Jump to content

Moto Zajednica

Farbanje motora- saveti iskusnih

Recommended Posts

  • Ol' dirty bastard, 591 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Pretraga daje uglavnom rezultate tipa "dal'da farbam ili poliram i kod koga".

U ovom slucaju farbam sam ceo motor i treba mi par pojasnjenja...

Plastike su bile na sredjivanju/lickanju, sredjena je svaka sitna naprslina i mesto srafljenja.

Pre pripreme za farbanje imam neke nedoumice.

Evo trenutnog stanja, i bice odradjen skroz isto:

 

IMG-20191017-234427-124.jpg

 

Nikad nisam farbao u dve boje, ispravite me ako gresim ali mislim da je najbolje da sve platstike ofarbam u crveno pa onda preko toga farbam delove u crno?Posle idu nalepnice pa na kraju lak.

Ovo iznad je prvo sto me buni, a drugi veci problem je kako da obelezim delove koji posle idu u crno da bi na kraju ispalo isto kao sto je sad?

Zena ima neko znanje oko firmopisackih radnji pa predlaze da od nekog papira napravimo kalup za crne delove.

Bitno mi je na kraju kad sklopim sve da se linije poklapaju u mm.

Padala mi je na pamet druga varijanta, da sve ofarbam u crveno, sklopim plastike, zastitim sve sto treba i onda "na licu mesta" prema slikama prelepim sve tako da ostane samo povrsina koja se farba u crno.Mislim da niko tako ne radi i da je bolja varijanta sa "kalupom".

Neki treci predlog?

 

Na kraju:metalik ili akril?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Ako izgleda ko na slici sta ce ti farbanje.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 591 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Pa nije bas kao na slici, ovo je odlican primer slike za oglas.Prosto samo sam skljocnuo i tako je ispala, a kad dodje kupac slog.

Slikacu za vikend detaljnije rezervoar i problematicne delove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 881 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Probaću da te savetujem i da opišem postupak koji sam ja radio kod farbanja jednog mog motora.U pitanju je Yamaha FZ750 iz 1992-ge.Prvo ću postaviti sliku da vidiš koliko je bio kompleksan zadatak.U glavnom nisam hteo fabričke boje već da bide drugačiji pa je to ispalo ovako:

 

P1010002.JPG

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Mislim da ćeš silno pogrešiti ako ga budeš farbao. Pogotovo što to nikada nisi radio i neminovno je da ti se potkrade neka greška.

To je star motor, apsolutno je logično da na sebi ima tragove vremena. 

Svako ko se imalo razume u motocikle moći će, gledajući jednu ovakvu spravu, da donese mnogo ispravnije zaključke o ukupnom stanju...nego kada ispred sebe ima nešto sveže ofarbano.

Neću sada da pominjem razne priče, istinite ili ne, koje prate farbana vozila...poenta je da bi rezultat mogao da pokvari utisak, pre nego da ga popravi.

Neka ona tebi smeta sva izgrebana...ako možeš to da izdržiš

 

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 881 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Kao prvo posle sredjivanja plastika sve ide u špricgit to se podrazumeva.Farbao sam baza,lak što je podrazumevano za metalik boje ali to isto radiš i za nemetalik boje kad planiraš višebojno farbanje.Savetovao bi te da prvo sve ofarbaš u crvenu sa bazom i ostaviš da se osuši.Baza može neograničeno vremena da stoji i pre lakiranja nije potrebno šmirglanje jer je mat i lak hvata za nju,naravno ako nije masna ili prljava.To tako posle min.24h. sušenja sklopiš i i sklopljeno na motoru trakama obeležiš crna polja.Obeleženo posle rasklopi i maskiraš sve što treba da ostane crveno.Pre farťbanja drugog sloja prebriši površinu i odmasti kao i pre prvog sloja (anti silikon i medena krpa) i nanesi drugi sloj.Zgodna stvar kod baze (boje) je što je ona u jako tankom sloju pa prelazi (razlika u debljini) nisu mnogo veliki.Tako možeš kombinovati više slojeva boja.Na mom motoru je konkretno 4 ili 5 boja i neki detalji air brush-om.Posle sve prešpricati lakom u tri sloja.U tri sloja zato što prelaz izmedju boja se ipak oseti pa sam sve šmirglao vodenom šmirglom P-2500 i P-3000 i polirao i onda dobijaš motor baš baš glatke i sjajne boje.Nalepnice nisam stavljao ispod laka jer su pravljene od folije i niko nije mogao da garantuje kako će reagovati na lak i dali će biti postojane.

  Nadam se da sam bio bar malo od koristi i da sam uspeo objasniti razumljivo.Ako nešto nije jasno slobodno pitaj da pojasnimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 881 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE
7 minutes ago, pronto said:

Svako ko se imalo razume u motocikle moći će, gledajući jednu ovakvu spravu, da donese mnogo ispravnije zaključke o ukupnom stanju...nego kada ispred sebe ima nešto sveže ofarbano.

Neću sada da pominjem razne priče, istinite ili ne, koje prate farbana vozila...

 

Ja sam svaki moj motor farbao bez razmišljanja dali će to uticati na prodaju jer sam sredjivao za sebe i tada ptodaja nije ni bila u razmatranju.Ne mislim da savetujem dali treba da farba ili ne to je on već odlučio već samo želim da podelim svoje iskustvo i pomognem entuzijasti.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 881 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Shvatam i ja tebe i savet je na mestu ako se ne planira zadržati motor jer farbanem baš i ne povećava vrednost ili sigurno ne u tolikoj meri koliko se ulaže.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 887 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987

Ja ti mogu dati savet kako se radi u autoindustriji, pa na osnovu toga možeš i motor da radiš.

Kada se radi dualtone boja, u ovom slučaju kada je krov crne boje, a ostatak auta neka druga, prvo je ceo auto u prajmeru (kod tebe špric git), kada se to osuši ofarba se samo krov u crno, i kada se krov osuši maskira se folijom i trakama pa se telo boji u neku boju. Onaj overspraj možeš da osenduješ šmirglom ako radiš metalik boju, a i be moraš ako je pastel, jer ona ide deblje. Svakako je savet osendovati malo. Postoji i wet on wet tehnologija, kadase direktno na mokar prajmer farba krov, ali to u kućnim i radioničkim uslovima se ne radi.

Tako da bih ja na tvom mestu ofarbao prvo crne zone, namontirao delove, nalepio trake po obliku ovih šara kao na slici, skinuo delove i farbao u crveno. Kad se to osuši, skineš trake i sve u crveno obojiš. Posle lak u tri sloja, kako su kolege već rekle. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 591 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

@pronto Nije mi prvi put da farbam, farbao do sad svoja auta i gomilu nekih gluposti, ali prvi put ovako nesto u dve ili vise boja pa jos iz delova koji posle treba da se uklope u mm.

Ovo je farbanje vise za moju dusu, svestan sam da nece bitno da utice na cenu(vec sam u gubitku).Nisam preprodavac.

 

Moram sad na posao, pa cu ostale odgovore da prostudiram na miru(dok deca spavaju) kad se vratim.

Inace malopre pokupio plastike sa sredjivanja, okacicu slike sta je krpljeno i zadnje strane da se vidi da nisu bile mozaik pa da ga zato radim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 591 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki
13 hours ago, Interceptor BP said:

Kao prvo posle sredjivanja plastika sve ide u špricgit...

Rece neko da pre sprickita ide sloj podloge za plastiku(ne znam tacan naziv), da se ne ljusti i puca.Inace sve ostalo se slazem i bas tako sam i planirao.Samo me bunilo kako ce da se uhvati sloj crne na crvenu koja je odstojala 24h ili vise, i za to mi neko rece kad obelezim trakama da prodjem taj deo prvo vodenom smirglom pre farbanja crnom bojom, ali to mi dodje nezgodno jer trake kad se nakvase oce da se odlepe.Mada izvodljivo je ako resim da izgubim dan ili vise na to.

 

@Yanco Razumeo sam sta si hteo da kazes, mislim da je onaj prvi nacin laksi jedino sto se utrosi bez veze malo vise crvene.

 

Niko ne rece kako da obelezim crne delove da bi kasnije bili na istom mestu?Ok traka kao granica, ali to je odokativno.Kad sve bude u sprickitu nema odakle da prepisujem, jedino da gledam sa slike  i trudim se da trake zalepim na ista mesta?

Sa nalepnicama cu da rizikujem - prelakiram.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 881 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Računao sam da plastike nisi ogulio od boje skroz pa da moraš stavljati prajmer za plastiku.Kad prefarbaš crvenom bazom nije bitno koliko stoji ona se ne mora šmirglati.Veći je problem ako se ne sačeka da dovoljno osuši i prelakira onda oće vremenom da se ljušti lak što si sigurno video na ponekim autima.Bazu ne nipošto ne šmirglaš jer je njena debljina par mikrona i sigurno bi je "prešmirglao".Da kad sklopiš obeležavanje za crne delove idu odokativno prema slici.Olovkom napraviš sebi nekoliko "markera" koje ćeš pratiti i polako strplivo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 887 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987

Ako se još uvek mučiš oko farbanja motora, teraj kod ovog lika, ili gledaj njegove tutoriale :jee: Nema dosadnih čekanja i razvlačenja po majstorima. Staneš pored puta, sedneš i sačekaš, i dok popiješ kafu motor završen :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 591 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Evo par slika, bio sam na godisnjem dve nedelje pa sam raduckao.Nadam se sutra da zavrsim rep, i jos neke manje plastike.

 

IMG-20200409-183520.jpg

 

IMG-20200410-125237.jpg

 

IMG-20200410-150500.jpg

 

IMG-20200411-205321.jpg

 

Evo mi je komora za farbanje:

 

IMG-20200409-182823.jpg

 

Par dana me usporio sneg prosle nedelje :stabre: ...a malo me i vetar zeza.

Bas ova slika iznad kad sam farbao rezervoar u crno i pricam sa komsom preko ograde: zadnja ruka isprskana, jos samo da sacekam da se zalepi neka muva i idem u kucu! I tako i bi! :)

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 591 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Zavrsio najveci deo posla, ostalo jos po nesto sitno.

Prva voznja je bila do perionice jer se oduzilo sredjivanje i zadnje sto sam radio je pravljenje nosaca kofera a do tad je vec napadala prasina bas dosta.

Prva slika je sa Instagrama, malo je izmenjeno svetlo, a na plastikama se vide kao tackice - voda je u pitanju.

Mogu da kazem da sam se ubio od posla, ali sad izgleda pristojno.

 

IMG-20200503-ins.jpg

 

IMG-20200503-171106.jpg

 

IMG-20200503-171048.jpg

 

Hvala @misa-pei za pomoc oko nosaca kofera! Hvala i ostalima koji su pomogli savetima! Ziveli! :takoje:

  • Sviđa mi se 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Suzuki Intruder
On 2/13/2020 at 4:30 PM, Interceptor BP said:

Probaću da te savetujem i da opišem postupak koji sam ja radio kod farbanja jednog mog motora.U pitanju je Yamaha FZ750 iz 1992-ge.Prvo ću postaviti sliku da vidiš koliko je bio kompleksan zadatak.U glavnom nisam hteo fabričke boje već da bide drugačiji pa je to ispalo ovako:

 

P1010002.JPG

uh... Ne znam da li je do fotke, senke... Al ovo opasno dobro izgleda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja