Jump to content

Moto Zajednica

ULJE?

Recommended Posts

  • U prolazu, 90 postova

Da li je neko procito ili sigurno zna, koliko sme da bude staro ulje!

Pitam u vezi NOVOG ulja koje vidim da neki prodaju a datum pakovanja i do 5 GOD star!!! :?:

Znaci da li ulje 5 god. staro ima dobra svojstva ako je lagerovano po propisu? :?: :?: :?:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Mineralno sigurno ne bi uzeo 5god staro, polusintetiku mejbi, a fullsynth moze da bude i 100god staro i nista mu ne smeta. Medjutim postavlja se pitanje ZASTO nije prodato za 5 godina kad i najgore radnje najgore ulje prodaju za manje od 2 godine... Ubedjen sam da to mozze i SVEZIJE :wink: Moguce je i da su Bugari ili sl. kopirali pakovanje sa tim datumom :twisted:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR
Sto je najoge...to je original hondino ulje za trke...

 

Da nije Repsol? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

5 god je sigurno dugo, oksidacija je moguca cak i za sinteticka ulja, 6 meseci je rok koji se preporucuje, ako vec mozes da biras.....

 

Motor tvoj je pretpostavljam standard.......i vozis ga kao i svi mi grad, magistrala, autoput.....ponekad u crveno, itd......neces se usreciti sa tim trkackim uljem, a ni tvoj motor, pogotovu lamele.....ako je ulje zaista samo za trke

 

Bolje proveri da li ti je sintetika koju ces sipati sveza, i da li je na bazi estera(polarni su im molekuli, "lepe se na metalne povrsine uz pomoc elektrostatickih sila". Esteri stoga stite od hladnog starta, sloj ulja vam je uvek tu, na lezecim i letecim lagerima, bregastim osovinama, karikama, cak i kada nema formiranog hidrodinamickog filma ulja, "seljacki pritisak") ili polialfaolefina(najbolja imitacija, sinteticka, najboljih mineralnih molekula, takodje je dobar na niskim temperaturama, ali je inertan i nema polarnih osobina, sve ovo vazi ako je polialfaolefin zasticen antioksidansima)

 

Mozda predugacko, pozdrav

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

Da se ispisem do kraja:

 

Polialfaolefini, ustvari najbolje rade u kombinaciji sa esterima, esteri nose opterecenje, smanjuju frikciju, smanjuju ostecenje semeringa, sve ovo jer su molekularne veze u esterima jace, teze ih je pokidati.... dok polialfaolefini rade kao rastvaraci za multigradne polimere, detergenti, antioksidanti, ubijaci pene (ne pivske).....

 

Sint ulja postoje samo na bazi PAO, ali gledaj da sadrze i estere, tada imaju i PAO zasigurno, mada je ester skuplji......

 

Sve ti ovo pisem jer verujem da bi zeleo da ti je ulje boje caja od nane posle 3000km, kada ga i menjas, zar ne? tj da ti je motor unutra cistiji nego spolja.....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1320 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
Da se ispisem do kraja:

Sint ulja postoje samo na bazi PAO' date=' ali gledaj da sadrze i estere, tada imaju i PAO zasigurno, mada je ester skuplji......

[/quote']

 

Nije samo na bazi POA, veæina je MC ( molecular converted ) sint baza. Slažem se u potpunosti da treba koristiti esther bazu, a to su uglavnom Motul i Silkolene, nisam primjetio da drugi nude esther :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

A i taj molibden ti je potreban u Hondi kao koprive u WC solji. Nikad RACING ulje za gradsku upotrebu, lepo kazu momci... :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd

Sve ti ovo pisem jer verujem da bi zeleo da ti je ulje boje caja od nane posle 3000km' date=' kada ga i menjas, zar ne? tj da ti je motor unutra cistiji nego spolja.....[/quote']

 

A koj ce mu moj onda detergentna svojstva ako ce ulje biti boje caja od nane posle 3000 km. Jedna od funkcija ulja i jeste da pokupi svakakve necistoce i to sto je ulje "crno" posle upotreba nije nuzno znak loseg kvaliteta ulja.

 

Sto se tice estera tu pricu motul lepo prodaje a Luka je jos lepse prepricao a kolko prica pije vodu ne znam...

 

Ukratko Vidak ni ja ti ne preporucujem to ulje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

Otisli ste svi u OFF...samo sam pitao za starost ulja, tj koliko sme da bude staro. :!:

A sve ostalo znam ko "mator"!

:boca:

U svakom slucaju lepo je izmenjati iskustva, ma kakva bila!

Sto se tice mog trenutnog opredelenja za ulje...to su mi prodali u hondi a posto oni daju garanciju, da su prodali i vodu ja bih sipao...njihov problem :D

Inace ulje koje ja preferiram je castrol...i to ce mu i biti samo kad prodje garancija! :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorradfahrer, 1733 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Race Bike in a Tuxedo
Inace ulje koje ja preferiram je castrol...

 

AMIN

 

...to su mi prodali u hondi a posto oni daju garanciju' date=' da su prodali i vodu ja bih sipao...njihov problem.....[/quote']

 

Da,samo garancija nece trajati sve godine tvoje vozznje, pa zato "cenim" da je svakako bitno da obratish pazznju shta rade na tim servisima....pogotovu shto znam da ovi iz Centra S ,maltene, "chitaju iz upustva" kad rade... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd
to sto je ulje "crno" posle upotreba nije nuzno znak loseg kvaliteta ulja.

 

To sto je crno je odraz stanja tvog motorcikla, pre svega broja hladnih startova(azotno veoma degradirajuce jedinjenje po hemijsku strukturu ulja se stvara u otprilike prvih 60-90sec rada hladnog motora, dalje sam izvedi zakljucak ), predjenih km, prethodnih ulja koja su sipana, ugljenicnih naslaga nastalih od tih "kvalitetnih" ulja, frekvencije zamene ulja.......itd :wink:

 

Da bi to predupredio, sipas kvalitetno ulje, menjas ga na 6 meseci ili 3000km, (cak i 2000km, ako si zloupotrebljavao motor za to vreme), ne dajes gas dok nije "potpuno topao motor"....pa proveri boju i posle 30000-40000km

 

:wink:

 

POZ :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

A da HONDA = CASTROL

 

ovo je moje skromno misljenje, ostalo iz detinjstva, ne opravdavam ga tehnikom, ali se lepo osecam uz Castrol, "mirise mi divno" :D

 

POZ

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

JA mislim :idea: da je najbolje pri svakom sipanju goriva promeniti ulje.. :kul:

I mazati lanac na svakom semaforu (naravno kad je crveno) :)

Sa gore navedenim opcijama odrzavanja: > motor ce sahraniti vas a ne vi njega <...tako da :gitarista:

Price su jedno realnost drugo!

NIKO ALI NIKO mi nije odgovorio osim delimicno dextera

koliko ulje sme da bude staro, pre upotrebe! :shock:

 

Sve ostalo znamo ili smo procitali na tarabi :klackalica:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1320 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
NIKO ALI NIKO mi nije odgovorio osim delimicno dextera

koliko ulje sme da bude staro' date=' pre upotrebe! :shock:

[/quote']

 

Ulje nije pašteta da ima oznaèen rok upotrebe na ambalaži. Ako nije

pakovanje otvarano i ako je pravilno lagerovano, sigurno mu svojstva

nisu bitno lošija ako je staro 5 godina. Ako je pak otvarano ili dugo bilo

izloženo suncu ili slièno, ja ga ne bi koristio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir
Da ne idemo dalje sa raspravom u ovoj temi iako Luka nije u pravu :baeh:

 

Da li bi mogao da objasnis zbog cega. Bas me interesuje, malo misljenje od ovog malo od ovog i eto prave istine. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd
to sto je ulje "crno" posle upotreba nije nuzno znak loseg kvaliteta ulja.

 

To sto je crno je odraz stanja tvog motorcikla' date=' pre svega broja hladnih startova[i'](azotno veoma degradirajuce jedinjenje po hemijsku strukturu ulja se stvara u otprilike prvih 60-90sec rada hladnog motora, dalje sam izvedi zakljucak ), [/i] predjenih km, prethodnih ulja koja su sipana, ugljenicnih naslaga nastalih od tih "kvalitetnih" ulja, frekvencije zamene ulja.......itd :wink:

 

Da bi to predupredio, sipas kvalitetno ulje, menjas ga na 6 meseci ili 3000km, (cak i 2000km, ako si zloupotrebljavao motor za to vreme), ne dajes gas dok nije "potpuno topao motor"....pa proveri boju i posle 30000-40000km

 

:wink:

 

POZ :D

 

Sto se tice konkretnog odgovora na Vidakovo pitaje slozio bih se sa Dexterr-om i AnteK-om.

 

Sa Lukom se ne bih slozio zato sto se azotna jedinjenja stalno stvaraju ali ne vidim zasto misli da se vise stvaraju pri hladnom startu. Azotna jedinjenja se znacajnije formiraju pri visokim temperaturama sagorevanja i pri vecem visku vazduha tj pri radu sa siromasnom smesom sto nikako nije slucaj sa hladnim startom gde je potrebna bogata smesa. Problem kod hladnog starta je sto se formira film goriva na hladnim cilindrima koji spira ulje sa cilindra i dovodi do habanja. Idealno zaptivanje cilindra naravno ne postoji i to sto razne necistoce dolaze u ulje nije nenormalno ali je naravno vise izrazeno kod motora koji su vise presli pod tezim uslovima itd.

 

Kolko sam ja upoznat bas ti detergentni i bazni aditivi koji treba da neutralisu kiseline prvi i "stradaju" u ulju i po tome se gleda period izmene ulja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Peco, svaka cast na odgovoru... Nadam se da to mukotrpno steceno znanje i studiranje na masincu govori iz tebe...

 

Nevezano za Pecu, napokon da prica o uljima dobije i svoju naucnu potporu, a ne samo da pricamo 'E ovaj Castro/Motul su do jaja ulja jer kostaju 15e po litru'...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1320 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
to sto je ulje "crno" posle upotreba nije nuzno znak loseg kvaliteta ulja

 

Nije nužno znak loše kvalitete ulja, toèno, no ima poprilièan broj faktora

koji utjeèu na boju i potrošnju ulja, stvar ni približno nije crno-bijela. Crna boja ulja ili prljavo ulje može znaèiti da je motor èišæi jer su detergenti oèistili motor; crno ulje može znaèiti da su loše gumice ventila i da je promaja pored karika; crno ulje naravno može govoriti i o relativno nekvalitetnom ulju, no to je ipak rijeði sluèaj, uglavnom je stanje motora u pitanju. Glede toga što koristiti, stvar je vrlo jednostavna - današnje SVAKO polusint i sint ulje za motocikle na tržištu sasvim zadovoljava zahtijeve svakog motocikla, a èeto i daleko iznad minimuma koje zahtijeva proizvoðaè. Npr, motocikli poput Dominatora, XTa, Africe i da se ne nabraja dalje, oni svi po tvornièkim preporukama mogu koristiti i mineralu SE kvalitete, a tako ulje ( tako loše ulje ) je danas gotovo nemoguæe i nabaviti. Ja bih osobno u R motorima uvijek izabrao potpunu sintetiku jer je termièki puno stabilnija od polusinta i minerale, što može doæi do izražaja kod dugog peglanja na 15.000 okretaja, pogotovo ako ljudi voze na pisti. E sad, zašto ja volim estere puno više nego PAO( a što je veæ neko spomenuo )- prvo, esteri kod preoptereæenja i velikih toplinskih optereæenja NE GUBE naglo svoja maziva svojstva, nego polagano popuštaju, dok PAO ima rez i drastièno gubi svojstva u kratkom vremenu. Naravno, do ovoga dolazi u mašinama koje mogu preopteretiti ulje do te granice, a to u veæini sluèajeva veæina mašina/vozaèa nikada ne osjeti. I kao drugo, esteri se "lijepe" na stijenke metala i nakon dugog stajanja i ne paljenja motora ostaje tanki uljni film na metalnim površinama, èime je uveliko smanjeno trošenje zbog hladnog starta. Toga kod MC i PAO sinta, te pogotovo minerale NEMA ! E to je najveæa prednost estera nad ostalima. I za kraj - mijenjajte ulje redovito, svakih 5-6 tisuæa km ili najmanje jednom godišnje, to je najbitnije. A to da li æete koristiti Silkolene Comp4 ili Shell VSH ili Motul 5100 ili što veæ, tu neku razliku u vožnji i neæete osjetiti, uglavnom èujemo vlastiti placebo :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

Pozdrav motorasi,

 

Benzin prilikom sagorevanja proizvodi i “vodu”, deo te vode pomesane sa drugim hemijskim produktima sagorevanja ce formirati hemijsku reakciju sa uljem. Kada je motor u radnom opsegu temperature, veci deo vode ispari. Jedan deo nusprodukata sagorevanja ce zasigurno vremenom formirati naslage, necistocu. itd...(posebno ako motor cesto ne dostigne radnu temperaturu, kratke ture i hladni start, ovi nusprodukti se pretvaraju u abrazivna hemijska jedinjenja, koja sada veoma tesko mogu ispariti kao voda.

Dok je motor hladan, videli smo da voda ne isparava, prvih 60-90sec temp unutar cilindra jos uvek nije dovoljna, te se ta voda mesa sa nitratima nastalim sagorevanjem. To nas ostavlja sa HNO2 i HNO3 kiselinama koje cirkulisu nasim ljubimcem......................???? :wink:

 

Blow by gas, deo hemijske mesavine proizvedene unutrasnjim sagorevanjem koji ipak prodje karike i zagadi ulje, je jedan od glavnih zagadjivaca motornog ulja, a sastoji se uglavnom od

 

1. 80% benzin/vazduh

2. 20% produkti sagorevanja

3. do par stotina ppm NOx :wink:

 

NOx oksidise ulje, formirajuci “mulj”, ono gadno crno, braon. Anti-oxidanti se dodaju da bi se ovo sprecilo. Da, ovo se desava i sa sintetickim uljima, ali su sintetike mnogo otponije na napade NOx, poseduju mnogo jaci film, i smanjuju blow-by.

 

Postoji mit da ce motor raditi na manjoj temp zbog sint ulja: netacno, ne odvodi temp brze. Mada ovo nije ni bitno jer frikcija nije najveci prozvodjac toplote, niti je manja temp. rada razlog za izbor sintetike.

 

Postoji veoma puno literature o smanjnju trenja koristeci sint. ulja, razlicitih pristupa problemu, itd.....Ulja imaju razlicite karakteristike, dinamicke karakteristike tecenja su razlicite, koeficijenti unutrasnjeg trenja su razliciti...itd

 

Zejtin je ulje, a da li bi ga mi vozili?

 

Mit: raskid molekularne veze je nemoguc, cak i kod mineralnih ulja, jer moderni motori sa unutrasnjim sagorevanjem rade na znatno nizim temperaturama od onih na kojima se ovaj fenemen desava. NETACNO. raskid veze je definisan terijom brzine kineticke reakcije. Desice se raskid ove molekularne veze i na radnoj temperaturi, ali ce biti potrebno vremena prporcionalno Boltzmanovoj verovatnoci reakcije. Ukratko, vase ulje ce propasti, samo je pitanje brzine, (naravno je brze na visim temperaturama, ali ce se desiti i na radnim temperaturama).

 

Sint bolje zadrzava viskoznost posle odredjenog broja km.

 

Glavna cinjenica koja utice na vek ulja je nacin skladistenja. Tehnicki gledano, motorna ulja imaju vek od 2 do 5 godina, dok na primer API preporucuje MAX 3 GODINE. Moze se diskutovati da je to marketinski potez.......mozda meni nesto fali, ali gledam da nikako nije bacva iz koje je moja kantica stara vise od godinu dana.....Gledaj na osnovne, okom vidljive znake nestabilnosti ulja: Izdvajanje aditiva na vrhu ili dnu boce, talog, promena boje, vlaga: mlecni izgled ulja.

 

Slazem se da se mozemo voziti na skoro bilo koje ulje, ali smo svi mi uglavnom hobisti, volimo motore, ponosni smo na njih, a usput je i dokazano da je za "ekstremne" uslove voznje izbor ulja presudan...itd....iako nismo svi masinski inzenjeri, ponesto smo vremenom naucili zbog te ljubavi prema tockovima....A da za kraj, motorasi uglavnom preteruju u svemu, ali psiholoski efekat, i "unutrasnji mir" da je vas ljubimac dobro i zdravo je najbitniji na kraju dana....

 

POZ

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja