Jump to content

Moto Zajednica

Potrosnja ulja

Recommended Posts

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Ako motor potroši 30-40ml od zamene do zamene i to se čak ni na meraču ne vidi, ne vidim potrebu da se toliko insistira na realnosti vs žargon. Takođe, ako mi auto posle 11.500km ozbiljnog maltretiranja ne pokaže ni milimetar promene na meraču, i istočim punu čantru od 4 lit ulja, takođe ne moram da znam razliku između žargona i realnosti, jer je ne mogu izmeriti bez laboratorijske opreme. Ali ako neko mirnije spava zato što je nešto potrošilo par kapi ulja na par hiljada kilometara, to je u redu. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7060 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ja se uopšte ne zamajavam s merenjem potrošnje ulja, dokle god nivo ulja ne pada ispod optimuma izmedju dva servisa, ja zadovoljan.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6789 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
7 hours ago, abarth_maniac said:

Opisno, oteraj motor u Japan. Ako ne trosi ni gram, imas SUS motor koji je nesto sto do sad nikada niko nije ni u teoriji konstruisao. 

Pri tom, ako ne trosi ni gram, prestani da ga menjas, bez zajebancije. Jer to znaci da ne menja svojstva nikada. 

SUS motor ulje se trosi na razlicite nacine. Navescu osnovne:

-Pumpni rad (klipni prsten kad klip ide gore naleze na donju ivicu zleba na klipu, a kad ide dole, naleze na gornju) 

-Sagorevanje ulja (najvise prilikom dodira cela klipa sa unureasnje strane, gde je vatreni deo klipa na veoma viskoj temperaturi. Vozila koja su opterecena cak imaju prskalice ulja usmerene ka celu klipa zarad hladjenja) 

- Isparavanje ulja, opet zbog visoke temperature. 

-prolazak fluida kroz zazore sastava prstenova. 

-sagorevanje na samoj hilzni (jer je ona "hrapava" i u neravninama se ulje zadrzava te sagoreva) neravnine iz tog razloga i postoje. 

 

Pisem o agregatima koji su potpuno ispravni i razradjeni. U svim drugim slucajevima postoji jos niz faktora. 

 

Tako da, kolega, bez uvrede, ali ovo "ne trosi ni gram" mi je kao kad prodavac kaze za automobil: "nema veliki servis jer ima lanac bregaste umesto kaisa!" 

 

Trosi ulje, veruj mi. I to bar 30-40 grama izmedju servisa, a verovatno i 130-140, samo ti ne primetis. 

Dobro bre, ajde dođi pretuci me što ne dolivam ulje. Znam ja vrlo dobro kako stvari funkcionišu, ne moraš da mi objašnjavaš.

 

Evo ja ću da dodam da su cilindri presvučeni keramikom i da ima aluminijumske kovane klipove. Potrošio mi ulja za onoliko koliko je ostalo na ambalaži dok sam sipao i malo sa merača kad sam obrisao krpom. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2593 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS
Dobro bre, ajde dođi pretuci me što ne dolivam ulje. Znam ja vrlo dobro kako stvari funkcionišu, ne moraš da mi objašnjavaš.
 
Evo ja ću da dodam da su cilindri presvučeni keramikom i da ima aluminijumske kovane klipove. Potrošio mi ulja za onoliko koliko je ostalo na ambalaži dok sam sipao i malo sa merača kad sam obrisao krpom. 
 
 
Јбт не могу да вујем да крпом бришеш мерач.... Страшно, па колико уља ти "одаспеш".... Свака вожња 3 мерења пута брисање....
*за неупућене контрола возила пре за време и после употребе...
Алекре мислим стварно...

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 169 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: africa twin rd07a

Afrika 750,motul 10-40 prvih 3500km nista, zatim 1500km oko 150-200gr,moja neka logicna predpostavka je da je problem u kvalitetu ulja a ne u stanju masine... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Beograd - Žarkovo
  • Motocikl: Suzuki DL 650 V-Strom

Što se Stroma 650 tiče, iz mog iskustva - 11 godina i pređenih 90000 km.

Vožnja magistralnim putem 90-110 km/h, i po gradu solo, na 6000 km nije potrebno dolivanje ulja.

Autoputem 160-170 km/h, troši i to primetno.

Tako je bilo kada je bio nov a i sada.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

@jorga83 Au, pa gde bre da posumnjaš u kvalitet Motul-a??? Sad se spremi na obrušavanje pola foruma na tebe zbog te izjave...

 

Opšte je poznato da se na ovom forumu samo 3 stvari ne smeju dovoditi u pitanje po pitanju apsolutno vrhunskog kvaliteta:

1) BMW

2) Motul ulja

3) Golf dvojka

 

:D

 

Edit: Sad videh za koji motor spominješ da troši ulje... Da, Motul je tu definitivno problem... :aha:

 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Vladicin Han
  • Motocikl: Suzuki gsxr

E sad jedno pitanje o zameni ulja na predjenu kilometrazu i stajanja ulja u agregatu tokom zime. Ima mnogo polemike oko toga. Moj primer prosle sezone zamenjeno ulje predjena kilometraza oko 3000 stajalo u agregatu preko zime. Pitanje glasi treba li sad ne pocetku sezone menjati ulje ili voziti jos 3000 pa onda zameniti, da li gubi ulje svojstvo tokom stajanja u agregatu verujem da bi mnogi na forumu hteli da cuju misljenja o tome

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8371 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ako motor nisi "paljkao" preko zime i ulje nije u sebe primilo kondenzacijom vodu teraj slobodno. Zime i onako bilo nije, period "sedenja" u karteru pretpostavljam da je kratak.

Ali! Jeftino je, ne ide ga puno... :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
3 hours ago, ThePainkiller said:

@jorga83 Au, pa gde bre da posumnjaš u kvalitet Motul-a??? Sad se spremi na obrušavanje pola foruma na tebe zbog te izjave...

 

Opšte je poznato da se na ovom forumu samo 3 stvari ne smeju dovoditi u pitanje po pitanju apsolutno vrhunskog kvaliteta:

1) BMW

2) Motul ulja

3) Golf dvojka

 

4. HONDAdruže, pet svetih slova u bibliji motociklizma.

Nikad se ne kvare, traju duže i od same sebe, nikad ne troše ulje, i jedino Hondu Čak Noris nije uspeo da sahrani do sada!!!

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 610 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: GSF 1200 S

Bandit 1200 

Kad sam ga kupio u njemu bilo neko Mobil ulje, navodno tek promenjeno, i dobio bocu sa nekih 400-500 mL i to mi bilo taman za tu sezonu 3000 km.

Prošle sezone istu kilometražu i iste relacije provozao na Modriči, bez potrebe za dolivanjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Vladicin Han
  • Motocikl: Suzuki gsxr
Pre 1 sat, N.F.S. je napisao:

Ako motor nisi "paljkao" preko zime i ulje nije u sebe primilo kondenzacijom vodu teraj slobodno. Zime i onako bilo nije, period "sedenja" u karteru pretpostavljam da je kratak.

Ali! Jeftino je, ne ide ga puno... :D

Ma samo jednom upaljen za tri meseca nema nikakve kondezazije bio u toploj garazi jbg nije problem promeniti ulje al cisto da znam sto bacati pare kad moz da tera jos koju hiljadu. Interesije me kako ostali to rade da li striktno menjaju svake sezone il teraju do odredjene kilometraze

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ulje je toliko jeftino u odnosu na ostale troškove vožnje motora da iluzorno razmišljati da li da ga zamenis zbog uštede ili ne. Ja bi ga na tvom mestu zamenio,čisto da mirno spavam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Vladicin Han
  • Motocikl: Suzuki gsxr
pre 28 minuta, aca-pn je napisao:

Ulje je toliko jeftino u odnosu na ostale troškove vožnje motora da iluzorno razmišljati da li da ga zamenis zbog uštede ili ne. Ja bi ga na tvom mestu zamenio,čisto da mirno spavam.

Ne razumemo se nisu u pitanju pare ja sam tokom zime sto za opremu sto za motor dao preko 500 evrova hocu da cujem misljaenja eto cisto bih voleo da znam kako vecina vas radi

Pre 2 sati, N.F.S. je napisao:

Ako motor nisi "paljkao" preko zime i ulje nije u sebe primilo kondenzacijom vodu teraj slobodno. Zime i onako bilo nije, period "sedenja" u karteru pretpostavljam da je kratak.

Ali! Jeftino je, ne ide ga puno... :D

Ma samo jednom upaljen za tri meseca nema nikakve kondezazije bio u toploj garazi jbg nije problem promeniti ulje al cisto da znam sto bacati pare kad moz da tera jos koju hiljadu. Interesije me kako ostali to rade da li striktno menjaju svake sezone il teraju do odredjene kilometraze

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1281 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Ma samo jednom upaljen za tri meseca nema nikakve kondezazije bio u toploj garazi jbg nije problem promeniti ulje al cisto da znam sto bacati pare kad moz da tera jos koju hiljadu. Interesije me kako ostali to rade da li striktno menjaju svake sezone il teraju do odredjene kilometraze
Ma nije to ulje kao sarma pa da prokisne, vozi i uzivaj.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2593 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS

Дај бре, ко још мења то? Само повремено досипање у складу са таблицом потрошње, ко гориво

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2795 postova

vazno je i to kad se prilikom hladjenja prilikom zadnje vožnje otvori čep od ulja jer će onda gototvo 100% biti bez kondeza.Kod novih motora ima ventil u kućištu filtera koji se električno otvara i oslobadja protog gasova i vazduha kroz iberlauf.Kad stojadina se prirodno luftira jer nema ventila.Ovde je vazdh zarobljen pa kasd se odvrne čep tokom hladjenja nema kondeza .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
vazno je i to kad se prilikom hladjenja prilikom zadnje vožnje otvori čep od ulja jer će onda gototvo 100% biti bez kondeza.Kod novih motora ima ventil u kućištu filtera koji se električno otvara i oslobadja protog gasova i vazduha kroz iberlauf.Kad stojadina se prirodno luftira jer nema ventila.Ovde je vazdh zarobljen pa kasd se odvrne čep tokom hladjenja nema kondeza .
Svaki motor ima odusak kucista radilice ili ti kartera da nije toga bukvalno bi pritisak razvalio nesto

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2795 postova

ima odušak ali ima i ventil.Taj ventil se često zagadi kod dizela pa troši ulja i majstor kaže generalka .A treba ga samo očistiti karburator klinerom i to dok radi da bi ga struja otvorila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650

Moj je još relativno nov i nisam primjetio da nešto troši (2 god, 18000). Što znači da troši ono što se kaže u "tragovima" pa do sad nije bilo potrebe za dosipavanjem. Pogotovo što je na velikom servisu prošlo ljeto mehaničar nasuo i preko oznake na staklu pa sam kod kuće špricom odvadio 100-tinjak mililitara (kapacitet je ~1,9L a on nasuo obe litre do kraja).

 

Prošle godine sam sa Motula 5100 10w-40 prešao na Motorex Power Synt 10w-50 po preporuci mog dilera jer kaže "šalta neprimjetno", iako sam ja osjetio marginalno poboljšanje pri šaltanju i ništa posebno više ili bolje od Motula (možda griješim naravno, nisam dovoljno iskusan da ocijenim kvalitet motornog ulja, a za maslinovo sam ekspert :Bokilic:).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 592 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki
On 3/3/2020 at 3:43 PM, DonToni said:

Prošle sezone istu kilometražu i iste relacije provozao na Modriči, bez potrebe za dolivanjem.

Koje tacno ulje si sipao?

 

On 3/3/2020 at 5:50 PM, aca-pn said:

Ulje je toliko jeftino u odnosu na ostale troškove vožnje motora da iluzorno razmišljati da li da ga zamenis zbog uštede ili ne. Ja bi ga na tvom mestu zamenio,čisto da mirno spavam.

S' jedne strane u pravu si, a sa druge mislim da se izuzetno preteruje  sa tim uljima, kao da se ljudi takmice ko ce da sipa skuplje ulje i cesce da zameni.U ovom slucaju preso samo 3000 i preko zime motor stajao u toploj garazi, pa ne bi ga menjao pa da je motor od zlata.

 

Gledao sam snimak sa DjomlaKS(valjda se tako umetnicki zove), kaze batalio da vozi motor jer je shvatio da nema para da svakog proleca odradi na motoru sve sto treba a to sve kosta mnoooogo.

Nece covek da stavi polovnu gumu, nece jeftinije ulje... pa batalio pricu... :stabre:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja