Jump to content

Moto Zajednica

Moto lift

Recommended Posts

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Zaintrigiran potragom kolege @Acko017 za ovako nekim pomagalom za rad oko motoRcikla, rešio sam da sebi napravim lift/postolje za povremeno petljanje ali i "skladištenje" u periodu kad ne vozim.

 

Juče sam počeo radove:IMG_20200313_220327.thumb.jpg.0c9b5484233adb3d3d3673d80679eb60.jpgIMG_20200315_094025.thumb.jpg.722af7ba6c9cffd2655ba6e42e17fe60.jpgPrvo samo provizorno peckanje, sledi provera pa trajno zavarivanje:IMG_20200315_105723.thumb.jpg.3b2cc1cb478d828aff16d66cbbffeebd.jpgMoram još da uvežbam ruku, spoj nije baš reprezentativan, ipak, za nekog ko se bavi izradom nameštaja a ne bravarijom i može da prođe. 

Posle malo obrade, izgleda ovako:IMG_20200315_163340.thumb.jpg.44b5885cffdccd91490914b7099c7999.jpg

 

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650

Super izgleda početak! Taj štender je prilično kompleksan u poređenju sa mojim, tako da već sad mogu da uputim sve pohvale! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2819 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Spoj za nekog ko se ne bavi bravarijom je odlican, zapravo ako radis rutilnom elektrodom to ti je to

Послато са Redmi 4X помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Zamisao od početka bila da to bude "low budget project" pa je kao sila za podizanje iskorošćena mala obična hidraulična dizalica, nosivosti 2T (bar tako navode:stabre:). 

 

Svi elementi skoro spremni, predstoji malo obrade spojeva i priprema površina za plastificiranje:IMG_20200315_164242.thumb.jpg.9285dd2ea231a4c9fdf93d43683a7d4c.jpg

 

Ovako izgleda sklopljen "lift":IMG_20200315_164455.thumb.jpg.a5a77a2036fdda1b1829089246731331.jpg

 

Pozicija pre podizanja motora:IMG_20200315_164641.thumb.jpg.a4b014e143f8f1d3f52fe76c25f176ec.jpg

 

I, voila, točkovi u vazduhu:

IMG_20200315_165025.thumb.jpg.370280b04eba201cd567a830b9546d7d.jpg

 

Još malo brušenja, šmirglanja i predajem na plastifikaciju, samo da smislim u koju boju. Neki predlog? 

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Dobra ideja. Lepo si to napravio i biće sigurno prakticno.

Jedino mi nije jasno jel samo na jednom mestu kačiš motor na dizalicu? I jel se ne krivi malo zbog opterećenja?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

@Savan

Hvala. 

 

Da, kačenje (trenutno) na jednom mestu, kad se zadnji točak odigne malo, prednji ostaje i pritiska podlogu sa oko 10% težine  motoRcikla, konkretno 18kg za Versys-a 650 (podmetnuta vaga). Planiram da dodam osigurač za fiksiranje u položaj koji mi kad odgovara. 

 

Da, krivi se, osovina je od cevi, razmišljam da mi strugar uradi od punog profila, ali samo razmišljam, krivljenje neznatno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

I zato sto ima lufta izmedju te 2 cevi pa na tu dužinu ipak malo iskrivi. Ako ti strugar napravi onda neka bude bas knap.

Možda da koriguješ tu iskrivljenost u vertikalnom stubu, tj da on bude malo više naget na drugu stranu. U svakom slučaju je bolje da bude malo naget na kontra stranu za nijansu. I kod mene na originalnom nosaču je takodje malo naget da ne bi mogao da sklizne nikako.




Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Ipak je veći problem zbog slabe cevi, luft je neznatan: otvor prečnika 31mm, cev 30mm. Da spadne nema šanse, osovina izlazi skroz do druge strane. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Aha, kod mene je rešeno tako sto je postavljen adapter na šraf od nosača motora i u njega se ubacuje taj pin tj cec u tvom slučaju. I to je svega nekih max 10cm pa onda postoji šansa da sklizne ukoliko ima nagetosti.

Srećno sa nastavkom radova.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6

Nije loše ovo, poznajući sebe ja bih ovo dosta iskomplikovao, ali to sam samo ja :jee:

Boja crna mat - naravno :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 219 postova
  • Lokacija: Ježevica - Požega
  • Motocikl: KTM 450 EXC-R, Honda Africa crf1000L

        Zanimljivo izgleda.

        Ako dobro razumem, cev koja prolazi kroz ram i ulazi u lift, prolazi zkroz do druge strane rama i tim dugim prolazom daje sigurnost od izvlačenja. Ja bih smislio i neki jednostavan način fiksiranja cevi pogotovu na strani lifta. Gornja prolazna cev lifta bi bila bolja ako se napravi na strugu (deblji zid i manji zazor).

          Nisam razumeo potrebu za izvlačenjem točkića. Deluje klimavo sa toliko prolaza cev kroz cev zvog velikih zazora.

          Ja bih plastifikaciju odložio dok se sve dobro testira.

          S obzirom da nisi bravar, imaš smisla da osmisliš i središ konstrukciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

@ZERO CORD ADV Hvala.

Strugar u ovoj varijanti ipak neće imati posao (ipak smo u temi "Sam svoj majstor"), ono minimalno savijanje cevi kompenzuje povećanje ugla na kontra stranu, ~2-3°, usvojena ideja kolege @Savan pa se naginjanje motorcikla izgubilo. Razlika u prečniku otvora od 31mm i cevi 30mm zaista neznatna, kada bi se smanjila bi otežavala provlačenje.

Sklop koji nosi točkiće i ubacuje se u glavnu konstrukciju izveden zbog lakšeg smeštaja cele skalamerije kad nije u upotrebi, nije klimav (mnogo), ali vidim da ne štedi mnogo prostora i biće ipak zavaren. IMG_20200317_212750.thumb.jpg.c089f9eac39f754c1ea2fb6384861bd1.jpg

Sa strane gde osovina izlazi dodat oslonac radi potpune stabilnosti:IMG_20200317_212726.thumb.jpg.bc1df103dd2137283f726d9eb6231c7e.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

@ZERO CORD ADV Hvala.

Strugar u ovoj varijanti ipak neće imati posao (ipak smo u temi "Sam svoj majstor"), ono minimalno savijanje cevi kompenzuje povećanje ugla na kontra stranu, ~2-3°, usvojena ideja kolege @Savan pa se naginjanje motorcikla izgubilo. Razlika u prečniku otvora od 31mm i cevi 30mm zaista neznatna, kada bi se smanjila bi otežavala provlačenje.

Sklop koji nosi točkiće i ubacuje se u glavnu konstrukciju izveden zbog lakšeg smeštaja cele skalamerije kad nije u upotrebi, nije klimav (mnogo), ali vidim da ne štedi mnogo prostora i biće ipak zavaren. 

Sa strane gde osovina izlazi dodat oslonac radi potpune stabilnosti:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

A oslonac na drugoj strani, njemu ručno podešavaš visinu i onda ga nekako zabraviš kad motor bude na željenoj visini?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 219 postova
  • Lokacija: Ježevica - Požega
  • Motocikl: KTM 450 EXC-R, Honda Africa crf1000L

Ja bih točkove ipak fiksirao i možda nije loše da jedan par bude sa kočnicom.

Oslonac na drugoj strani verovatno zahteva stalnu visinu podizanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE
pre 9 minuta, Savan je napisao:

A oslonac na drugoj strani, njemu ručno podešavaš visinu i onda ga nekako zabraviš kad motor bude na željenoj visini?
 

Podiže se do određene visine, umetnem osigurač, to je ujedno i visina podupirača sa druge strane. Ovim mogu da oslobodim dizalicu, ne zato što mi treba za nešto drugo, nego mi nekako sigurnije. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 219 postova
  • Lokacija: Ježevica - Požega
  • Motocikl: KTM 450 EXC-R, Honda Africa crf1000L

      Pustiću sutra fotografiju kako sam za neki sklop mašine koja ima vertikalni hod, iskoristio stare amortizere koje sam menjao na autu. Možda bi se i za ovako nešto mogli iskoristiti. Starih amortizera ima kod svakog mehaničara i nije ih teško nabaviti a dobro drže pravac kretanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 219 postova
  • Lokacija: Ježevica - Požega
  • Motocikl: KTM 450 EXC-R, Honda Africa crf1000L

    Ovo je sklop mašine koja obrađuje uglove na drvenim lajsnama da bi se od njih sastavio ram. 

    Ovo jeste komplikovano fiksiranje amortizera ali postoje i dosta jednostavniji načini. Svaki na kraju klipa ima navoj i navrtku pa je jednostavno tu stranu fiksirati. Malo je zahtevnije fiksiranje cilindra ali izvodljivo je nekom vrstom šelne a u zavisnosti od hoda cilindar se može probušiti i fiksirati šafom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja