Jump to content

Moto Zajednica

Zamena za sraf na karteru :)

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 373 postova
  • Lokacija: Buenos Aires, Argentina
  • Motocikl: BMW F650GS

Natrcao sam na ovu jako jednostavnu i interesantnu spravicu koja ce vas, nadam se, oduseviti koliko i mene.

Posebno bi mogla biti zanimljiva "dugoprugasima" koje negde na putu ceka sigurna zamena ulja.

To cu obavezno da pazarim jer se uvek plasim da cu zeznuti navoj i onda nastaje veliko zezanje sa popravkom.

 

 

valveanimation.gif

 

http://www.quickoildrainvalve.com/

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Sa jedne strane mi deluje zaista korisno bas iz istog razloga kao sto si naveo... da se ne sjebe navoj

 

Sa druge strane me brine, posto se ovom spravicom dobija budza na dnu motora od oko 2 cm po mojoj proceni... a sta ako se po nekom makadamu ili losem terenu zakaci kamenom? Nekako me ovo brine vise od navoja, posto se navoj moze privremeno resiti sa malo folije iz kutije cigara ili sa necim slicnim

 

No dzaba i razmisljam, posto na TA ima ona tacna koja stiti motor od kamencica od dole, a ovaj sraf za ispustanje ulja je tu iznad te tacne i ovo svakako ne bi stalo tu izmedju.

 

Sve u svemu mislim da je korisna stvarcica ali za asfalt, ne bih se usudio sa tim na neki offroad

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 373 postova
  • Lokacija: Buenos Aires, Argentina
  • Motocikl: BMW F650GS

Evo sta tamo kazu:

 

Dimension of Valves & Adapters

 

    * Regular - 7/8" in length (Only stick out 1/2" more than standard oil plug head.)

    * N-Type (w/Nipple) - 1 1/2" in length

    * Adapters(ADP-104,106,107,109) - 9/16" in length

    * Adapter(ADL-106) - 15/16" in length

 

1 inch = 25.4mm

 

Ima i kod mene tacna ali sam skoro 100% sigran da ima mesta za ovo.

 

A postoji i varijanta da se doda osigurac:

valvewithclip_150.jpg

 

Ako nesto omlati kroz tacnu i skine osigurac onda je to vec maler :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

papola inca i nije tako mnogo,...inace nisam mislio na to da ce nesto zakaciti slavinu vec ceo uredjaj pa da ga iscupa iz navoja i osteti karter vise nego popucali navoji. mada 1cm nije tako mnogo. Mislim da je to u redu.

 

Sto se tice tacne, ja sam ulje menjao pre koju nedelju i nesto mi se cini da ne bi bas stalo, mada su i te tacne dovoljno fleksibilne. Treba probati pa videti.

 

U svakom slucaju za menjanje ulja kada je vozac na duzem putovanju, vise nego korisna stvar. Manji problem izvaditi taj sraf nego ga posle nabosti ponovo. Nikad mi nije poslo za rukom bez zaleganja pod motor. Verujem da ovo pojednostavljuje zamenu ulja u velikoj meri.

 

A mogao bi da ti montiras pa da vidimo kako radi  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Moram Dejvida da pitam da li zna za ovo... garant ćemo i to da prodajemo ;)

;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 373 postova
  • Lokacija: Buenos Aires, Argentina
  • Motocikl: BMW F650GS

Moram Dejvida da pitam da li zna za ovo... garant ćemo i to da prodajemo ;)

;D ;D ;D

 

Stavi me na listu odmah i bez razmisljanja :)

 

Cak i ako narucujete samo za probu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Spravica je vise nego dobra,medjutim....      Neko ce reci da sam paranoican ali svaki dan se uveravam da zivim u sve ludjem svetu.  Nekom dokonom ili zlonamernom liku bice pravo zadovoljstvo da vam odvrne slavinicu i istoci ulje na zemlju!  Ja cak zatezem sraf gde se uliva ulje u motor sa velikim klestima. Ne mnogo ali dovoljno da ne moze rukom da se odvije. Cuo sam da je jedan bajker dobio punu saku peska kroz taj otvor  >:( >:( !! 

Za ne verovati!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Moram Dejvida da pitam da li zna za ovo... garant ćemo i to da prodajemo ;)

;D ;D ;D

 

Stavi me na listu odmah i bez razmisljanja :)

 

Cak i ako narucujete samo za probu.

 

Bićeš mnogo daleko da bi bio potencijalna žrtva za dranje  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Meni se vise svidja ona zamena za original iz Louise-a kome je telo izburgijano i u njega je ubacen magnet,ono je dobra stvar za skupljanje sitnih opiljaka metala iz ulja,verujem da tako moze i nesto duze da se vozi sa istim uljem (samo u slucaju potrebe naravno,posto ste vec poceli pricu o zameni ulja na"putu") i doticni sraf cu da narucim cim nadjem jos par stvarcica koje bi mi trebale da ne uzimam samo njega! :)

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

U nekim normalnim zemljama u kojima ljudi brinu o svojim mezimcima shraf koji sluzhi za ispushtanje ulja se menja sa svakom zamenom ulja i tako se izbegava mogucnost da se upropasti navoj.

Mislim da je ovo najbolje reshenje, kupiti 2-3 shrafa i nema problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 299 postova
  • Lokacija: sabac

ne znam koliko funkcionise taj sraf sa magnetom posto magnet fhata samo gvozdje,a u masini bas i nema mnogo delova od cistog gvozdja,ne znam koliko ih privlaci,a i ti delovi od gvozdja se i ne "jedu" toliko

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

ne znam koliko funkcionise taj sraf sa magnetom posto magnet fhata samo gvozdje,a u masini bas i nema mnogo delova od cistog gvozdja,ne znam koliko ih privlaci,a i ti delovi od gvozdja se i ne "jedu" toliko

taj sraf sa magnetom je vrlo dobra stvar jer je kompletan menjac  izradjen od celika ,( lepi se za magnet ),a on rasipa mrvice metala koje ces uvek naci na takvom cepu pri zameni ulja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 824 postova

Jeste da je tema stara, ali da kazem pomoci ce nekima koji su zeznuli navoj na karteru.

 

Nanesite na navoj srafa Reinzosil (silikon za dihtunge motora, na kutiji pise +300 stepeni), i brzo zavrnite sraf koliko moze. Reinzosil se posle stvrdne i bude kao guma, otporan na benzin, ulje, na temperaturu +300stepeni i ima da bude suvo oko srafa.

 

Kada ispustite ulje iz motora, krpicu ubacite u navoj na karteru da bi pokupili sto vise ulja oko navoja i onda brzo zavrnite sraf sa Reinzosil-om da bi sto manje ulja bilo i to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

U nekim normalnim zemljama u kojima ljudi brinu o svojim mezimcima shraf koji sluzhi za ispushtanje ulja se menja sa svakom zamenom ulja i tako se izbegava mogucnost da se upropasti navoj.

Mislim da je ovo najbolje reshenje, kupiti 2-3 shrafa i nema problema.

 

 

 

 

Ja mislim da u ovom postu nesto jaaaako smrdi.

Kao prvo od 1000 slucajeva (koje sam ja video i radio ) svih 1000 je prekliznuo navoj U KARTERU a sraf odnosno cep je uvek ostao isti kao prvog dana. Greska je u krivom zavrtanju srafa na mesto , nista vise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 824 postova

Bas tako, mozes menjati srafove koliko hoces, uzeti i najkvalitetniji ali ako ti stegnes jace nego sto treba ili ne zavrces prvo lagano rukom nego odmah kljucem ode navoj unutrasnji. Moze i vremenom da prokliza ako se cesto menja ulje tjst odvrce sraf.

 

Sad' kada je doslo do proklizavanja sta raditi?

1. Da se rasklapa ceo motor, pa moliti Boga da se lepo zavari da ne pukne blok kada se bude zavrtao sraf, pa posle opet moliti Boga da majstor to lepo vrati i vodi racuna o dihtungu, da posle ne izlazi ulje na 100 mesta.

2. Ili ovako zavrnuti sa silikonom koji drzi ulje da ne prodje i tako menjati.

3. Menjati ulje na drugom srafu (filteru ulja).

 

Ima li jos neko ideju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Narezati navoj za veci sraf na licu mesta, bez rasklapanja masine i uzeti drugi sraf. Kako ja znam, tako svi trajno resavaju taj problem.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Narezati navoj za veci sraf na licu mesta, bez rasklapanja masine i uzeti drugi sraf. Kako ja znam, tako svi trajno resavaju taj problem.

upravo tako :takoje:

ili samorezni navoj,ali to vec,,,mora strugar da napravi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 824 postova

Narezati navoj za veci sraf na licu mesta, bez rasklapanja masine i uzeti drugi sraf. Kako ja znam, tako svi trajno resavaju taj problem.

Sta ako je ovakav problem, malo odpalo bloka oko ulaza - odpalo unutrasnjeg navoja?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Idemo redom.

Ono prvo sa pocetka teme je rekao bih rezervisano za americko trziste. Vidim da su u pitanju colovne mere, pa u obzir dolazi jedino Harley.

Kaze neko da bi svaki put sraf trebalo da se menja. To bi bas bio luksuz. Dovoljno je zameniti bakarnu (ili alminijumsku) podlosku. Nekada je tu i oring...

I onda nece biti potrebe da se sraf KRVNICKI ZATEZE jer ulje na njega flisuje ;) .

To je cesto razlog sto crkava.

Ako pogledate u manuale neki prosek (recimo Honda) je 25 do 30Nm.

To je sila koju kada dobro zapnete rukom mozete opasno da premasite.

Plus, to su mahom gvozdeni srafovi sa samo nekoliko krugova navoja koji se uvijaju u slabasne deklove od aluminijuma ili magnezijuma. Jako je lako upropastiti tako malo navoja u karteru.

Navoja ima raznih, naravno. Ali ako je ikako moguce, gledam da ih uvek popravim Helicoilom. Samo ako ima dovoljno "mesa", sto ovde zna da ne bude slucaj, mogu da se prave neke kerefeke.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Obavezna zamena podloske(ozareni bakar ili aluminijum) i stezanje propisanom silom i nema problema. Ko onoliki sraf uhvati krivo, pa jos uzme gedoru zato sto mu tesko ide, onda ne treba da hvata alat u ruke, nego parice u dzep i kod majstora, bar ta intervencija nije skupa. Navj ne moze da propadne u voznji na sred puta, tako da improvizacije nisu potrebne ako se to kuci, ili u servisu uradi po propisu. Pozz

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 824 postova

Navoja ima raznih, naravno. Ali ako je ikako moguce, gledam da ih uvek popravim Helicoilom. Samo ako ima dovoljno "mesa", sto ovde zna da ne bude slucaj, mogu da se prave neke kerefeke.

Ovaj na klipu sto radi na to mislis Helicoil-om sredjivanje navoja?

 

Npr ako je sraf na karteru M13, znaci uzima se set Helicoil M13, a burgija se dobija u setu i ona je M14 jel, a ureznica isto 14?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Jeste to je jedan od kitova, kako i sam autor filma kaze za navoj M10 korak 1,25.

E vidis bas zbog tog koraka i drugih nekih detalja, ovo tvoje objasnjenje stvari ne pije vodu. Da sad ne ulazim u detalje, ako je navoj primer M14 x 1,25 taj kit ide i kraj.

Nije bas isplativo kupovati ovo zbog jedne popravke, ali je definitvno najpouzdanije i najdugotrajnije. Provereno :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1435 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Citajuci ovu temu, sinula mi je ideja kako bi se mogao resiti problem ukoliko se pokida navoj na karteru. Mislim da bi moglo biti od pomoci i kada nedostaje komad navoja, kao na gorepostavljenoj fotografiji by <FOCUS>.

U pitanju bi bila improvizacija nalik na kacenje tegova na guvernalu. Dakle, nesto nalik gumenom crevu ubacenom u otvor za ispustanje ulja, u koje (crevo) bi bio ubacen vijak sa poluokruglom glavom i konusnim delom koji ulazi u crevo, npr... Sa spoljne strane bi isla podloska koja bi crevo sabijala (moze takodje konusnog oblika), i navrtka kojom bi se to dotezalo, i vrsio pritisak na samo crevo. Naravno, duzina creva bi bila nesto veca od debljine zida kartera, da bi bilo materijala koji bi se deformisao, i na taj nacin vrsio zaptivanje.

I, sto je najbitnije, sve se moze naci u bilo kojoj gvozdjari, prodavnici vijcane robe, ili iole snabdevenoj garazi ili supi. Privremeno (ili za stalno) resava problem, i omogucava nastavak putovanja. A kosta gotovo NISTA. A moze se i poneti na put sa alatom i rez delovima, za "ne daj Boze".

 

PS. Da li je neko zainteresovan da mi pomogne oko patentiranja ove ideje??? :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ne znam za tebe, ali ja ne bi improvizovao oko srafa na karteru, lako moze da se desi da ako improvizacija ne uspe, pa sraf ispadne da primetis da sraf fali tek kad zakuca masina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja