Jump to content

Moto Zajednica

Први пут на дуже путовање

Recommended Posts

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Београд Калуђерица
  • Motocikl: Yamaha XJ600 Diversion

Завршио сам своју прву сезону на мотору. Било је веома занимљиво а помало и страшно. Колико сам у почетку имао жељу да возим, толико сам се и плашио мотора. Тако да се нисам усудио да идем на нека даља путовања. Возио сам у локалу по познатим путевима. Како је време пролазило све сам се сигурније осећао на мотору. Страх је наравно остао, и сигурно треба да остане јер ме он ограничава да не улазим у незгодне ситуације и да возим одговорно.

Ове године када се време пролепша планирам да правим мало дуже вожње по Србији од пар дана. Највероватније бих на путовање ишао сам па ме занима да ли неко може да ми да савет како треба да се спремим за путовање, на шта да обратим пажњу, шта би требало да знам пре поласка на пут.

Сваки савет је добродошао.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 31 minuta, Kornjaca je napisao:

Шта људи обично носе од алата?

Od alata treba nositi ono što može ad nam zatreba i ono što umemo da upotrebimo. 

Ja nosim gomilu alata i instrumenata i ugavnom pružam pomoć drugarima na putu.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

od alata, onaj sto dobijes (ili bi trebalo da dobijes) uz motor. tu se nalazi ono sto moze da nam zatreba: par kljuceva, kljuc za svecice, odvijac (da ne kazem srafciger :)), klesta... eventualno, poneti pribor za krpljenje guma (sprej, glistu, pecurku) i sredstvo za pumpanje guma (pumpu ili ampule sa co2). otprilike...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: chicago
  • Motocikl: Honda st1300 bmw r1200 rt

Samo dobra volja I put pod točkove

uživaj u vožnji I ne razmišljaj o kvarovima

najbitnije je da vodiš računa o drugima u saobraćaju jer ti za (Njih) ne postojiš

svakako srećno :)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • JEDAN ŽIVOT - DVA TOČKA - BEZBROJ SITUACIJA, 130 postova
  • Lokacija: Beograd-Kula
  • Motocikl: Honda - VFR 800 V-tec

Sto kazu kolege, od alata osnovno.. ali sprej za krpljenje gume obavezno, ili onaj set za "cepovanje", znam dosta kolega koji nose i litar ulja na duze puteve.. kisno odelo je pozeljno, nemoj preterivati sa garderobom - nece ti trebati.. 

Posebno sto ce ti biti kao sto si sam rekao prvi put da duze putujes, moze ta voznja ozbiljno da umori :jee:

Od "dodatne opreme" dodao bih jos da je veoma bitno da ponese sprej za lanac!

 

Najbitnije dobro isplaniraj put, pauze, prenociste, ponesi puno pozitivne energije i put pod noge..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Нек иде живот, 858 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vulkan 800 некада био Keeway Supershadow 250

Ма само банковну картицу и но проблемо :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

1.Pre polaska, prekontrolisi motor, nivo ulja, pritisak u gumama, akumulator, rezervne osigurace, sijalice, dal su na broju, podmazi lanac...

 

2. Od alata ko sto rekose kolege gore, samo osnovno i uskladjeno sa potrebama tvog motora, znaci odgovarajuce kljuceve imbuse itd. neces praviti generalnu na sred puta.

 

3. Ja jos nosim:

Sprej za lanac

Komplet rezervnu sajlu za kvacilo

Komplet za cepovanje gume i malu noznu pumpu, + srafove za drvo raznih velicina za brzo krpljenje. 

Saku plasticnih vezica

Izolir traku

Nekoliko luster klemni

Metar izolovane licnaste zice, i metar zice punog preseka neizolovane 

Drvenu plocicu za podmetanje pod nogar(copavu) na mekanoj podlozi

Velik lanac sa katancem

Komplet za ciscenje vizira na kacigi (mali sprej sa vodom, sundjercic, krpica)

 

4. Rezervni kljuc za motor i kofer.

 

5. I NAJBITNIJE , gde god krenuo, nemoj zuriti, vozi opusteno.

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Београд Калуђерица
  • Motocikl: Yamaha XJ600 Diversion

Све у свему, мотор да буде исправан, опрезна вожња и добро расположење. Остало се све да средити.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

Dobro prekontroliši motor prije kretanja..Samo osnovne stvari u jednu tank tašnu što mogu da stanu..Pošto ideš po Srbiji od alata taj možda kit za čepovanje gume i broj nekog drugara koji ima kombi ili prikolicu i vozi :) 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Pare nemoj da zaboravis :) Ne opterecuj se mnogo kvarovima  ako se i desi uvek se nadje neko resenje,ljudi uvek zele da pomognu.Diverzija nije nesto  podlozna kvarovima ako njome mislis na put i nema one EFI  sadrzaje zbog kojih se cesas po glavi ako motor stane.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 297 postova

Uz sve navedeno ne zaboravi kontakte kolega na planiranom putu jer ti oni najviše mogu pomoći u slučaju kvara,uputiti na kakvu zanimljivost u njihovom kraju,predložiti dobru klopu,podružiti se u pauzama..

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 670 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Najvaznije od svega ti je srce u junaka, iza toga zelja za avanturom, a sve ostalo moze i ne mora. Kad se samo setim Floyda koji je na druzenje MZjasa u Ovcar Banji dosao sa starim APNom pravo iz Novog Sada. I to ne sam nego sa jos jednim drugarom pozadi. :takoje: Ili Sinclaira i njegovog ortaka koji su sa Keeway-ima odvozili Reli oko Srbije. Procitaj i kako je Stampar putovao u neka druga vremena, imas njegove putopise, iz danasnje perspektive to deluje totalno nadrelano i nemoguce. Zato se ne sekiraj i ne bij glavom mnogo, car putovanja motorom lezi u nepredvidjenim situacijama, spakuj osnovne stvari, ostavi probleme iza sebe, osmeh na lice, pogled na put i gas!

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova
  • Lokacija: MK CRNA REKA
  • Motocikl: Hayabusa

Sprej za lanac, neki set za krpljenje guma, garderobe tek nešto malo u principu pola ne upotrebiš što ponseš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Београд Калуђерица
  • Motocikl: Yamaha XJ600 Diversion

Ако бих ишао према Златибору пре бих се одлучио за Ибарску него аутопут. Аутопут јесте безбеднији али је прилично досадан а ни ја се не бих журио да стигнем. И онако не возим преко 100 на сат.

Ишао сам пре пар година колима Ибарском и знам колико је била опасна. Па ме занима како је сад возити Ибарском када постоји аутопут? Да ли је опасна као и раније?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 670 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Ibarska kao Ibarska, defnitivno je manji promet nego ranije, ali i da nije to nema veze sa tobom, vozis onoliko brzo koliko se bezbedno osecas u datoj situaciji. Nekom je to 60, a nekom 110 na sat. Bitno je da  na odrediste stignes citav i zadovoljan voznjom. 

Nego moj bi ti savet bio da ne ides Ibarskom jer imas lepsih sporednih puteva dobrim delom te rute. Ja bih recimo isao starim Avalskim putem do Mladenovca pa  preko Topole se tek na Rudniku ukljucuo na Ibarsku. Odatle do Zlatibora i nemas neki izbor, tj. imas ali tesko ces da se snadjes ako nisi iz ovih krajeva, samo ces se cimati bzvz. Odozgo produzis prema Zlataru do Kokinog Broda, tu skrenes levo i prelepim predelima se preko Katica spustis do Prilika i levo opet izlazis na magistralu. Ako ti je to kratko mozes i do Nove Varosi pa kod nje levo do Sjenice, Kusica i stizes u Ivanjicu, na isti put kao i u prvoj varijanti. U oba slucaja zatvaras krug i vracas se Ovcarsko-Kablarsku klisuru, odatle polako kuci. Voznja od dva dana, lepa, opustena... Ovo je samo predlog rute, usput imas mnogo zanimljivih mesta da vidis i obidjes, da ti ne otkrivam sve, potrazi malo u ovim danima izolacije. Ako i kad krenes javi se kad budes prolazio kroz GM, da popijemo nesto ako budem tu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Umesto seta za čepovanje, ja savetujem specijalni sprej za gume (Tire Doctor). Košta cca 600 - 700 din i on rešava privremeno stvar do odlaska kod vuklanizera. Ako ti se guma izduva u nekoj vukojebini, džaba čepovanje ako nemaš kako da naduvaš gumu. Taj sprej zatvara pukotinu i naduvava gumu, ali nije trajno rešenje pa se mora otići kod vulkanizera da reši stvar. Ja taj sprej nosim i u kolima jer sam izbacio rezervni točak radi rezervoara za gas. Savetujem i da uzmeš VOZZI osiguranje jer za male pare imaš sigurnost i za manje popravke i za šlepovanje...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Beograd - Žarkovo
  • Motocikl: Suzuki DL 650 V-Strom

Ja ispod sedišta imam pumpu 12V, a za čepovanje koristim hol šrafove raznih prečnika.

Sa šrafom u gumi može da se vozi i više dana - dokazano.

Ako pocepaš gumu tu ne pomaže ni čep ni šraf.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 510 postova
  • Lokacija: Donje Konjuvce
  • Motocikl: Caponord 1000 ETV
On 22.3.2020. at 18:55, zika56 je napisao:

Od alata treba nositi ono što može ad nam zatreba i ono što umemo da upotrebimo. 

Ja nosim gomilu alata i instrumenata i ugavnom pružam pomoć drugarima na putu.

 

Zile je i pokretna benzinska pumpa :D

Poz druze :D

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 335 postova
  • Lokacija: Skopje, Skoplje, Macedonia
  • Motocikl: NC 750X RC90, Transalp XL750
2 hours ago, Aca Strom said:

Ja ispod sedišta imam pumpu 12V, a za čepovanje koristim hol šrafove raznih prečnika.

Sa šrafom u gumi može da se vozi i više dana - dokazano.

Ako pocepaš gumu tu ne pomaže ni čep ni šraf.

Koja duzina? Verovatno krachi ali sa velikim navojom i pretpostavljam da glava ne moze da udze i da se poramni sa gumom, nego ce da zvecka kao kamencic? Dali je potrebno josh nesto?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Beograd - Žarkovo
  • Motocikl: Suzuki DL 650 V-Strom

Kraći šrafovi. Tanji i deblji zbog rupe u zavisnosti da li je izbušena debljim ili tanjim ekserom ili šiljkom.

Kada se dotegne, i deo glave uđe u gumu.

Na autu sam tako ušrafio šrafić i vozio 7 dana. Ispustila je 0,1 atmosferu.

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05
On 27.3.2020. at 13:39, Aca Strom je napisao:

Kraći šrafovi. Tanji i deblji zbog rupe u zavisnosti da li je izbušena debljim ili tanjim ekserom ili šiljkom.

Kada se dotegne, i deo glave uđe u gumu.

Na autu sam tako ušrafio šrafić i vozio 7 dana. Ispustila je 0,1 atmosferu.

Hvala za foru ! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja