odemo bukvalno na dva prenocista kad nam se hoce na more onako usput. 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Aca-pn .... hvala.

 

Stikis ... hvala jos jednom. Nisu neophodni gps i mobilni ni danas. I dalje koristim papirnu mapu a mobilni vise da mi se nadje u slucaju nuzde (klasican bez internet mogucnosti).

 

Zivko ... hvala. Slazem se. Za B kategoriju sam polago 5 godina kasnije, vise da eto imam, nego potreba za kolima. U to vreme sve sam zavrsavao motorom. Faks, nabavke, druzenja, i putovanja kao vrhunac upotrebne vrednosti motora. Cini mi se da sam nesto mladji od tebe tako da nisam iskusio tvoje iskustvo odlaska na more (Grcku) na dve noci. Pravi posao posle fakulteta je trebao da se dogodi 90-tih ali zbog situacije, nikada se vise nisu stvorili uslovi koje su zaposleni 80-tih imali. Tako da su se moja putovanja 80-tih finansirala od dzeparca koji se nije trosio godinu dana i poslovi preko studentske zadruge + "ad hok" privatna delatnost. Pa ipak je postojala sigurnost da se planovi prave i sprovode koliko toliko, danas je plan od danas do sutra, ako ga u opste ima. Opet ljubav prema motorima ne jenjava i koga jos to drzi namakne jos po koji kilometar da ga zelja mine, uz mnogo veca odricanja nego pre 30 godina.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1253 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Dejane, probrljaj malo po slikama. Imaš ti još sigurno materijala za pisanje.  ;)

Da ne počnemo da kriziramo u ovoj izolaciji, navikao si nas...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 297 postova

To je avantura u punom smislu i uz skromne financije i isto takav motor,kad manje-više ideš u nepoznato za razliku od danas kad imaš informacije cijelog svijeta u sekundi na dlanu,motor od par desetina kila eura,odmaranja po hotelima,viška novaca,dijelova za popravak dostupnih u 24h..
Pitali su Sušića (odličan nogometaš,stručnjak i selektor) koja je razlika u nogometu danas i kada je on igrao,odgovor je bio kratak:igrao se s više mooda i za manje para.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Vojislave ... hvala ali mislim da ima jos kolega koji ce podeliti svoja iskustva iz davnih dana. ... a i da ostane nesto za price uz logorsku vatru.

Inace ovaj pseudonim pod kojim sam na sajtu se spontano javio prilikom upisa, van foruma ne postoji. Meni se oduvek svidjala katana, ali ona prva, originalna iz 1982, a i vozim sada jednu ali druga generacija, pa eto kovanice sa nekim smislom.

 

croarcher ... hvala. Nekada je to bilo uobicajeno ali slazem se da su se vremena promenila. I tada je vazilo ako imas puno para, prolazis elegantnije. Danas je razlika sto se nema para i situacija se promenila kako u svetu tako i kod nas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1253 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Dejane, slažem se sa tobom u većini konstatacija. Ali da nema para, ne bih se mogao složiti. Pogledaš na ulici šta se vozi i sve ti je jasno. Ranije nije bila baš tolika razlika, bilo je izuzetaka ali se zato i zovu izuzecima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 888 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Tenere 700

Uzivao sam...

 

Te 1989 sam i ja kupio MZ ETZ 150 novi :)

Vozio se naravno bez dozvole i registracije, nije bio placen porez za njega... :D

Kaciga se stavljala pretezno kad mi je bilo hladno.

 

Nisam doduse isao van Srbije.

 

Vozio sam ga do 1993. kad sam tek polozio za auto i otisao u vojsku, za A polozio tek pre 5-6 godina

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja