Jump to content

Moto Zajednica

Kupovina motora na kredit.

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 1250s, Honda SH150i

Pa to i ja radim. Što zarobiti kes kad moze na rate? Pogotovo sada kad preti potencijalna kriza, treba imati kesa na raspolaganju. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 297 postova

To je u redu kad je cijena novca niska i ponegdje su kamate na zarobljen novac negativne ali kad on postane skup onda se priča okrene dijametralno.

Iako je bilo povoljnih kredita,nikad nisam ni pomišljao tako nešto kupiti zbog osjećaja da novci koji će u budućnosti dolaziti nisu moji iako znam da to nije racionalno.

Možda je i do odgoja jer su moji često ponavljali:čuvaj bijele novce za crne dane.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 1250s, Honda SH150i

Šta znam, meni je bolja opcija ako imam 8k za motor da dam odmah 2.5k i ostalo na rate od recimo 150 evra a ovih 5.5k što mi ostane čuvam ili iskoristim za nešto drugo. Sutra nešto iskrsne i treba mi lova, samo izvadim iz steka, ili recimo izgubim posao na par meseci, opet imam kesa dok ne nađem drugi, ne moram odmah da prodajem motor da bih se izvadio iz problema jer mi treba kes, a da bi se brzo prodao, mora da se proda za neku mizeriju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 84 postova
  • Lokacija: Sarajevo
  • Motocikl: Honda NC750x

Hajde da podijelim sa vama svoje iskustvo kupovine novog motora. Uradio sam nesto sto je suprotno svim savjetima koje sam dobijao od ljudi koji voze motore.

 

A kategoriju sam polozio prosle godine u septembru i do tada nisam nikada vozio motor. U oglasima sam nalazio motore stare od 7 - 10 godina koji su bili za 1000 do 1500 eura jeftiniji od novog motora, bilo da su uvezeni ili domaci (trazio sam NC-a). Na kraju sam odlucio da batalim savjet o "kupovini polovnog motora dok se ne uvjezbam" i odlucio sam kupiti nov motor. Digao sam nenamjenski kredit od oko 8660e u maticnoj banci u kojoj imam racun, vracam ukupno 9200e (preracunavao sam iz domace valute BAM u euro). Kredit je na 35 mjeseci (mjesec manje od tri godine). 

 

Zasto sam kupio nov motor i ako nemam iskustva u voznji? Polovni motori su nerealno skupi i cijena polovnog je jako blizu cijeni novog motora. Nasao sam par motora u oglasima koji su mi se dopali, cijene su bile oko 6000 eura, choper (2007 godiste). Medjutim opet preskupo. Poslije pola godine su ti motori kostali oko 3500e. Tu bih cijenu platio bez cjenkanja. Sa druge strane, zbog moje visine i duzine nogu, jako je malo motora koji mi odgovaraju. Takodjer, mi smo narod poznat po "postenju" tako da se nisam usudio rizikovati sa nasim prevarantima i bagrom.

 

Na kraju sam potrosio oko 1000e na opremu, a 7500e na nov motor i ne zalim ni centa. Mogao sam i platiti sve odjednom, ali mi je draze imati spreman novac koji mogu plasirati odmah po potrebi. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 65 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha MT-07 Ice Fluo (2020) / Yamaha Ténéré 700 - Ceramic Blue (2021)

Ja sam u istoj takvoj dilemi, prošle godine u isto vreme sam položio za punu A. Gledam oglase svakodnevno ali nisam pametan šta uraditi... Meni se konkretno sviđaju naked motori.
Voleo bih da kupim za 2000-3000 neki lep, pristojan naked. Ali sve što vidim ili je dosta staro, neuredno, a pak oni malo boljeg izgleda rekao bih precenjeni. I onda tako tragajući za nekim privlačnim motorom cena raste i dođeš do momenta da motor 2007-2011 košta nešto manje od novog. Nov sam u svemu ovome pa ne znam u čemu je fora, da li ljudi namerno napumpaju te cene, za koliko na kraju odu ti motori, koliko je vremena potrebno da se takvi motori prodaju... Sa druge strane baš zato što sam početnik žao mi je da dam 7000€ na motor koji je nov i znam da ću u većem grču da ga vozim iz straha da mu se ne desi nešto.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 84 postova
  • Lokacija: Sarajevo
  • Motocikl: Honda NC750x

Ja sam nekako pregurao. Imao sam priliku sjesti na sve motore koji su bili u opciji kupovine: NC, versy, strom, i jos par nekih na koje sam nailazio (u glavnom u inostranstvu). Ogranicio sam se na pocetnicke motore do 650 kubika, u glavnom zbog neiskustva i cijene. Ako bude zdravlja i para, sljedeci motor je definitivno africa twin. Nigdje toliko prostora za 36" inseam o 192cm visine kao na njoj... razmak od sjedista do kontrola, duzina sjedista, sve je fenomenalno. Mada sam se navikao i na NC-a, za divno cudo nista mi na njemu ne smete, u zadnje vrijeme ni sjediste (valjda sam se navikao). Crosstourer mi je takodjer opcija, ali dok ne sjednem ne znam sta da mislim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Beograd

Ako imate mogucnost da kupite nov motor onda nov i nema razmisljanja, jer ipak je nov nov sto kazu “prvi ces da prdnes na njega” polovni motori toliko stari ne znas ko je i kako je vozio ko je sta skidao vracao prepravljao odrzavao itd. ali opet obavezno i sto je najbitnije ostaviti 1000, 1500e za opremu znaci kaciga, rukavice, cizme ili patike i jakna obavezno bez ovoga nigde i nikad ne sedaj na motor !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Honda Hornet

Procitah ovu temu.

i ja sam jedan od onih koji vole na rate.

imam kes i za novo i polovno, ali mi nekako lepo da kupim novo, placam rate i vozim.

elem, kod mene je sledeca dilema:

da li cu izdrzati nekoliko godina sa istim motorom? bilo bi glupo da kupim pa da prodajom odmah izgubim . Ili kupiti motor 2,3 godine star?

da napomenem, kupio bih prvi motor, ozbiljniji. 
u zrelim sam godinama i ovo je kao neka mini kriza, a u stvari povod da mlo vise uzivam u zivotu.

jel ima neko dobar savet?
pozdrav svima!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sprint Challenger

2 ili 3 godine motor je dobra kupovina ako je cena realna i ako je motor u odličnom stanju. Inaće bih lično preporučio nov motor ako se ima para i ako motor snagom i kubikažom odgovara čoveku na duže vreme. Besmisleno je kupiti nov motor koji će se prodati za par sezona.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • JEDAN ŽIVOT - DVA TOČKA - BEZBROJ SITUACIJA, 130 postova
  • Lokacija: Beograd-Kula
  • Motocikl: Honda - VFR 800 V-tec
Pre sat vremena, qwerty12345 je napisao:

2 ili 3 godine motor je dobra kupovina ako je cena realna i ako je motor u odličnom stanju. Inaće bih lično preporučio nov motor ako se ima para i ako motor snagom i kubikažom odgovara čoveku na duže vreme. Besmisleno je kupiti nov motor koji će se prodati za par sezona.

Slazem se sa svim sto je kolega rekao.. a da kupis nov motor i za godinu-dve shvatis da si se prevario mislim da je ludost.. sem ako bas nemas para za bacenje pa ti se moze! :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ne mora da znaci da posle 2-3 godine ce shvatiti da se prevario, mozda jednostavno pozeli nesto drugo. Ako postoji mogucnost za to a ujedno da to bude nov motor, zasto da ne. Pogotovu ako kupujes kod istog dilera i tu i odrzavas motor, dobices generalno solidnu ponudu za menjanje. Ja se nisam pokajao a isto to sam uradio. Naravno, kosta to, ali kad podelis cifru koju sam doplatio na 24 meseci koliko je bio kod mene, to ispadne sasvim prihvatljivo. Nov motor pod garancijom, ne razmisljam ni o cemu sem o voznji i kad dosadi koji ces drugi uzeti.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Honda Hornet

Hvala na odgovorima.
citajuci forum a i poznavajuci sebe ipak je najbolje uzeti neki polovni u sto boljem stanju.

dok ne vidim sta mi se bas mnogo svidja.  :)


 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 510 postova
  • Lokacija: Donje Konjuvce
  • Motocikl: Caponord 1000 ETV

A da li postoji neko,nesto,negde gde mozes uzeti na kredit a da ne ide preko banke.Isto da se pravi ugovor i sta se dogovoris to je?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 314 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara, Mirijevo
  • Motocikl: Suzuki GSF 650S Bandit

Ko ce na to da pristane pogotovu u ovo vreme. 

 

A sto ne bi isao preko banke, CA baka sve vise daje bez kamate kredite do 2 ili 4 godine nisam siguran. Cak i da nije bez kamate, ja sam video skoro ponudu kredit oko 4500 na 72 rate, ispadne da platis vise za tih 6 godina oko 800evra kamatu, mislim da nije neka velika kamata

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 510 postova
  • Lokacija: Donje Konjuvce
  • Motocikl: Caponord 1000 ETV

Ima puno ljudi koji fino zaradjuju al jbg nisu u stalnom radnom odnosu i ne mogu da podignu kredit a zeleli bi.zato sam postavio to pitanje

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 563 postova
  • Lokacija: Ralja
  • Motocikl: Sym Jet X 125

Ako nisi u stalnom radnom odnosu dosta je teze uzeti kredit,ali nije nemoguce. Sve zavisi koliku sumu dizes i na koliko godina. Mnoge banke ce ti dati kredit ako ti u toj banci godinama primas platu jer se sve belezi u kreditnom birou. Vredi pokusati i podneti zahtev ili bar pitati,postoji sansa da ga usvoje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Paušalac nema platu i potpisao bi mnogo više papira.

Druga stvar je što nekome sa tom platom kredit nije potreban i bacao bi pare bespotrebno na kamatu ali to je već više individualno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd
1 hour ago, Overpressure said:

Pa nije zaposlen na neodređeno, što je kod nas jedan od uslova za dobijanje kredita. 

Pa nije to rekao.

 

Što se paušalaca tiče, itekako je moguće dobiti kredit.

Ja sam uzeo stambeni.

A to da neko sa zaradom od 1500€ ne uzima kredit je previše isključivo, ljudi ne zajme novac samo zato što nemaju, već zato što su izračunali šta im je povoljnije.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Ono sto se meni svidja a sto bih vozio duze vreme a da je novo kosta izmedju 15 000 - 20 000 evra. Putni i naked motori vece kubikaze (1000+). Taj novac nemam a i da imam ne bih ga tek tako dao jer se motor moze unistiti za sekund. Za te pare kuca, stan il nesto sto se za sekundu ne moze unistiti, svakako.

 

Zato takve motore ovde mogu pronaci za par K evra starije i polovne i voziti se. Nista manje nego na novom uz dobro odrzavanje. Postoji ono ALI servisi, kvarovi strepnja da se "nesto ne pokvari". Al i na novom mozes da strepis od toga dal ces ga unistiti il ce ti ga neko dignuti jer ga je pikirao itd. 

 

Tako da slazem se, sve ima svoje i bitno je sta trazis.

 

Ko moze nov a da je to ono sto trazi - bolje nov.

Ko ne moze, nek se ne sili, dobro posao rade i polovnjaci.

 

Kupovati nove motore od 48 konja i 500 kubika (dvoje ljudi + tovar) samo zato sto su novi, po mom misljenju nema smisla.

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Fixie



A ima i ovoga. :oda2:
 
Ali okej, zavisi od coveka do coveka, meni npr. kuca ne treba, ali nekom kome treba, verujem da se vise isplati da digne kredit i odmah uzme kucu, nego da se gura s matorima, zenom i decom u jednoj kuci dok skupi pare za kucu za nekih 10 godina. 

 


Izvini, ali moram u off. Broj ljudi koji može da skupi novac za kuću za 10 godina je vrlo mali. A čak i da može, to znači da živi u kući ili još gore stanu sa roditeljima npr. Jako loša kombinacija. Kredit za stan/kuću iako skup je po meni opravdan jer uklanja neke nematerijalne faktore stresa. Čak i ostali krediti su mi ok iako mogu reći da sam stabilan finansijski.
Možda moj drugi (gradski) motor baš bude na kredit jer ne bih da odmah iskeširam par hiljada, a CA pa i druge banke imaju povoljne opcije za motore.

Najveći problem je kada ljudi uzmu kredit da pokriju drugi kredit ili da se negde razduže.



Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja