Jump to content

Moto Zajednica

Turska 2020

Recommended Posts

  • Vozac A kategorije :D, 897 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650

Pozdrav forumasi i forumasice. 

Ove godine mi je plan da idem do Turske, tacnije Istanbul.

 

Medjutim, htio bih i malo da se provozam po Maloj Aziji te sam odlucio da javno objavim svoju zelju u nadi da cete mi vi koji ste vec bili tamo moci neki prijedlog da date.

 

Ono sto me jos uvijek muci jeste vrijeme polaska. Za ovo putovanje odmor mogu da dobijem ili od 06. od 14. juna ili 05. do 13. septembra.

 

Put do Istanbula bi me vodio preko Bugarske, a povratak hmm mozda preko Grcke :) 

 

Za sada, bilo bi dobro da mi kazete vasa iskustva, prijedloge za smjestaj, i te neke informacije koje ne mogu tek onako da se pronadju na internetu. 

 

Srdacan pozdrav,

 

Draki 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Oslo, Norveška
  • Motocikl: BMW R1150RT

Mislim da su ti oba termina odlična, posebno da izbegneš najveće vrućine u julu i avgustu. Ja sam bio prošlog aprila i imao sam divno vreme, ali je to i faktor sreće sigurno.

 

Ja ne planiram unapred gde ću spavati, već kad otprilike znam gde ću zanoćiti, nađem nešto preko booking.com-a i sličnih. Konkretno, noćio sam u ovom hotelu pre Istanbula i ovom hotelu ovde kasnije na putu ka Gruziji. Oba puta je bilo 25€ noćenje sa (odličnim) doručkom.

Hint: Obično je jeftinije platiti hotel online, nego u samom hotelu, nekad i duplo. Makar ispred samog hotela, isplati se.

Prvo sam mislio da spavam u Bugarskoj, u Svilengradu pred granicom, ali sam kasnije shvatio da se radi o mestu sa ogromnim i skupljim kockarnicama hotelima, pa ipak ušao kasno uveče u Tursku.

 

Na granici nije bilo mnogo zadržavanja, brzo se prošlo.

 

Ušao sam u sam centar Instambula po ogromnoj gužvi i haosu. Nisu hteli da mi prime motor na parkingu, ali sam se dogovorio sa vlasnikom jedne radnje da mi pazi na bajk ispred radnje svega nekoliko stotina metara od Aja Sofije, a ja sam posle pazario jedan lep svileni šal za gospođu - svi zadovoljni.

Obrati pažnju da je Evroazijski tunel ispod Bosfora zatvoren za motore, a Google Maps stalno tamo tera, mora se proći preko nekog mosta.

 

Putevi su odlični, prati lokalce gde se mora pratiti ograničenje brzine. Ima dosta policije ali motore uglavnom ne zaustavljaju, ili mahnu rukom kad staneš - samo jednom sam pokazivao dokumenta, pred samom Gruzijom.

Ima dosta kamera ispred naseljenih mesta. Izgleda da snimaju samo od napred, ali sam ipak bio oprezan, ne znam da li su umrežene (kao recimo u Letoniji), pa da bude problema ako je neko baš bezobrazan.

I dalje nisam siguran da li se putarina plaća, mislim da je trebalo, ali meni tamo neko reče da ne moram. Na samim punktovima ne može, znači moralo bi unapred. Čekam da vidim hoću li dobiti neku kaznu poštom...

 

Inače sam se prilično sigurno osećao u Turskoj. Hrana odlična, ljudi obično vrlo ljubazni i druželjubivi.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Oslo, Norveška
  • Motocikl: BMW R1150RT

Istočno od Istambula, u brdima, je bilo nekih problema sa dobavljanjem goriva, pa je u dugačkom potezu (100-ak km) bilo samo dizela na pumpama, jedva sam natankovao. Od tada sam uvek dosipao do vrha na svakom stajanju.

 

Skoro svugde su primali sve moguće kartice, tako da sam jedva i video kako turske lire izgledaju. I to kao kusur baš na jednoj pumpi gde sam konačno našao benzin, a bez ikakvih problema su uzeli evre.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Oslo, Norveška
  • Motocikl: BMW R1150RT

@drakiJedan mali ekstra savet ako ideš V-Stromom na duži put: Ne znam koliko je prešao i koji ti je model, ali može da se isplati da proveriš kontatke na prekidaču startera motora, kod desne ručice.

 

Naime preko njega se gasi svetlo prilikom paljenja (štede 1€ za relej), pa usred jake struje i tankog kontakta hoće da dođe do kreiranja nekih naslaga i slabljenja spoja.

Meni je zbog toga (model iz 2007-e, tada oko 60000 km) otišlo glavno svetlo u Engleskoj, kod Kejmbridža. Svraćao sam u servis u Lesteru i kasnije u Irskoj, kod Belfasta i nisu znali šta je. Nisu ni dva majstora kasnije u Oslu mogla da nađu problem. Našao sam rešenje kasnije tek preko nekih V-Strom foruma.

 

Taj se deo zvanično ne popravlja, već samo menja, ali može vrlo lepo da se otvori, dobro očisti i lepo sve zatvori, za kratko vreme. Da imam sada malo starijeg V-Stroma to bih proverio pred neki veći put.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 897 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650
pre 34 minuta, AMomcil je napisao:

@drakiJedan mali ekstra savet ako ideš V-Stromom na duži put: Ne znam koliko je prešao i koji ti je model, ali može da se isplati da proveriš kontatke na prekidaču startera motora, kod desne ručice.

 

Naime preko njega se gasi svetlo prilikom paljenja (štede 1€ za relej), pa usred jake struje i tankog kontakta hoće da dođe do kreiranja nekih naslaga i slabljenja spoja.

Meni je zbog toga (model iz 2007-e, tada oko 60000 km) otišlo glavno svetlo u Engleskoj, kod Kejmbridža. Svraćao sam u servis u Lesteru i kasnije u Irskoj, kod Belfasta i nisu znali šta je. Nisu ni dva majstora kasnije u Oslu mogla da nađu problem. Našao sam rešenje kasnije tek preko nekih V-Strom foruma.

 

Taj se deo zvanično ne popravlja, već samo menja, ali može vrlo lepo da se otvori, dobro očisti i lepo sve zatvori, za kratko vreme. Da imam sada malo starijeg V-Stroma to bih proverio pred neki veći put.

Hvala na savjetima :)

 

Odlican broj informacija za pocetak :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

AMomcil     143Napisano pre 1 sat

  • U prolazu, 47 postova
  • Lokacija: Oslo, Norveška
  • Motocikl: BMW R1150RT

........I dalje nisam siguran da li se putarina plaća, mislim da je trebalo, ali meni tamo neko reče da ne moram.

       Drumarina za motocikle se placa. Na ulasku u Tursku iz pravca  Bugarske  na nekoliko stotina metra posle granice sa desne strane imas njihovu postansku ispostavu PTT se zove kao i kod nas tu mozes da platis i dobijes karticu  HGS za drumarinu.Ako ne platis pa te uhvate platis puta tri da l jos i kaznu kaznu ne znam.Ako se ne snadjes pitaj vozace kamiona kojih ima dosta na granici sve ce da ti objasne.S leve strane postoji jedan market gde mozes da uzmes SIM karticu Turkcel ali su skuplji nego dalje kad prodjes taj pogranicni deo.U PTT-u menjaju devize ali zakidaju na kursu .Iza instabula Mala Azija ne znam sta ti je namera sirok pojam...?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

Odlicna tura u najavi, isto razmisljam u slicnom periodu pa ako se zna neki okvirni put kojim bi isao i na koliko dana mogli bi se i sresti a mozda i odvozati zajedno neke deonice, taman za neki dodatni savet oko tog famoznog polumaratona:). Ja sam nekakvu putanju pravio ovih dana,jednu osmicu: Istambul,Kapadokija,Antalija,Konstanca pa preko TF nazad ali zasad sve je podlozno promenama.

Screenshot_20200204-140044_Maps.jpg

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Online, 952 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Kalkhoff

Ja sam istina bio pre 2 godine, ali najiksrenije preporučujem Svetin putopis, makar delimično u pravcu koji ti se dopada, tj u kom ti se putovanje poklapa. 
Opet ako se baziraš na "zapadnu" Tursku, klasične preporuke su za Efes, Pamukale, Kapadokiju. Mi kada smo išli izbegavali smo autoputeve maksimalno. Njihove magistrale su poput naših autoputeva i besplatne su. Kupovali smo TAG tj HGS ali nismo potrošili ni 10 eur za tih oko 2500km po TR. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Online, 952 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Kalkhoff

Glupo da pozivam da se pročitaju putopisi, ali dosta informacija ćeš pronaći: 

 

 

 

Opet za sve dodatne informacije, stojim na raspolaganju. :takoje:

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 897 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650

Prijatelju nije glupo :) neke sam i citao pa sam vodjen njihovim rijecima krenuo u realizaciju cilja :)

 

Hvala svima na informacijma, veoma mi znaci. 

 

Narednih nekoliko dana cu da sakupljam sve informacije i onda cu da odlucim sta i kako.

 

P.S. ako ima ko zainteresovan da se pridruzi neka se javi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

Od Istanbula do Antalije, ako idete magistralom, vodite računa o gorivu. Mnoge pumpe su zatvorene, verovao sam slepo navigaciji i dva puta umalo ostao bez goriva. Pravite češće pauze i držite motore uvek sa dovoljno goriva da , ako ne možete na prvoj sledećoj, onda makar 2. Ili čak 3. da sipate gorivo, a to nije moguće ako dogurate do rezerve, zna da bude fin razmak.

Kada sam planirao vožnju od Istanbula do Alanje u jednom danu, oko 800km, delovalo mi je kao ok, ali prijateljski, bratski, nazovite ga kako hoćete, savet, NE RADITE TO. Lako se čovek prevari i misli da je to lagano, otvoren put, bez nekog posebnog prolaska kroz gradove, ali nije tako. Naporan put, kako psihički, tako i fizički. Vozis kao kroz Teksas, sve izgorelo i suvo oko tebe, vrućina (početak septembra), ogranicanjenja 90-70-50kmh..

Izbegavajte vožnju u sumrak, naročito tom deonicom (u ovo se nisam lično uverio, već je savet bajkera koji sam dobio dok smo odmarali na pumpi)..

Sent from my Huawei Mate20 Pro using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Online, 952 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Kalkhoff

Mi smo delili put od Istanbula do Antalije na tri dela. Istanbul - Ankara, Ankara - Goreme, Goreme - Antalija. 
 

Ostao je žal što nismo više dana bili u Goremeu a put od Istanbula do Goremea izvozili u danu. U strahu da ćemo iz Istanbula izlaziti nekoliko sati odlučili da idemo samo do Ankare. Ispostavilo se da smo u Ankaru stigli oko 15-16h laganim tempom...

 

Svakako preporuka za više dana u Kapadokiji. 
 

Što se tiče pumpi, mi smo pauze uglavnom pravili na 150-200km i usput svaki put dospeš goriva i ne razmišljaš. 
 

Preporuka i za jezero Tuz Golu na putu ka Goremeu, tj na magistrali ka Aksaray-u. 
 

Ako je Antalija jedan od ciljeva, opet preporuka za put preko Seydisehira. Fenomenalni planinski put, koji vodi ka moru. 
 

I ka Ankari preporučujem taj put preko Beypazara umesto autoputem. 

  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

Javljam se ovde a mozemo i na pp(jos bolje neki susret iskombinovati,nista sladje no planirati kad ovako sad zagudi spolja) uglavnom sam sam na svim duzim turama sto zbog smenskog rada sto zbog drugih stvari tesko se spojiti sa nekim ali odmor sam vec planirao od 05.06 i novi negde u septembru pa stojim na raspolaganju oko detalja i planiranja:takoje:.

PS super saveti zlata vredni od kolega koji su vec prosli tuda, znaci trenutak vise za uzivanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 897 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650

Koliko je moguce obici Truske ako imam na raspolaganju 4 dana vikenda i 5 radnih dana?

 

Nesto mi u glavi da prvi dan bude Beograd Plodiv. Pa drugi dan Plodiv Istanbul bul. U Istambulu da budem koji dan da obidjem i dio u Aziji. A da u povratku budem jedan dan u Solunu....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Online, 952 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Kalkhoff

1. Plovdiv

2. Istanbul

3. Istanbul

4. Goreme

5. Goreme

6. obala mora

7. Izmir/Kušadasi - Efes

8. Solun

9. Beograd
 

A ako je Beograd 10. dan onda dodaj jedan dan oko Izmira, pa svrati i Pamukale i Efes. 
 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 897 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650
pre 2 minuta, nikvuksa je napisao:

1. Plovdiv

2. Istanbul

3. Istanbul

4. Goreme

5. Goreme

6. obala mora

7. Izmir/Kušadasi - Efes

8. Solun

9. Beograd
 

A ako je Beograd 10. dan onda dodaj jedan dan oko Izmira, pa svrati i Pamukale i Efes. 
 

 

Kad pivo da ti platim :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance
6 minutes ago, nikvuksa said:

1. Plovdiv

2. Istanbul

3. Istanbul

4. Goreme

5. Goreme

6. obala mora

7. Izmir/Kušadasi - Efes

8. Solun

9. Beograd
 

A ako je Beograd 10. dan onda dodaj jedan dan oko Izmira, pa svrati i Pamukale i Efes. 
 

 

 

Malo je 10 dana za ovo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Online, 952 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Kalkhoff

Taman posla. Ja bih se sutra vratio u Tursku. Ja sam bio oduševljen putevima, ljudima, ljubaznošću, prirodom. Istina, išao sam sa meni dragim ljudima, ne u solo varijanti, pa je doživljaj meni lično jači, jer svakodnevno sumiraš utiske. 
 

Kakva god info da ti treba, pp ili na tel slobodno, bez ustručavanja. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Pa realno moze i za 5 dana ali nije to to. Istanbul - Goreme je 750+ km, glupo da se vozi u danu. Treba nesto i videti kad si vec tamo. Za Kapadokiju barem dve noci i tri dana da bi obisao samo deo toga. 

 

Citao sam tvoj putopis ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Online, 952 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Kalkhoff

Slažem se. Nama je falilo dana u Goremeu. Ali isto tako nismo hteli da se odreknemo ni odmora na moru. A kolega ima 9 dana svega a video bi još nešto sem Istanbula. 
 

Ima opciju i da iz Goremea ode pravo za Pamukale i Efes bez da ide ka moru. Ako ga već ne zanima letovanje, to deluje dobra odluka. Npr spavanje u Denizliju, to je oko 600km što je za turske puteve skroz lagano. 
 

Mi smatramo da nam je bila greška spavanje u Ankari jer bi dobili dan više za Goreme. 
 

Valjalo bi svratiti na satić do Tuz Golu, 2-3 sata do Derinkuju podzemnog grada...

 

Pamukale nažalost nismo posetili, ali Efes mi je bio interesantan iskreno. Videti kako su ljudi živeli u antičko vreme, šta su imali, šta izmislili i slično, meni lično vredelo tih 3-4 sata obilaska sa vodičem. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Pamukale vredi videti ali i tu treba minimum 2-3 sata, Efes je tek prica za sebe. Nije Turska zemlja koju treba preleteti jer zaista ima sta da pruzi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd
2 hours ago, nikvuksa said:

@Mikulanac Mi prošli pre dve godine isto to za 16 dana okruglo sa 6 noći u Antaliji kao odmor i jedna noć u Goremeu. Ima iznad gore link do putopisa sa detaljima. 

Bio u Antaliji, istina avionom, i obišao malo okolo. Putevi, generalno dobri. Ljudi onako, uglavnom crnomanjasti. Ljubazni, trgovački jesu. Priroda, koja priroda? 

 

Ja se tamo kao turista ne bih vratio. Dve stvari su možda vredne pažnje, kao karakteristike, a to je da je 90% stanovništva na +50 u dugim rukavima, pantalonama, žene umotane. Religija je sveprisutna, mi smo za njih... Evropa. Drugo, Antalija ima 2 miliona stanovnika, nema papirića na ulici. Jedino sam Srbina video da baca đubre van kante. Pazi sad ovo, nevaspitani Srbin je bajker, sećam se da je pričao da vozi neki motor. :lol: 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 52 postova
  • Lokacija: Tutin
  • Motocikl: Bmw GS 1250 Adventure

Pozdrav drugari i ja takodje planiram slicnu turu!

       TURSKA 2020 31.05-09.06.2020

 

          I DAN 31.05.2020 NEDELJA

TT-PRISTINA-SKOPLJE(Dnevni obilazak grada)-SOLUN 472KM.Nocni obilazak grada.

Prenociste Solun 20-25€ po osobi.

 

         II DAN 01.06.2020 PONEDELJAK

SOLUN-ALEKSANDROPOLI-IPSALA

CANAKALE 495KM.

Prenociste Canacale 15-20€ po osobi.

 

           III DAN 02.06.2020 UTORAK

CANAKALE-CAN-SOMA-DENIZLI 497KM.

Prenociste Denizli 20-25€ po osobi.

 

           IV DAN 03.06.2020 SREDA

Dnevni obilazak Pamukale prirodna atrakcija.

DENIZLI-PAMUKALE-ANTALIJA    255KM.

Prenociste Antalija 2 noci.40-60€ po osobi

        

          V DAN 04.06.2020 CETVRTAK

Odmor,plaza,kupanje.

 

           VI DAN 05.06.2020 PETAK

Dnevni obilazak Antalije,Belega,Kemera itd.

 

         VII DAN 06.06.2020 SUBOTA 

ANTALIJA-BURSA-ISTANBUL 695KM

Prenociste Istanbul 20-25€ po osobi.

  

         VIII DAN 07.06.2020 NEDELJA 

Istanbul obilazak grada.

 

         IX DAN 08.06.2020 PONEDELJAK

ISTANBUL-EDIRNE-PLOVDIV  420KM

Prenociste Plovdiv 15/20€ po osobi.

 

          X DAN 09.06.2020 UTORAK

PLOVDIV-SOFIA(dnevni obilazak grada)-NIS-

KOPAONIK-TT 530KM.

 

            TROSKOVI PUTOVANJA

Gorivo 210L    260€ (GRCKA NAJSKUPLJA)

PUTARINE      40-50€

PRENOCISTE  130-160€

Obavezne stvari-dokumenta

ZELENI KARTON,PASOS-AMSS

 

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja