Jump to content

Moto Zajednica

Setnja po tehnickim muzejima 2019

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 448 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650

Tokom prosle godine sam dosta putovao (sto poslovno sto privatno) i imao sam srece da je na tim destinacijama bilo zanimljivih tehnickih muzeja. Ukupno sam tokom 2019. godine posetio 6 komada. Neki od njih su vec opisani u drugoj temi na ovom forumu, putopisu "Spori alpski djir". Posto su komentari na muzeje u toj temi bili veoma pozitivni, a uz to imam poprilicno slika sa tih lokacija, ne bi bio red da se ne opisu detaljnije :)

 

Zbog velike kolicine slika odlucio sam se da za svaki muzej napravim slideshow i da ga okacim na youtube. Filmici su bez zvuka, tako da pustite neku vama opustajucu pozadinsku muziku i onda pritisnite "play" dugme. Nadam se da ce te uzivati :)

 

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 448 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650

Louwman Museum

 

Adresa muzeja: Leidsestraatweg 57, 2594 BB Den Haag, Netherlands

Web adresa: https://www.louwmanmuseum.nl/?sc_lang=en

 

Louwman Museum (ranije poznat kao Nacionalni Muzej Automobila ili Louwman kolekcija) je muzej smesten u Hagu (Holandija). U kolekciji muzeja je preko 230 vozila razlicitih proizvodjaca i zemalja porekla, ukljucujuci istorijske primerke automobila, zaprega, motorcikla. Osnovan je 1934. godine kada je Pieter Louwman (uvoznik Dodge-a) kupio 20 godina star primerak Dodge-a. 1969. godine je muzeju dodata i kolekcija vozila gospodina Geerlig Riemer-a. Trenutno se u muzeju nalazi najbrojnija izlozba na svetu automobila proizvedenih pre 1910. godine.

2010. godine se muzej seli u Hag u zgradu specijalno dizajniranu da bude muzej i prostire se na 3 sprata i preko 10000 m2 izlozbenog prostora. Trenutni vlasnik je Evert Louwman, glavni uvoznik Leksusa, Toyote i Suzukija za Holandiju, inace sin osnivaca.

 

Spisak svih izlozenih eksponata mozete pronaci na sledecem linku: https://www.louwmanmuseum.nl/Ontdekken/Ontdek-de-collectie.aspx

 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 448 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650

BMW Museum

 

Adresa: Am Olympiapark 2, 80809 München, Germany
Web adresa: https://www.bmw-welt.com/de/locations/museum.html

 

 

BMW muzej se nalazi u Minhenu, Nemačka, odmah do glavne upravne zgrade BMW-a. Osnovan je 1972 pred otvaranje Olimpijskih igara i bavi se istorijom razvoja minhenske kompanije BMW. Preko puta muzeja se nalazi BMW Welt, moderni prodajni salon. Muzej prikazuje BMW-ov razvoj kroz godine i sadrzi primerke automobila, motocikala, motora i turbina za avione, kao i stare i nove "koncept" projekte od 1920-ih.

Poznat kao "činija za salatu" i "beli kotao" srebrnu-futurističku zgradu je projektovao bečki arhitekta Karl Schwanzer, koji je projektovao i upravnu zgradu BMW-a. Ulaz u zgradu je u prizemlju, gde se nailazi na recepciju a sa čije leve strane počinje poseta. Izložbeni eksponati su razmešteni po muzeju na razne načine: udubljenja u zidu, automobili poređani jedan iznad drugoga, motocikli "zakačeni" na zidu, i to je samo deo maštovite reprezentacije BMW-ove istorije i vizije. Posle završnog spiralnog dela, posetilac dolazi na najviši sprat gde se nalazi mali bioskop, virtualni eksponati i uvod u BMW-ove buduce tehnologije.

 

BMW Welt

 

Adresa: Am Olympiapark 1, 80809 München, Germany
Web adresa: https://www.bmw-welt.com/en.html

 

 

BMW Welt (BMW svet) je izlozbeni prostor, centar za isporuke i prodaju, muzej i prostor za razne dogadjaje, sve u jednom. Lociran je u Olimpijskom parku u Minhenu, u neposrednoj blizini BMW-ove fabrike i sedista BMW-a. Zgrada je gradjena od 2003. do 2007. godine, dok se samo svecano otvaranje desilo 20.10.2007. BMW Welt je jedna od najposecenijih turistickih lokacija u celoj Bavarskoj.

Najveci deo zgrade je posvecen izlozbenom prostoru gde se mogu videti svi aktuelni modeli BMW automobila i motorcikala. Takodje mogu da se vide i modeli drugih marki BMW grupacije, Mini i Rolls-Royce. Osim gledanja u izlozene modele, potencijalni kupci mogu i da kupe vozila ili ako su ih vec kupili da ih preuzmu. Vozila se direktno dovode iz fabrike (koja se nalazi prekoputa) i liftom podizu na platformu. U zgradi se jos nalaze radnje koje prodaju BMW brendiranu robu i restoran.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 448 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650

Auto & Technik Museum Sinsheim

 

Adresa: Eberhard-Layher-Straße 1, 74889 Sinsheim, Germany
Web adresa: https://sinsheim.technik-museum.de/en/

 

"Auto & Technik Museum Sinsheim" je tehnicki muzej koji je otvoren 1981. i nalazi se u mestu Sinsheim u Nemackoj. Prestavlja najveci privatni muzej u celoj Evropi. Isti vlasnici takodje vode i "Technik Museum Speyer" (koji nazalost nisam posetio). U muzeju se nalazi preko 3000 eksponata koji su rasporedjeni na preko 50000 m2 izlozbenog prostora, kako unutra (u halama) tako i napolju. Takodje se u sklopu muzeja nalazi i IMAX 3D bioskop.

 

2003. godine je Air France poklonio muzeju jedan od svojih Concorde aviona (F-BVFB), koji se tom prilikom pridruzio Tupolev-u Tu-144 (izlozenom u muzeju od 2001. godine). To je jedino mesto na svetu gde su prikazana oba supersonicna putnicka aviona jedan pored drugog i u oba se moze uci. Takodje muzej poseduje i najbrojniju stalnu postavku Formula 1 bolida u Evropi. Tu se jos mogu pronaci razni motorkickli, klasicni automobili, veliki broj vojne opreme i tenkova, aviona i ostale opreme.

 

Avioni u koje se moze uci:

  •     Concorde
  •     Tu-144
  •     Ju 52
  •     Canadair CL-215
  •     Douglas DC-3
  •     Tu-134

 

Ostali eksponati:

  •   Mercedes-Benz W31
  •   Britanski AEC Regent double decker autobus
  •   Preko 300 old timer automobila
  •   Kolekcija Mercedes-a i Maybach-a
  •   Kolekcija amerckih automobila iz 1950ih godina
  •   Preko 40 trkackih i sportskih automobila
  •   Formula 1 kolekcija
  •   "Blue flame" - Americko vozilo na raketni pogon koje je ranije drzalo svetski brzinski rekord
  •   Preko 200 motorcikala
  •   27 lokomotive
  •   50 aviona
  •   150 traktora
  •   Parne masine i kamioni
  •   Tenkovi, artiljerija i ostala vojna oprema

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 448 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650

VFF Wehrtechnische Studiensammlung Koblenz

 

Adresa: Mayener Str. 85, 56070 Koblenz, Germany

Web adresa: https://www.vffwts.de/en/ i https://www.bundeswehr.de/de/

 

Naucna kolekcija odbrambenih inzinjerskih primeraka (da, nemci bas znaju da imenuju stvari) odnosno poznatija kao Muzej odbrambene tehnologije ima izlozbeni prostor od preko 7200 kvadratnih metara. Time predstavlja jednu od najvecih tehnicko orijentisanih kolekcija u Nemackoj. Muzej je osnovan 1962. godine i deo je organizacije federalne kancelarije odbrambene tehnologije i nabavke (BWB). Nalazi se u Koblenz-u, glavnoj lokaciji BWB-a.

 

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 448 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650

TOP Mountain Motorcycle Museum

 

Adresa: Timmelsjochstrasse 8, 6456 Hochgurgl, Austria

Web adresa: https://www.crosspoint.tirol/en-museum

 

Ovaj muzej je otvoren Aprila 2016. godine na malo cudnoj lokaciji, na poznatom alpskom prevoju Timmelsjoch, u sklopu kompleksa naplatne rampe. Nalazi se na nadmorskoj visini od 2175 metara i time je dobio titulu najviseg muzeja motora u Evropi. U samom muzeju je izlozeno preko 320 klasicnih modela motocikala od 120 razlicitih proizvodjaca na prostoru od preko 2600 m2. Takodje su izlozeni i klasnicni automobili i specijalne rucno birane zanimljivosti. Najstariji eksponat je iz 1894 godine. Pored redovne postavke, jedan deo izlozbe je rezervisan za specijalne postavke koje se menjaju na svakih par meseci. Spisak najzanimljivijih primeraka iz kolekcije se mogu pronaci na sledecem link-u: https://www.crosspoint.tirol/en-gallery

 

U sklopu kompleksa se nalazi i fin restoran, gde sluze odlicnu pitu od jabuka.

 

Detaljni opis eksponata u muzeju se moze pronaci ovde.

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 448 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650

Museo Nazionale Scienza e Tecnologia "Leonardo da Vinci"

 

Adresa: Via San Vittore, 21, 20123 Milano MI, Italy

Web adresa: https://www.museoscienza.org/en

 

Ovaj muzej se nalazi u Milanu i predstavlja najveci muzej nauke i tehnologije u Italiji. Otvoren je 1953. godine i posvecen je italijanskom slikaru i naucniku Leonardo da Vinci-ju. Smesten je u zgradama starog manastira  "San Vittore al Corpo" i sastoji se od 7 departmana:

Materijali

Transport

Energija

Komunikacije

Leonardo da Vinci, umetnost i nauka

Buduce tehnologije

Nauka za mlade ljude

 

Svaki od ovih departmana ima laboratorije za decu i mlade studente. Transportni departman se sastoji od 4 razlicite sekcije: vazduh, vozovi, voda i podmornica Enrico Toti-S-506. U podmornicu se moze i uci uz pratnju vodica, ali nazalost tokom moje posete istog tog vodica nije bilo (niti se mogao pronaci) :neznam:

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 448 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650
6 hours ago, FFBikerSar said:

Pored Sinnsheim-a, treba posjetiti i muzej u Speyer-u

Nazalost nisam imao vremena da posetim i Speyer. Video sam samo reklamu kada sam bio u Sinsheim-u. Nadam se sledeci put kada me put nanese u taj deo Nemacke da cu ga moci posetiti. I naravno preneti utiske ovde :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja