Jump to content

Moto Zajednica

vožnja sa izduvanom gumom

Recommended Posts

  • Ne silazi, 2783 postova

želeo bi podelite iskustva koja su se nažalost desila prilikom momentalnog ispuštanja zadnje ili nedaj bože prednje gume.Naglo ispusti -pri kojoj brzini,kako reagovati,kočiti,ne kočiti,uzbrdo ,nizbrdo.Može li se čepovati ako je ekser, da se iznutra nije isekla previše od felne i kolko je to previše.

Pretpostavljam da će većina reći ,,kupi novu gumu,, ali mene zanima ta siva zona da li je moguće uopšte gumu sačuvati od bacanja.

Da li je uopšte moguće voziti makar 200,300 metara do vulkanizera da se ništa ne desi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Razlika je da li guma "eksplodira" ili se probusi. Prva opcija je sigurno retka. U drugoj ne vidim zasto nebi vozio dok god felna ne drlja po asfaltu. Jedino sto je posle toga upitno sta sa tom gumom, u 99% slucajeva je verovatno za smece, ali iz sopstvenog primera znam da zavisi inod gume, i da li je prednja ili zadnja. 

Meni je ispustila prednja enduro guma tkc 80. Vizio sam sa suvozacem sigurno 20km. Guma je bila na 0.5 bar ali nije legla do kraja jer ima jake bokove. Bilo je zajebano pri malim brzinama i skretanjima ali na pravcu kada se zaleti isla ok. Okrpio unutrasnju kasnjje a na spoljnoj nema nikakvih negativnih tragova. 

Opet na nekoj meksoj tubeless gumi verujem da bi je felna jako oštetila ako bi se vozila na ovaj nacin. 

 

Na kraju nekad nema puno izbora i vozi se kako moze do vulkanizera i po cenu gume. Sada kada vozim tubeless gume obavezna oprema je onaj sprej za pupanje i krpljenje gume plus set za cepovanje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Meni se nednom zadesilo da sam u nekoj vukojebini naboo zadnju gumu, vozio sam 30 km tako sto sam svu tezinu prebacivao napred.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 622 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: mali Versys prodat, u potrazi za sledecim

Kao sto lemy kaze, bice najverovatnije za smece, ali zavisi i od gume.

 

Isecem zadnju gumu na R motoru (guma sa prilicno jakim bokovima) 40km od civilizacije. Plakao i kukao 3 minuta nad svojom zlom sudbinom i onda seo na motor i krenuo dalje. Zvakala bas nezgodno pri 10-15 na sat, borio se sa motorom i na pravcu. Psovao sve svece sa nebesa i onda odvrnuo gas i vozio oko 50-60 na sat. Zacudjujuce, ali guma se ponasala daleko normalnije nego pri 10 na sat. Stigao kuci, parkirao i nakon 3 dana seo na motor i prevezao ga par stotina metara do vulkanizera i zamenio isecenu gumu sa novom gumom. Bila je u svakom slucaju za bacanje jer je bila isecena.

 

Drugi put, opet na R-u, probusim na parce stakla. Motor poceo da se cudno ponasa, ja stao na prvoj pumpi i proverio pritisak, video da je na 1,1 bar i nasao i gde je busna. Naduvao na 2.7 i doterao nekih 25km sa suvozacicom pozadi. Za tih 25-30km dubina sare na gumi se vidljivo smanjila. Ipak, posle čepovanja, ta guma je potrajala do kraja slabe sezone.

 

Za tih par stotina metara se ne bih ni razmisljao da li da se prevezem do vulkanizera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /

Ja isto, negde kod Ljiga je nabo na neki kamen, sljunak, 70-80km do kuce, ne moze da se napumpa, pusta u roku od 2min. Vozio tako, moglo 60-70 km/h. Debele gume od R-a, nije bilo potrebe da prebacujem tezinu napred.

Zice virile jos u Tirani, a u Cacku sam vec znao kad sam je pogledao sta me ceka, pa sam totalno ulaganio i bio u koloni sa automobilima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Moje prvo i za sada jedino iskustvo sa pucanjem gume. Noć, subota, na neosvetljenoj magistrali u Rumuniji, nas dvoje na natovarenom motoru, vozimo iza automobila 110-120, na sred puta zgažen pas, auto prelazi preko njega (između točkova). Ja, kako sam vozio preblizu automobila ispred čekajući da ga preteknem i kako sam imao još jedan auto iza sebe, prelazim sa oba točka preko crkotine. Posle kilometar-dva kreće jedva primetno blago lelujanje zadnjeg kraja u krivinama, posle se pojačava sve više i više i počinje motor opasno da šeta levo-desno na pravcu.

 

Stajem, gledam, parče stakla (verovatno od kola koja su udarila psa) se zabilo u zadnju gumu koja je skroz ispustila. Imao sam set za krpljenje iz Luisa pa sam uz pomoć brata Rumuna koji je stao i nakon jedno pola sata proučavanja kako se set za krpljenje zapravo koristi (što je trebalo da uradim ranije) uspevam da zakrpim i naduvam gumu. Od tri patrone iskoristio sam dve, taman da mogu da se doklackam do prve pumpe da dopumpam. Sa tako zakrpljenom gumom smo stigli do prenoćišta i posle do BG. U SRB sam vozio još nešto malo ali je morala da se dopumpava na svakih dva dana. Posle sam stavio novu gumu, a staru odneo kod vulkanizera da je zakrpi kako treba i sad stoji u garaži ne znam koj će mi.

 

E sad, guma nije ispustila odjednom (ne znam ni koliko je verovatno da se to desi) i šetanje zadnjeg kraja se postepeno pojačavalo ali da sam nastavio da vozim mislim da bismo sigurno pali jer smo bili prilično teški. Guma je tubeless i da nisam imao set u najboljem slučaju bih morao da jurim vulkanizere u Rumuniji.

 

Iz ovoga sam izvukao sledeće zaključke:

-drži jebeno odstojanje

-ne vozi preko crkotina

-stani čim osetiš da se motor ne ponaša kako treba

-nosi set za krpljenje uvek i svukud

-nauči kako se koristi set u toplini doma svoga da ne bi to radio u mraku u nekoj vukojebini na ivici magistrale

-guma zakrpljena setom bi trebalo da može da izdrži do vulkanizera, verovatno i duže ali bih svakako prvom prilikom oterao kod vulkanizera.


Tako da, sa gumama i kočnicama ja se ne bih nikad zajebavao.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova
Pre 2 sati, ser je napisao:

Ja isto, negde kod Ljiga je nabo na neki kamen, sljunak, 70-80km do kuce, ne moze da se napumpa, pusta u roku od 2min. Vozio tako, moglo 60-70 km/h. Debele gume od R-a, nije bilo potrebe da prebacujem tezinu napred.

Zice virile jos u Tirani, a u Cacku sam vec znao kad sam je pogledao sta me ceka, pa sam totalno ulaganio i bio u koloni sa automobilima.

ako sam dobro shvatio vozio si 60-70 sa potpuno izduvanom gumom ,al nikako da shvatim šta se dešavalo od Tirane-Albanija do Čačka .I da li si tu gumu što si vozio 60-70 skroz izduvanu zakrpio i vozio posle toga i kolko si je to vozio.

Kolko vidim niko se nije žalio da je zezno felnu čak i od onih što su vozili sa skroz ispuvanom gumom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /

Da, opusteno. Ali samo na pravcu, ljulja dupe ali nista strasno. Tu gumu sam posle bacio.

Ta guma je bila pri kraju kad sam krenuo na tu turu, plus 3 cepa... U povratku, u Ohridu vidim da se polako pojavljuju zice, vec u Tirani se dobro pojela i u Cacku je bila kao da sam je palio negde do kraja, sijaju se zice. Leto, krug oko 2000km, non stop 40 stepeni, valjda se zbog tog i brze pojela i kako su pocele da se pojavljuju zice samo se verovatno raspadala za tih 400-500km...

A npr, letos, nisam vozio par dana, sedam na motor, odguravam se nazad da izadjem iz garaze on jedva ide, guma ispustila skroz. Vozim tako do pumpe da napumpam (5-6km), nista joj nije bilo, jedino sto je izgledala posle kao da sam obarao motor do felne, dal je tako ispumpana sjebala nesto u njenoj strukturi ne znam. Dobila je cep... Ubrzo jos jedan, neverovatno kolko se lepe ekseri po zadnjim gumama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Ovo će možda da zvuči kao ribolovačka priča. Na povratku iz Banje Koviljače 2015. godine na ulasku u Lajkovac pri nekih osamdesetak počne da mi trese prednji točak kao pomahnitao i odmah sam znao da je vrisnula prednja guma pa sam počeo polako da kočim mašinom i zadnjom kočnicom. Sreća u nesreći je to što je u blizini NIS-ova pumpa i što sam u koferu imao sprej za krpljenje. E sad ono glavno, sprej koji sam imao kupljen je u Grčkoj kada sam na more išao MZ-om 1984. godine. Motor davno prodat ali se sprej vukao po kući pa kada sam se 2010. vratio u sedlo spakovao sam ga u kofer, za zlu ne trebalo. Elem pregledam na pumpi detaljno spoljnu gumu i ne nađem ništa pa odlučim da upumpam sprej pa šta mi Bog da. Upumpam tako sprej star  tri i kusur decenije, okrenem nekoliko puta točak kako bi se masa razlila po celoj unutrašnjoj i posle nekoliko minuta dopumpam kompresorom. Pošto sam se uverio da ne ispušta krenem put Čačka moleći Boga da izdrži tih osamdesetak kilometara. Ne da je izdržala do Čačka već sam je takvu vozio još nekoliko dana po gradu dok sam čekao da mi stigne nova unutrašnja guma. Poučen tim iskustvom sprej mi je stalno u koferu, mada su mnogi skeptični prema njemu.

Pokazalo se ipak da u ovakvim laganim bušenjima kad spoljašnja i unutrašnja guma nisu isečene radi posao za sve pare.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova
Pre 22 sati, ser je napisao:

Da, opusteno. Ali samo na pravcu, ljulja dupe ali nista strasno. Tu gumu sam posle bacio.

Ta guma je bila pri kraju kad sam krenuo na tu turu, plus 3 cepa... U povratku, u Ohridu vidim da se polako pojavljuju zice, vec u Tirani se dobro pojela i u Cacku je bila kao da sam je palio negde do kraja, sijaju se zice. Leto, krug oko 2000km, non stop 40 stepeni, valjda se zbog tog i brze pojela i kako su pocele da se pojavljuju zice samo se verovatno raspadala za tih 400-500km...

A npr, letos, nisam vozio par dana, sedam na motor, odguravam se nazad da izadjem iz garaze on jedva ide, guma ispustila skroz. Vozim tako do pumpe da napumpam (5-6km), nista joj nije bilo, jedino sto je izgledala posle kao da sam obarao motor do felne, dal je tako ispumpana sjebala nesto u njenoj strukturi ne znam. Dobila je cep... Ubrzo jos jedan, neverovatno kolko se lepe ekseri po zadnjim gumama.

znači vozio si 5-6 kilometara potpuno praznu zadnju gumu i na kraju je sve dobro podnela.To je ohrabrujuća informacija iako  je izgledala ko da si vozio na bočnoj strani gume.

 

Pre 20 sati, Arso je napisao:

Pokazalo se ipak da u ovakvim laganim bušenjima kad spoljašnja i unutrašnja guma nisu isečene radi posao za sve pare.

nisam znao da običan sprej može  unutrašnju gumu iako sam pre desetak godina viđao nek zelene tečnosti u kemoimpexu za biciklove koji su valda bili za unutrašnju.

Ja sam ove davno pisao da u kolima nosim uvek 2 spreja.Jedan da bi ceo ispraznio ako treba da začepi i doduva a drugi za krpljenje.Naime jedan sprej može da zakrpi bar 7-8 guma  ali samo ako je vazduh odma tu .Samo par sekundi se isprazni sprej u gumu i onda se guma doduva i vozi .To je dovoljno.Ako je rupa malo veća stavi se prst da ne izlazi jako vazduh jer izbacuje i penu napolje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Ja sam iz ovih nekoliko postova zaključio da većina čim primeti da se guma probušila, dopumpa i trk za Čačak!

I ja ću tako! Sreća pa mi nije nešto daleko :-)

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja