Jump to content

Moto Zajednica

Promena stepena prenosa - menjanje brzina

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
5 minutes ago, Ausländer said:

Ево одох, да се не бих срамотио више, идем да вежбам како да кочим и дигнем задњи точак у ваздух јер никад не знаш кад ћеш остати на путу без задњег точка. 

Штамитешко?

I bolje. I povedi icecoola sa sobom, on je u ovoj temi jednako beskoristan kao i ti. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Evo ovako:

Meni je na Transalpu (pre desetak godina) pukla sajla kvačila oko jedan sat posle ponoći na usponu preko Rtnja (vraćao se sa moto skupa na Borskom jezeru). I supruga bila sa mnom na motoru. 

I bez kvačila se bez problema popeli uz Rtanj i sišli u Soko Banju i zatim prošli kroz Aleksinac i stigli u Niš.

Imao sam rezervnu sajlu (uvek je imam), ali mi ni na kraj pameti nije bilo da noću u planini menam sajlu kad bez problema mogu da nastavim vožnju (do kuće) i bez nje.

Bila noć i nije bilo saobraćaja po naseljima pa nigde nisam morao da se zaustavljam, a da sam morao verovatno bih pokušao da motor upalim dok sam u prvoj brzini i da samo nastavim vožnju. Verujem da bi anlaser izdržao bez oštećenja par takvih paljenja. 

Promenio član zika56
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 442 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CBF600S, DL650 V-Strom, Beverly 400 Tourer

Meni takodje pre par godina pukne sajla i stignem 10 km dalje do kuce sve kroz grad i semafore bez problema. Sto rece kolega malo pre, pre raskrsnice spustis u ler, pa onda kad krecem malo poguram i u prvu, i ako uhvati dalje bez problema. Motor CBF 600 i ja kao vozac sa mozda 1000 km iskustva i sa suprugom na motoru. Tako da za nuzdu moze bez problema ali samo za nizdu u mim slucaju. Ovako sa kvacilom, kako drugacije.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
1 minute ago, Ausländer said:

Зар сајла не показује неке назнаке пре него што пукне? Пукне прво пар нити, запиње, струже, тешко иде? И то траје.

Промениш пре пута, не ризикујеш?

Возио сам и ја тако, али био много млад и луд, тако не треба, не, не...

To što tebi motor služi samo za poneki put tu i tamo, to je druga priča. Neko vozi motor tokom cijele godine. I po kiši i po suncu, i po vlagi i po suvom, i pored mora i daleko od mora. Neko se ne sjeti da podmaže, neko nije imao vremena da se posveti motoru jer ga svaki dan cima na posao i nazad. Neko gleda krajeve sajle i misli ma super izgleda a ono unutra se uhvatila rđa polako.

Nemoj biti toliko ograničen i primitivan, kao što sam rekao ako ne znaš ili te ne interesuje kako da šaltaš bez kvačila, slobodno se odjavi iz ove teme i idi u temu "Korona virus" pošto vidim da si tamo dosta aktivan i jako mnogo doprinosiš. :moto2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1253 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600
pre 7 minuta, Ausländer je napisao:

Зар сајла не показује неке назнаке пре него што пукне? Пукне прво пар нити, запиње, струже, тешко иде? И то траје.

Промениш пре пута, не ризикујеш?

Возио сам и ја тако, али био много млад и луд, тако не треба, не, не..

Sajla uglavnom najavi pucanje dosta ranije i tu se slažem sa kolegom. Kada puknu 2-3 žice pored toga što krene da zapinje ona počne i da se raspreda i na nekin način izdužuje pa kvačilo postane niže. Sve su to simptomi koje je teško ne uočiti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 297 postova

Ne treba ju mijenjati,dovoljno je rezervnu sajlu sprovesti uz onu koja radi i neka tu čeka za svaki slučaj a onda ju nije problem pospajati ako rikne.

Kad se motor čisti ili servisira odvoji se par minuta,ubaci rezervna i “mirna Bosna”.

Ovo naravno ne važi za sajlu koja signalizira odustajanje.

Jawa na sreću nikad nije kresnula u rikverc ali mi je priuštila nekoliko klizanja po zavojima dok se nismo upoznali.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
1 minute ago, bajker71 said:

Sajla uglavnom najavi pucanje dosta ranije i tu se slažem sa kolegom. Kada puknu 2-3 žice pored toga što krene da zapinje ona počne i da se raspreda i na nekin način izdužuje pa kvačilo postane niže. Sve su to simptomi koje je teško ne uočiti.

Ako mala količina vlage uđe i uhvati se na nepodmazani dio sajle i počne da stvara rđu, ona neće da korodira 2 niti a ostale da mimoiđe. Korodiraće sve zajedno i zajedno će da se drže dok ne puknu. Starije kolege su vam već navele primjere a vi i dalje tjerate po svom. Imate li vi nešto da doprinesete na temu? Ili ćete da ponavljate ad nauseam o svojim nadljudskim sposobnostima da prepoznate kad će sajla kvačila da pukne? Samo me to interesuje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1253 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Pa najbolje da nam ti kažeš šta ćemo da pišemo! Koje bre starije kolege, od koga starije?!

Vozim motocikle 40-tak godina i ti ćeš da mi palamudiš ovde...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
1 minute ago, bajker71 said:

Pa najbolje da nam ti kažeš šta ćemo da pišemo! Koje bre starije kolege, od koga starije?!

Vozim motocikle 40-tak godine i ti ćeš da mi palamudiš ovde...

Probaj da čitaš malo pažljivije. Rekao sam starije kolege, nisam rekao starije od tebe. I to što voziš motocikle 40-ak godina ti očigledno nije pomoglo da naučiš više o njima. Da sam na tvom mjestu, ja se tim ne bih ponosio.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
12 minutes ago, Ausländer said:

Ау контрер....

Кад вређање постане аргумент... Све буде јасно о стручности.

Пошто сам "млађани бајкерчић" зар није боље прво научити како се проверава и одржава сајла па онда у вратоломије тј мењачоломије?

 

Očigledno si prespavao veći dio teme, jer da si čitao a ne samo napamet u svojoj glavi zamišljao šta je rečeno možda bi i razumio o čemu se ovdje pričalo i zašto. Dalje nema potrebe da se raspravljam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja