Jump to content

Moto Zajednica

Ulje za Afriku i pinjon za kmh

Recommended Posts

  • U prolazu, 10 postova
  • Motocikl: Honda Afrika rd04

Pozdrav svima 

nedavno sam postao vlasnik Honde Afrike rd04 pa mi treba malo pomoci.

Zanima me koje ulje da sipam u Afriku i koliko ulja staje u sistem? 

I zanima me gde mogu srediti pinjon za km/h? Ostalo je za sada sve okej

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 169 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: africa twin rd07a

Ulje 10-40w, nekog proizvodjaca u kog imas poverenja, u sustini bitno je da je original, staje oko 2.5l zavisi da li menjas filter ili ne. Sto se pinjona tice rastavi ga, tj.izvadi platicni zupcanik i proveri da nije u njemu problem, ukoliko jeste mozes ga naruciti u Hondi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Motocikl: Honda Afrika rd04

Da li treba da ima lufta pinjon( onaj deo odakle ulazi sajla)? A sto se tice plasticnog dela zajeden je ali ne znam koliko treba da bude da ne bi radio posao

IMG-928b964bc0adbc4e9acd639866fa6626-V.jpg

IMG-290f4900f53e609ffd0e2edc41dec554-V.jpg

IMG-fd2f73c25d38be83867e12cb9f30b40e-V.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 169 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: africa twin rd07a

Taj deo koji ulazi u sajlu moze sa ima luft 2-3 mm mozda, ne mnogo, plasticni zupcanik ti je malo cudno pojeden. Sve prvo ocisti, ponovo podmazi i onda kreni da proveravas od sajle pa do puza, sve se treba vrteti prilicno lako. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 169 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: africa twin rd07a

Ako je tako brzo stradao to znaci da ili sajla blokira ili je luft puza u pinjonu na koji ide sajla prevelik, pre ce biti ovo drugo. Znam da se i to moze resiti uvrtanjem srafa sa donje strane puza kroz kuciste pinjona, ali nisam to nikada radio, tako da bolje je da se obrati neko ko je imao direktan dodir sa tim. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12229 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Kućište pinjona ima u sebi priključak za sajlu koja ide direktno u puž koga pokreće plastični zupčanik. Plastični zupčanik pogoni lim sa dva pravougaonika. 

I meni se dešavalo da mi ne radi km sat, otvorim kućište i nađem "obrijan" plastični zupčanik. Kupim drugi, posle mesec dana prvo kazaljka krene da podskakuje i za neki dan opet ne radi. 

Godinama se razni otpori i zazori u celom tom sklopu povećavaju tako da plastični zupčanik ima sve veći otpor okretanju. 

Šta sve treba pregledati, podmazati:

- Skinuti instrument tablu, otvoriti kućište brzinomera i mašinskim uljem podmazati sklop gde ulazi sajla. Proveriti kako sve to radi. 

- Skinuti bužir sa sajlom brzinomera, izvući sajlu i proveriti da li je negde pokidana, podmazati mašinskim uljem

- Skinuti kućište pinjona, oprati sve u benzinu. Proveriti aksijalni zazor puža, ne sme biti veći od dva mm. Proveriti kako plast. zupčanik pokreće puž i sajlu, treba biti što manje otpora.

- Ispraviti i podesiti limčić koji pokreće zupčanik

Kućište pinjona podmazati dobrom mašću (LIS2) ali ne previše da bi zupčanik mogao lako da se okreće. 

To je postupak da proradi pokazivanje brzine. 

Ima tu još jedan problem - novi plastični zupčanik je proizveden pre bar 20 godina, plastika nije više elastična kao nekada i brže pucaju zupci čim se pojavi veći otpor. 

Nov zupčanik možete nabaviti u Delti ili Centru S, cena je slična, oko 20 E. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja