Jump to content

Moto Zajednica

Ulje za 4t skuter

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Kladovo
  • Motocikl: Kymco Agility 4t

Za Kymco Agility 4t  koje ulje od ova dva?

1. Scooter Expert 4T 10W-40 MA 

2. 5100 4T 10W40 1 L  ESTER MA2

Ne znam u čemu je razlika i koje da uzmem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Ни једно ни друго, неки полуси тетик 10-40 за ауто којег чеш да мењаш на 1500 км има да пева.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Kladovo
  • Motocikl: Kymco Agility 4t

Nisam znao da su ova oba ful sintetika. Našao sam na netu - "IPONE polusintetičko ulje za skutere 4T Scoot 4 10W40" i ako je bolje od ova dva da uzmem to ulje. Da ne experimentišem sa uljima za kola jer ih ne poznajem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Није у питању "боље или не" једноставно нема потребе, уље од аута у потпуности испуњава све жеље бар за ту машину.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Izbegavaj JASO MA/MA2, jer nemaju modofikatore trenja. Treba ti JASO MB, a koliko ja znam to je ipone katana scoot 5w40, mešavina PAO i ESTER sintetike. Kako god, npr i Castrol Magnatec A3/B4 10w40 zadovoljava zahteve. Ako stavljaš auto ulje, gledaj da je A3/B4 i da je full SAPS. Ne znam jel kod tog motora bregasta plastična ili čelična? Ako je čelik onda je količina cinka jako bitna, jeste skuter, ali se vrti. Ja sam do sada sipao ipone full power katana 10w40, i Shell 10w40, oba puna sintetika. Dolivao nisam ni gram. Sada bih sipao ipone 5w40 katana scoot, pa da probam. Menjam na 2.000km, a u menjaču na 4.000km, tu sam sipao Total Syn FE 75W90 (ostalo mi od drugog auta taman toliko). Inače, fabrički je u njemu bilo (ili to prodajni diler naspe) mineralno 15w40, i njega je baš potrošio, a i filter vazduha je bio baš mastan, verovatno usled velike isparljivosti, dal motornog ili menjačkog ulja. Nakon istakanja Katana full power, i onog mineralnog Motula iz menjača, filter je bio apsolutno suv.

 

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Брегаста је одличног квалитета и клацкалице исто, машина је GY6 и ради се у Кини. Сваки део је идентичан и паше од кинеза осим вентила који су дужи и клацкалица са мањим луком. Промена истих је 15€.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

A ovaj moj 200i? To je navodno klon Honde 163cc

 

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Почетна прича је била за Агилити 50 - 4Т и објашњења су се односила за тај модел који је исто Хондин агрегат пројектован 80 и неке. Мој став је генерално: не бацати пара за специјална уља за 4Т скутере. Одлично раде и кад их подмазује ауто уље.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Kladovo
  • Motocikl: Kymco Agility 4t

"Treba ti JASO MB" što reče Jozza. IPONE polusintetičko ulje za skutere 4T Scoot 4 10W40 ima tu oznaku. To ću I da kupim. Hvala momci!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Svako skuter ulje je JASO MB. Automobilska su jeftinija, ali ne nose JASO oznaku. Upitno je kolika ušteda je u pitanju, ionako su skuteri mali potrošači. Šteta što Kymco nema filter ulja (bar ovaj model) pa da se opravda sipanje skupog ulja. Ovako je bolje zameniti ulje na 1500-2000km da se ne bi vrteli opiljci po mašini. Zato je jako bitno da se prvo ulje što pre izbaci 100-300km, drugo isto tako u relativno kratkom roku (1000km) pa dalje po servisnoj ili kraće

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
Брегаста је одличног квалитета и клацкалице исто, машина је GY6 и ради се у Кини. Сваки део је идентичан и паше од кинеза осим вентила који су дужи и клацкалица са мањим луком. Промена истих је 15€. 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

Malo skrećem s teme, ali kad si već spomenuo ventile, ima li potrebe da se proveravaju po servisnom intervalu, ili se ne diraju dok se ne pojavi problem? Imam utisak da ekipu u servisu mrzi da provere zazore, iako bi trebalo po servisnom uputstvu. @Krokodilo da li je Modriča mototaktol 15w50 previše "gusto" za ovaj motorić? 

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Kladovo
  • Motocikl: Kymco Agility 4t

" Izbegavaj JASO MA/MA2 " opet što reče Jozza. Koristio sam MOTUL-ovo sa oznakom MA2 ranije i oznakom ESTER ali neću više. Ne bi više da vas maltretiram, sipaću IPONE i to je to. Hvala svima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Za kinesko-tajvanske GY6 mašine je potpuno nebitno koje ulje sipate.

Bitno je samo mijenjati često (na hiljadu i po/dvije hiljade) jer nema filtera za ulje.

Ja sipam Modriča Supervisk 15W40 jer je jedno od jeftinijih, a viskozitet odgovara.

Nemojte sipati previše rijetko, a ni previše gusto ulje jer stvara nepotreban otpor na uljnoj pumpi.

 

2 hours ago, Jozza said:

Malo skrećem s teme, ali kad si već spomenuo ventile, ima li potrebe da se proveravaju po servisnom intervalu, ili se ne diraju dok se ne pojavi problem? Imam utisak da ekipu u servisu mrzi da provere zazore, iako bi trebalo po servisnom uputstvu.

Ja sam odustao od garancije i zvaničnog servisa i samostalno ga održavam.

Ventile provjeravam svakih hiljadu/dvije jer mi je sjedište odvijeno i samo ga brava drži (skinuo sam vijke) i lako pristupim poklopcu glave.

Poklopac glave odvijek sa 4 vijka i ventile provjerim i naštelujem za bukvalno 4 minute posla.

Ali nisam primijetio velika odstupanja, tako da  ne moraš brinuti da će se brzo "raštelovati" (ja štelujem usis na 0,08, a izduv na 0,10).

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Moj je prešao samo 4000km, pa ne verujem da ima nekog odstupanja, ali u servisnoj stoji da je trebalo da se prekontrolišu.

Što se tiče Modriče Supervisk 15w40, to je ulje projektovano da zadovolji zahteve vazdušara iz tog doba, VW Bube i NSU Princa, tako da si ubo temu. Jedino što je "zastarelo" po formulaciji, ali i takvo zadovoljava zahteve Agility mašine

PS: lično preferiram "ređe" ulje jer mi se sa takvim uljima nikad nije desilo da karike zalepe, pogotovo ako ima estara u sebi, motor je čiss i iznutra se sija ko tepsija. Ne znam samo koliko "retko" je dobro za kotrljajuće ležajeve radilice, jer Agility nema klasične klizne ležajeve

 

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

 

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Za kinesko-tajvanske GY6 mašine je potpuno nebitno koje ulje sipate.
Bitno je samo mijenjati često (na hiljadu i po/dvije hiljade) jer nema filtera za ulje.
Ja sipam Modriča Supervisk 15W40 jer je jedno od jeftinijih, a viskozitet odgovara.
Nemojte sipati previše rijetko, a ni previše gusto ulje jer stvara nepotreban otpor na uljnoj pumpi.
 
Ja sam odustao od garancije i zvaničnog servisa i samostalno ga održavam.
Ventile provjeravam svakih hiljadu/dvije jer mi je sjedište odvijeno i samo ga brava drži (skinuo sam vijke) i lako pristupim poklopcu glave.
Poklopac glave odvijek sa 4 vijka i ventile provjerim i naštelujem za bukvalno 4 minute posla.
Ali nisam primijetio velika odstupanja, tako da  ne moraš brinuti da će se brzo "raštelovati" (ja štelujem usis na 0,08, a izduv na 0,10).
Усис 0,05 а издув 0,06/7

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Moj je prešao samo 4000km, pa ne verujem da ima nekog odstupanja, ali u servisnoj stoji da je trebalo da se prekontrolišu.
Što se tiče Modriče Supervisk 15w40, to je ulje projektovano da zadovolji zahteve vazdušara iz tog doba, VW Bube i NSU Princa, tako da si ubo temu. Jedino što je "zastarelo" po formulaciji, ali i takvo zadovoljava zahteve Agility mašine
PS: lično preferiram "ređe" ulje jer mi se sa takvim uljima nikad nije desilo da karike zalepe, pogotovo ako ima estara u sebi, motor je čiss i iznutra se sija ko tepsija. Ne znam samo koliko "retko" je dobro za kotrljajuće ležajeve radilice, jer Agility nema klasične klizne ležajeve
 
Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
 
 
 
 
 
 
 
А да те питам: Како је за двотактне машине 2,3,4% мешавине сасвим довољно. Значи, код ових агрегата није пресудан притисак уља, веч константно заплискивање делова. Зато немају регулатор ни индикатор притиска.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

И много је "глупа" констатација да је за GY6 тотално небитно које уље сипате а код Кимка или друге "марке" "и те како битно", зашто? Због цене не заслужује дужно поштовање? Као што је некоме Кимко "све и свја" у животу, тако је и модел са GY6тице некоме исто.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

 

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Malo skrećem s teme, ali kad si već spomenuo ventile, ima li potrebe da se proveravaju po servisnom intervalu, ili se ne diraju dok se ne pojavi problem? Imam utisak da ekipu u servisu mrzi da provere zazore, iako bi trebalo po servisnom uputstvu. @Krokodilo da li je Modriča mototaktol 15w50 previše "gusto" za ovaj motorić? Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
 
 
 
 
Мототактол је савршено уље и за страшно опасније машине од Кимка. Ако возиш и преко зиме као ја може бити мало густо првих 5мин, али другу замерку нечеш имати.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

У принцип, МОЈЕ дубоко убеџење на бази ИСКУСТВА је да ниједан двоточкаш бар којег ја одржавам не треба да користи своје уље више од 5-6000 километара. Можда код одвојеног мењача и квачила у врх главе 10000 км. Као што раније рекох од јефтиног а доброг користим Мототактол 15-50 а од "скупог" и одличног користим Силколин. У овом периоду дошао сам до неког "Dragon" уља по безобразно приступачној цени, има га у 2Т варијанти као 100% синтетик, 10-40 полусинтетика за скутере и 15-50 полусинтетик за моторе са интегрираним мењачем и мокре ламеле. Има JASO ако некога интересује, и стварно био би безобразан ако дам лошу оцену. У интервалима промене понаша се сасвим ОК.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

ktm je bio poznat po malim intervalima zamene.Pre 2-3 godine izišao novi najveći adventure i interval zamene 16.000 km. Moj versis 2007 interval 12000. moj auto bezinac lancia 5-40 30.000 km

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Причам о двоточкашима. Аута су друга прича. Е сад, ако ауто уље издржи 15-20000 зашто не би било више него одлично 1500 - 2000км на агрегату од скутера? Још ако вам се даје новац можете на 4L уља да промучкате један SLICK 50 и знате кад че да залепе карике?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Sta je SLICK 50? Moli, teflon ili keramika? Previše molija ne valja, ukoliko ga već ima mnogo u ulju. Mada ga ima najviše u A5/B5 formulacijama, što sigurno niko pametan neće sipati u motorcikl/skuter

PS: imam celu bocu LM MoS2. Da mešam sa uljem?

 

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
ktm je bio poznat po malim intervalima zamene.Pre 2-3 godine izišao novi najveći adventure i interval zamene 16.000 km. Moj versis 2007 interval 12000. moj auto bezinac lancia 5-40 30.000 km
Ako planiraš dugo da te služi auto, ne zezaj se sa produženim intervalom od 30k km. To je za autoput, u gradu se taj interval prepolovi.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Sta je SLICK 50? Moli, teflon ili keramika? Previše molija ne valja, ukoliko ga već ima mnogo u ulju. Mada ga ima najviše u A5/B5 formulacijama, što sigurno niko pametan neće sipati u motorcikl/skuter
PS: imam celu bocu LM MoS2. Da mešam sa uljem?
 
Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
 
Tефлон

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja