Jump to content

Moto Zajednica

Polaganje CE kategorije

Recommended Posts

  • Drug član, 839 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Pa šta da spominju sitnice,bez veze da se opterećuju ljudi. Nego,ja sam ovo čitao 10x i nije mi jasno. Jel mora svih 140 da se odsluša ili samo početnih ovih 10 pa onda ostatak da bi produžio licencu? Ili to samo važi za ljude sa saobraćajnom školom? Idem još par puta da pročitam,možda odgovorim sam sebi.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 839 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Pa ako si ga izvadio valjda ti 5 godina važi. Odnosno u 5 godina mora na 5 seminara da se ide da bi ga produžili. Može valjda 2 seminara godišnje,taj neki fazon. Ima na sajtu cpc.rs čitao sam sinoć.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Početna kvalifikacija je priznata svima koji su položili CDE zaključno sa 30.12.2019. godine i to na osnovu upisanih kategorija u vozačkoj. Koliko ja shvatam, početna kvalifikacija ne može da se izgubi, a profesionalni vozač je samo onaj ko je zaposlen sa tom/tim kategorijom-ama i vodi se na radnom mjestu vozača (dakle živi od tog posla). E, taj ima obavezu pohađanja periodičnih obuka (5 komada u 5 godina) i to je potrebno za obnavljanje kartice.

Ko se ne bavi poslom profesionalnog vozača, nema obavezu pohađanja periodičnih obuka i sertifikat koji je dobio ne ističe, a za karticu treba samo da podnese zahtjev za izdavanje nove kartice.

Ko se bavi poslom profesionalnog vozača, mora za vrijeme važenja kartice da ide na 5 periodičnih obuka, čime stiče preduslov za obnavljanje kartice.

https://cpc.rs/poslovi/profesionalni-vozaci/sertifikat-o-strucnoj-kompetentnosti/

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1650 postova
  • Motocikl: /

Ako hoces da radis kao vozac, moraces da imas CPC, ides na obuku... Isto to radis i ako si polozio pre 12/2019 a nisi izvadio (ne znam do kad je bio rok) serifikat i karticu.

Mada ja mislim da od svega toga nema nista. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 839 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM
A šta to znači za nas koji smo položili nakon 12.2019?
Nema precizirano na linku...
Za nas koji smo posle toga polozili idemo na ovu obuku koja kosta 140 000. Ili zavrsis vanredno saobracajnu skolu/vozac motornih vozila i tad se priznaje pocetna kvalifikacija. Onda imas obavezu u 5 godina 5 seminara od kojih moze 2 godisnje.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 839 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Tako nam ispade. Ti si makar položio,ja čekam termin za E a već znam da sam đžaba krečio hahahah


Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 610 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: GSF 1200 S
Pre 22 sati, ser je napisao:

Isto to radis i ako si polozio pre 12/2019 a nisi izvadio

Ovo nije tačno.

Ko je položio pre ima pravo bilo kada da podnese zahtev da dobijanje CPC sertifikata, bez bilo kakvih dodatnih polaganja. Kad izvadi sertifikat ima obavezu produžavanja na svakih 5 godina, na gore opisan način.

 

"Naime, svi vozači koji steknu pravo na upravljanje vozilom neke od kategorija: C, C1, D, D1, CE, C1E, DE ili D1E do 29. decembra 2019. godine spadaju u kategoriju „vozača sa stečenim pravima“ i ovi vozači će, bez obzira u kom trenutku podnesu zahtev za izdavanje sertifikata, isti će im, zajedno sa kvalifikacionom karticom, biti izdati bez pohađanja početne obuke i polaganja ispita. Ovo iz razloga što stečena prava nisu oročena i ne zastarevaju.

S druge strane, sva lica koja steknu pravo na upravljanje vozilom neke od nabrojanih kategorija nakon 29. decembra 2019. godine, prema trenutno važećim propisima, moći će da dobiju sertifikat kojim se potvrđuje početna kvalifikacija i kvalifikacionu karticu tek nakon pohađanja početne obuke u nekom od ovlašćenih centara za obuku i polaganja ispita.

S druge strane, napominjemo da je Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima propisano da Sertifikat o stručnoj kompetentnosti kojim se potvrđuje početna kvalifikacija i kvalifikacionu karticu mora imati svaki vozač kome je upravljanje vozilom osnovno zanimanje, kada upravlja vozilom odnosno skupom vozila kategorija C, C1, D, D1, CE, C1E, DE ili D1E."

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6297 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Da li to znaci da ja koji odavno imam C i E kategoriju, a nisam uzeo taj sertifikat, mogu da vozim vozila sa navedenom kategorijom bez sertifikata ako se time ne bavim profesionalno, tj nije mi to osnovno zanimanje ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Lokacija: Svedska
  • Motocikl: Silver wing 400, Suzuki AN 650 Executive, Suzuki GSX 1100 R, Suzuki DR 350 SE, Kawasaki KLX 300 R, Yamaha Majesty 250 DX, Yamaha TT-R 250, Puch Korado 50

Znaci, mozes da vozis privatno ali ne da vrsis usluge i da se to tretira kao posao. Srbija nije u EU ali su pravila ista, taj ispit traje 140 sati , a za mladje od 24 god je 280. Vazi 5 god stim sto u tih 5 god mozes da odslusas 5  dana po 7 sati ili pri isteku u komadu jednu sedmicu 35 sati. Polaze se samo prvi put a poslije samo produzava bez ikakvog testa. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1650 postova
  • Motocikl: /

Vidis nisam znao za ovo da ko je ranije polozio vadi samo sertifikate i ne ide na obuku.

Znam da su krajem 2019te svi jurili da povade sta treba da ih ne bi zakacila nova pravila...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Svi su jurili zato što je bilo veoma nespretno i nerazumljivo sročeno obavještenje koje je plasirano u medije. Dok ne počneš da radiš kao šofer sa CDE kategorijom, ne treba ti ni kartica, ni sertifikat. I to je poenta. Dakle, uzmeš od komšije kamion da prevezeš nešto i mogu da ti dućnu svi zajedno, jer ti to nije osnovno zanimanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 839 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM
Svi su jurili zato što je bilo veoma nespretno i nerazumljivo sročeno obavještenje koje je plasirano u medije. Dok ne počneš da radiš kao šofer sa CDE kategorijom, ne treba ti ni kartica, ni sertifikat. I to je poenta. Dakle, uzmeš od komšije kamion da prevezeš nešto i mogu da ti dućnu svi zajedno, jer ti to nije osnovno zanimanje.
A ako se radi kao honorarni vozač? Dakle nije mi to zanimanje,zaposlen sam u drugoj branši,ali eto vozio bi po nekad vikend turu? Ne znam šta sve spada pod to "da nije osnovno zanimanje".

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Po meni da ti u odgovarajućem polju u M4 obrascu u CROSO/PIO fondu ne stoji vozač. Za dalje ne znam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 839 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Po toj logici ako se to gleda,može se honorarno voziti na ugovor o delu,obzirom da mi to nije osnovno zanimanje. Ali siguran sam da ipak nije to logicno,kao i sve ostalo kod nas,tako da postoji sigurno neka glupa začkoljica koja celu priču okreće kontra. Onda ono "ako nije osnovno zanimanje" ne znači da je tako kao što piše.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 839 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

11.2 imam termin za vožnju za E. Konačno ! Nadam se pozitivnom ishodu pa da vadim dozvolu sa jednim lekarskim.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 839 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Predao zahtev za upisivanje E kategorije :)
Ako treba nekom vikend vozač za velike pare,evo me :)

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova

Ćao svima, i ja sma krenuo odnedavno na polaganje za E kategoriju, samo mi se odužilo.. 

Počeo sa časovima u februaru, 7 časova, stim da me instruktor prvi dan izmučio u cugu celih 2h (nekih 4 školska) i drugi put ostatak.. 

Posle tek 20 tak dana zovu na praktično polaganje (skoro zaboravio)  i naravno obore me već posle 10min.. i sad evo čekam već mesec dana za ponovo.. 

Interesuje me iskustva ovde na forumu , koliko je kome vremenski trebalo da položi..da li je to neka "normala" da prvo polaganje u najvećoj meri obaraju.. Jer čini mi se kao da love još love kod početnika, svaku sitnicu gledaju, npr. trza kamion pri pokretanju, nisi dao žmigavac zbog grana pri blagom obilaženju.. itd..?? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 839 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Ja sam iz prve i C i E. Oboje sam završio za 5 meseci.

Iskreno,mene nisu baš cimali za gluposti. Mada kad sam polagao C bilo je sve kao po loju. Potrefila se lepa ruta,lep saobraćaj bez nepredviđenih dešavanja. Po meni, bez greške sam vozio.

Dok za E ... Imao sam par greškica,po meni,ali sitno,sa čime se i prolazi. Drugo,neki sneg krenuo,oni me smarali da okrećem na sred ulice, a ja ne vidim ništa. Tu se član komisije umešao da mi objasni kako da okrenem a ja znam da ne ide tako,tu sam okretao sa instruktorom, i spadne mi prednji točak sa puta, zalomim prikolicu,ma u zemlju da propadnem kako sam okrenuo i to zbog drugog,ali uspeo sam. Meni je nezgodno bilo zato što kamion ima rampu pa morao sam da pazim ne sme mnogo da se lomi da ruda ne pokida hidrauliku od rampe.

Druga stvar je bila kad su virkali da li sam nagazio ivičnjak,ja im rekao obojici, reko možda ga i promašim ako mi dozvolite da od vaših glava gledam gde mi bije prikolica,jer su se naginjali da prate i ja od njih ne vidim ništa da bi dao kontru malo. Uglavnom,bilo je top,ostatak polaganja smo pričali o rakiji i tako to,opuštena vožnjica.

Mada su prokomentarisali za jedan STOP , kaže ladno si stao, reko, znam ja za jadac, ne padam ja tako lako. Uglavnom,sudeći po tebi,ja sam onda možda imao i sreće malo :) . Mada moram priznati,vozio sam skroz korektno.

Prosto je nemoguće svaki put dati žmigavac u ulici u Žarkovu gde je na svakih 5m parkiram po auto,u 1km imaš 200 obilaženja. Ja sam sa prikolicom dugačak 21m , nije baš naivno bilo vitlati sa onim. Još kod Orlovače radovi, suzili trake ...dok sam pre tu išao kolima bio sam ubeđen da kamion me može tu. Razuverio sam saam sebe i to na polaganju.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Želim da se pridružim forumu, jer sam se takođe raspitivala vezano za taj prokleti CPC iz razloga što mi je muž nedavno položio CE i želi da se bavi sa tim. Ja sam završila saobraćajnu školu u Novom Sadu (tehničar drumskog saobraćaja), a i bavim se špedicijom pa se po nešto i razumem u navedenu oblast, tj u ono što je zakonodavac želeo sa ovim da uradi. Tačnije CPC je pljačka budućih mladih vozača u Srbiji!!! Zakonodavac namerno brka CPC i kod 95, kako bi navukao što više polaznika, a zapravo jedno sa drugim nikakve veze nema. Želim da objasnim o čemu se ovde radi. Svi koji žele profesionalno da se bave poslom vozača teretnih vozila, tj onih koje spadaju u CE kategoriju moraju da polažu za navedeni CPC sertifikat, kako bi bili profesionalno licencirani vozači i ono što je najcrnje u svemu, nije bitno koji vid Ugovora sa poslodavcem imaš (o delu, privremeno-povremeni, na određeno ili neodređeno), na putu u transportu smatraš se profesionalcem te moraš da poseduješ sertifikat. Isti se stiče u nekoliko privatnih firmi u Srbiji kojima je država to pravo omogućila za razliku od saobraćajnih škola kojima je to isto pravo uskratila. Na pr. svi koji su vanredno završili saobraćajnu školu za vozača, bilo treći ili četvrti stepen, ne stiču automatski pravo na CPC licencu, već pravo iz škole u privatnu firmu na obuku i polaganje i tek onda su zapravo vozači profesionalci! Apsurd!!! Možeš da završiš i saobraćajni fakultet, ali će neki tamo Bugarinović morati da te licencira ako želiš da se baviš navedenim zanimanjem! Jedino asolutno pravo stiču završeni redovni srednjoškolci sa trećim i četvrtim stepenom saobraćajne škole smera vozači i vozači tehničari. Šta tačno predstavlja CPC licenca, a šta je kod 95? Naša licenca ne predstavlja zapravo ništa, osim uzimanja novca od polaznika. Zašto? Zato što nije priznata od strane EU. Sa našom licencom možeš da voziš po zemljama EU kao prof. vozač ukoliko si angažovan od strane neke naše transportne firme i ukoliko poseduješ CPC sertifikat možeš da voziš po Srbiji. Ukoliko isti ne poseduješ, možeš da voziš samo lični kamion po svom dvorištu ili eventualno dvorištu svoje babe! Ako želiš da prevoziš nekakav lični teret i ukoliko te zaustavi policija na putu, moraš posedovati nekakav papir o teretu, kao napr. otpremnicu-fakturu, a tu onda opet dolazimo do toga da ti treba nekakva registracija firme i sl. Znači jedino možda da prevezeš ugalj, drva iz svog dvorišta kod babe u dvorište. Ukoliko želiš da voziš za nekog poslodavca koji je registrovan na teritoriji neke evropske države (Mađarska, Hrvatska, Slovenija, Nemačka ili bilo koja druga), CPC više ne važi, to jest tvoj sertifikat možeš da uramiš i okačiš u spavaću sobu, zapravo moraš da polažeš kod 95 u državi u kojoj ćeš da voziš, a taj sertifikat (kod 95) ti važi i u drugim državama EU. Ono najgore su cifre za sva ta polaganja i sticanja prava. Kod nas polaganje za C i E kategoriju košta oko 1000 eura, nakon toga moraš polagati za CPC koji osim što traje oko mesec dana treba izdvojiti oko 1500 eura + smeštaj (za one koji ne žive u BG ili NS) ili troškove prevoza svaki dan do mesta obuke i polaganje i na kraju ako želite voziti u inostranstvu treba položiti i kod 95 koji košta oko 500 eura (zavisno od države u kojoj se polaže), ali traje svega nekoliko dana. Toliko od mene, nadam se da sam neke stvari pojasnila bliže budućim vozačima. 

  • Sviđa mi se 5
  • Hvala 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 487 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A
On 5.9.2021. at 10:49, Dobrila transport je napisao:

Želim da se pridružim forumu, jer sam se takođe raspitivala vezano za taj prokleti CPC iz razloga što mi je muž nedavno položio CE i želi da se bavi sa tim. Ja sam završila saobraćajnu školu u Novom Sadu (tehničar drumskog saobraćaja), a i bavim se špedicijom pa se po nešto i razumem u navedenu oblast, tj u ono što je zakonodavac želeo sa ovim da uradi. Tačnije CPC je pljačka budućih mladih vozača u Srbiji!!! Zakonodavac namerno brka CPC i kod 95, kako bi navukao što više polaznika, a zapravo jedno sa drugim nikakve veze nema. Želim da objasnim o čemu se ovde radi. Svi koji žele profesionalno da se bave poslom vozača teretnih vozila, tj onih koje spadaju u CE kategoriju moraju da polažu za navedeni CPC sertifikat, kako bi bili profesionalno licencirani vozači i ono što je najcrnje u svemu, nije bitno koji vid Ugovora sa poslodavcem imaš (o delu, privremeno-povremeni, na određeno ili neodređeno), na putu u transportu smatraš se profesionalcem te moraš da poseduješ sertifikat. Isti se stiče u nekoliko privatnih firmi u Srbiji kojima je država to pravo omogućila za razliku od saobraćajnih škola kojima je to isto pravo uskratila. Na pr. svi koji su vanredno završili saobraćajnu školu za vozača, bilo treći ili četvrti stepen, ne stiču automatski pravo na CPC licencu, već pravo iz škole u privatnu firmu na obuku i polaganje i tek onda su zapravo vozači profesionalci! Apsurd!!! Možeš da završiš i saobraćajni fakultet, ali će neki tamo Bugarinović morati da te licencira ako želiš da se baviš navedenim zanimanjem! Jedino asolutno pravo stiču završeni redovni srednjoškolci sa trećim i četvrtim stepenom saobraćajne škole smera vozači i vozači tehničari. Šta tačno predstavlja CPC licenca, a šta je kod 95? Naša licenca ne predstavlja zapravo ništa, osim uzimanja novca od polaznika. Zašto? Zato što nije priznata od strane EU. Sa našom licencom možeš da voziš po zemljama EU kao prof. vozač ukoliko si angažovan od strane neke naše transportne firme i ukoliko poseduješ CPC sertifikat možeš da voziš po Srbiji. Ukoliko isti ne poseduješ, možeš da voziš samo lični kamion po svom dvorištu ili eventualno dvorištu svoje babe! Ako želiš da prevoziš nekakav lični teret i ukoliko te zaustavi policija na putu, moraš posedovati nekakav papir o teretu, kao napr. otpremnicu-fakturu, a tu onda opet dolazimo do toga da ti treba nekakva registracija firme i sl. Znači jedino možda da prevezeš ugalj, drva iz svog dvorišta kod babe u dvorište. Ukoliko želiš da voziš za nekog poslodavca koji je registrovan na teritoriji neke evropske države (Mađarska, Hrvatska, Slovenija, Nemačka ili bilo koja druga), CPC više ne važi, to jest tvoj sertifikat možeš da uramiš i okačiš u spavaću sobu, zapravo moraš da polažeš kod 95 u državi u kojoj ćeš da voziš, a taj sertifikat (kod 95) ti važi i u drugim državama EU. Ono najgore su cifre za sva ta polaganja i sticanja prava. Kod nas polaganje za C i E kategoriju košta oko 1000 eura, nakon toga moraš polagati za CPC koji osim što traje oko mesec dana treba izdvojiti oko 1500 eura + smeštaj (za one koji ne žive u BG ili NS) ili troškove prevoza svaki dan do mesta obuke i polaganje i na kraju ako želite voziti u inostranstvu treba položiti i kod 95 koji košta oko 500 eura (zavisno od države u kojoj se polaže), ali traje svega nekoliko dana. Toliko od mene, nadam se da sam neke stvari pojasnila bliže budućim vozačima. 

Da li znate,posto vec radite u toj branši,da li po sticanju kvalifikacije odnosno CPC imate pravo na upis koda 95 u vozacku dozvolu,a potom ista ta vozacka sa upisanim kodom moze da se prizna i promeni u vozačku u zemljama EU sa prijavljenim boravistem u EU i bez obaveze polaganja daljnjeg. Ovo je pitanje kada je i vozacka i cpc sertifikat i potom upis koda 95(ako je moguće) u vozacku stečeno u Srbiji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja