Jump to content

Moto Zajednica

Sira guma na felnu - da ili ne?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 678 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Od silne dosade posmatram motor u garazi i nekako mi je ova zadnja guma tanka na oko, dimenzije su joj 110/90 R 16. Malo sam gledao po oglasima sta se nudi od dimenzija, mislim da bi 130/90 lepse izgledala i da ne bi mnogo narusila ciklistiku. Zna li neko pouzdano moze li ta guma da se namontira na moju felnu i ako moze jel ostaje ova unutrasnja ili ide druga? Nasao sam bas jeftinu u ok stanju polovnu za probu, ako bude to to onda cu uzeti i novu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova

treba prvo videti da li je uopšte 2 cm šira guma uopšte može na tu felnu.Drugo guma ti je trenutno visoka 99 mm-nova a ova što hoćeš da staviš 117 mm .Znači 18mm odvojeniji sa zemlje ali i 18mm višlja ka dupetu Ukupni prečnik felne sa gumom je širi 36mm.Neznam da li može da stane ali verovatno je bolje da uzmeš 139-80

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 678 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Sve to znam, zato i pitam, ima li neko iskustva. Guma moze da se uglavi na viljusku,to sam gledao, pod sediste moze jos i flasa kisele vode da stane, tako da dimenzije nisu problem, ali ne znam kako ce na samoj felni da se ponasa. Obim jeste veci, malo je vece opterecenje na agregat, ali ja sam 70 i kusur kila, vozim se sam, tako da i tu ne bi trebalo da bude problema. Prvi put cujem za dimenziju 139/80. Sad cu da je potrazim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Yamaha FZS 600 Fazer '01, Suzuki GSX 600F Katana '02, Suzuki SV1000S, Kawasaki Zephyr 550, Kawasaki Zephyr 750, BMW R50/5, Sachs X-Road 125, Honda CBX 550F, Honda VF 500F, Honda CBF 600, Yamaha YZF-R6 1999, Sprint Prince JinLun 125 i jos dosta manjih...

Moje iskustvo je sledeće:

Na 1 od motora, koje imam i kojeg sam tada vozio, dimenzije guma po fabrici su 110/80/17 prednja i 140/70/18. Video sam da sam u problemu onog trenutka kad su se potrošile j da je tačno te dimenzije malo teško naći. Nekog izbora nisam imao pa sam prvom prilikom morao uzeti koje god, samo da staju bez problema. Nađoh 120/70/17 i 150/70/18 gde odmah proverim da li može taj 1 cm šire i može, kupljeno. Zatim montaža. I onda se setim da je naravno felna iste dimenzije kao što je i bila i da nije sve kako se čini na prvu loptu i bez razmišljanja ali na kraju je ipak ispalo dobro. Jer ta prednja je šira ali je visina manja i kada se namontira na felnu kojoj je fabrika odredila užu i višlju gumu a samim tim je i felna uža, efekat je gotovo isti jer ta guma se pri montaži sabije u širini a vazduhom tada dobija na visini. A zadnja guma je primetno bila šira, pumpao sam je na veći pritisak jer mi je uvek nekako delovala kao da je malo ispumpana.

E sad pošto sam svašta vozio, iskustvo mi je veće a za razliku od tad, sad razmišljam o svemu... Naravno da bi bilo idealno da je sve po fabričkom ali u nekoj mojoj teoriji, mislim da nije toliki problem ukoliko je šira zadnja guma, veći je problem ukoliko je to prednja a taj problem se baš jako oseti u krivinama. Npr. ovaj novi Harley Davidson Fat Bob ima baš široku prednju gumu, ušao sa njim u krivinu i postao pobožniji nego ikad pre. A u ovom mom slučaju gde sam menjao prednju gumu, kao što rekoh, izašlo me na isto.
Najveći problem je, mislim, ako je guma šira a visina i felna ista jer ima linija po rubu gume do koje se u krivini može ulegati... Zadnji točak, mislim, da to još i "prašta" ali prednji je jako velik rizik.
Možda grešim ali to je neka moja konstatacija, moje mišljenje.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Nema tu mnogo filozofije. Guma mora da legne na felnu kako treba da se ne bi deformisala u voznji pa prema tome moras da vidis koja je to maksimalna sirina gume za koju je tvoja felna predvidjena.

 

Prvo sublerom izmeri sirinu felne, prevedi u ince, pa nadji u tabeli koje sirine guma dolaze u obzir za tu sirinu felne.

 

slika1.jpg

 

 

 

slika2.jpg

 

Primer: guma sirine 110 i visine 80 moze da legne na felnu siroku od 2.50" do 3.00" (gde je STD oznaka za standardnu dimenziju)

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 678 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

To su odgovori koji sam trazio! Jedan iz prakse koji je potvrdjen ovim sa konkretnom teorijom! Hvala. Sad znam sta mi je ciniti. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 678 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Proverio sam, meni je felna 2.15 inca, a guma 130/90 ne ide na uzu od 2.5. 130/80 ne ide na uzu od 2.75. Pokusacu sa 130/90  pa kako bude, ova sadasnja je vec odradila svoje. Cenim da ce se malo rasiriti pri naduvavanju jer je felna uza nego sto bi trebalo, tako da bi i visina trebalo da bude malo niza od predvidjene. Videcemo kakav je krajnji rezultat. Javljam utiske.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Svaka felga ima toleranciju na širinu gume ... isto kao što svaka guma ima toleranciju na širinu felge ... i dok je sve to unutar propisane tolerancije, nema brige ... ;)

Ako si izlazi iz propisane tolerancije, to radite na vlastitu odgovornost .. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 678 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Slazem se, ali mislim da moze ds prodje. Pogotovu sto ovaj motor ne razvija neke brzine. Sad malo trazim na netu, ljudi su stavljali bas ovo sto i ja planiram i nije bilo problema... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 930 postova
  • Lokacija: Vlasotince, Ladovica
  • Motocikl: Peugeot Vivacity 2, Automatik A35, Honda CM 125, Suzuki Bandit 600

Ja sam imao istu tu Hondu, i stavio sam 130 sirinu. Kao sto kazes, posto motor nije napravljen za neke vece brzine nisam nesto primetio da guma pravi problem. Odlicno se uklopila i na felnu, ima mesta i lanac ne pravi problem. Koliko znam sadasnji vlasnik je jos vozi ali je pri kraju, verujem da ce ponovo da stavi siru gumu. To je iskustvo za CM125.

Za CB500 sam uzeo fabricku dimenziju i nisam hteo da eksperimentisem sa sirim gumama. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 678 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Sad sam proveravao kod drugara koji ima Hondu CM prepravljenu u cafe racera, i njemu je felna originalna (mislio sam da je menjana ali nije), na njoj je guma 150/80. I to tako funkcionise. On je pre neki dan kupio motor, ne zna jos kako se ponasa u voznji. Po ovoj tablici iznad ta guma nije za felnu uzu od 3 inca, ali je neko uspesno uspeo da ubudzi...

IMG-b7b0661814a2b52212e4ef3611182eeb-V.jpg

IMG-8150320f2f4bf30bd07b16ea1d745074-V.jpg

IMG-90870a7dce3e0b1b6bac003f569757d5-V.jpg

IMG-817b1004c96baa09356fa731eb3a8b31-V.jpg

 

Ne bih bio tako ekstreman u svakom slucaju, ali ocigledno da je moguce fizicki da stane. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4591 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Nešto sam pisao već na ovu temu:

 

ambience-on-track-15-2.jpg
BJBIKERS.COM

kada bih stavio gumu širih ili užih dimenzija? U ovom tekstu pokušaćemo da vam damo odgovore na to kako širina guma utiču na upravljivost motocikla?

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 991 postova
  • Lokacija: Beograd

Tako je, da ubudži. Kod automobila postoji odstupanje u dimenziji pneumatika koje prati i dimenzija felne, a sve u odnosu na vešanje. Odgovor na pitanje iz naslova je za mene vrlo jednostavan. Ne. 

 

Sa druge strane, svašta ljudi voze. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 678 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Hvala, nisam video clanak. Sve to stoji, slazem se, ali sam spreman da pokusam i vidim sta ce biti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
22 hours ago, Gile said:

Od silne dosade posmatram motor u garazi i nekako mi je ova zadnja guma tanka na oko, dimenzije su joj 110/90 R 16. Malo sam gledao po oglasima sta se nudi od dimenzija, mislim da bi 130/90 lepse izgledala i da ne bi mnogo narusila ciklistiku. 

Možeš eventualno da staviš 120/90 R16, ali moja preporuka je fabrika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Mostar
  • Motocikl: Fazer 8

Ne, na SV mi je bila osjetna razlika u vožnji između 170 koja je došla na njemu, i fabričke 160 koju sam stavio naknadno.
Samo fabrika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja