Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Posto se cesto pise na temu Alata, i ima nas dosta na forumu koji se bave nekim vidom popravki i servisa, dao sam sebi slobodu da otvorim temu vezano za alate. Generalno za alat, ali onaj koji je usko vezan za servisiranje i rad oko auto-moto industrije. 

Nije mi ideja da se ovde polemise o kosacima i motornim testerama, zabama, betonjerkama i usisivacima... Ali naravno da nije zabranjeno. 

Koliko mi pretraga pikazuje, postoje teme o alatu, ali usko fokusirane. 

Takodje cu da tagujem par ljudi za koje znam da imaju mnogo toga da kazu na ovu temu, a ako ne zele da se ukljuce, ne moraju. Javite, pa brisem tagovane. 

Takodje, ako nekog preskocim, a hocu sigurno, neka se sami dopisu. :)

@Mali Caca

@Satelis

@Arakis

@Krokodilo

@Nele11

 

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Momci i devojke, potrosaci novaca i ljubiteli potrebnog i nepotrebnog (mada takav ne postoji) alata, evo prostora za razmenu misljenja, sugestije a i pravljenje zazubica. 

Par reci o alatu koji se meni isplatio najbrze. 

Sat za nitovanje lanaca. 

Unior, mislim da je bio oko 100 jevra. 

Kolika je patnja bila bez ozbiljnog alata resavati lance, uzas. 

Imao sam alat, ali nisam bio svestan koliko je los, pre kupovine pravog! 

Inace, jurim dobar set ali u kompletu (mozda sam i nasao) plocica za stelovanje ventila 7.48mm a ocekujem ovaj mesec da uzmem hidraulicnu presu. 

Inace, sto za motor nemam, jer mi je prostor malo problem, ali kako stvari stoje, i onc ce biti do proleca. Ali izgleda da cu morati da da ga radim po mojim kriterijumima i standardima, jer ovo sto ima u ponudi ne zadovoljava moje potrebe a pri tom je skupo. 

Za stelovanje karbova koristim carbtune pro, navikao sam na njih, a sta vi kazete, da li su bolji analogni satovi ili ovo sto ja volim i koristim? 

Bice neki snapon za jedno 2 godine valjda, a do tad mehanika! :jee:

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750
34 minutes ago, abarth_maniac said:

uzmem hidraulicnu presu

Moj surak skoro uzeo novu ako mislis na onu za izbijanje lezajeva, platio 150 evra. Razmisljao se da je pravi ali na kraju sabrao da i nije neka razlika u novcu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4262 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Najbolji alat za lanac (ne lanac bregastih) koji sam kupio je od italijanskog prouzvođača Regina. Pre 15 godina set od tri alata je bio $600, a imam i RK verziju koju koristim svaki dan i koja košta oko $120. 

Za balansiranje usisa koristio sam satove, živu i digitalne uređaje. I odlučio sam se za VacuumMate koji ha digitalni, a košta $650 ako se ne varam. Ima najviše opcija kao što su obrtaji za 2T i 4T, kontroli pulsa dali curi usisni ili izduvni ventila i tri opcije pulsa u zavisnosti od vakuma u usisnoj grani za balansiranje. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4262 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Ovako izgleda VacuumMate. DYM je opcija da se vidi dali ventili dihtuju 

20191211_170355.jpg

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Uuuu abarte skratio si dosta sto se majstora tiče.

Fali ti djunta, orlovi, konstruktor, Majesty DX, bokilić, Moto Doktor....

 

Od alata najviše volem sečice.

Maštam o jednoj prostoriji koja bi služila samo za alat razni.

U firmi dok sam radio, imao sam šta sam poželeo ali bukvalno. Nije se smelo desiti da neki alat fali za nešto, kako električari tako isto mehaničari, limari, farbari.

Kad se firma raspala, vidiš odma koliko alat znači i da se bez njega ne može raditi valjano.

Za većinu osnovnog imam, lakše mi da slikam no piskaram ali uvek nešto fali tako da pikiram jedno po jedno.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4262 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 1 minut, bdada je napisao:

@Mali Caca VakuumMate moze i u devojku dana. :)

Može sve ali samo da nsšteluje motor sam ne ;).

Pre 6 sati, Nele11 je napisao:

Koji moment ključ koristite? 

Ja koristim jedan USAG i sve ostalo Snapon digitalne sem mehaničnog odvijača koji steže od 0Nm-3Nm. To je za agregate, a za žbice na točkovima imam dva moment ključa koji su došli u setu sa prikljušcima za različite debljine žbica 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12234 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Alat skupljam kao hrčak :)... Vidiš, to je i problem nas starijih, pre 20 - 30 godina teško se dolazilo do alata i dobar alat je bio stravično skup tako da se slabo šta baca i kad se polomi (neka, zatrebace).

Moja pećina ima sve što misliš da bi moglo zatrebati jednom elektroničaru :)

Naravno, dobre sečice su na pijedestalu ;) a tu su i ispitivači akumulatora, digitalni osciloskop, dve-tri stone lemilice i bar 4 multimetra (možda ih ima i više?) 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Necemo u raspravu..... pisemo o alatima :)

 

Ajd da probam da se setim: alat za vadjenje lezajeva iz slepih rupa, digitalni termometar, alat za ispitivanje vlage u koc. tecnosti, alat za zamenu kocione tecnosti (vakum) i za koc. klesta/klipove, originalna dijagnostika za Peugeot gamu skutera (osciloskop, ucitavanje senzora tockova), dva kilo kljuca sve ukupno do 200Nm, alat za rastavljanje-sastavljanje lanca, 4 alata za rastavljanje kvacila (od 50ccm do 600ccm), razni radapcigeri za skidanje magneta, unimer komada 2, lemilice 3, blokator radilice, alat za rastavljanje-sastavljanje agregata, za demontazu ventila, za demontazu lezaja sa radilice, razni nabijaci semeringa, pajser i to dobar (druga omiljena alatka), ultrazvucna kada, alat za ispitivanje dizni, 4 punjaca, 2 pneumatska pistolja, nekoliko probnih lampi, alat za karike, nekoliko spijuna za podesavanje ventila, brener, industriski fen, brusilica, glodalica, dva odvijaca na bakterije, busilica, razne turpije male i velke, alat za zabice, plasticni alat za razdvajanje plastika kod skutera, dvokraki i trokraki radapciger ......

Sad kompletiram polako alat za prednje amortizere, aparat za varenje pozajmim od Strica ili odem do drugara strugara, fali mi stona brusilica a ponajvise dijagnostika za moj moped ili ti Hondu.

Dijagnostike mnogo volim i isto toliko volim da ih koristim.

Takodjer mi fali vulkanizerski alat, i to bi voleo da imam.

 

Lepo kazem, sve bi voleo da imam od alata al nece da moze. Kad je sajam autmobila....kaki automobili, samo u alat piljim kad ga vidim onako lepo okacen, sve mi treba :)

 

Pisao sam u onoj drugoj temi (placevi-kuce-gradnja) tako da mi je to sad prioritet jer su se izdesavale neke stvari koje nisu trebale i sad se moram izboriti sa tim.

Trudicu se da prikupljam koliko i sta mogu.

 

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šta reći?, 399 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug

Jedan od najboljih alata a najjeftinijih koji sam kupio. Nema ništa gore nego kada se zaokrugli šraf /matica. A kad ne pomogne ni to onda pomaže rešenje na drugoj slici :jee:

IMG_20200224_103216.jpg

FB_IMG_1582537109025.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1699 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Da li vi koristite i u kojoj meri koristite kade za pranje karburatora?Pitanje se odnosi za sve ucesnike teme.Preksinoc sam u Paracinu pricao sa jednim mehanicarem iz Smedereva koji je nedavno kupio jednu od Niskog proizvodjaca,pa mi je ta prica ostala onako sveza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Koristim redovno, upravo se krčkala jeda dizna (ubrizgavanje) od Nexusa 250ccm. Ta odkude Niš predpostavljam da je Maget što tvoj kolega ima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5764 postova

Meni nije problem da kupim alat (recimo) ali u mom slucaju svaki alat ima tendenciju da postane cekic i da izlomim sve cemu pridjem. 

 

Kad smo vec kod majstorluka ima li kakav ljubitelj da ne kazem entuzijasta koji bi uzeo motor i prekontrolisao sve srafove, sva creva, sve selne itd i sve sto treba zamenio novim a da to ne kosta kao da sam izasao na veceru sa nekom pevaljkom

  • Haha 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Ja sam uvjek skupljao alat od malih nogu.  I volim alat i nikada mi nije zao da dam pare za alat i svaki dan nesto kupujem. 

Imam dosta alata za elektroniku i generalnu popravku elektronike i elektrike jer time sam se bavio i djelomicno bavim danas.  Te ako nekog bude interesovalo mogu da pisem malo o nama cjenovno pristupacnim lemilicama izvorima napajanja sa integrisanim punjenjem baterija i slicno. 

Unimerima i krimp kljestima koji vrlo kvalitetno rade posao a ne kostaju kao svetog Petra kajgana mogu takode da kazem rjec dvije.

 

A mehanickog alata takode imam nesto i volim ga.  Te ga redovno skupljam i doslovno jako tesko mozes posjedovati motor a da nemas nesto od alata.

Evo neko gore je spomenuo kilo kljuc, i ja mogu da se pohvalim da sam kupio jedan Toptul.ov koji se radi mislim u Tajvanu. Radi se o kljucu sa momentom od 20 do 110 Nm i oznake ANAF 1211 dolazi u plasticnoj kutij i nista nije specijalno, obicni moment kljuc sa oprugom. Moj je dosao sa certifikatom o bazdarenju. 

Inace kosta 50 eura potpuno nov i ovako na prvu djeluje vrlo kvalitetan te  za moje neke moto radove je sasvim ok. Inace ttoptul se prodaje ovdje kroz par dobavljaca i sasvim je ok sa ponudom i kvalitetom. 

 

p_160922_07450.jpg

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 531 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug
  • Motocikl: Honda Hornet 600 2005

Kakvi su ovi alati sa Kp? Konkrerno moller nemacki ili neka druga marka..oni po 216 komada u setu? 70e. Vredi li sta? Mislim ne bavim se profi ali me zanima kvalitet

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6297 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Može li neko da mi da preporuku za set nasadnih ključeva (gedora) 1/2" ? Ne mora da budu profi, ali da nije ni neki kineski krš.  Recimo do 100€ mi je ok da dam za taj set. Od 1/4" već imam set Walter koje su se pokazale jako kvalitetne, koristim ih već godinama bez ikakvih problema. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L
1 hour ago, aca-pn said:

Može li neko da mi da preporuku za set nasadnih ključeva (gedora) 1/2" ? Ne mora da budu profi, ali da nije ni neki kineski krš.  Recimo do 100€ mi je ok da dam za taj set. Od 1/4" već imam set Walter koje su se pokazale jako kvalitetne, koristim ih već godinama bez ikakvih problema. 

Kakav konkretno hoces set, ja ti mogu preporuciti jedan od toptul-a

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Mi smo očigledno nacija diskontinuiteta, stalno se vraćamo na početak, u pelene i jovonanovo, umesto da nastavimo i nadograđujemo već započeto i ustoličeno. Prostom gugl pretragom:

 

 

Dođe se i do teme pod istovetnim nazivom i tematikom, izdvojena na vrhu kao uvek aktuelna, traje 9 godina, 358 postova, mojih kakvih takvih 19, a većina ovdašnjih učesnika je isto pisala :

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 215 postova
  • Lokacija: Becej
  • Motocikl: Honda cb 500

Iz mog iskustva, jeftin alat (kao oni sa kp gde je gomila za malo novaca) uvek izneverio kad ti najviše treba. Vlasti ključevi mekani pa se rasire, okasti oblajznu, srfcigeri puknu/uvrnu se. Odavno sam počeo da kupujem Bosch I Metabo Makar I hobi program al znam da mogu da računam na njega uvek. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6297 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
Pre 2 sati, mserifov je napisao:

Kakav konkretno hoces set, ja ti mogu preporuciti jedan od toptul-a

Da ima od 10-24 i da su nastavci šestougaoni

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1699 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 9 sati, Satelis je napisao:

Koristim redovno, upravo se krčkala jeda dizna (ubrizgavanje) od Nexusa 250ccm. Ta odkude Niš predpostavljam da je Maget što tvoj kolega ima.

Zaboravio sam ime,platio kadu 32cm oko 54.000,a za proizvodjaca kaze da izvozi proizvode i da je jako kvalitetan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4262 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Iz mog ličnog iskustva ne isplati se kupovati moment ključ od neke nepoznate firme ili samo zato što je cena primamljiva. Viđao sam svašta i otkinutih šrafova, brezona... i oštečenih navoja, a bilo je slučajeva da se šraf/matica otpuste posle dan ili posle par kilometara...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja