Jump to content

Moto Zajednica

Kupovina motora na kredit.

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 510 postova
  • Lokacija: Donje Konjuvce
  • Motocikl: Caponord 1000 ETV
pre 35 minuta, Deki šef je napisao:

Motor se kupuje srcem (bar je kod mene tako a mislim i kod većine) da li se isplati,,,,nikako ni u ludilu,ni po kom osnovu, to su odmah bačene pare sa velikom tendecijom stvaranje novih bespotrebnih životnih troškova,,,,,,,, ali svako zadovoljstvo košta i postoji izreka "sve što ti prija od toga se posle najebe"

I priče, predješ ovoliko onoliko ,na prednjem točku više nego na zadnjem,,,,džabee sve je to samo trošak i nema drugu definiciju,,,,

Samo treba da znaš koliki trošak možeš da izdržiš da ne bi ugrozio normalan tok života.

 

 

  Neko rece sve zavisi za sta ti sluzi motor.Meni nisu bacene pare jer mi je potreban da se ne zezam u gradskoj guzvi da stignem do posla,da kada me roditelji pozovu sednem i stignem za 2ha itd,i naravno da uzivam malo kada je meni gust.

  Novac je stvoren da se zaradi i trosi,poroka ima svuda i motor tu spada al jbg volim motor i gledam da uzivam u svakoj sekundi kada vozim :D

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Kao neko iz struke da se malo uključim. Za prodavca nema nikakve razlike da li je kes ili kredit, novac je novac, osim u dva slucaja:

Beskamatni kredit-ni kod babe nema dzabe, neko placa kamatu a to je u ovom slucaju prodavac. Dobra stvar je što oni imaju povoljniju ponudu kod banke nego pojedinacni klijent. Delom zbog obima poslovanja a delom zbog dodatnih biznisa izmedju banke i prodavca

Druga situacija se moze javiti kod polovnog motora ako prodavac fakturise manju cenu od one koja je realna jer uzima kes na ruke. Ovo je naravno protivzakonito, ali sigurno se desava. 

 

A sto se generalno tice kupovine motora, novih naravno, sve sam blize tome. Dosta je voznje kojekakvih raga sto ih je jahalo x vozaca. Jeste skupo ali mislim da vredi. Ovde ne mislim da svi treba da vozimo neke adventure 1.000 ccm+ motore od 15-20k, oma finih motora i za 6-7k. Pare koje si spremio za polovan motor das kao učešće i prvi zajases. 

Ova pricu sigurno neće prihvatiti oni koji nisu vec vozili nov auto/motor, ali to i nije za njih, svako treba da se pruži koliko mu je cebe i to izuzetno cenim. 

Ne slazem se sa mišljenjem da treba samo investirati u neke nekretnine jer svi na kraju završe na istom mestu. A i realno sta investirati sa 6-7k eur i to na kredit. 

Na kraju, krediti su nikad povoljniji, i kada ako ne sada ispuniti neku zelju, samo da je u granicama neke realnosti. Ja lično znam da sigurno necu voziti novi GS, ali neki Vstrom ili Tenere mozda i hoću, dotle mogu da dobacim. 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Cijeli svijet funkcionise na kredite i pozajmice.  Cijela srednja klasa na zapadu fino zivi na kredit, lizing. Neka u normalnoj drzavi bracni par ima zakejnicka primanja 5000 e mjesecno.

500 e hipoteka, po 200 e rate za auta i 100  e rata za motor sve ukupno 1000 e mjesecno.

Ostane im 4000 e za hranu, troskove zivota,ljetova,zimovanja...

A zive u novoj kuci, voze 2 nova auta i imaju nov motor. I tako fino osim kuce na svakih 5 godina prodaju dva polovna auta i polovan motor i opet kupe novo. 
Sve im lose u zivotu.

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova

@bokibd I sta je bilo kad si se probudio? :)

Ima toga svakako ali daleko je to od bas "prosek" zivota u svetu.
Slazem da se zive na kredit ali bas kao sto si napisao da im ostane 4000e nije to bas tako cest slucaj.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 207 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec + BMW R1200GS

Pa zanimljiva tema bas, i zanimljivih razmisljanja. 

Ja sam za kupovinu na kredit ali ne na neki nenormalni rok, nego 1-3god.max.

Pre par godina sam presekao i prodao 2 polovna za nase uslove dobra automobila ( BMW e60 i JEEP Patriot) 2/3 dobijenih para od prodaje mi je bilo ucesce od skoro 50% za novog HYUNDAI Tucson-a, i evo posle 3 pune godine  i 80.000km ja opet razmisljam o kypovini nivog sledece godine. Kvarova 0 redovnih servisa 5 i to je sve. Sipaj i voziiii. Pa tako razmisljam i za motor. Samo sto bih ovaj put VFR da mi ostane. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250
10 minutes ago, stikis said:

@bokibd I sta je bilo kad si se probudio? :)

Ima toga svakako ali daleko je to od bas "prosek" zivota u svetu.
Slazem da se zive na kredit ali bas kao sto si napisao da im ostane 4000e nije to bas tako ces slucaj.

 

Nisi pazljivo citao.Pricam o srednjoj klasi na zapadu. Visa ili visoka strucna sprema .Kako god okrenes 5 ce izvuc. Ne pricam o minimalcima, skelama, fizikalcima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova

To sto si napisao mogu da imaju dr,ing, strucnjaci...

Nije to bas srednja ili visa skola. Mada mogu i bez "skole" privatnici da prave ali to je svakako manjina. (licno poznajem par takvih)
I ako "tuku" toliko mesecno, kirija,rate nije bas da ostaje toliko.

Da me ne shvatis pogresno slozio bih se sa tobom da toga ima ali ne mislim da je to bas "tako lako" i da vecina zivi tako :)

To je samo moje iskustvo i misljenje :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

@Tumbe

 

Šteta. Stvarno. Nadao sam se konstruktivnom razgovoru. Ja ne branim ni jednu stranu (nemam lični interes), ali jesam ljutit jer mislim da treba bolje. Tako posmatrano, korisno bi bilo čuti nekoga ko je aktivan i ko možda može doprineti. Ali svakako imaš pravo da ne želiš. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 339 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB 750 K, CB 750 C, CB 750 F, VF 750 S, VF 750 C

U pravu je kolega za primanja 5000 chf su dve pomoci u Svajcarskoj da nista ne radis, da si socijalan slucaj.

Ali npr dvosoban-trosoban stan da rentoras kosta od 1500 - 2000 chf isti da kupis je preko 500-600000 chf.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

Među onom sam sirotinjom koja ne ide motorom na kraj sveta, i kojima je isti isključivo prevozno sredstvo. To je 7 do 10.000 godišnje. Kredit na period od 6 godina za 10% veću cenu, naravno! Ukoliko već imaš u džepu dovoljno da ga kupiš i za keš. Pa kad daš učešće razliku uložiš u proizvodnju sapuna, na primer. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Holandija
  • Motocikl: Honda NC750X

Da se i ja ukljucim u temu, jer mi je zanimljiva. Ja sam konkretno za kredite, u granicama normale. Da nisam uzeo kredit za stan, i dalje bih placao ratu za iznajmljivanje stana. Jeste da meni mesecno 70e ode na kamatu, i 70e se skine od glavnice, ali bolje i to, nego da svakog meseca placam najmanje 150e za iznajmljivanje i da mi nista ne ostane. Naravno, u kredit sam usao jer mi posao i plata to dozvoljavaju. Ima puno faktora i prilikom kupovine novog auta ili motora na kredit, ali bih ja radije kupio novi motor nego auto, bilo iz finansijskog ugla ili zbog uzitka. Nov auto previse gubi na vrednosti. Realno, vrednost auta starog 4 do 5 godina je dupno manja od istog takvog novog, sto znaci da ste na auto, koji je kostao 20000, u roku od 5 godina izgubili 10000e. Dok vrednost motora mnogo manje opada i, koliko vidim po oglasima, motor koji je nov kostao 8000, nakon 5 godina se prodaje za 5500.


Sto se tice kupovine motora na kredit, mislim da je nije tacno da ako neko nema da kupi novi motor, nece imati ni da placa rate. Mozda neko ima siguran posao, sigurnu zaradu i odluci se da ne ceka nekoliko godina da ustedi, vec uzme kredit. 

Uzmimo dva primera na jednom motoru. Prvi vlasnik ga je kupio novog i platio 8800 (8000 cena u prodavnici + 800e kamata banci). Vozio ga je 8 godina i presao 80000km. Nakon toga, verujem da moze da ga proda za 4000. Necu racunati troskove za gorivo, registraciju, gume, redovno odrzavanje, pa ispada da je izgubio 4800e u vrednosti motora, sto mu dodje 600e godisnje. Sledeci vlasnik motora je opet motor zadrzao 8 godina i presao 80000 km, sto znaci da sada motor ima 160000 km na satu. Sumnjam da moze da ga proda za vise od 2000. On je imao podjednaka ulaganja u gorivo, registraciju i gume. U vrednosti motora je zgubio 2000e, sto mu dodje 250e godisnje. Plus vanredni troskovi za servisiranje motora, posto je to ipak motor sa ozbiljnijom kilometrazom, verujem da su ti troskovi bili barem 1200e za 8 godina, sto znaci 150e godisnje, tj. nije gubio 250e godisnje, vec 400e. Ispade da je, prvog vlasnika, motor kostao samo 200e vise na godisnjem nivou, sto i nije neka cifra u odnosu na celokupne troskove posedovanja motora. I na sve to, vozio je manje siguran motor nego prvi vlasnik...

Sve u svemu, treba stvari gledati objektivno i, naravno, staviti sve na papir. Nekome se isplati, a nekome ne.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: Japanski

@laki996 ti sad naveo neki sterilan imaginarni primer, koji u praksi ne postoji. Ja ne poznajem dvojicu bajkera U Srbiji koji su prešli identičnu kilometražu za 8 godina.

 

Kako si došao do cifre od 1200 eur za održavanje motora od 80.000 km do 160.000 km, to mi tek nije jasno :staa2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Holandija
  • Motocikl: Honda NC750X

Primer sa identicnom kilometrazom sam naveo radi lakseg poredjenja. :) Mozda nisam najbolje objasnio tih 1200e, ali moja poenta je da ce drugi vlasnik dati toliko novca vise za odrazavanje i popravke motora od prvog, pri cemu govorim o najverovatnijem slucaju, a ne situaciji gde prvog vlasnika mnogi kvarovi zadese na 70k, pa drugi vlasnik nista ne treba da sredjuje. Posto nisam dovoljno strucan, moguce da nisam lepo procenio cifru :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 219 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KTM 890 Adv, BMW R1250RT

I moje mišljenje je da ne sluti na dobro...

Samo ne kako misli kolega stikis .

Ljudi, čovek koji je postavio temu, juče se registrovao, postavio temu i posle 5 minuta nestao...

A mi se ubismo oko objašnjavanja, dokazivanja, polemike... :grr:

Dobra fora, al nema veze, brše prolazi vreme...:na_glavi:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6713 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Naravno :)

 

Šta da radiš, sto ljudi, sto ćudi. Svako od nas ima drugačiju percepciju motocikla. Način na koji ga koristi, mogućnosti, potrebe... Ne postoji najbolji motocikl. Svako ko je izabrao šta je izabrao, nije pogrešio.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Ja imam filozofiju za kredite ovakvu, ako radis za platu uzmi kredit sa maksimalno visokom ratom kojom neces ugroziti zivotni komfor. Ako si privatnik uzmi kredit sa najmanjom ratom i najduzim rokom otplate da bi visak para moga da obrnes kroz posao. Uvek mozes da odradis prevremenu otplatu, delimicnu prevremenu otplatu, refinansiranje ako se situacija popravi. 

 

Bitno je da kod kupovine na kredit motor jeste tvoj i ako ne daj boze ostanes bez posla prodaces motor i otplatiti kredit a pare koje si pukao ce ti tada biti manji problem. 

 

Sve u svemu ja sam za kredit i lepo je sebi priustiti nov motor makar jednom u zivotu

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Potpuno te podržavam, tvoje razmišljanje je izuzetno zdravo i korisno za zajednicu, a taj bmw koji preostane samo da istaknem da je polovan i da ne vredi mnogo :D

 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja