Jump to content

Moto Zajednica

Promena stepena prenosa - menjanje brzina

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd - Vidikovac
  • Motocikl: BMW F 750 GS

Drage i poštovane iskusne kolege, zanima me tehnika promene brzina naviše i naniže bez korišćenja kvačila tzv. "Rev Match and Engine Brake "? 

Koliko koristite, kada, šta je ključno kod tehnike? 

Da li koristite isto i pri promeni brzina na niže za tzv. motrno kočenje? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova

Rev match ne koristim mnogo osim kada hocu namerno jer sam odlucio da se provozam agresivnije po krivinama. Nzm kako je na cetvorocilindrasima sa brzim odzivom gasa, verovatno malo lakse nego na kilavom gpz. 

 

Motorno kocenje je samo oduzimanje gasa. Ja kocim i pustanjem kvacila, do sada za 12 godina nikakvih problema, navikao tako zbog losijih kocnica. Naravno ne da presaltam 3 brzine pa pustim kvacilo da mi blokira zadnji.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova
  • Lokacija: Sabac,beograd
  • Motocikl: yamaha 600 r thundercat

Navise kvacilo koristim samo iz prve u drugu, posle bez kvacila. Tako se mnogo ravnomernije salta i zbog brzine presaltavanja nemas udar na lanac. 

Iz vise u nizu veoma retko. Samo kad se umorim, pa me mrzi da pritiskam kvacilo a udavim u visoj brzini. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7030 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Pri šaltanju iz više u nižu kada želim da koristim efekat motornog kočenja obavezno koristim kvačilo jer onda mogu da doziram koliko kočenja želim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6711 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Koji beše model se prodavao bez kvačila? Samo za srpsko tržište, kažu srbi najbolji, znaju sve da šaltaju.

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Isključiva samo sa kvačilom, ukoliko nema kvikšifter. Bezbedno ćete izvšriti promenu stepena prenosa samo ukoliko tačno pogodite broj obrtaja. Svaki put kad ostetite da niste savršeno uboli, znači da pomalo njakate sve unutar menjača. Zašto biste uopšte šaltali bez kvačila? 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova
1 hour ago, Biker-Boy said:

Pri šaltanju iz više u nižu kada želim da koristim efekat motornog kočenja obavezno koristim kvačilo jer onda mogu da doziram koliko kočenja želim.

Isto tako i ne mogu ni da zamslim da vozim motor kao automobil, bez toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6711 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
1 hour ago, Jovan Ristic said:

Isključiva samo sa kvačilom, ukoliko nema kvikšifter. Bezbedno ćete izvšriti promenu stepena prenosa samo ukoliko tačno pogodite broj obrtaja. Svaki put kad ostetite da niste savršeno uboli, znači da pomalo njakate sve unutar menjača. Zašto biste uopšte šaltali bez kvačila? 

U principu ga uvek njakaš, manje ili više. Quick shifter je druga priča. U mili sek isključi svećice, rastereti manjač i može klik!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Naviše uglavnom ne koristim kvačilo (ni kod svog sadašnjeg motora, a nisam koristio ni kod Transalpa, ....), a pri menjaju naniže zavisi od situacije (trenutna brzina i broj obrtaja, da li je tu na putu uspon ili je pad, ...)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA
Pre 1 sat, Jovan Ristic je napisao:

Bezbedno ćete izvšriti promenu stepena prenosa samo ukoliko tačno pogodite broj obrtaja. 

Apsolutno tačno...mislim bez posledica i bez klang-a... barem na TDM 900...hoće srednje obrtaje, pre toga "pripremiš" nogu uz polugu tj. prisloniš i blago guraš i... udje ne oseti... kao Ćićolini nešto:)

Kad navikneš tako, mislim na obrtaje i "pripremu" no problemo?! 

I da... isključivo sa kvačilom...da je R možda bez! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1975 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow
pre 56 minuta, stryker_026 je napisao:

Ne znam koja je svrha menjanja brzina bez kvačila

Svrha je u tome sto saltanjem bez kvacila produzavas vek korpe i lamela, kao i sajle ili gumica ako je kvacilo hidraulicno...

a i brze je menjanje brzina, kao sa kviksifterom.

naravno pod uslovom da znas da saltas tako a da ne polomis menjac,

da ti svaka promena ide glatko i bez lupanja u istome...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Realno, koliko se korpi kvačila i setova lamela promeni tokom radnog veka motora?

 

A šta ako baš ne proceniš dobro i zvekne menjač, koliko to košta?

 

Mislim da je o ovom glupo raspravljati, treba pisati proizvođačima da izbace iz proizvodnje kvačilo, biće im drago da to čuju :D

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650

Ja često šaltam bez kvačila i koristim tehniku redovno, em što mi se ne dâ da pružam ruku do ručice kvačila :D em što nekad stvarno hoću da odmorim šaku. A usto mi dobro dođe kao praksa, da usavršim tehniku naravno.

 

Dakle, prvo da te ispravim kad su pojmovi u pitanju. Naime, rev matching se zaista koristi ali engine brake (odn. motorna kočnica) nema nikakve veze sa tim. Motorna kočnica te samo usporava do željenog broja obrtaja, to je sve. Što se tiče potrebne tehnike ti si vjerovatno mislio na pre-load, odn. prethodno pripremanje nožice mjenjača za šaltanje, što je sastavni dio beskvačilnog šaltanja odn. clutchless shifting-a.

 

Šaltanje bez kvačila u viši stepen prenosa je jednostavnije jer ne zahtjeva rev matching. Potrebno je da nasloniš stopalo na nožicu mjenjača i izvršiš lagan pritisak na nju (pre-load), tek toliko da ti se odupre. Kad dosegneš željeni broj obrtaja i spreman si za šaltanje, pustiš ručicu gasa na djelić sekunde dok istovremeno NE popuštaš pre-load na nožicu mjenjača. U djeliću sekunde nakon puštanja gasa nožica mjenjača će uskočiti u viši stepen prenosa i odmah potom ti opet "zavrćeš" lagano gas i nastavljaš vožnju. Glatkoća ovoga zavisi isključivo od tvoje "throttle" ruke i tehnike, što si mekši i tečniji bolji će clutchless shift da bude. Isto važi i za "downshift".

 

Šaltanje u niži stepen je malo teže. Opet ti je potreban pre-load, ali u suprotnom smjeru naravno. Međutim ovaj put puštaš gas i puštaš motornu kočnicu da te uspori (kao što sam pomenuo na početku). Kad se približiš željenoj brzini za šaltanje, odn. kad broj obrtaja spadne na željeni broj, prethodno opet izvršiš pre-load na nožicu mjenjača i NE popuštaš dok istovremeno, pošto je gas bio prethodno pušten, sad zatežeš ručicu gasa na djelić sekunde i opet puštaš (rev matching). U tom djeliću sekunde kad mašina prelazi iz režima motornog kočenja u režim ubrzavanja, odn. kad broj obrtaja prestane da pada i počne da raste, tad će nožica mjenjača sama da uskoči u niži stepen prenosa i nakon toga opet puštaš gas i dopuštaš motornoj kočnici da te opet uspori do sljedećeg downshift-a.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Šaltanje bez kvačila u viši stepen prenosa je od fundametalnog značaja za urbane trkače od semafora do semafora.

To sa na srpskom zove ZNA .

  • Haha 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
5 minutes ago, icecool said:

Šaltanje bez kvačila u viši stepen prenosa je od fundametalnog značaja za urbane trkače od semafora do semafora.

To sa na srpskom zove ZNA .

Pa evo da te malo demantujem, ja tu tehniku ne koristim kad hoću brzo da krenem. I od semafora do semafora se ne trkam ni sa kim, iako u 95% slučajeva krećem prvi jer vozači auta oko mene spavaju na zeleno. Baš naprotiv, koristim je kad lagano krstarim jer neću bez potrebe da opterećujem prenos i uništavam mjenjač dok vježbam nešto što mi može nekad zatrebati ako na putu negdje pukne sajla kvačila.

Ako ne znaš kako ili te mrzi da naučiš ili te ne interesuje na kraju krajeva, nema potrebe da nipodaštavaš ono što drugi znaju. To se na srpskom zove ljubomoran k'o pseto, a ovjekovječeno u pjesmi Mobi Dicka. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd - Vidikovac
  • Motocikl: BMW F 750 GS
pre 31 minuta, popovich je napisao:

Ja često šaltam bez kvačila i koristim tehniku redovno, em što mi se ne dâ da pružam ruku do ručice kvačila :D em što nekad stvarno hoću da odmorim šaku. A usto mi dobro dođe kao praksa, da usavršim tehniku naravno.

 

Dakle, prvo da te ispravim kad su pojmovi u pitanju. Naime, rev matching se zaista koristi ali engine brake (odn. motorna kočnica) nema nikakve veze sa tim. Motorna kočnica te samo usporava do željenog broja obrtaja, to je sve. Što se tiče potrebne tehnike ti si vjerovatno mislio na pre-load, odn. prethodno pripremanje nožice mjenjača za šaltanje, što je sastavni dio beskvačilnog šaltanja odn. clutchless shifting-a.

 

Šaltanje bez kvačila u viši stepen prenosa je jednostavnije jer ne zahtjeva rev matching. Potrebno je da nasloniš stopalo na nožicu mjenjača i izvršiš lagan pritisak na nju, tek toliko da ti se odupre. Kad dosegneš željeni broj obrtaja i spreman si za šaltanje, pustiš ručicu gasa na djelić sekunde dok istovremeno NE popuštaš pre-load na nožicu kvačila. U djeliću sekunde nakon puštanja gasa nožica mjenjača će uskočiti u viši stepen prenosa i odmah potom ti opet "zavrćeš" lagano gas i nastavljaš vožnju. Glatkoća ovoga zavisi isključivo od tvoje "throttle" ruke i tehnike, što si mekši i tečniji bolji će clutchless shift da bude. Isto važi i za "downshift".

 

Šaltanje u niži stepen je malo teže. Opet ti je potreban pre-load, ali u suprotnom smjeru naravno. Međutim ovaj put puštaš gas i puštaš motornu kočnicu da te uspori (kao što sam pomenuo na početku). Kad se približiš željenoj brzini za šaltanje, odn. kad broj obrtaja spadne na željeni broj, prethodno opet izvršiš pre-load na nožicu mjenjača i NE popuštaš dok istovremeno, pošto je gas bio prethodno pušten, sad zatežeš ručicu gasa na djelić sekunde i opet puštaš (rev matching). U tom djeliću sekunde kad mašina prelazi iz režima motornog kočenja u režim ubrzavanja, odn. kad broj obrtaja prestane da pada i počne da raste, tad će nožica mjenjača sama da uskoči u niži stepen prenosa i nakon toga opet puštaš gas i dopuštaš motornoj kočnici da te opet uspori do sljedećeg downshift-a.

Hvala na detaljnom pojašnjenju, na to sam mislio kad sam definisao pitanje, temu. Da li je to tehnika koja se masovno primenjuje i na stazi ili sam pogrešno pročitao? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Nisam vređao nikog.

Mislim da si u manjini sa tom tehnikom, ali svakako je za pohvalu što ne opterećuješ prenos i uništavaš mjenjač.

Od Mobi Dicka volem strašno Duzna si mi ostala.

Najbolji spot ikad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
2 minutes ago, Herr said:

Hvala na detaljnom pojašnjenju, na to sam mislio kad sam definisao pitanje, temu. Da li je to tehnika koja se masovno primenjuje i na stazi ili sam pogrešno pročitao? 

Pa što se tiče staze konkretno tu nemam iskustva. Oni koji su tu tehniku malo bolje usavršili svakako je koriste da postignu bolje vrijeme, mada što se tiče entuzijasta svako poboljšanje je lično i ne donosi ništa osim "prava da se hvališ", ili što bi Ameri rekli bragging rights.

Što se tiče MotoGP-a, oni imaju poseban mjenjač koji im omogućava da šaltaju bez kvačila i kvačilo koriste samo da bi krenuli (i stali, naravno). Kad krenu, to je to i kvačilo više ne koriste jer svaki djelić sekunde je bitan. To je sve što je meni poznato.

 

Ako si dovoljno dobro savladao tehniku i ako si "tečan", ne vidim razloga zašto bi rizikovao bilo kakvo oštećenje prenosa čestim šaltanjem na taj način, jer ako nisi siledžija onda nemaš razloga za brigu. S druge strane, moram napomenuti da ja, iako često vježbam ovu tehniku, u velikom procentu šaltanja jednostavno koristim kvačilo jer tu je da se koristi i za to je napravljeno. Vježbam isključivo da ne bih bio "nesposoban" u slučaju preke potrebe, odn. pucanja sajle kvačila iz ovog ili onog razloga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
7 minutes ago, Ausländer said:

Ако пукне сајла како ћеш уопште да кренеш и да се зауставиш?

Једино ако претпостављаш да ћеш до мајстора имати сва зелена светла и предност у свакој раскрсници да не набрајам милион других ситуација?

 

 

Pošto ćeš samo da postuješ mimo teme a ne doprinosiš uopšte, samo ću ti reći da prestaneš da se sramotiš takvim pitanjima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero
2 minutes ago, Ausländer said:

Ако пукне сајла како ћеш уопште да кренеш и да се зауставиш?

 

 

Ovo je odlično pitanje.U tom slučaju ova tehnika može da pomogne.

Mada su rezervne sajle u suštini kao rezervna guma kod auta.

Ima mesta za njih u svakom motoru ali samo retki ga i poseduju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Može da se krene istom tehnikom samo moraš motor da poguraš malo i da ga na leru ubaciš u brzinu. Ako je motor teži onda pada u vodu. Isto je i sa stajanjem, izbaciš u prazan hod pred stajanje. Verujem da su svi koji su vozili Tomos nekad, ispraksali ovo :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
3 minutes ago, icecool said:

Ovo je odlično pitanje.U tom slučaju ova tehnika može da pomogne.

Mada su rezervne sajle u suštini kao rezervna guma kod auta.

Ima mesta za njih u svakom motoru ali samo retki ga i poseduju.

Zapravo je glupo pitanje. Pa naravno da nećeš da kreneš ako je pukla. A nećeš ni da staneš dok ti se ne ugasi motor, ali uključi mozak na 10 sekundi i zapitaj se ovo: da li je bolje da ti pukne sajla kvačila i da si primoran da ti se motor ugasi u šestoj pri 50km/h i da završiš na betonu zajedno sa motorom nakon što ti zadnji točak blokira, ILI da možeš bez kvačila da prešaltaš do prve i da ti se ugasi pri 5km/h kad možeš da se održiš i sačuvaš sebe i motor?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 335 postova
  • Lokacija: Veliko Orasje
  • Motocikl: MZ RT 125cc

Po pojedinima koliko vidim kvačilo stvarno postoji bez potrebe moj motor ne može ni da upali ako se posle davanja kontakta ne pritisne kvačilo

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja