Jump to content

Moto Zajednica

Ako ubacim klip sa drugacijim prozorima da li ce da radi?

Recommended Posts

  • U prolazu, 8 postova

Motor 2T, 49 cc. Ubacio bih klip koji ima isti precnik sa originalom, istu ukupnu visinu, isti Fi bolcne, isto rastojanje od vrha bolce do vrh klipa. Jedino su prozori ispod bolcne dugaciji.

Da li ce ovo uopste moci da upali? Kako ce se odrazavati na rad motora?

Znam da je nezahvalno ovako na nevidjeno procenjivati. Ipak, vase predvidjanje je uvek bilo realno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Proveri samo da li će u nekom trenutku prozori otvoriti neki od kanala, ako hoće, onda ne možeš da koristiš taj klip. Ako ne otvaraju i ukoliko je dužina suknjice ok, trebalo bi sve da radi.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Klip na dvotaktnom motoru je ujedno i što su ventili na četvorotaktnom. Na cilindru imaš prelivne kanale, a klip ih svojim prorezima otvara i zatvara. Biće poremećaja ako nije fabrički

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Radiće sigurno. Najbitnija stvar je gde su na klipu štifnice koje drže karike da se ne okreću. Karike sa sastavima ne smeju ići preko otvora u cilindru. Ako idu preko prelivnih otvora ili izduva, za 3 minuta će polomiti karike i napraviti riseve u cilindru.

A prozori ako nisu ok, izgubićeš malo na snazi ali ne mnogo.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Integra 700

Mislim da ce znacajno izgubiti. Turpijanje kanala na cvaji je poprilicna nauka ima tu dosta matematike. Zezni samo deo mm i odose performanse dodjavola. Ne prodaju se cilindri i klipovi u paru bezveze. Konstruisani su jedno za drugo.

Nego... IncognitoJa, jel tolka frka da ne moz da kupis odgovarajuci klip?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova

Klip_1.thumb.jpg.623661c26c9e92a1956279e32ef956be.jpgKlip_2.thumb.jpg.333c6c78958771338580cc4bf7c22669.jpgKlip_3.thumb.jpg.07cef9b84acf9d453f7f15e660930426.jpgNisam mogao da nadjem klip. To je za Orion Gizmo 49 cc 2T - ovo sto sklapali u Kg. Vec 1,5 meseci pokusavam da iskopam klip. Uzeo neki polovan, ali je izgleda mnogo "izlizan" pa motor lupa. Probacu da postavim i sliku klipa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Može ako je dimenzija klipa ista, i ako prozori ne prelaze preko kanala (prelivnih, usisnog i izduvnog). Za počtak premeri visinu original klipa od čela do suknjica i uporedi sa kupovnim. Zatim ćeš morati da preneseš dimenzije cilindra i svih kanala na papir i da uporediš. Ukoliko nema otvaranja kanala (osim u tokom uzimanja goriva i izbacivanja gasova) biće ok. Ali, da te razočaram, teško da će pasovati :) 

 

Druga stvar je da vodiš rašuna o tome gde je sastav karika na klipu.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Svi ti skuteri su sa usisom preko kartera,nema usisnog kanala.Tako da sasvim sigurno odgovara od bilo kog 2T kineskog skutera.Samo ako dimenzije klipa odgovaraju,nema nikakvih problema.Inace agreagat na tom mopedicu je potpuno isti kao na tomosovom kaisaru,i jos puno evropskih proivodjaca.Laura agregat.

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
10 minutes ago, konstruktor said:

Daj tacne dimenzije klipa,mozda cak i mam neki koji bi ti ogovarao.

Klip Fi 40, bolcna 12, od vrha bolcne do ruba na vrhu 16 mm, ukupna visina klipa 47 mm. Visina suknjice je 5,5 mm. Prozor je na sredinu visok 6,8 mm a na krajevima 10 mm.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Odgovara ti klip od Tomosa potrebno je samo staviti deblji dihtung (najbolje napraviti od Al lima debljine 1mm i po jedan dihtung sa svake strane) ispod cilindra jer mu je celo za 1.5mm vislje,samo proveri stiftovi karika da li su na istim mestima,cak i ako nisu bitno je samo da ne prelaze spojevi karika preko nekog od kanala.

5dcf30dd22fee_7658#1.jpg
MOTOBIKESHOP.RS

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova

Sta da Ti kazem pobratime? Hvala je premalo. Ako ima neko da sve ovo gleda odozgo - neka posalje nekog da Ti se u moje ime zahvali - kad bilo gde u zivotu zapnes. A ja ako slucajem dotrcim do Valjeva - dugujem i pivo i meze.

[Inace, licno sam razgovarao s covekom koji bio sef majstorima u Kg i nije mogao da mi pomogne. Kaze za 2T nema klip i tacka.]

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2724 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Dobio si manje vise sve odgovore, a i sam si napisao lepo dimenzije. Bitno je da je izmena radne materije tacna. Kad dvotaktni motor ima lamele na usisu, onda usisava kad je dodje do potpritiska u kartetu a preliva, tj puni komoru za sagorevanje kada je karter pod pritiskom u odnosu na komoru za sagorevanje. Bitno ti je da "ne mesa" gasove. 

Ako ti je cilindar skinut, uzmes klip koji deluje odgovarajuce, gurnes ga u gmt, i spustis u dmt. I proveris situaciju sa kanilama a ujedno i sa mestima gde se karike spajaju. Pazis samo da ne zarotiras klip u odnosu na cilindar da ne zapne karika o kanal dok proveravas. 

I kao sto je napisao kolega, ako imas klip koji pase ali je visina iznad bolcne veca, za toliko dignes cilindar. 

Malo ovo mozda konfuzno deluje i ne umem da opisem prostim recima jer je meni poznato i prosto, ali se nadam da razumes. Ako si iz blizine NS rado cu da ti pomognem ako ne uspes sam. 

Srecno! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05
Pre 10 sati, IncognitoJa je napisao:

Klip_1.thumb.jpg.623661c26c9e92a1956279e32ef956be.jpgKlip_2.thumb.jpg.333c6c78958771338580cc4bf7c22669.jpgKlip_3.thumb.jpg.07cef9b84acf9d453f7f15e660930426.jpgKlip_4.thumb.jpg.171c99d0b19eee83d2472a15c3bfbf20.jpgNisam mogao da nadjem klip. To je za Orion Gizmo 49 cc 2T - ovo sto sklapali u Kg. Vec 1,5 meseci pokusavam da iskopam klip. Uzeo neki polovan, ali je izgleda mnogo "izlizan" pa motor lupa. Probacu da postavim i sliku klipa.

Ovaj klip je odličan a koliko se vidi i karike isto su dobre.  Skini karike i malo očisti kanale da karike ne zapinju negde. Tu kod gornje karike imaš male riseve, njih sa turpijicom za nokte malo sredi, naročito ivice u kanalu za kariku. Nemoj zameniti mesta karikama. Biće to dobro !

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Teško da je odličan.

 Jasno se vide ožiljci na ivici čela i ispod zone bolcna...od nekakvog komada metalne piljevine. Ako je oštećenje preneto na cilindar može da se stavlja 100 klipova, nikada neće raditi kako treba.

Ako nije saniran taj problem, vrlo brzo će se pojaviti...možda već pri paljenju.

Znači PRE stavljanja novog klipa se treba uveriti u stanje bočnih ležajeva, ležaja u klipnjači (obe pesnice)...i ako sprava ima ventil na usisu i u njegovo stanje. Komadići košuljice ili kakav drugi opiljak = sigurna smrt u deliću sekunde.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Dvotaktni motor nije četvorotaktni, on gura i sa risevima bez problema i to dugo !!! Mislim na ove male od 50cm. Malo sitne šmirgle po cilindru i teraj. Ti risevi su verovatno od izolatora svećice, vidi se da nisu oštetili  karike ! . Naravno da je najbolje novi klip, da se razbuši, provera lagera , radilice , novi semerinzi ! Očigledno je da čovek hoće da ga malo zakrpi i da se vozi !  :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Meni upravo deluje da je već krpljeno...pa pošto i dalje neće, aj' sad da ga iskrpimo malo bolje...

Karike su verovatno zamenjene, jer se vidi da je motor "duvao" u prostor radilice baš na toj oštećenoj strani (druga je čista)

Kada ovakav klip udari u nešto čelom, desi se da pritisne kariku u gornjem kanalu. Dovoljno je da ne bude slobodna, ne mora da bude oštećena...i motor neće raditi kako treba (ako uopšte upali).

Veliki dvotaktni motori, prečnik oko 50mm i više, dugog hoda i niskog kompresionog odnosa mogu da istrpe svakakve nedostatke...drugi, malo teže.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova

HVALA  ljudi - od srca! Retko gde se moze naci ovako slozna ekipa. Izvinjavam se sto jako malo znam o motorima - ali polako ucim.

Na 4 slike koje sam postavio: prve 3 slike su slike klipa koji je "istrose" i "premali" - da se tako izrazim. Zato (valjda) i lupa - klepece - sve vreme dok radi.

 

Cetvrta (poslednja) slika je od klipa sa kojim je motor vec bio i zaribao. Uz put je ostetio i cilindar. Na cilindru je ostecena ta glazura. Takodje,, moro sam da menjam i rdilicu jer je dobila luft. A i klip na 4. slici ima ovalni otvor za bolcnu jer je valjda to duze vreme tako radilo. P.S. sliku ovog klipa sam naknadno obrisao. Izvinjavam se ljudima :(

 

Stavio sam drugi cilindar, polovan, ali treba da je OK - tj. ima glazuru. Stvio sam i drugu rdilicu. Polovna je ali nema lufta.  Promenio lagere.

E sad, u taj drugi cilindar je ubacen klip sa prve 3 slike. On je "istrosen" pa lupa. Videcu danas po podne da uzmem klip koji je "konstruktor" predlozio. Pa ako radi radi - ako ne radi - idemo dalje. Probacu neki drugi. Boze moj - i covek stane pa popravljaju dok se moze.

 

Setio sam se: obrisacu sliku klipa sa kojim je motor vec bio zaribao. Da ne pravi konfuziju. Na slikama ce ostati  samo klip koji ima zazor veci od dozvoljenog. Mislim na zazor izmedju klipa i cilindra. Cilindar je inace Aluminijumski.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Стави Томосови клип, разбуши цилиндар и ако је нови клип виши уради како у горњем посту а ако је нижи скрати цилиндар са доње стране(подразумевам и хилзну). Нормално ако су у питању 1,5мм.

ПС. Фотографирај цилиндар са неколико страна ако ти није проблем.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Баш га видох на интернету, овако говно сам имо давно под називом Suzuki TVS индиске приозводње. Усисавање му је доле из картера као код Томоса NT3 и овај је кајшар као и Томосаки. Страдају много јер им је хлаџење комбиновано, као вентилатор са стране а са предње стране при кретању лудило, нема везе.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

TVSов цилиндар је био гусан па је бушење истог било могуче, поменуо си да је код тебе никасил. Ту долази опција хилзновање, ако има имало сличности са ТVSa могао би да искористиш хилзну од Томоса А5 и да добијеш плус два преливна канала па да побесни.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja