Jump to content

Moto Zajednica

branko_stefanovic

Manuelni ili automatski španer lanca u motoru?

Recommended Posts

• U prolazu, 7 postova
  • Motocikl: Yamaha XT1200Z Super Tenere

Pozdrav svima!

Da krenem i ja s nekom diskusijom, pa ajmo od pitanja koje me već neko vreme muči, interesuje me šta mislite u vezi manuelnih španera za lanac u motoru? Čitam, Ameri ga hvale, u fazonu fabrički španeri mogu da otkažu i tad je kuku lele, dok su ovi manuelni više predvidjljivi i lakši za podešavanje, a i cena im je daleko manja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

• Drug član, 2826 postova
  • Motocikl: KTM Adventure R 640

Ljudi prave buku oko toga, ko da taj španer košta 1500e . Kad španer popusti, motor se može voziti bez problema, nema tu kuku lele, ima jedino cak, cak s vremena na vreme !! :takoje:

• Podržavam 1

• Drug član, 1781 postova
  • Motocikl: SV 650S, SIMSON SR 50

Automatski spaneri ne mogu da otpuste lanac ako nisu fizicki osteceni nestrucnim rukovanjem ili nekim drugim lomom. 

Da je OK kad se cuju, nije, ali za havariju je potrebno malo vise. 

Kod manuelnog spanera je problem sto ne doteze lanac sam, nego mora da se pazi na tenziju, a lako se da pretegnuti. A kad se pretegne, havarija ili makar trosenje svega u sklopu, su neizbezni. 

Nije za obicne korisnike preporucljivo nikako. 

A automatski se skine, opere i proveri. Izmeri se lanac, ako je sve ok, pakuje se nazad sa novim o ringom ili zaptivacem i to je to. 

A i automarski moze da se dotegne, ako je potrebno, mada ako kucka, ne doteze se bez provere lanca. 

• Podržavam 1

• Drug član, 2337 postova
  • Motocikl: Ducati '97 748, '09 1198S, '10 RSV4 Factory

Kolega @abarth_maniac je sve lepo objasnio. Ja mogu da dodam neke stvari iz mog ličnog zapažanja. Mehanički španer lanca je prvenstveno napravljen za trke i trkače agregate. Zbog obrade glave i bloka motora (ili cilindra/cilindara) lanac postaje duži i automatski španer radio na oprugu ili pritisak ulja uz pomoć opruge ne može dovoljno da zategne lanac da ovaj ne "zvecka". Najveća mana i greška koju mnogi prave je ta da posle montiranja malo ko to proverava ako se nešto ne desi, što je u mnogim slučajevima kasno. Mnogi misle, a još više njih veruje da sve što je napravljeno za trke je bolje od fabričke ugradnje. Moram da se složim da tim i da tu ima istine, ali malo ko zna da se trkači motori posle svakog trkačeg vikenda rasklapaju i sve ide na proveru. U uličnoj upotrebi lanac i lančanici bi se trebali menjati svakih 40,000km-60,000km sve sa španerom, kluzačima lanca i zupčanicima ako je to opcija. Hidraulični španeri svakih 20,000km -40,000km da se promene i da se koristi 15w50 ulje, a ne 5w40 i manje će da zvecka. 

• Sviđa mi se 1
  • Hvala 1