Jump to content

Moto Zajednica

Zašto se prave motori zapremine preko 750 ccm?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 637 postova

Po toj logici a sto bi jedan moj drug upitao jednom sta ce sportski motor na ulici:-)Zato sto ta kubikaza moze isporuciti osigurati zeljene performanse(obrtni moment i ostalo)a da se pri tome ne vrti preko 30k obrtaja sto i nije moguce iz manje kubikaze

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova

Zbog obrtnog momenta i da ne moras da mlatis po menjacu kad hoces dovoljno snage. Takodje neko voli samo da zavrne gas i da ima snege a ne da spusta u nizu ili dve. 

 

Takodje ti motori traju duze jer se vrte na manje obrtaja.

 

I da da ponovim, obrtni moment.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Kad imaš dobru kubikažu, možeš iz te mašine da dobiješ šta god poželiš.

Što se mene tiče, voleo bih da moj BMW ima 1800-2000 kubika, a snaga skoro nebitna (90-100 konja više nego dovoljno).

Uostalom, ko je imao prilike da sa dobro natovarenim motorom i sa saputnikom krene negde uz strme serpentine, vrlo brzo ukapira čemu služi kubikaža.

Promenio član zika56
  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Vec je bila slicna tema. Pa da se ne lazemo. "Iljada" mnogo lepo zvuci i kad se samo kaze...

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

A dobro mozda se zeza vise,mozda pita ozbiljno i misli na prakticne stvari jer realno u svakodnevnom saobracaju a postujuci propise i 300cc je sasvim dovoljno

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 20 minuta, Ivanrsvb je napisao:

A dobro mozda se zeza vise,mozda pita ozbiljno i misli na prakticne stvari jer realno u svakodnevnom saobracaju a postujuci propise i 300cc je sasvim dovoljno

 

Sve zavisi šta podrazumevaš pod svakodnevnim saobraćajem? Nekom je to odlazak do posla i nazad kroz gradsku gužvu, a neko motorom obilazi svet, .....!

A što se poštovanja propisa tiče i sa 125 kubika komotno možeš da prekoračuješ brzinu.

Kubikaža ne služi da bi se ostvarivala maksimalna brzina, nego da bi motor u svakom režimu i u svim uslovima lako "potegao". Motori velike kubikaže pravljeni su još prvom polovinom prošlog veka (Cindap, BMW, Harlej, Indijan, ....) i uglavnom nisu imali veliku snagu niti su služili za postizanje maksimalne, brzine nego za udobnu (dugotrajnu) vožnju ili za specijalne namene (vojska, polcija, ...).

I danas su motori veće kubikaže uglavnom putni (kruzeri) i najčešće nemaju neku veliku snagu niti ostvaruju neku veliku brzinu jer im to nije namena.

Osnovni nedostatak motora veće kubikaže je taj, što je u odnosu na motor manje kubikaže (a iste snage) bitno teži i gabaritniji, ali zato ima i dosta prednosti.

Promenio član zika56

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Ja bih ovo preinacio u pitanje...Cemu R motori na ulici...kad su po performansama pravljeni za kraca jurcanja ogromnim brzinama,ili ti narodski-trkanju...:yamaha:Ili,cemu sportska kola na ulici...recimo...:moto2:Realno,ogranicenja su svugde max 130km/hmax...ako izuzmemo Nemacki autoban i sl.Svesno nas teraju u prekrsaje...paradoks jbg.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
Sve zavisi šta podrazumevaš pod svakodnevnim saobraćajem? Nekom je to odlazak do posla i nazad kroz gradsku gužvu, a neko motorom obilazi svet, .....!
A što se poštovanja propisa tiče i sa 125 kubika komotno možeš da prekoračuješ brzinu.
Kubikaža ne služi da bi se ostvarivala maksimalna brzina, nego da bi motor u svakom režimu i u svim uslovima lako "potegao". Motori velike kubikaže pravljeni su još prvom polovinom prošlog veka (Cindap, BMW, Harlej, Indijan, ....) i uglavnom nisu imali veliku snagu niti su služili za postizanje maksimalne, brzine nego za udobnu (dugotrajnu) vožnju ili za specijalne namene (vojska, polcija, ...).
I danas su motori veće kubikaže uglavnom putni (kruzeri) i najčešće nemaju neku veliku snagu niti ostvaruju neku veliku brzinu jer im to nije namena.
Osnovni nedostatak motora veće kubikaže je taj, što je u odnosu na motor manje kubikaže (a iste snage) bitno teži i gabaritniji, ali zato ima i dosta prednosti.
Podrazumevam da si motociklom ucenik u saobracaju na putu rezervisanim za obavljanje istog a na kom vaze zakonom definisana pravila zar ne:-)Razumem ja komociju vece kubikaze na kraju ne verujem da sam pametniji od inzinjera niti da izmisljam nesto a decenije evolucije svega toga nego kazem mozda je se pokretac teme zezo sa ovim pitanjem ili je ako js ozbiljan mislio u bukvalnim smislu poucen licnim iskustvom gde ne vidi razlog za postojanje takvih motora za rcm voznju po Bg i okolini

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 9 minuta, Ivanrsvb je napisao:

Podrazumevam da si motociklom ucenik u saobracaju na putu rezervisanim za obavljanje istog a na kom vaze zakonom definisana pravila zar ne:-)Razumem ja komociju vece kubikaze na kraju ne verujem da sam pametniji od inzinjera niti da izmisljam nesto a decenije evolucije svega toga nego kazem mozda je se pokretac teme zezo sa ovim pitanjem ili je ako js ozbiljan mislio u bukvalnim smislu poucen licnim iskustvom gde ne vidi razlog za postojanje takvih motora za rcm voznju po Bg i okolini

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 

Ne verujem da je pokretač teme imao nameru da se zeza sa ovim pitanjem, pre će biti da nema dovoljno tehničkog znanja da shvati razliku između snage i momenta, niti dovoljno iskustva da oseti kako se ta razlika manifestuje u vožnji.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
Ne verujem da je pokretač teme imao nameru da se zeza sa ovim pitanjem, pre će biti da nema dovoljno tehničkog znanja da shvati razliku između snage i momenta, niti dovoljno iskustva da oseti kako se ta razlika manifestuje u vožnji.
 
 
Mozda ko zna...

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
25 minutes ago, zika56 said:

Ne verujem da je pokretač teme imao nameru da se zeza sa ovim pitanjem, pre će biti da nema dovoljno tehničkog znanja da shvati razliku između snage i momenta, niti dovoljno iskustva da oseti kako se ta razlika manifestuje u vožnji.

 

 

Pa, pošto sam mašinac, poznate su mi osnove, tako da mi je poznato šta je snaga, a vrlo dobro mi je poznata definicija obrtnog momenta.

Dragi su mi svi odgovori, koji na pitanje odgovaraju posmatrajući ga iz svakog "ugla".

Na "proste" odgovore ne obraćam pažnju. :kafa:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.

E da, nadam se da se vlasnici motora sa većom kubikažom nisu uvredili pitanjem, a i temu treba zakuvati :stabre2: .

Takođe se nadam da će biti raznih i poučnih odgovora za forumaše. :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 4 minuta, Blueser je napisao:

Pa, pošto sam mašinac, poznate su mi osnove, tako da mi je poznato šta je snaga, a vrlo dobro mi je poznata definicija obrtnog momenta.

Dragi su mi svi odgovori, koji na pitanje odgovaraju posmatrajući ga iz svakog "ugla".

Na "proste" odgovore ne obraćam pažnju. :kafa:

Ovako "prost" odgovor sam dao isključivo na osnovu "složenosti" pitanja koje je postavljeno, a koje je asociralo na to da se mešaju snaga i moment. Izvinjavam se ako nisam u pravu i svakako da nisam imao nameru bilo kog da uvredim, samo sam izneo svoje mišljenje na osnovu načina na koji je pitanje postavljeno.

I ja često postavljam pitanja (kada mi nešto nije jasno) i ne ljutim se kada dobijemo odgovor (jer sam valjda i pitao da bih dobio odgovor na nešto što mi je nejasno).

A ukoliko si mašinac i znaš razliku između momenta i snage i ukoliko imaši vozačko iskustvo (a nemam razloga da ti ne verujem), onda je nejasan razlog zbog kog si postavio pitanje?:stabre:

Nije valjda da bi nas zajebavao (što su neki drugi u svojim komentarima već pomenuli).

U svakom slučaju imao sam dobre namere da dam objašnjenje, ali sam očigledno pogrešio i izvinjavam se.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Budući da je tema u forumu Generalno, ja bih rekao da je ovo pitanje filozofske prirode. Pošto je već bilo nekih odgovora, ako želimo da produbimo debatu odmah se nameće kontra pitanje - a zašto da ne? Koji su valjani razlozi uz objašnjenje?

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 5 minuta, Blueser je napisao:

E da, nadam se da se vlasnici motora sa većom kubikažom nisu uvredili pitanjem, a i temu treba zakuvati :stabre2: .

Takođe se nadam da će biti raznih i poučnih odgovora za forumaše. :)

 

Iz ovog komentara je sada već potpuno jasan i razlog i cilj i namera zbog kojih je postavljeno "pitanje". Drugar došao na ideju da zakuva i da zajebava. Malo zabavuška!

Neke kolege odmah procenile šta je u pitanju, a ja upao u zamku. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

Naposletku, mogao bi se tu još jedan odgovor nametnuti, uz komentar.

 

Zato što ti je cena registracije preko 750ccm skupa, ali nije to gospodine skupo, nego ti nemaš para! Što bi rekla Džejeva nesuđena žena. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja