Jump to content

Moto Zajednica

sta uciniti na mestu nesrece ...

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

Stvarno je odlican tekst, i tek sad shvatam kako je jadna obuka za polaganje A kategorije bez prve pomoci, jer nekom to kasnije moze spasiti zivot...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 141 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

...mojelaznoime...

Ima nekih nelogičnosti i stvari koje apsolutno ili nisu tačne ili su neizvodljive u trenutku nesreće...međutim, svakako poučan tekst

 

Kao na primer ???

 

Mrzi me da objašnjavam...nekom drugom prilikom kada budem imala malo više vremena

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

dali mi neko moze pojasniti sta znaci ova rec "zapešæu"

 

Odlican text. Ne treba ni napominjati da je svako dodatno znanje o bilo cemu svakako korisno, a pogotovo znanje iz oblasti medicine. Jedino sto mi se cini da bi sve to bilo jos efikasnije da su neki zahvati malo detaljnije objasnjeni. Ali opet sa druge strane, svi smo mi pomalo lenji. Kao da je knjige, brosure ili bilo koju drugu literaturu na tu temu nemoguce nabaviti. Ko nam brani da se sami edukujemo. Kao ne znamo kako? Nije nego. Koliko nas uopste poseduje Kutiju za prvu pomoc u svom motoru? Sta nam vredi da se odusevljavamo takvim texstovima ako nista ne preduzmemo u praksi. U sustini, sve je logicno, na nama je samo nasa volja da nesto uradimo. Najbolje bi bilo da niko od nas nikada ne dodje u takvu situaciju, ali u zivotu je malo drugacije. Sve u svemu, najvaznije je ostati priseban jer na taj nacin postoji bilo kakva nada da se nekom pomogne, svaki vid panike tu nadu umanjuje, a samo znanje moze da pobedi paniku ( jer panika je izazvana strahom, strah je proizvod nepoznavanja, neznanja) Zato pamet u glavu...

 

Inace "Zapešće" je prostor iza peći...  ;D ;D ;D  (Salim se naravno. I mene zanima)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Ovo je tekst koji je izasao u hrvatskom casopisu Moto Puls i koji kacim ovde uz saglasnost redakcije Moto Pulsa. Hvala im.

 

post-2498-1287904599039_thumb.jpg

post-2498-12879045991439_thumb.jpg

post-2498-12879045992686_thumb.jpg

post-2498-12879046019912_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 152 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Transalp

misa-pei svaka cas, sa fotkama sve ovo izgleda drugacije!!!

Ako se moze reci da imam tu srecu (nesrecu jer sam zbog toga manje na motoru), da radim na putnickom brodu. Nama je u obavezi da na svake dve godine radimo dvodnevni kurs pruzanja prve pomoci. Nazalost koristilo mi je. Mislim da je naj osnovnije i naj bitnije znati "AKO NISI SIGURAN, NE DIRAJ!!!".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

А ево и мало copy/paste из полицијског приручника, а у вези теме и новог ЗОБС-а...

 

Лице које се затекло или наишло на место саобраћајне незгоде у којој има повређених лица ако одмах не обавести полицију и/или службу хитне медицинске помоћи или у складу са својим знањима, способностима и могућностима,  не пружи помоћ лицима повређеним у саобраћајној незгоди и по потреби их превезе до најближе здравствене установе или не предузме све што је у његовој моћи да спречи увећавање постојећих, односно настајање нових последица.

(чл. 167). 332.1.68

захтев - запрећена казна од 6.000 до 20.000 дин.

 

Возач, односно други учесник саобраћајне незгоде у којој је неко лице задобило телесне повреде, односно погинуло, или је настала велика материјална штета, ако не:

*упозори сва лица да се склоне са коловоза да не би била повређена и да не би уништавала трагове незгоде,

*обавести полицију и остане на месту незгоде до доласка полиције и завршетка увиђаја,

*укаже помоћ повређенима, односно прву помоћ или медицинску помоћ у складу са својим знањима, способностима и могућностима,

*предузме све мере заштите које су у његовој моћи да се спречи настајање нових и увећавање постојећих последица и повреда,

*обезбеди трагове и предмете незгоде, под условом да тиме не угрожава безбедност саобраћаја.

(чл. 168. ст. 1. т. 2, 3, 4, 5 и 6) 332.1.69

захтев - запрећена казна од 6.000 до 20.000 дин.

 

Возач односно учесник саобраћајне незгоде у којој је настала само мања материјална штета дужан ако не:

*упозори остале учеснике у саобраћају о постојању возила и других препрека на путу, уколико их сам не може уклонити,

*уклони возило и друге предмете са коловоза, ако онемогућавају или угрожавају одвијање саобраћаја, односно ако прети опасност од нових саобраћајних незгода,

*попуни Европски извештај о саобраћајној незгоди у случају када овлашћено лице не врши увиђај саобраћајне незгоде,

*упозори сва лица да се склоне са коловоза да не би ометала саобраћај,

*остави податке о себи и возилу возачу оштећеног возила или држаоцу друге оштећене ствари у незгоди, односно полицији,

*предузме мере заштите које су у његовој моћи да се спречи настајање нових и увећавање постојећих последица незгоде.

* због одсутности возача другог возила не може да пружи личне податке и податке о осигурању возила, а о тој незгоди не обавести надлежни орган унутрашњих послова и достави своје податке и податке о оштећеном возилу.

(чл. 172) 332.1.70

захтев - запрећена казна од 6.000 до 20.000 дин.

 

Возач, односно власник возила, који након обављеног увиђаја возило, терет, ствари или други материјал расут по путу, без одлагања не уклони са коловоза.

(чл. 177 ст.1) 332.1.71

захтев - запрећена казна од 6.000 до 20.000 дин.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 984 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250GSA

Ima u najnovijem SAT-u na svim kioscima, bas o ovome extra odradjeno.Imobilizacija i mnoge druge stvari koje su stvarno poucne i treba ih znate.Pitanje je da li je ostao koji SAT  :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX250R

Najbolji padovi su oni posle kojih vozac stoji na nogama dok se prasina jos nije slegla i uz psovke slavi sto je tako dobro prosao...

 

Odlicno receno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda nx650

Što je gore od stražnjeg udara drugog motocikla? Da vas udari automobil!

 

 

Ja bih rekao kamion...

Mada salu na stranu, text je stvarno fenomenalan... Smatram da SVI vozaci bi MORALI da znaju ovo pre nego sto sednu da voze (nebitno sta)...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja