Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha XJR 1300 vlasnici

Recommended Posts

  • Drug član, 1308 postova

Evo jedne teme za kod nas bar redji model. Nek se ukljuce kolege koje voze XJR 1200 (1995-1999), XJR 1300 (1999-2006), XJR 1300 (2006-2014),  i ako ima nekoga ko vozi ove novije modele XJR (2014-2016) sa izmenjenim dizajnom koji podsecaju na kafe rejser. 

 

Pokusacu u narednim postovima da blagovremeno izbacim do sada sve validne tj dostupne informacije koje ja sakupljam. Service manual, isecke iz novina, prednosti, mane , probleme, istoriju modela itd. 

 

Pozivam kolege sa foruma koje su vozili,servisirali ili su upuceni u ovaj model da sa nama podele iskustvo i svoje vidjenje bilo pozitivno ili negativno. Znam da ih ima na ovom forumu sigurno.

Haynes-3981-cover_2.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Kad sam prvi put upalio svoju Yamu hladnu prvo sto sam cuo je pucketanje izduvnih grana. Odmah mi je bilo ono "sta bre ovo pucketa?". Ok znam da izduvne grane pucketaju na mnogim motorima kad su vruce imao sam tog iskustva al ova Yamaha pucketa i kad se tek upali, hladna. Posto sam inace lik sto kazu moji prijatelji "debeli ti uvek trazis problem tamo gde ga nema", a to vazi za mnoge druge stvari :) bacih se u pretrazivanje tog "problema". Naravno posle mi jedan kolega i majstor rece da je to normalno za ovu gomilu metala i gvozdja i za ovaj model konkretno. U medjuvremenu dok sam pretrazivao to oko pucketanja, naleteh na interesantan clanak...

 

 

 

 

1352390930_P1050202.jpeg

1352391087_P1050205.jpeg

1352391257_P1050206.jpeg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Prvo sto zelis da uradis na svome motoru jeste to da zamenis ulje i filtere. Ok, menjanje ulja je poprilicno jednostavno. Sve sto treba je zavrnuti sraf po Service Manuelu na 1.5 kg ili ti po novom 15Nm al zapravo nije tako bas jednostavno. Ovaj model kao i neki drugi, nema tzv plasticni filter ulja (primer haj floua 303) koji se lako zavrce i odvrce vec klasican old school ulozak koji zapravo nije tako banalan. On se nalazi na levoj strani motocikla kod menjaca, al mnogi su imali problema sa zamenom tom uloska tj filtera ulja zbog vise gresaka pri menjaju. Simptomi su curenje ulja, gasenje motora pri ubacivanju u prvu brzinu itd. Desava se da nastanu problemi oko zamene ulja. Nekoliko razloga cu navesti:

 

1) Izuzetno je vazno ne pretegnuti sraf koji se nalazi na zameni uloska kod filtera ulja vec isti zategnuti po upustvu iz service manuela.

 

2) Nakon vracanja uloska veoma je bitno da ne pritisnete tanku skoro nevidljivu zicicu copave, jer cete se suociti sa 2 problema: Ulje ce vam curiti ispod uloska, ili u drugom slucaju motor ce vam se gasiti pri ubacivanju u prvu brzinu

 

3) Pratiti redosled skidanja uloska i kucista uloska tako da prvo uvek ide opruga pa metalna matica/semering. 

 

4) Nije potrebno skidanje delova menjaca niti copave da bi se ulozak i kuciste vratilo u prvobitnu poziciju kao sto mnogi pricaju. Sve sto je potrebno je malo spretnosti i strpljenja. 

 

5) Kuciste uloska, oprugicu i sve delove je potrebno oprati i dezinfikovati pre vracanja sa novim filterom tu uloskom. Ukoliko ne znate koja strana uloska tj filtera ulja ide spoljna, to je ona strana sa naznacenim serijskim brojem. 

 

Filter vazduha se relativno lako menja. Nalazi se na desnoj strani motocikla na maloj srednjoj plastici. Ta plastika ima 2 srafa sa gornje strane, al ukoliko skinete ta 2 stafa ne zaboravite i plasticni ulozak na skroz donjoj strani plastike jer mnogi samo potegnu i on se vrlo lako polomi. Nakon toga ostaje jos 3 srafa da izvucete plastiku od kucista iza koje se nalazi filter vazduha. Vrlo je jednostavno i svako moze to sam da uradi bez po muke. Doduse, malo je teze izvuci i navuci filter, al uz malo strpljenja sve je moguce. 

 

Zamena ulja 3L bez zamene filtera ulja

3.35 L sa zamenom uloska tj filtera ulja.

 

Fabrika preporucuje 10W40 polusintetiku al ni 15W50 cak i full sintetika za stariji motor i nase uslove nece da mu skodi, naprotiv...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Zaboravih jos jednu sitnicu. Uz ulozak filtera ulja dobija se 2 semeringa, jedan mali za leziste opruge ili sraf kako vec ko zove, a drugi za sam filter tj kuciste filtera. Mali semering treba podmazati al veliki semering nikako (i na samom filteru to pise kao upozorenje). Dakle glavni veliki semering za razliku od klasicnih plasticnih filtera se ne podmazuje jer moze biti kontraproduktivno (opet to curenje ulja na rubovima filtera). On nema nikakvu ulogu u zasrafljivanju kao kod npr 303 hiflo filtera i on se ne podmazuje.

 

U medjuvremenu jedan fin tekst koji se vec vrteo na forumu al neka ga i u ovoj temi:

 

https://www.google.rs/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.motopuls.com/images/stories/TESTOVI/T052/052UT_Maksi_naked.pdf&ved=2ahUKEwiP19b0ubDeAhVBEiwKHb2rAHsQFjANegQIBhAB&usg=AOvVaw1KZSTpS1LyJDdQG3m2zH7M&cshid=1540981127171

20200314_225239.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Ja bih nju tako posedovao ali me hebe ovih mojih 1,90, pa na njoj i njenom 82 santima visokom sedištu izgledam malo smešno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova
24 minutes ago, Arso said:

Ja bih nju tako posedovao ali me hebe ovih mojih 1,90, pa na njoj i njenom 82 santima visokom sedištu izgledam malo smešno.

Iskreno, mislim da bi ti legao lagano i sa tom visinom. Ja sam 185. Mene manje bole noge nego na GSXF 750 koji je Touring sport i koji je predvidjen za put. Jedino sto mi je problem na otvorenom putu preko 160 km/h bas gazi vetar. Al moze da se vozi. 

 

Kozni kombinezon i mozda jos vaznije sto ja nemam - aerodinamicna kvalitetna kaciga. 

 

E sad neko bi rekao a sta trazis 160 km/h kad je dozvoljeno 100-130? Ja nisam uopste agresivan vozac, naprotiv, al ova Yama tako lepo radi da su mi vibracije i osecaj brzine od 150/160 na ovom motoru jednake prethodnom na 110 km/h koji je bio pun oklop. Pa se zanesem, al moze se kruzira na svim brzinama, kako oces i kako zelis i u kojoj god brzini hoces. 

 

Najmanja potrosnja u petoj 120 km/h na  3000 obrtaja. Ne trosi vise od 7,5 L :jee: Neko kaze na toj brzini ne trosi vise od 6.5 - 7 L. :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

XJR proizvodio se punih 20 godina, model je bio idealan za razne tuning varijante, sto sportska budzenja sto prevashodno razna ulepsavanja, caffe racer prerade i slicno. Mnogi su ga preradjivali i u potpuno putne varijante, naravno svako u skladu sa svojim zeljama.  Da bi znali sta kupujete, sta je fabricki a sta ne, u prilogu cu izloziti apsolutno sve modele a kasnije spisak njihovih najkracih oznaka (boja, model/sasija, godina proizvodnje). 

 

Krecemo od Yamahe XJR 1200 (1995-1999) 

YAMAHA XJR 1200 (4PU) Boja Deep Red Cocktail 2.jpg

1366023281_2011102137_1995-4pu-schwarz-01.jpg

0.jpg

1.jpg

1366029272_2011102149_untitled.jpg

1366029304_2011102427_rot.jpg

1366029394_2011102132_1998-4pu-sp-sarron-01.jpg

4.jpg

1366029645_2011102252_grau.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Spisak apsolutno svih modela do 2012. godine koji je u skladu sa slikama poredjanim u prethodnom postu. Model, godina proizvodnje, pocetni broj sasije, boja i kod SP modela i poseban naziv.

 

XJR 1200 (1995-1999) 

 

XJR 1200 Modell 1995/1996 4PU
Boja: Deep Red Cocktail 2

 

XJR 1200 Modell 1995/1996 4PU
Boja: Black 2

 

XJR 1200 Modell 1997 4PU
Boja: Bluish Black

 

XJR 1200 Modell 1997 4PU
Boja: Black 2

 

XJR 1200 SP Modell 1997 4PU
Boja: Reddish Yellow Cocktail 1
Model “Kenny Roberts”

 

XJR 1200 Modell 1997 4PU
Boja: Mature Red

 

XJR 1200 SP Modell 1998 4PU
Boja:Deep Purplish Blue Metallic C
Model “Christian Sarron”

 

XJR 1200 Modell 1998 4PU
Boja: Black 2

 

XJR 1200 Modell 1998 4PU
Boja: Gray Metallic 3

================================================

Yamaha XJR 1300 (1999-2001)

 

XJR 1300 Modell 1999 RP021
Boja: Dark Cyan Metallic 8

 

XJR 1300 Modell 1999 RP021
Boja: Black 2

 

XJR 1300 SP Modell 1999 RP022
Boja: Black/Red/White AMA

 

XJR 1300 SP Modell 1999 RP022
Boja: Blue Sarron
Model “Christian Sarron”

 

XJR 1300 Modell 2000 RP021
Boja: Silver Metallic 1

 

XJR 1300 Modell 2000 RP021
Boja: Black 2

 

XJR 1300 SP Modell 2000 RP022
Boja: Deep Purplish Blue Metallic C

 

XJR 1300 SP Modell 2000 RP022
Boja: Vivid Red Cocktail 1

 

XJR 1300 SP Modell 2001 RP022
Boja: Deep Purplish Blue Metallic C

 

XJR 1300 SP Modell 2001 RP022
Boja: Reddish Yellow Cocktail 1

--------------------------------------

Yamaha XJR 1300 (2002-2003)


XJR 1300 Modell 2002 RP06
Boja: Black 2

 

XJR 1300 Modell 2002 RP06
Boja: Deep Purplish Blue Metallic C

 

XJR 1300 Modell 2002 RP06
Boja: Bluish Silver 4

 

XJR 1300 Modell 2003 RP06
Boja: Deep Purplish Blue Metallic C

 

XJR 1300 Modell 2003 RP06
Boja: Reddish Yellow Cocktail 1

 

XJR 1300 Modell 2003 RP06
Boja: Black 2

=======================================

Yamaha XJR 1300 (2004-2006)


XJR 1300 Modell 2004 RP10
Boja: Deep Purplish Blue Metallic C

 

XJR 1300 Modell 2004/2005/2006 RP10
Boja: Black Metallic X

 

XJR 1300 Modell 2005/2006 RP10
Boja: Deep Purplish Blue Metallic L

-------------------------------------------

Yamaha XJR 1300 (2007-2012)

 
XJR 1300 Modell 2007 RP19
Boja: Black Metallic X

 

XJR 1300 Modell 2007 RP19
Boja: Power Blue

 

XJR 1300 Modell 2008 RP19
Boja: Midnight Black (SMX)

 

XJR 1300 Modell 2008 RP19
Boja: Competition White (BWC1)

 

XJR 1300 Modell 2008/2009 RP19
Boja: Silver Tech (S3)

 

XJR 1300 Modell 2008/2009/1010 RP19
Boja: Midnight Black

 

XJR 1300 Modell 2011/2012 RP19
Boja: Midnight Black

 

XJR 1300 Modell 2011/2012 RP19
Boja: Yamaha Black Studio

 

XJR 1300 Modell 2011/2012 RP19
Boja: Yamaha Silver Studio

 

Napomena:

4PU, RP021,RP022, RP06, RP10, RP19 su pocetne oznake broja sasija JYARP pa taj broj...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Evo jedan tekst o Yamahinom XJR 1200/1300 modelu. Tekst je na hrvatskom al je sacinjen od prevoda inostranih clanaka i podataka o ovom modelu. Ima tu svega. 

 

 

 

Yamaha XJR 1200

Tko bi mislio da će stari i nelijepi XS 1100 jednog dana izroditi ovaj super hit? XS nije direktni predak XJR-a, više pra-ujak, ali FJ 1100 je iskoristio puno od yamahinog iskustva proizašlog iz 95 bhp, četverocilindričnog DOHC XS motora. FJ je slijedio XS da popuni sport-touring segment u sredini 80-ih, pumpajući vani 125 bhp i težeći 227 kg. U vrijeme kad je Fj nestao sa liste u 1995-oj, njgov kapacitet je porastao do 1188 ccm, težina na preko 240 kg i, iako je imao ABS kao opciju, snaga je ostala ista.

Na scenu stupa XJR 1200 u 1995. "Kvrga od motora" sa FJR je bila ublažena zbog boljeg okretnog momenta na nižim okretajima (iako je to značilo da je maksimalna snaga bila smanjena na 97 bhp) i stavljena u retro šasiju sa duplim amortizerima i koljevku od čeličnih cijevi. XJR nije bio shvaćen kao super-sport alternativa toga trenutka, nego više kao podbadanje Suzukijevom velikom Banditu, tako da je naglasak bio na povoljnoj cijeni više nego na vožnji "do jaja". Zato je XJR imao prilično ograničenu suspenziju koja je postala više kao ukras s godinama : dupli amortizeri nude podešavanje prednabijanja i performanse im brzo blijede kad se istroše, i 43 mm vilica nema nikakvih mogućnosti podešenja. Ovo je naročiti problem na XJR jer mu je težina dosta prema naprijed-odlično za power slideove i upravljanje sa zadnjim kolom ali manje dobro za brze okuke i pod velikim ubrzanjima.

XJR je imao ogromnu akceleraciju. Otvori gas na 60 kmh i trebat će ti kramponi za alpiniste i sigurnosno uže da bi ostao na motoru na punom gasu kroz sve brzine.

To je završilo tako da je stvoren motor sa odličnim upravljanjem, zahvaljujući masivnoj i jakoj plivajućoj ruci ( valjda zadnja vilica op. a.), 17" felgama sa gumama koje nisu prevelike za motor i međuosovinskim razmakom od 1500 mm (50 mm kraćoj od XS).

Upravljanje je manje precizno zbog težine XJR-a od 235 kg (skoro isto kao i od XS 1100) i kauč-meke suspenzije. Ali to isto tako znači da suvozač ima udobnu vožnju, kombinirano sa ogromnim sjedalom, XJR ima i suvozačke oslonce za noge obješena na dugim distancerima zbog čega vozač i suvozač imaju pristojno mjesta za noge.

Za 1999. godinu XJR postaje 1300, sa stvarnom zapremninom od 1251 ccm.

KONKURENCIJA

XJR je započeo život 1995, u vrieme kad je veliki broj naked motora preplavio tržište i bio u porastu. U to vrijeme našao se u poziciji nasuprot ponuda BMW-a ( R1100R), Ducatia (M900), Triumpha (Speed triple),Honde (CB 1000) i samog Yamahinog cara bez odjeće - V Maxa.

Najveći protivnik XJR 1200 je veliki Bandit. Yamaha je razvila sport-tourer kao reakciju na uspjeh Suzuki Bandita u 90-ima. Agresivniji, udobniji i izgledom bolji (upitno op. a 
 ) Bandit je održao superiornost unatoč prodajnim brojkama Yamahe.

UPOZNAVANJE

 

Yamaha XJR 1200

Velik, svadljiv i pun mišića ( takvi su motori bili u 70-im i 80-im), XJR 1200 ipak izgleda više u 90-ima,ali sa mnogo poboljšanja.
XJR je bio razvijen kao motor koji ima sve. Nezaboravan izgled (to ja znam najbolje 
 ), super tonirane mišiće i slatki zvuk iz auspuha. Dali su ovom modernom klasiku više okretnog momenta nego FJ-u i poboljšali odgovor na ručici gasa. Volan je dizajniran da učini svaku vožnju boljom i lakšom za kontrolu, te, zajedno sa sjedištem, ugodnijom.


EKSTERIJER

Suprotno od Kawasakia 1100 Zephyr, XJR može zaista biti opisankao retro motor, a isto je točno i za CB 1300. Možda je trunka izgleda modela XS 1100 i u profilu XJR-a, i boja (full crna) odaje XS 1100 S Midnight Special za kojom su se okretale glave (zbog izgleda) i stomaci (zbog lelujanja pri velikim brzinama). 
 Ali Yamahin nedostatak u nasljedstvu 4-cilindričnih motora nije bio nedostatak u stilu, jer XJR izgleda najopasnije od modernog japanskog tria.
Yamahin sjajna crna boja i mašinasu u kontrastu sasvjetlom, vrhovima karburatora i ispušnim sistemom, i sa još nekim aluminijskim djelovima motora. Vrhovi peraja (valjda onih rebara koja odvode temperaturu op. a.) motora od 1188 ccm su polirani, naglašavajući zračno hlađeni motor i samu veličinu 16 ventilske tvornice snage.

Motor sjedi u okviru od čeličnih cijevi okruglog profila koje, kao kvadratne kod FJ okvira , imaju donji dio na šarafe tako da dopuštaju skidanje mašine. Vilice su obične od 43 mm , dok rep ima par sjajnih zlatnih "piggy-back " Ohlins amortizera napravljenih u Japanu prema specifikaciji firme iz Švedske.

Sa pilotskog sjedišta Yamaha izgleda prilično poslovno, njene lagano podignute ručke volana posjedaju vas skroz uspravno ispred kromiranih satova, centralne kazaljke goriva i malog alu-panela gdje se nalaze svjetla upozorenja. Sjedalo sa povišenim dijelom za suvozača je prilično nisko na 765 mm od poda, iako još ne toliko kao na FJ 1200.


TEHNIČKI DIO

Veliki motor postavlja priču u svom tonu odmah čim krenete, glatko prebacuje brzine u svojoj 5-brzinskoj getribi ako niste u žurbi, skoro nevoljko). Snaga je dostupna već i prije 1500 o/min , a od 2000 dolara naviše,37 mm Mikuni karburatori daju odlučan odgovor, čak i kad je ručica gasa odvrnuta do kraja. Štoviše, mašina je toliko uglađena da drži dosta dobro razmaknute retrovizore mirnima cijelo vrijeme.
Kotači su 17", sa Dunlop radial gumama dimenzija 130/70 naprijed i 170/60 nazad. Veliki diskovi od 320 mm naprijed i 4-klipnim kliještima, skinutim direktno sa FJ-a, kompletiraju namjenski profil XJR-a.


 

 ZAKLJUČAK


Ako čeznete za autentičnim iskustvom 70-ih, onda uzmite u obzir Yamahu XJR 1200. Sa mesnatim 4-cilindarskim zračno hlađenim motorom, uzetim iz XS 1100, ima pravi izgled, feeling i nivo komfora za putovanje mislima u vrijeme koje je prošlo.
Performanse (214 Km/h) mogu zvučati prilično ukroćene nekima, ali ako je vaš bikerski stil više easy riderski, upijanje sunca nedjeljom, bez da riskirate teške ozljede kičme na sjedalu posljednjeg sportaka koji ide 300 na sat, ovo bi vam mogla biti dobitna karta...ako ne dobijete "kartu" od policije zbog pretjerane brzine.

 

YAMAHA XJR 1300

Otiđete li u teretanu, uvijek ćete naći jednog, masivnog mištićavog i istoniranog, koji voli pozirati ispred ogledala i koji zna da svi gledaju u njega. Da je Yamaha XJR čovjek, riskirao bih reći da bi bila uravo taj tip.

Usporedite li XJR sa modernom race replicom, izgleda pomalo kao izbacivač, bolje bi izgledao na vratima lokalnog noćnog klubanego gegajući se okolo po gradu i okolnim uličicama. Stvarno je ogroman motor, nabiven i izgleda brutalno, ima ogroman i "u facu" motor, duple Ohlins stražnje amortizerečisto za pokazivanje, i teži masivnih 230 kg, suhe težine!

Sadašnji XJR baziran je ugrubo oko stare FJ 1100 mašine koja je započela život 1984. Sadašnji motor ima ekstra 100 ccm više od prijašnje 1200 ccm verzije i sada daje respektabilnih 105 bhp i preko 100 Nm tako važnog okretnog momenta. Prednost što imate ovakav dobro etabliran motor je bogatstvo znanja iz područja tuninga akumulirano kroz godine i od različitih ljudi. Čujem kroz izmaglicu od pića da je lako dignuti snagu na "zdravih" 120 bhp. Sve što morate učiniti je uzeti pošteni set auspuha i poštelovati motor na dyno jet i eto ga, s tim što ćete se morati držati za ručice još jače. Naravno,postoje beskrajne modifikacije i dodaci koje možete staviti na XJR, samo prođite kroz neke kataloge.

XJR 1300 je čisti retro "muscle bike", baziran okolo starinskog zračno hlađenog, uspravno sjedećeg stila vožnje koje zahtjeva nešto ozbiljnog muškog dodira kroz okuke. Na modernom sportaku samo morate pomisliti na okuku i gotovo, ali XJR zahtjeva nešto planiranja unaprijed da biste to učinili! Naučiti voziti i savladati motor (Da,trebate to učiniti!) može biti neusporedivo zadovoljstvo u u sporedbi s vožnjom savršene linije s nekom najnovijom sport replikom, zato što su granice mnogo dodirljivije na XJR-u, i ti kontroliraš motor, a ne obratno.

XJR je dosta kao korak nazad u vrijeme kad je posljednja stvar tehnike bila napravljena od Harris-a i bazirana na Z1000 ili GSXR1100, ima izgled brutalne izrade Eddie Lawson stil racera, ali ima mnogo od današnjih saznanja iz držanja na cesti ugrađeno u sebe. Zadnji Ohlin amortizeri čine odličan posao u držanju ovog diva na cesti, a isto tako imaju i veliku vrijednost za poziranje, što upoće nije loša stvar! Prednji kraj je nadograđen, ali je još uvijek malo mekan, i uz malo igranja,možete ga dovesti u red tj, da prati stražnji ovjes...skoro.

Kad govorimo o zaustavljanj, Yamaha ima najbolje kočnice na svijetu, koje dolaze ravno iz R1. Ove kočnice sa jednodijelnim klipovima se koriste za zaustavljanje 300 kmh superbike-a, OK, R1 je puno lakša, ali zaustavljanje ovog komada heavy metala sa brzine od 250 kmh nije uopće problem. Zaustavna moć je odlična iz setupa za R1 i dostalja se kroz super progresivni osjećaj.

Sveukupni handling XJR-a je vrlo dobar za motor koji ima nešto zastarjeli čelični okvir od cijevi. Ipak je to daleko bolje od okvira iz starine koji su bili napravljeni od fleksibilnog materijala koji je ozbliza izgledao kao u crno obojena "manistra" (Splićani će znat što je manistra LOL)! U većini okuka on će pronaći svoj put, sa malo uvijanja tu i tamo, ali nije nepredvidljiv, i sigurno nije zastrašujući. Stvarno je vrlo respektabilan u držanju, sa malo svađanja i countersteeringa, prolaziti ćete okuke sa lakoćom, i sve postaje bolje što ga više vozite. Uskoro ćete ukrotiti zvijer i zabava počinje!

Mašina je srce motora, ima dovoljno okretnog momenta za vući kamion, osjećate kao da vam se ruke produžuju što dulje ubrzavate na motoru, to jest dok ne pogledate na pokazivač brzine i shvatite da vam je dozvola već ozbiljno u krizi, i onda odustanete. Najbolji način vožnje je do otprilike do 130 kmh, poslje toga se morate čvrsto držati ako nemate mini vizir na motoru!

To budi rečeno, iako vani kiši, XJR još uvijek izgleda prijeteće i reži za odlazak. Sa masnim zvukom i nevjerojatnom pojavom na cesti, morao bi biti huliganski motor desetljeća, ali nije (MO'Š MISLIT DA NIJE! op. a) Fazer 1000 ili Hornet 900 će se dizati na zadnjaka i ulijeteti u okuke bolje od XJR-a, ali veliki Yam nije mašina za zadnje kolo, i fali joj malo visine od poda, ali zbog čistog izgleda, ima sve i svaki put!

ALI KAO ŠTO SAM PRIJE REKAO, MALO UPOZORENJE:


Motori kao ovaj mogu vas uvaliti u ozbiljne probleme sa zaštitarima okoline,starina i ostalog. Ako stvarno želite desetkovati populaciju insekata na nulu u svojoj okolici, onda kupite XJR, miniwash i veliku zalihu krpica za čišćenje vizira. U ovakvim motorima najbolje uživaju pravi muškarci (ili žene!), pristalice stare škole gdje su plastike za kukavice i udar vjetra je kralj! Samo budite sigurni da ne nosite jet kacigu otvorenog lica, i nosite mnogo kuhinjskih krpi (razlog stiže) kada idete vani u ljetnu večer. Oh, i još jedna stvar, pobrinite se da skinete jaknu prije nego što uđete u kafe bar, mrtve muhe privlače još muha, i hrpa djelova mrtvih insekata koju ostavljate na podu će odvratiti bilo koju moguću koku od vas, a vjerujte mi, biti će ih na XJR 1300!

 

1995 - Prvi XJR pojavljuje se na cesti kao 'Naked Retro Muscle Bike' od 1200ccm.
1996 - Prve promjene na XJR-u. Pomaknut 'čok' sa karburatora na ljevu ručku upravljača.
1997 - Promjenjenjena spojka startera.
1998 - Nove ručke kvačila i kočnice sa podešavanjem.
1999 - Dolazak xjr 1300. Promjena sa 1200 na 1300 (1251) ccm. Blok napravljen od aluminija. Prednje vilice dobile podešavanje napetosti opruga, a tu su došli i kaliperi od R1.
Promjena se dogodila i na repu i štop svjetlu. Xjr je dolazio u 1300 i 1300SP verziji. SP (Sport Production) verzija je imala Ohlins zadnji ovjes i sport boje.
2000 - Bez promjena. Druge boje dostupne.
2001 - Bez promjena. Druge boje dostupne.
2002 - Prekid prodaje modela u standardnoj i SP verziji. Samo jedna verzija u prodaji. Ohlins na svima.Druge boje dostupne. Promjene na kaliperima, zadnjoj vilici i felgama i postignuto olakšanje od 6kg.
2003 - Bez nekih velikih promjena. Druge boje dostupne i zamjenja na rezervaru umjesto YAMAHA sad je logo Yamahe.

2004 - Promjene na satovima. Satovi digitalizirani. Ugrađen kod ključ. Druge boje dostupne.
2008 - Skinuti karburatori, ugrađeni injektori.

9.jpg

1350630912_sett1.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Na oglasima se pojavio jedan veoma lep plavi model iz 1998. godine u Subotici iz uvoza. U pitanju je model xjr 1200 (postoje jos 2 crvena tj bordo na oglasima takodje 1200). 

 

Ovaj pomenuti motor izgleda veoma lepo, u pitanju je XJR 1200 SP Model 1998 4PU ( proveriti broj sasije mora da pocinje sa JYARP4PU ...
Boja je  plava “Christian Sarron”. Ta boja odgovara kataloskom broju. Proverite pre kupovine.

 

Moja napomena:

 

-Diskovi nisu fabricki

-Felne su farbane (il bar tako izgleda na svetlu)

-Fali na bocnoj plastici originalni Ohlins znak. 

- Obratiti paznju na sediste i na farbu, ne mogu sa slike da utvrdim dal je fabrban il ne al ne mogu garantovati da to sediste ide na taj model. Al sto se tice sedista, trebalo je da je to to, al obratiti paznju. 

 

Inace ako je agregat i menjac dobar, mogu reci da je ovaj model veoma interesantan, i moze se reci jedan od redjih trenutno...Jer je SP u pitanju a pogotovo to godiste ako je ocuvan. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Dao bih jos nekoliko napomena koje zaboravljamo...

 

Svi smo navikli da gledamo prednje vesanje tj dal ima curenja kod semeringa predniih vila (dal su masne). Kod ovog modela izuzetno je vazno da kad sednete na motor "poskocite" vise puta pogotovo posle voznje i proverite da li su masni zadnji amortizeri. Olinsovi kod SP modela su po pravilu kvalitetniji al to ne znaci da i oni ne mogu da procure tj da budu masni (prvi simptomi). 

 

Amortizeri za ovaj model krecu se od 150-200 evra sa postarinom za kineske primerke pa do 1000+ evra za razne ultra vrhunske originale. 

 

Sreca u nesreci sto nasi stari dobri majstori znaju u Srbiji da urade reparaciju istih, po veoma pristupacnoj ceni. Dakle nije nezaustavljiv problem ipak....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Ako iko zna problem oko zadnjih amortizera, to sam ja... :lol:

Imao sam TDM-a 850, CB750 i CB1000, svi sa procurelim i lošim zadnjim amortizerima... 

Kad neko spomene zadnje amortizere, mene neka jeza prođe samo... Živa patnja naći majstora za reparaciju u Srbiji, a novi amortizeri koštaju kao da ih prave u dalekom svemiru...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: BL
  • Motocikl: Honda CBR 1000RR SC59

Kolega posjeduje XJR 1300 crni, ima nesto simpaticno u tom okruglom faru, uvijek ga lijepo pogledati u retrovizoru, pravi muski motor :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
19 minutes ago, crnahonda said:

Kolega posjeduje XJR 1300 crni, ima nesto simpaticno u tom okruglom faru, uvijek ga lijepo pogledati u retrovizoru, pravi muski motor :)

Van vremenski! 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova
54 minutes ago, symon said:

Kum vozio neko vreme jedina zamerka što je po meni normalno za golaća ubi vetar.

Tako je. Vetar preko 130 km/h se bas oseti al kao sto sam rekao moze bez mucenja do 160 da se vozi. Moze i posle i mnogo vise, al mora neki vizir + vrhunska oprema. Mada ima toga i do vozaca. Ima jos "mana". Potrosnja goriva je jaca. Kako za koji model kako za koji motor konkretno. Al 95% ovih modela ne poznaje potrosnju ispod 6, 6.5 L kao minimum minimuma.  E sad mozemo pricati bajke i izuzetke, al tako je kako je. Nazalost ako je nazalost, nekima trosi i 10 L lagano ako zavrcu gas ozbiljno i vise. Al lagano 10 L. Moj do sad nije potrosio vise od 8.3 al ni na laganih sto km voznje nije bilo ispod 7.4, kod mene. Ima to i do stelovanja karbosa. Mozda da mozda ne...

 

Ima jos mana, al ajmo reci potrosnja goriva i zastita preko 130 km/h je osnova....Uvrstajte tu tezinu motora (mada sam ja na teske motore navikao), visinu cene registracije (7000 rsd skuplja od 750), cenu odrzavanja (manje vise slicno al ipak malo skuplje)...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4302 postova
3 hours ago, ThePainkiller said:

Ako iko zna problem oko zadnjih amortizera, to sam ja... :lol:

Imao sam TDM-a 850, CB750 i CB1000, svi sa procurelim i lošim zadnjim amortizerima... 

Kad neko spomene zadnje amortizere, mene neka jeza prođe samo... Živa patnja naći majstora za reparaciju u Srbiji, a novi amortizeri koštaju kao da ih prave u dalekom svemiru...

Jbg precenjeno kao i vecina stvari na motorima :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

E sad, izvinjavam se, al posto sam rekao osnovne mane, red je da kazem i neke prednosti koje sam uocio do sad...

 

Da se ne lazemo, ko je presao kao ja sa teske uljare od 750 kubika sa heblovima, ovaj motor je - bicikla. 

 

Korman koji omogucava laganu voznju i provlacenje i kroz gradske uslove. Dizanje na centralni stender (za razliku od prethodnog motora) kao da dizem 125 kubika. Sediste jako udobno (ako se preradi u touring nema greske), mahom ispravljena kicma, i polozaj fuzastera (nema ukocenosti, niti preteranog savijanja nogu). Veca nosivost...

 

I ono najbolje - maxi skuter varijanta. Zavrni gas u kojoj god hoces brzini i samo peglaj... O obrtnom momentu za jedan naked ne bih pricao, jasno je sve. Kocnice -  vise nego odlicne. 

 

 

Nema trzanja, vibracija, nervoze motora. Poteze i vozi bas kao i svaki putni 1.3 agregat. Smatram da svako ko nije bas dosao sa 125 kubika i koji ima makar 10 000 km iskustva, lagano moze da ga vozi. 

 

U krivinama odlican takodje. Za jedan naked, vrlo dobar motor i za put a i za tuning varijante ko zeli da ga prepravlja. Iako je vazdusara mnogi ga koriste i po gradu pogotivo u cafe racer varijanti, verovali ili ne...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja